Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Pas Cu Pas ... Cumparare Masina din Belgia si Germania - partea a II-a


  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#126 theoss

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 26-mai 08
  • Marca:dacia
  • Model:berlina
  • Motorizare:1.4

Scris 27 mai 2008 - 07:53

la Autohus.de nu au masini asa vechi.Mereu cand am fost rar am gasit masini mai vechi de 6 ani.
un bmw seria 3 din 1999-2000 cam pe la 7500-8000 gasesti unu bun in Germania daca stii unde sa cauti .
In Bucuresti in targ sunt pe la 8000-9000 euro bmw seria 3 din 1999-2000.




si m-ai putea ajuta cu un sfat, un pont ceva :lol: unde ar trebui sa caut sa gasesc ceva bun - cum spuneai tu. Daca stii un autohaus care e axat pe bmw'uri? Sa nu stau prea mult sa caut pe acolo.
multumesc
  • 0

#127 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 31 mai 2008 - 06:39

In zona Koln sunt cele mai multe parcuri.
De preferat sa nu te duci la cele mai ieftine de pe mobile.de ca mai mult ca sigur au ceva probleme.Daca ai pe cineva acolo care sa te plimbe e perfect.Si navigatie e obligatorie ca sa nu incepi sa intrebi pe acolo de strada nu-stiu-care pe unde e.

Ieri a venit un prieten ( cel cu care am fost acum 3 saptamani) din Germania cu Bmw 320D din 2006 (cam chel , decat jenti si climaautomata fata de standard la 16.000 euro tva inclus) si Opel astra kombi 1.7CDTi ( navigatie, jenti, climaautomata la 8500 euro tva inclus) din 2005 si nu a putut inchria masina din aeroport. La unii ii spuneau ca nu au masini disponibile, la alti ca are cardul blocat si la Avis si hertz ca daca nu a mai inchiriat in trecut de la ei nu ii da masina.A luat trenul pana in Dortmund de acolo taxiul intr-un orasel la 5 km de Dortmund de unde au luat astra si pe urma au mers langa Berlin sa ia si BMW-ul. Trenul a fost 18 euro de persoana.
Sunt curios pe 16 cand plec ce experiente o sa mai am,mai ales ca o sa ajung in Belgia in Brussel unde data trecuta nu am putut inchiria decat din oras din centru.
Am de adus un Volvo S40 din 2006 cu piele alba si o astra 1.9 cdti din 2005 cu navigatie, piele, jenti,climaautomata etc.

Aceasta postare a fost editata de nicukla: 31 mai 2008 - 06:41

  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#128 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 03 iunie 2008 - 01:54

Am vrut sa cumpar masina asta. Nu am mai luat-o, intrucat masina a suferit un accident serios pe partea dreapta, lucru ce mi-a fost ascuns de dealer.
A fost necesara deplasarea acolo ca sa aflu acest lucru.
Imagine amplasata
  • 0

#129 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 03 iunie 2008 - 04:30

Si ce ai luat pana la urma?
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#130 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 03 iunie 2008 - 05:32

Nu am luat nimic. Caut in continuare.
  • 0

#131 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 03 iunie 2008 - 06:28

parca nu avea nici aer conditionat masina aia.
Nu vad in anunt nici AC manual si nici Klimatronic.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#132 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 03 iunie 2008 - 11:27

Cu exceptia tapiteriei din piele, masina avea toate optiunile. Din cauza asta cred avea si pretul de 10600 euro.
Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
  • 0

#133 theoss

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 26-mai 08
  • Marca:dacia
  • Model:berlina
  • Motorizare:1.4

Scris 04 iunie 2008 - 09:23

in jur de 17 iunie am sa merg si eu in Germania in zona Berlin cred sa-mi aduc o masina. Am sa revin cu informatii din calatorie cand ma intorc.
O intrebare: acum mai e necesar doc EUR1 pt vama (ce atesta provenienta si locul de fabricatie)?
  • 0

#134 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 iunie 2008 - 11:25

nu mai este necesar decat pentru o masina noua, banuiesc.

cat despre bora ala, s-ar putea sa gresesc, dar in echiparea highline e direct climatronic.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#135 theoss

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 26-mai 08
  • Marca:dacia
  • Model:berlina
  • Motorizare:1.4

Scris 05 iunie 2008 - 03:31

Avand in vedere faptul ca eu o sa ajung in Berlin si ca in Austria o sa fie cam nebunie cred, cu Campionatul European, vreau sa ma intorc cu masina pe ruta Germania-Cehia-Slovacia-Ungaria-Romania. Nu am vazut pe nimeni care sa povesteasca daca a folosit aceasta ruta, de aceea va intreb daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi..
multumesc
  • 0

#136 Maximus999

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 10 Mesaje:
Inregistrat: 24-aprilie 07
  • Marca:VW
  • Model:Passat 2002
  • Motorizare:1,9TDI 130CP

Scris 08 iunie 2008 - 01:15

Desi cu intarziere, hai sa povestesc si eu cum am cumparat masina...
Am citit forumul aici si am aflat destule info, insa nimic nu se compara cu exp practica. Dupa ce am batut mobile.de zi de zi o sapt, am ajuns la concluzia ca 90% daca nu si mai mult sint cam dubiosi, fie turci, fie "vorbim romaneste" fie "numai pt handler sau export". Am intalnit si cazuri in care nu puteau vinde fara tva pe firma, sau nu vroiau decat cu garantie (returnata dupa ce le faceam dovada inmatricularii), sau si mai rau, cereau un pret mai mare pt a vinde la pret netto.
In final am gasit un passat din 09/2004. Am sunat si vazand ca nu amd e-a faca cu turci, ca oamenii spun ca are distributia schimbata recent, ca accepta netto, am cerut sa mi-l rezerve. Am trimis pe mail scanuri cu actele firmei (s-a explicat deja care sint acestea) pt a evita faxul si am cerut si o reducere de 250 euro. Am primit raspuns prin fax stampilat si semnat cu rezervarea, pretul acceptat.
Am intrat pe net in acceasi seara sa caut un avion. Masina era intr-un satuc langa Munchen, dar cursele de munchen erau cu escala si durau 5 ore, si aveau si un pret mai mare, asa ca am luat un avion in stuttgart cu gandul sa dorm o seara in stuttgart, si sa iau apoi un tren spre localitatea respectiva, biletul avion+bilet tren faceau cat biletul de munchen dar cu avantajul ca puteam sa stau o zi in stuttgart sa arunc un ochi, intrucat munchenul il mai vizitasem oriand. In acea noapte la ora 2 am facut rezervarea, 115euro blue air, apoi pe booking.com am rezervat camera in stuttgart, am platit cu cardul online. A doua zi am verificat emailul, aveam biletul de la blue air, am sunat pt confirmare, la ora 16 era avionul. Hotelul trimisese mail ca au fost probleme cu cardul, desigur ca nu era nici o problema, in afara de faptul ca sint roman. Am sunat si am vorbit la receptie si s-a rezolvat... era cam evident ca problema fusese doar nationalitatea...
Am ajuns in stuttgart peste 3 ore cu escala la arad, dar la ei era doar ora 18. Pe avion am cunoscut un tip care mergea si el dupa masina, fara rezervare, la noroc, vroia ceva pana in 3000euro. Era impreuna cu taica-su. Din aeroport nici nu am mai incercat sa inchiriem, stiind ce probleme sint. Am luat un taxi, 30 euro pana la mine la hotel cu tot cu spaga. Lor nu le-a dat camera acolo, dar i-a indrumat spre alt hotel in apropiere, 5 min pe jos, unde au inchiriat o camera cu 85euro. A mea rezervata pe net: 45e. Hotelul f curat, nu ceva f modern, camera lor era de fapt un apartament, cu 2 camere si 2 bai!!! un pat dublu, un pat simplu plus un pat de copil, 2 tvuri, canapea, masute... super! Puteam sa stau cu ei daca stiam. Am plecat samancam si sa ne plimbam, am intrat intr-o pizzerie, 3e berea, astia vroiau sa comande. Am zis ca mai bine nu, si am intrat intr-un Plus. 6 beri 1,6e. Nu mi-am luat cu mine in germania decat laptopul si inca 2 chiloti si 2 bluze inghesuite pe acolo, in rest mi s-a spus ca nu am voie sa iau lichide, nici pasta de dinti... In avion insa erau unii care aveau de la apa, lapte, suc pana la whisky... s-au imbatat in avion... deh, romani... de fapt majoritatea pasagerilor erau f f bronzati. Am asistat pe aeroport si la imbarcarea cursei de valencia. Efectiv doar bronzati, din cei mai urati posibil. Saracii italieni... sint de inteles. In consecinta, am intrat in Plus si am cumparat: un briceag de 2 euro, un cutit de 5e, 6 beri, 2 sticle vin alb, 2 sticle vin rosu, 1 sticla whisky, vreo 4 de apa minerala, fructe, legume, gem, salamuri de mai multe feluri, cascaval, iaurturi, pasta de dinti, deodorant, periuta de dinti etc... cost total: 59e!!! Am ajuns la hotel si am mancat si am baut de ne-am facut muci si ne tot minunam ce vin excelent la banii aia si ce bune erau toate. A doua zi am luat toti un taxi si i-am zis sa ne duca la un autohaus, soferul turc, ne-a dus tot la un turc. Astia au intrat si au pus ochii pe un Audi100 din 92, benzina, break, cu trapa. Masina impecabila, mergea de rupea, am facut ulterior poze pe autostrada la 190km/h. Pretul cerut: 2000e. Tatal astuia s-a dus sa vomeze in tufisuri ca bause aseara prea mult, tipul nu zicea nimic, eu am scos laptopul si i-am aratat turcului taxa de inmatriculare si i-am zis ca ii dam 1500e. Tipul a inceput sa rada, dar turcu nu a ras deloc.. A zis 1600 cu tot cu numere... bineinteles ca am acceptat. Masina avea si inca 4 cauciucuri de iarna pe ea, si am descoperit ulterior ca avea si magazie cu amplificator in portbagaj. Am plecat spre munchen si am cautat sa intram pe net sa ne rezervam o camera ca e mai ieftin pe net, dar in germania nu prea gasesti net pe gratis, asa ca atentie! Am intrat intr-un net cafe si am rezervat 2 camere, 43e fiecare. Ne-am dus la hotel dar a zis ca nu ne apar rezervarile, din fericire facusem poza la ecranul compului cu rezervarea si nu a putut sa comenteze. Ne-a zis sa mergem in hol sa intram pe net si sa facem rezervarile din nou, ca altfel nu poate sa ne dea la pretul ala. Pe net puteai selecta si loc de parcare contra cost, dar apoi ne-a zis ca nu putem intra cu audi in aprcare ca e masina prea mare ????????? Rezervarea bineinteles ca nu aparea "in sistem" inca si a zis sa revenim peste 30 de min... ne-a indicat unde putem parca in apropiere gratis, si ne-am dus la plimbare. Am revenit, dupa alta asteptare ne-a dat camerele, f de rahat, le-am si facut o recenzie negativa pe booking.com. Am luat micul dejun a 2 zi si am plecat urgent spre satul de langa munchen unde era passatul meu ca ne-a zis ca la 11 se inchide la numere. Am folosit si gpsul, am ajuns in sat, ne-am dus direct la numere, s-au miscat aia super rapid si am mers la sediu autohaus sa facem actele si sa dau banii. Ne-am minunat incontinuu ce superb e in satul ala si apoi ce nemti veritabili erau tipii... Masina nu am mai stat sa o studiez, oricum o verificasem si in romania la reprez dupa VIN, si aparea distrib schimbata. Cartea de service mi-a trimis-o pe fax, am uitat sa precizez... fara sa o cer chiar... era toata stampilata de un service din Dresda, adica germania de est. Asta m-a cam dat inapoi un pic, ca se zice ca e bine sa eviti masinile din berlin/dresda, pt ca esticii au cam aceeasi mentalitate ca si noi. Totusi, in masina erau covorase de plus cu inscriptia serviceului, de unde am tras concluzia ca e ceva mare si serios. Un alt aspect important, masina apartinuse unei firme si se pare ca firmele chiar fac toate serviceurile. Am intrebat de ce de la schimbarea distributiei nu se mai facusera decat 9000km, neamtul mi-a aratat o stampila de la o firma de leasing si mi-a explicat ca de atunci masina nu a mai circulat. Se pare ca sa se procedeaza, si Dl Nicu (nicuckla) mi-a confirmat ca asa se face la ei. Am plecat spre romania, motorina si benzina cam scumpe, in jur de 1,5e, motorina mai ieftina ca benzina. Pe autostrada astia cu audi100 mergeau cu masina lor de 1600 e de la egal la egal cu a mea de 10.750+220e acte. Consumul lor, f f rezonabil, in jur de 7. Super masina la banii aia. O inmatriculam in bulgaria ca sa nu plateasca taxe mari aici. Am bagat motorina in satul ala, pe pompa nu scria nici E4, nici 5 nici nimic, si am ezitat la un moment dat, ma intrebam daca nu ar trebui sa intreb... dupa aia mi-am amintit ca nu sint in romania, ci in germania si ca acolo alimenteaza mercedesuri si bmwuri. Apropo, am trecut pe langa fabrica bmw. In stuttgart am vazut pe strada un mercedes acoperit cu negru, noul clasa C scos in teste.
Masina mea: Passat Variant 09/2004, 2.0TDI 100kw 136CP, DPF (filtru particule), Euro4, xenon, trapa, volan cu comenzi pt casetofon si pt tempomat, 6CD changer, cass gamma, scaune sport, oglinda heliomata, climatronic, torpedou racit, scaune incalzite etc.
Cam asta ar fi... am uitat sa mai spun ca ne-am cazat o noapte in ungaria, la o pensiune cautata pe gps la nimereala, am dat sa caute cea mai apropiata. Super pensiune, super curat, frumos si nou totul, internet free, mic dejun copios si aici, 45e. Am mai alimentat o data in ungaria, mare greseala, ca putea sa alimentez in romania mai ieftin. In seged am prins un ambuteiaj ingrozitor, am stat de 10 ori la un semafor cel putin. In romania ambuteiaj dupa granita... si apoi 12 ore pe drum pana in bucuresti... groaznic ce drumuri avem.
Nu am facut cumparaturi, pt ca nu am mai apucat, in pandorf am ajuns pe la 7 seara la inchidere. In rest, am mai luat maruntisuri din magazine gen Plus, pachete de 6 beri la 1,6e, ciocolata ritter sport la 85centi (la 65 nu am gasit, parca asa zicea cineva ca ar fi), crema de soare protectie 20 cu 1 euro, si alte prostii ieftine, mai ieftine ca la noi.
Succes tuturor!
  • 0

#137 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 08 iunie 2008 - 07:17

Frumoasa povestire.In Stuttgart trebuia sa iei metroul pana in centru la gara( Hauptbahhop ) si acolo sunt cele mai bune preturi la imbracaminte .Cam 500 de m stanga si dreapta numai magazine pe Konigstrase.
sa stapanesti sanatos masina.
Mi-am adus aminte ca am vb si la telefon si pe mess.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#138 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 08 iunie 2008 - 07:56

Si au cind am fost in Germania tot in Stuttgart am ajuns cu Blue Air

Din fericire am inchiriat masina din Aeroport (aveam la mine rezervari la 4 firme)

Eu nu am avut timp sa stau atunci in Stuttgart si am plecat seara spre Munchen unde aveam rezervata o camere la Etap intr-un orasel la 20 km sud de Munchen oras ce se afla foarte aproape de localitatea de unde am si luat masina.


In toamna sper sa ma duc in Germania sa cumpar o a 2 masina dupa ce voi vinde vechea Dacie.

Deja am pus ochii pe citeva Ford Fiesta din 2003-2004 pina in 5000 euro dar nu ma grabesc.

Acum sint in proces cu statul pentru recuperarea taxei, primul termen a fost pe 5 iunie si al 2 pe 11 septembtrie.

Si daca tot l-am prins pe nikula aici il intreb cum sint fiestele din Belgia, primesc pe e mail newsletterul de la carmanager dar nu imi dau seamna din poze de starea lor.

Avind in vedere ca o iau pentru uz personal asa cum am luat si focusul care intre timp a implinit 19 000 km in doar 6 luni de unde imi recomanzi sa o cumpar Germania sau Belgia.


Din Iulie va fi cursa directa Constanta Brusells si imi va fi destul de usor sa ajung acolo.

Aceasta postare a fost editata de RaduR: 08 iunie 2008 - 07:59

  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#139 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 08 iunie 2008 - 08:23

luni pe 16 ma duc sa i-au un Volvo de la carmanager si o sa ma uit la fiestele pe care le au acolo.
Multe masini gen:fiesta, megane,focus ,peugeot 307 sau clio modele noi daca au preturi foarte foarte mici pot fi masini transporter fara bancheta din spate.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#140 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 08 iunie 2008 - 10:40

Pe la ce bani sunt masinile aste fara bancheta spate?
  • 0

#141 Maximus999

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 10 Mesaje:
Inregistrat: 24-aprilie 07
  • Marca:VW
  • Model:Passat 2002
  • Motorizare:1,9TDI 130CP

Scris 08 iunie 2008 - 10:40

@nicukla: da, am vb la tel si pe mess, si multumesc mult pt info, in primul rand pt acest topic. Multi au fost inspirati de ce ati scris aici. Nu prea m-am mai gandit la cumparaturi, si nici nu prea mai aveam bani cred :) am dat cam tot ce am avut. Dar retin pt viitor. Regret doar ca nu am incercat sa inchiriez o masina, sa vad ce se intampla.
  • 0

#142 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 08 iunie 2008 - 10:55

Pe la ce bani sunt masinile aste fara bancheta spate?


cam la 1000-2000 euro sub pretul la o masina care are si bancheta spate.Depinde de masina.
de ex. acum au C3 din 2004 cu AC la 2500-3000 euro,focus din 2005, 1.6TDCI bcare are si bancheta spate dar in acte e trecut ca avand decat 2 locuri este pe la 4000 euro, etc.etc.etc.

Aceasta postare a fost editata de nicukla: 08 iunie 2008 - 11:00

  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#143 RaduR

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 71 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 07
  • Location:Constanta
  • Marca:Ford Focus
  • Model:Titanium
  • Motorizare:2.0 TDCI 136 CP

Scris 08 iunie 2008 - 11:05

din ce am vazut eu in poze aveau ambele banchete si preturile sint intre 4000-5500
in plus este vorba de modelul nou
din ce imi dau seama sint masini de agenti dar nu imi dau seama cit de uzate sint in interior

legat de acest topic eu am urmat `pas cu pas` informatiile de aici si dupa ce am pierdut cam 2-3 saptamini pe net timp in care am rezolvat toate aspectele unei astfel de calatorii (aranjatul masinilor ce trebuie vazute pe zone, bilet avion, rezervare masina, rezervare hotel, gps bla bla) am reusit ca ajuns in Germania duminica seara sa am masina cu acte pe numele meu luni la ora 12.30-13.00

asadar cu putin efort se poate

pentru cei ce nu stiu linkul unde este povestea mea

http://www.garajul.r...showtopic=15343

Aceasta postare a fost editata de RaduR: 08 iunie 2008 - 11:06

  • 0
Nu sunt permise in semnatura link-uri catre alte site-uri. Pentru site-urile personale ale membrilor exista sectiune separata in profilul utilizatorului.

#144 the_boghy

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 12 Mesaje:
Inregistrat: 03-iunie 08
  • Marca:Dacia
  • Model:Super Nova
  • Motorizare:1.4 75CP

Scris 10 iunie 2008 - 09:06

Doresc sa-mi cumpar o masina sh dupa cum am mai zis pe forumul asta. Probabil ca un Golf4 Hatchback 5 usi. Am gasit pe net o gramada de anunturi ok, bineinteles ca intr-un targ de masini situatie e putin altfel, probabil ca in bine. Acum ca sa largesc putin posibilitatile mi-am pus problema daca nu cumva ies mai catigat daca ma duc personal in germania dupa o masina. Bine, cu cineva care se pricepe, care a mai fost eventual. Suntem mai multi, daca ar fi am pleca vreo 5. Sunt sigur ca masinile sunt mai ieftine acolo. Intrebarea e daca se merita? A fost cineva de aici de pe forum? Sunt dispus sa dau vreo 7000-7500 pe o masina in germania. Eventual niste sfaturi daca sunt:D
  • 0

#145 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 10 iunie 2008 - 09:46

Pai daca o sa mergeti 5 insi dupa masina or sa iasa certuri ca unu vrea la Munchen unde are el masina de vazut, altul la Frankfurt, altul la Koln etc, etc. si primul care cumpara o sa se plictiseasca cel mai repede si o sa vrea sa plece acasa .
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#146 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 iunie 2008 - 07:20

foloseste functia "search" .
sint o gramada de amanunte mai mult decat interesante si folositoare pe acest forum.
banuiesc ca nu ai pretentia ca cineva sa se apuce sa dea detalii din nou.
gasesti tot ce vrei, dar trebuie sa cauti.
e foarte greu sa va luati toti 5 masina
1.unul e soferul, nu ?
2.care e ultimu ?
3.dureaza 2 zile la modul fericit.
etc

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 11 iunie 2008 - 07:23

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#147 the_boghy

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 12 Mesaje:
Inregistrat: 03-iunie 08
  • Marca:Dacia
  • Model:Super Nova
  • Motorizare:1.4 75CP

Scris 11 iunie 2008 - 08:40

Am inteles. Eu am intrebat direct. Am sa caut. Pai nu... din 5 suntem 4 de fapt, si suntem 3 care ne luam fiecare masina lui. Unul dintre ei e fratele meu si fiecare cautam masini la preturi f diferite asa ca nu cred ca ne-am bate pe aceeasi masina. Ok cauti pe net, cauti din nou, gasesti informatii dar la un moment dat vrei sa vb direct cu cineva care a facut treaba asta. Am vazut ca sunt si site-uri care organizeaza excursii in sensul asta dar nu stiu daca sunt de buna credinta.
  • 0

#148 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 iunie 2008 - 10:03

Nu e vorba ca v'ati batea pe aceeasi masina, insa e f putin probabil sa gasiti in acelasi loc toti masini. Iar daca iei in calcul si faptul ca e posibil ca macar unuia sa nu ii placa masina care o vede prima si trebuie sa mergeti in alta parte, toata tevatura asta s'ar putea sa deranjeze pe vreunu la un moment dat.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#149 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 11 iunie 2008 - 11:52

"In alta parte" in cazul Germaniei poate insemna si 7-800 de km si o zi pierduta. Tb sa va concentrati cautarile intr-o anumita zona, ca Germania e mare.
Este deja un topic deschis si plin de informatii, nu vad relevanta inca a unuia pe aceeasi tema.
  • 0

#150 alex25

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 47 Mesaje:
Inregistrat: 14-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo 2004
  • Motorizare:1.8 125 CP

Scris 11 iunie 2008 - 04:04

cautati un dealer mare, daca luati trei masini cu siguranta puteti lua un discount mai mare decat daca luati fiecare de la alt dealer
  • 0
Lenea este mama a 9 inventii din 10




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi