Salt la continut


Fotografie
- - - - -

X3 vs ce?


  • Please log in to reply
1024 replies to this topic

#951 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2009 - 02:41

.......
dar cand te tarai pe drumuri europene, cu 70kmh, si e coloana de 10-15 masini care merg bara la bara si ii doare in paispe sa depaseasca, scuza-ma ca vreau sa ma grabesc un pic.
.......

Io te scuz, da la ce-ti ajuta ? Chiar daca mai scapi citeva masini in citiva zeci de km, cit cistigi ? 1-2 min ? Merita riscul ? Nu crezi ca e mai intelept sa te adaptezi ? Pentru ca oricum nu poti inlocui cenusa din capul lemurienilor care roiesc in jurul tau ....
  • 0

#952 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2009 - 02:48

Nenea Relu, DN2 nu e DN1... Poti sa pleci si la 3 noaptea si tot e aglomerat. Mai nou au dat o statistica la radio ca DN2 a luat coronitza de cel mai periculos drum national din Romania... Si asta pe tot parcursul lui, de la Bucuresti la Suceava. Nu e deloc departe de adevar. 1 banda jumate pe sens, sate cat cuprinde, sosea (inca) buna, camioane garla. Din cate stiu pe DN1 nu prea misca tir-urile.

Cat despre castig, stii cat am castigat eu in stilul lui Ska? Peste 1 ora. Si nu am mers la limita nici macar o secunda. Dar am mers constant. Si asta pe o distanta de 270km. Ti se pare putin? Mie mi se pare enorm!

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 19 august 2009 - 02:49

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#953 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2009 - 03:03

.........
Cat despre castig, stii cat am castigat eu in stilul lui Ska? Peste 1 ora. Si nu am mers la limita nici macar o secunda. Dar am mers constant. Si asta pe o distanta de 270km. Ti se pare putin? Mie mi se pare enorm!


Nu mi se pare putin ci imposibil sa cistigi 1 ora pe 270 km numai din mers "mai" tare pe un traseu aglomerat, unde n-ai cum sa mergi constant oricum.

l.e.
Buc. - Suceava e cel mai bun drum din Romania. Chiar daca sunt camioane, depasesti intr-una. Fa asta pe DN1 daca te tin curelele ... ;)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 19 august 2009 - 03:03

  • 0

#954 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 august 2009 - 03:13

ca sa va dati seama de castig, trebuie sa vorbim in viteza medie la fiecare. am auzit de multe ori argumentul ca intre mers tare si incet diferenta de timp e de 5 minute. la mine de exemplu viteza medie intre tare si incet e de vreo 3 ori mai mare. asa ca as putea face o problema de matematica, cam cati km ar trebui sa merg pt ca diferenta reala pe ceas sa fie 5 minute. la 200km, la 500 km, se aduna ore bune.

iar orice comparatie cu occidentul e inutila. deja am ceva km adunati pe acolo, incep sa rivalizez cu cei facuti in tara.

problema traficului se va rezolva cand vor fi 2-3 autostrazi intre care sa alegi spre o destinatie. eu asa am vazut la altii. si romania nu va avea niciodata asa ceva. in schimb au pretentii, se vaita de accidente, nu inteleg ca de fapt vina e la stat, nu la sofer. nu poate nimeni sanatos la cap sa mearga pana la arad cu 50km/h media de viteza si sa fie perfect lucid in tot acest timp. de asta se greseste in diverse forme, foarte des. oamenii ajung sa mearga cum mai pot ei, nu cum ar trebui, si fara sa mai tina cont de ceva.

Nu mi se pare putin ci imposibil sa cistigi 1 ora pe 270 km numai din mers "mai" tare pe un traseu aglomerat, unde n-ai cum sa mergi constant oricum.


se poate si 2 ore, depinde cat de nesimtit esti.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#955 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2009 - 03:17

Nu mi se pare putin ci imposibil sa cistigi 1 ora pe 270 km numai din mers "mai" tare pe un traseu aglomerat, unde n-ai cum sa mergi constant oricum.

l.e.
Buc. - Suceava e cel mai bun drum din Romania. Chiar daca sunt camioane, depasesti intr-una. Fa asta pe DN1 daca te tin curelele ... ;)


Imposibil zici... Cei 270km pe care ii am de parcurs ii fac in mod "normal" in 4 ore jumatate (luam in calcul timpul efectiv de mers, fara opriri de "pipi"). Asta inseamna mers perfect legal (57 maxim in localitati, 110 maxim in afara, valori GPS). L-am facut in exact 3 ore jumatate. E fix 1 ora. Daca se mergea mai normal sau mai corect, faceam 3 (am facut 3 la orele diminetii si nu o data).

Zici ca depasesti intr-una... Ei bine, nu. Pentru ca revin si zic, ai 1 banda jumatate, nu 2! Si cel pe care il depasesti nu sta numai pe jumatatea aia ca nu incape. Mai ales daca e camion. Depasesti daca ai liber din fata si nu depaseste altul acolo, la randul lui, altfel patesti ca aici: http://stirileprotv....-de-masina.html Accident petrecut in fata noastra la 1 km in data respectiva. A trebuit sa ocolim prin Mizil.

Daca ti se pare ca zic prostii, te iau cu mine la urmatorul drum.

@Cata: perfect adevarat. Dar nu sunt (sper), nici masina nu-mi permite artificii. Si nici nu m-as simti in siguranta.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 19 august 2009 - 03:20

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#956 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2009 - 03:25

........
Daca ti se pare ca zic prostii, te iau cu mine la urmatorul drum.
........

Crezi ca am baut gaz ? ;)
.......

Nene, eu nu stiu ce "stil" de pilotat aveti voi, dar diferente asa mari n-am avut in citiva zeci de ani de condus ;)
  • 0

#957 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 august 2009 - 03:26

:ph34r_anim:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#958 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2009 - 03:35

:ph34r_anim:


Pe tine te cred in stare.... ;)
  • 0

#959 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2009 - 03:37

Nu trebuie nici un stil de pilotat. E matematica pura:

270km in 4 ore jumatate = medie de 60km/h
270km in 3 ore jumatate = medie de 77km/h

E ceva aberant? Nu mi se pare. Daca localitatile de pe DN2 ar primi limitarea de 70 ca pe DN1 (dar si o sosea pe 2 benzi), asta ar fi media. Luam in calcul ca pe acesti 270km ai mei maxim jumatate sunt localitati.

Sa o luam altfel. In cazul ipotetic si ideal, ce inseamna medie de 60? Sa zicem ca drumul ar avea jumatate - jumatate localitati si drum liber. Daca ai merge constant cu 50 in localitati si 70 in afara, media ar fi? 60. Asta e cazul ideal si ipotetic (imposibil de realizat). Mergand cu 57 maxim in localitati si 110 maxim in afara in conditii de trafic normal spre intens, fix media aia imi iese de fiecare data, si fix timpul ala. Nu e nici o inginerie la mijloc. Adica media de 60 (de obicei 57). Duminica am mers mai "tare". Am scos 3 ore jumatate. Simplu.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 19 august 2009 - 03:41

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#960 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 19 august 2009 - 03:46

eu la orice drum depasesc intr-una :laugh: pana ma satur. de multe ori mi se face rau de cate depasiri fac.
nu trebuie bravat cu 200+kmh, dar una e sa te tarai in coloana cu 70kmh alta e sa merge constant cu un maxim de 140-150kmh ( suficient zic eu ptr o medie buna )
cat castigi? crede-ma, destul. cat consumi in plus ( daca nu ii dai ca istericul ) ? 1L in plus la consum.

merita si 1-2min, decat sa ma tarasc 500km cu 70-80kmh.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#961 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 august 2009 - 03:49

corect, media de viteza e sfanta. eu pe cei care sustin ca au mers blana sute de km si le-a consumat 10, ii intreb de medie si ma linistesc pe loc, cand vin cu 60 la ora.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#962 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2009 - 04:11

Poate aveau blana pe scaune ;)
Io nu am mers blana niciodata de cand ma stiu. Mai tare in w/e asta a insemnat maxim 95 in localitate si maxim 130 in afara. Asta nu inseamna, din nou, ca am mers permanent asa. Dar sub 70-75 in localitate mumu, doar cand a carait animalu din parbriz. La naiba, sunt un ilegalist ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#963 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 august 2009 - 04:15

ce face forumu' asta din tine :verystrange:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#964 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2009 - 05:05

Nu trebuie nici un stil de pilotat. E matematica pura:

270km in 4 ore jumatate = medie de 60km/h
270km in 3 ore jumatate = medie de 77km/h
........

Matematica n-are nicio legatura cu mersul pe strada. Diferenta aia de 17 km/h la o medie de 60, inseamna foarte mult in viata reala !
  • 0

#965 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 19 august 2009 - 06:02

nu cred ca nu suntem toti de acord ca ar fi perfect sa se mearga rezonabil.
si sunt foarte convins ca multi dintre noi si-ar mai potoli excesele daca s-ar CIRCULA.
da eu nu vreau sa fac de la bucuresti la oradea 4 zile ( pana la cluj faci 3 )... sa-mi fie scuzata indrazneala ;)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#966 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 19 august 2009 - 06:48

eu am am media cam 100 km/h (plus/minus 10 km/h), mai mult sau mai putin indiferent de traseu, trafic, interval orar...
si consumul e cam 11%
si mi se pare mult mai obositor sa stau in coloana decat sa depasesc
si mi se cam rupe de reguli, uneori mai tin cont de unele semne,
si nu prea ascult muzica cand conduc, rareori vorbesc la telefon si niciodata nu ma uit la peisaj; ma mai uit dupa gagici prin oras, era s-o patesc de cateva ori ;)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#967 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 august 2009 - 07:18

ma mai uit dupa gagici prin oras, era s-o patesc de cateva ori ;)


te-a vazut ;)
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#968 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2009 - 08:26

Matematica n-are nicio legatura cu mersul pe strada. Diferenta aia de 17 km/h la o medie de 60, inseamna foarte mult in viata reala !


Pai am zis eu altceva? Vezi posturile mele anterioare:

1. la medie de 60km/h nu am depasit 57 in localitati si 110 in afara. Din nou repet, asta nu inseamna ca am putut mentine constante aceste valori. Nici vorba. Suntem in RO, ce naiba ;)
2. la medie de 77km/h am mers cu maxim 95 in localitati si maxim 135 in afara. Din nou repet, asta nu inseamna ca am putut mentine constante aceste valori. Nici vorba. Suntem in RO, ce naiba ;)

Matematica ramane in picioare orice ai face. Un numar de X km parcursi in Y minute ne da o medie de viteza orara de Z. Acest fapt nu poate fi negat de nimeni, e un simplu calcul matematic. Pentru despicat firul in 97.34(3) exista cele 2 puncte de mai sus ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#969 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2009 - 10:19

Iti spun un singur lucru: pe strada, orice relatie matematica e vax albina. Si asta nu pentru ca 1+1 nu fac 2, ci pentru ca variabilele sunt de necontolat, timpul necesar trecerii de la o viteza la alta difera de la un moment la altul, recuperarea unui minut pierdut necesita alte zeci la viteze mult mai mari,etc,etc etc.......
Pe sosea, "matematica" nu face nici cit o ceapa degerata ;)

@ salesman
Sa nu te superi pe mine, dar eu nu m-as sui intr-o masina condusa de tine. O medie frecventa de 100/h in ro., personal, o consider sinucidere curata.
  • 0

#970 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2009 - 11:03

Deci vrei sa spui ca daca faci 60km in 60 de minute nu ai avut o medie orara de 60km/h pentru ca pe strada matematica e vax albina? ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#971 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2009 - 11:12

Reciteste postul anterior
  • 0

#972 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2009 - 11:24

Daca il recitesti si tu pe al meu dinaintea postului tau anterior ;) Nu inteleg de ce ma crezi tampit... Da' nu ma supar, ca imi scurtez viatza :loveyou:

P.S. e total irelevant ca "variabilele sunt de necontolat, timpul necesar trecerii de la o viteza la alta difera de la un moment la altul, recuperarea unui minut pierdut necesita alte zeci la viteze mult mai mari,etc,etc etc......." atata vreme cat la final ai niste rezultate clare: ai facut X km in Y minute. Nu conteaza cum si in ce fel le-ai facut, rezultatul e rezultat.

P.S.2 : cat faci tu de obicei pana la mare? ;)

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 19 august 2009 - 11:28

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#973 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2009 - 11:29

DA ! :beerchug:

Adica n-ai inteles.... ;)
  • 0

#974 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2009 - 11:29

Te-ai scos ca stii ca nu beau bere ;) Da' beau cola, e mai sanatoasa ;)

Cata, ti-am facut praf topicul, ma vei ierta? :loveyou:

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 19 august 2009 - 11:29

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#975 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2009 - 11:31

Aiurea, cola e mai scumpa ca berea ! Se vede ca nu bei.... ;)
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi