Salt la continut


Fotografie
- - - - -

X3 vs ce?


  • Please log in to reply
1024 replies to this topic

#176 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 iulie 2008 - 06:11

Lasa 1Q-le ca o veni si vremea aia. Tu sa fii sanatos !
  • 0

#177 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 31 iulie 2008 - 09:24

Incerc, dar deocamdata nu-mi iese... Ba vad ca merge spre mai rau... In fine, nu mor caii cand vor cainii, sa-l lasam pe Cata sa ne zica vestile bune :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#178 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 iulie 2008 - 09:37

intr-un final voi face topic pe masina mea si voi aduna acolo posturile, dar mia scriu aici pt ca sunt prea obosit sa o fac acum., o voi lua cronologic si cu o descriere mai corenta.

nici nu stiu de unde sa incep. drumurile din romania sunt o mizerie. bmw-ul e un fel de kart, cam asa topaie pe strazile noastre. am mers mediu azi, consum 9, nu stiu cum il scot astia de la bmw, dar e real, range-ul e undeva la ~800km cu mers undeva peste regulamentar. pe autostrada, 140-180, a consumat 9.1. in oras, pana acasa, 11.2, sa vedem in trafic. daca ai suspensie sport vezi cat de varza e autostrada noastra. la nemti, austrieci si unguri mergeam ca uns, nu simteam nimic, la noi nu merita numele de autostrada, nici macar drum de tara din germania, unde am facut drive testul.

pe automat schimba pe "incet" la 2k de ture, pe "normal" la 3k de ture si pe "kick down" la 4500.

depasirile e bine sa le faci pe manual, dar masina nu-ti da feed-back la viteza. ma intreb de ce dracu nu accelereaza (nu se simte ca la subaru) si ma uit cat am si nu-mi vine sa cred. motorul face aproape ca unul electric, zici ca am mult mai multe ture, asta pot spune ca e ZOOM-ZOOM adevarat. nu are padele, ele exista numai la versiunile sedan cu acest motor. cred ca nu era greu sa puna, dar nu are.

acasa m-am dus cu subaru. diferentele sunt mari. subaru are atmosfera unei masini de curse, bmw-ul e mai stilat, te ia mai usor. nu stiu cum sta pe curbe fata de subaru, pt ca am avut anvelopele alea si chiar si asa le-am mai miscat.
a, au ambele hill-control sau cum se cheama dracia aia, nu o iei la vale, e de bine. din greseala am gasit trusa medicala la bmw, e o cutie sub scaun. maine caut stingatorul :D

Imagine amplasata

Aceasta postare a fost editata de cata69: 31 iulie 2008 - 09:40

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#179 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 iulie 2008 - 10:01

am uitat ceva, n-am clima bizonica.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#180 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 31 iulie 2008 - 10:56

Si nu e alba cu jante de 22" :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#181 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 31 iulie 2008 - 10:58

negru,te vei coace,cu sau fara clima bi-zone
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#182 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 iulie 2008 - 11:00

Bine ai venit sanatos, si sa o stapinesti cu placere. Masina e superba, si sa nu-ti para rau dupa Subaru. X3-ul nu are ce avea Subaru, dar si reciproca e la fel de valabila. Asta e o masina finutza, de lux, e cu totul altceva. Iar dpdv performante, nu e departe de XT, basca ii e mila de buzunarul tau cind ajungi la "peco", lucru deloc de neglijat !
Abia astept sa o vedem, poate duminica la amckart.
  • 0

#183 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 31 iulie 2008 - 11:06

E misto si neagra! :D
cata, sa inteleg ca peste 2 saptamani o duci in teste la munte? ;)
  • 0

#184 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 iulie 2008 - 11:17

nu stiu.

nu te coci, nu stiu ce clima are, ca ingheti in masina, n-am manual in engleza, sa inteleg cum dracu se seteaza si cum de scoate aer rece si la 26 de grade.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#185 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 31 iulie 2008 - 11:30

clima e cum zici tu,adica nu e.....bizonica ;) io am zis ca trecind in ultimii 2 ani de la argintiu la negru,e coacere...de racit sigur raceste rau la 26 de grade(daca afara nu sunt peste cu mult :D )
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#186 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 iulie 2008 - 11:31

Clima bizona nu mi se pare asa importanta, decat daca mergi f des cu un pasager care e mai sensibil ...
Asteptam mai multe detalii ... si mai ales impresii dupa un drum fara cauciucurile alea in portbagaj :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#187 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 01 august 2008 - 08:20

intr-un final voi face topic pe masina mea si voi aduna acolo posturile, dar mia scriu aici pt ca sunt prea obosit sa o fac acum., o voi lua cronologic si cu o descriere mai corenta.

nici nu stiu de unde sa incep. drumurile din romania sunt o mizerie. bmw-ul e un fel de kart, cam asa topaie pe strazile noastre. am mers mediu azi, consum 9, nu stiu cum il scot astia de la bmw, dar e real, range-ul e undeva la ~800km cu mers undeva peste regulamentar. pe autostrada, 140-180, a consumat 9.1. in oras, pana acasa, 11.2, sa vedem in trafic. daca ai suspensie sport vezi cat de varza e autostrada noastra. la nemti, austrieci si unguri mergeam ca uns, nu simteam nimic, la noi nu merita numele de autostrada, nici macar drum de tara din germania, unde am facut drive testul.

pe automat schimba pe "incet" la 2k de ture, pe "normal" la 3k de ture si pe "kick down" la 4500.

depasirile e bine sa le faci pe manual, dar masina nu-ti da feed-back la viteza. ma intreb de ce dracu nu accelereaza (nu se simte ca la subaru) si ma uit cat am si nu-mi vine sa cred. motorul face aproape ca unul electric, zici ca am mult mai multe ture, asta pot spune ca e ZOOM-ZOOM adevarat. nu are padele, ele exista numai la versiunile sedan cu acest motor. cred ca nu era greu sa puna, dar nu are.

acasa m-am dus cu subaru. diferentele sunt mari. subaru are atmosfera unei masini de curse, bmw-ul e mai stilat, te ia mai usor. nu stiu cum sta pe curbe fata de subaru, pt ca am avut anvelopele alea si chiar si asa le-am mai miscat.
a, au ambele hill-control sau cum se cheama dracia aia, nu o iei la vale, e de bine. din greseala am gasit trusa medicala la bmw, e o cutie sub scaun. maine caut stingatorul :D

Imagine amplasata


mai toate BMW-urile noi au fost cizelate cum am zis la mine nu imi dau seama cu ce viteza merg ,primele zile cand am luat masina si am mai iesit seara mergeam cu 100 pe bulevard si ma gandeam ca am 60,pe autostrada la 160 ai impresia ca stai pe loc ,ma rog asta e.in concluzie sa o stapanesti sanatos.
PS:-o sa iti manance zilele suspensia aia sport ,mie mi le-a mancat deja :D


nu ti-am mai dat odata manualul? :D

http://www.analogste.../om/2005_X3.pdf ma rog e pentru modele 2005 pe benzina dar banuiesc ca bordul in mare e la fel :D

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 01 august 2008 - 08:28

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#188 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 august 2008 - 08:30

gumele alea m-au terorizat 1500 de km, dar ma bucur ca le am, chiar daca nu a fost nimic nou.

SPECIFICATII TEHNICE
Nr. usi 5
Nr. locuri 5
Motor (tip / cilindri) L6
Combustibil Diesel
Cilindree (cmc) 2993
Cutie viteze (tip / trepte) Automata (6)
Putere maxima (CP/rpm) 286
Viteza maxima (km/h) 240
Acceleratie 0-100 km/h (s) 6.6
Consum urban (l / 100 km) 11.3
Consum extraurban (l / 100 km) 7.2
Consum mediu (l / 100 km) 8.7
Lungime (cm) 457
Latime (cm) 185
Inaltime (cm) 1674
Greutate (kg) 1950
Volum portbagaj (l) 480 / 1560

putem afla cat costa accesoriul din portbagaj, la bavaria?

Imagine amplasata

am unul, asa e standard, dar cred ca se compartimenteaza si mai bine cu 2. merg puse fara probleme. si probabil voi mai avea nevoie de stergatoare (lamele doar, explica in manual cum se schimba), nu sunt foarte sigur, mai verific. si cam asta e.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#189 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 01 august 2008 - 08:38

hmm,http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=PD71&mospid=49508&hg=51&fg=95
vezi daca gasesti aici piesa de care zici
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#190 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 august 2008 - 08:54

http://www.realoem.c...o...hg=51&fg=95

Imagine amplasata

seamana, dupa cum ai dat si tu link, dar nu ma duce direct in el. insa nu are pret.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#191 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 01 august 2008 - 09:10

se afla si asta :D stai sa dau linkul unde trebuie
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#192 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 august 2008 - 09:18

ce am eu e putin mai avansat cred, probabil de asta nu mai au pret, poate nu mai exista asta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#193 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 01 august 2008 - 09:24

176 euro,daca trebuie si factura se adauga TVA
edit intreba si la Bavaria sa vezi,pretul asta nu e de la Bavaria

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 01 august 2008 - 09:25

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#194 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 01 august 2008 - 09:27

nu ti-am mai dat odata manualul? :D

http://www.analogste.../om/2005_X3.pdf ma rog e pentru modele 2005 pe benzina dar banuiesc ca bordul in mare e la fel :D


I-am dat io manualul din 2007 :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#195 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 august 2008 - 09:55

tocmai ce-l mia citeam o data, pt ca in ala de la nemti nu scrie nimic despre dimensiunile rotilor ce pot fi puse pe masina, iar in actele ei nu are trecute rotile pe care le am eu acum. prost e ca sunt o gramada de roti care pot fi montate (5 la numar). sa vad cum o sa le trec in talon acum.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#196 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 01 august 2008 - 10:05

bre,pe stalpul de la usa sofer tre sa fie presiunile si rotile care este,sau in manualul masinii
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#197 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 august 2008 - 10:25

ei bine, in manualul in germana nu sunt trecute nici un fel de roti. stupoare, nu? poate la ei nu conteaza. in acte am trecuta dimensiunea generica, 235/50/18 fata si spate, dar mai merg o gramada de combinatii.

Imagine amplasata

eu am 255/40/19 spate si 235/45/19 fata. iar cele de iarna sunt pe 18. o sa ma uit si pe usa, sa vedem ce scrie.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#198 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 august 2008 - 11:41

conteaza foarte mult rotile la nemti.
de exemplu, eu nu cred ca exista tara in care sa te oblige sa ai sticker cu vmax garantata de producatorul de pneuri de iarna ce iti utileaza masina.
poate era o brosura mica separata ce s-a pierdut.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#199 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 01 august 2008 - 12:07

din manual lipseste fix pagina aia, nu e rupta, sunt la numar, dar aia nu e. in manualul in engleza de pe net, exista. mapa cu astea au foat intr-o punga si a desfacut-o in fata mea, sa-mi dea un PUK pt bluetooth. dracu stie, ramane ce e scris pe usa, presupun ca doar 18 si 19 daca am noroc, alea pe 17 probabil ca nu.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#200 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 august 2008 - 01:20

In talon, vei avea trecute dimensiunile acceptate de fabricant. La RAR in omologarea de tip, sunt si dimensiunile rotilor pentru modelul tau de masina.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi