Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Plimbari cu Legacy


  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#76 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 31 august 2008 - 12:29

misto pozele, ceva pareri si impresii?
vremea cum e?
ce avem de vazut/facut?


Atractia no.1 in zona este masivul Ceahlau cu varful sau Toaca la 1900m. Privelistea este SENZATIONALA.
Noua ni s-a descarcat acumulatorul de la aparatul foto, asa ca poze de pe Ceahlau eu n-am facut; are un prieten dar mai dureaza pt ca el are aparat foto cu film.
Ca sa iti faci o idee despre ce e vorba arunca un ochi aici:

http://alpinet.org/m...ca_id_3494.html

Unii zic ca au reusit in zilele senine sa vada de pe Toaca, Iasi-ul, Bucurestiul si chia Marea Neagra.
Atentie la cum va echipati, drumul pana in varf este destul de lung si nu foarte usor (echipament specific urcarii pe munte OBLIGATORIU); din Durau pana pe Toaca traseul se poate parcurge cam in 4-6 ore, in functie de conditia fizica a fiecaruia; seara si mai ales dimineata este foarte frig; azi dimineata erau 7 grade la poalele muntelui, sus in varf e MULT mai frig.

Conditiile de cazare in zona sunt destul de modeste, cea mai buna cazare o ofera intr-adevar Ecotur; este curat (nu pot sa zic ca straluceste), mancarea este destul de buna, locuri de parcare destule, piscina, teren de tenis, etc.

Vedeti ca la Ecotur in camera o sa gasiti un ghid cu ce ar fi interesant de vazut in zona.

P.S. Cand te intorci spre Buc. poate ne vedem la o cafea sa imi prezinti si mie masinuta. :beerchug:
  • 0

#77 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 31 august 2008 - 05:41

aoleu, asa frig e ??!!

Noi pe munte ne luam bocanci, hanorac, tricouri de schimb, bluza subtire contra vantului si ploii (fas), lanterna, apa, dulciuri si cam astea sunt.
Nu avem cordeline, parazapezi sau alte echipamente semiprofi ... E nevoie de asa ceva?

Ar fi o idee sa ne vedem, deocamdata insa nu stiu traseele...

La dus ma gandeam sa o iau pe Brasov si Miercurea Ciuc.
Apoi de la Durau la Vatra Dornei cum ajung? Pe unde e drumul mai bun? Daca trec prin Piatra, poate ne vedem atunci.
Am fost prin aprilie la Panaci, nu mai stiu exact e unde, dar stiu ca in preajma lacului Bicaz drumul a fost atat de prost, ca n-as mai vrea sa il mai parcurg o data.
Ar mai fi o varianta la intoarcerea de la Vatra Dornei spre Buc, dar inca nu am stabilit pe unde ma intorc.
Mai vorbim.

Absolut orice diesel va merge ca un diesel ( variatiuni pe aceeasi tema ). Ca benzina o sa mearga numai cind ii vor schimba combustibilul. Daca tie iti place, nu tre sa conteze parerea altora.

Nu ma dau in vant, nu stiu daca imi place, n-am avut parte de diesel pana acum.
Insa pt varianta compusa din 2 masini - de familie + sport - Outback diesel mi se pare ideal din urmatoarele motive: spatiu, portbagaj, garda la sol, consum, cuplu, integrala. Ailalta masina, aia sport, nu stiu ce ar fi, insa cu siguranta nu diesel. :lol:
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#78 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 07 septembrie 2008 - 10:40

Gata! De azi sunt om insurat! :D

Si maine plec in Ceahlau, in luna de miere si totodata intr-o noua plimbare cu Legacy, despre care o sa scriu ulterior :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#79 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 08 septembrie 2008 - 12:05

te rog sa ne relatezi doar despre plimbare... :)
si nu despre luna de miere... :D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.





2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi