Salt la continut


Fotografie

1.6 DOHC CEE'D


  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#126 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 februarie 2010 - 12:00

Troznetul ășa, dacă nu ma înșel, e de la suspensia spate. Și la a lu frati-miu face așa, da nu mi se pare o problemă.
A lui are cam 16k km acum și nu a avut probleme datorate mașinii. La fel, la întâlnirile organizate pe forumul monomarcă nu era nimeni nemulțumit de mașină, deși erau și cu 40-50k km la bord (asta acum un an și ceva, dacă rețin bine)

Chederul ăla rupt și întârzierea la livrare nu au nici o legătură cu mașina în sine.
Cât despre plecatul greu de pe loc, e doar chestie de obișnuință. Pedala de accelerație e destul de sensibilă, necesită un pic de acomodare. Dar să spui că mașina pleacă greu ... asta nu o înțeleg.

Ai făcut comparație directă la reprize intre Cee'd și Corolla aia? Mă refer pe stradă, nu cifre de pe net. Că nu ți se pare ție că se duce, se prea poate, insă asta nu inseamnă că nu se duce.

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 02 februarie 2010 - 12:00

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#127 plus8

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 94 Mesaje:
Inregistrat: 19-ianuarie 10
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2001
  • Motorizare:1.8T 150CP

Scris 02 februarie 2010 - 12:23

pleca greu cu spatele nu cu fata....tremura dc accelerezi normal cum acc intr-a1a
ii cred ca toti posesorii de cee'd sunt multumiti....dupa ce dai 14mii pe ea si o astepti 5 luni,psihic nu poti sa accepti ca masina are parti proaste...asta e problema generala la romani "masina mea e cea mai buna"
si prietenul meu e foarte multumit de masina...ii mai dau din cand in cand sa conduca cotetul meu de octavia,si mereu zice:"ce bine merge asta nici nu zici ca are 9 ani,si ce trage....da ma da consuma mult,si ai bagat si multi bani in ea"
nu compar cee'd cu corola,motorul ala de 1.4 a fost primul care mi-a venit in minte ...
  • 0

#128 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 02 februarie 2010 - 12:24

am octavia 1.8t ca am profitat de o oferta

cu ce te putem ajuta ? raul e deja facut .

dar asta nu inseamna ca tot ce vezi pe la cunoscuti este o oferta. unele masini au un pret corect alte au pret de oferta.

ceedul poate fi aprig contestat dar si daca-i pui un 1.6crdi 6MT - devine CEEDUS MAXIMUS . sau si in acest caz nu vezi padurea din cauza copacilor ?

PS . nu zic cu rautate ci doar sunt vocea celor catorva clienti de ceed pe care i-am ajutat sa faca o alegere inspirata.

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 02 februarie 2010 - 12:24

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#129 plus8

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 94 Mesaje:
Inregistrat: 19-ianuarie 10
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2001
  • Motorizare:1.8T 150CP

Scris 02 februarie 2010 - 12:29

sa inteleg ca lucrezi la dealer...nu cred ca avem ce discuta :) intelegi ce vreau sa zic,mai ales ca, consideri 1.6 diesel super ceed :) :)
octavia am luat-o acum 2 ani cu vreo 2500E sub pretul pietei,a fost masina de manager de la o multinationala...km putini,dotari multe,carte service,intretinere numai la reprez,stare ft buna
  • 0

#130 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 02 februarie 2010 - 12:34

..............
ii cred ca toti posesorii de cee'd sunt multumiti....dupa ce dai 14mii pe ea si o astepti 5 luni,
...............

Vezi tu, generalizarile sunt f pacatoase.
Ex concret: cauta in aria Masina Mea, topicul meu cu Cee'd-ul, nu cred ca este plin de lucruri admirative scrise zi de zi; doi la mana, nu cred ca ma vezi pe mine ridicand in slavi modelul sau marca, pe orice topic sau forum. :)
Eu am avut noroc, nu am astept-o deloc, era deja venita, dar asta a fost/este o situatie punctuala. In acelasi timp, au fost multe marci care aveam termene de livrare similare sau relativ apropiate.
Inca un lucru f important: atunci cand iti declari multumirea sau nemultumirea fata de o masina (sau orice alt lucru) este extrem de important sa tii cont de capacitatile si calitatile acelei masini / acelui lucru. (ex.: careva care-si cumpara un Logan, sa nu aiba pretentii de Audi)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#131 plus8

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 94 Mesaje:
Inregistrat: 19-ianuarie 10
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2001
  • Motorizare:1.8T 150CP

Scris 02 februarie 2010 - 12:40

generalizarile au intotdeauna si exceptii...
dc masina se dovedeste foarte fiabila in timp cred ca e un mare +,sincer am unele indoieli
apropo...prietenul de care vb a preferat geamurile el spate si climatronicul in locul ESP-ului...jackass!....zice "lasa ma ca nu imi trebuie mie" :)
  • 0

#132 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 02 februarie 2010 - 12:41

sa inteleg ca lucrezi la dealer...nu cred ca avem ce discuta :) intelegi ce vreau sa zic,mai ales ca, consideri 1.6 diesel super ceed :) :)
octavia am luat-o acum 2 ani cu vreo 2500E sub pretul pietei,a fost masina de manager de la o multinationala...km putini,dotari multe,carte service,intretinere numai la reprez,stare ft buna

eu ma retrag deoarece nu rezist la tornade. imi vuieste capu. prea multe atuuri...
  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#133 plus8

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 94 Mesaje:
Inregistrat: 19-ianuarie 10
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2001
  • Motorizare:1.8T 150CP

Scris 02 februarie 2010 - 12:45

zi ce ai de zis...care e problema?nu ma crezi sau ce?sau nu te poti stapani in a fi decent ,civilizat si obiectiv,si poate putin inteligent
ce nu stii cum isi vand multinationalele flotele de masini?preturi avanyajoase pt angajati...pe ala nu l-a interesat octavia,avea nasul prea sus
  • 0




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi