Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#1151 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 18 noiembrie 2011 - 01:41

...
PS: n-atingeti subiecte de istorie/geografie ca stau pe scaun pana pe 31.12 ... 2050 :lol: :lol: :lol: Kidding

De ce sa n-atingem bre?
Ambele sunt frumoase si multe invataminte si raspunsuri se gasesc acolo!

Trebuie si tineretul asta sa invete, doar suntem la facultate pe acilea. :lol:
  • 0

#1152 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 18 noiembrie 2011 - 01:51

Si eu cred ca ar trebui sa atingem, macar subiectul istorie, altfel riscam ca tineretul sa o repete.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1153 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 18 noiembrie 2011 - 02:46

Sunt foarte frumoase, imi plac la nebunie :lol:

Tineretul de acum e, in general, mult mai rau decat fostul tineret. Se si vede in exponentii clasei scarboseniei politice. E suficient sa ne uitam la un Boureanu, Banicioiu, etc etc :lol:

Cel mai si cel mai mult, ca sa revenim on topic, imi place de astia care continua sa creada in Allahul lor cand afirma ca in 2012 iesim din criza. In 2012 o sa zica ca in 2013, etc... Nimeni nu zice ca in vremuri de criza NU SE PUN BORDURI, NU SE SPARG CONDUCTE/STRAZI, NU SE DAU BANI PENTRU SALI DE SPORT SI ALTE RAHATURI!

Banii publici ar trebui sa fie sfinti. Ma rog, si acum sunt sfinti, dar doar pentru unii! :lol:

Trebuie stimulat consumul/achizitiile - asta e clar, dar, pe de alta parte, de ex. achizitia unei masini noi, e o decizie proasta. La fel ca si injugarea la un credit ipotecar pe mai mult de 10 ani.

Vremurile sunt foarte grele nu prin prisma a ceea ce a fost din 2008/2009 incoace, ci tocmai din cauza faptului ca se pot f_te atat de multe lucruri, oriunde pe glob, excluzand zona sub- si sahariana, incat cei care pot regla sistemele (de ex guverne-banci nationale-etc) nu au cum sa prevada sau sa incerce sa previna/stopeze din fasa.


Acum se aplica, cel mai bine, zicala inventata de baieti: atentie la neatentie :lol:
  • 0

#1154 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 20 noiembrie 2011 - 12:45


  • 0

#1155 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 20 noiembrie 2011 - 01:50

De vazut ..

http://www.youtube.c...h?v=nqno8H-mjeY


++++100000
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1156 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 05 decembrie 2011 - 12:04

Imagine amplasata
  • 0

#1157 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 08 decembrie 2011 - 07:34

Imagine amplasata
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1158 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 decembrie 2011 - 08:24

Bisericile sunt sereleuri ? Ca mi-as face si io una .. ;)
  • 0

#1159 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 08 decembrie 2011 - 08:41

Eu cred ca 100 mil lei ca venituri anuale nedeclarate e mult prea departe de adevar, in sens negativ. Suma e mult mai mare, si la ea se adauga donatii in natura (alimente, ulei - SUTE DE TONE in toata tara!, etc), donatii in bunuri mobile sau imobile....

Peste 90% din popi, de la orice cult, sunt escroci. Ceea ce-i un genocid
  • 0

#1160 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 08 decembrie 2011 - 08:56

Nu, ei merita um genocid!
Prostirea prostilor a fosf intotdeauna profitabil.
  • 0

#1161 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 08 decembrie 2011 - 05:20

E imoral sa nu iei bani de la prosti :wub:
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1162 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 decembrie 2011 - 05:37

Buba e ca bani dam TOTI !!!
  • 0

#1163 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 08 decembrie 2011 - 08:54

Nu, ei merita um genocid!


Corect!


E imoral sa nu iei bani de la prosti :wub:


E imoral sa garanteze statul LAIC pentru ei, e imoral sa fie platiti de la BUGET, si e imoral sa nu fie reglementati DE STAT!

Cam ce infractiuni fac ei zi de zi: evaziune fiscala, furt, inselaciune, trafic de influenta, santaj... mai adaugati
  • 0

#1164 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 09 decembrie 2011 - 10:01

Asa o fi .. dar au acoperire legala. Tare as vrea sa-l vad si eu pe senatorul/deputatul ala care o sa propuna scoaterea religiei in afara politicului. Ar insemna sinucidere electorala pentru el la cat de habotnici sunt romanii.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1165 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 decembrie 2011 - 04:20

Nu EI trebuie sa faca ceva, ci GLOATA IMBECILA !!!

Aceasta postare a fost editata de Relu: 09 decembrie 2011 - 04:21

  • 0

#1166 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 09 decembrie 2011 - 05:10

:rolleyes:
  • 0

#1167 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 decembrie 2011 - 02:48

http://www.zf.ro/eve...alarii-6125333/

Secretele bugetului: 260.000 de "paznici" consuma 40% din fondul public de salarii.
Unul din cinci bugetari lucreaza la Interne, servicii secrete sau Aparare. Cei 260.000 de bugetari "speciali" consuma 4 mld. euro anual, adica aproape 40% din cheltuielile cu salariile in sistemul public.

Statul cheltuie anual aproximativ 4 miliarde de euro pentru plata a 260.000 de bugetari din sistemele "speciale", de siguranta publica si aparare, care nu apar in statisticile oficiale, adica 38% din cheltuielile totale de personal cu angajatii din sectorul public (10,7 mld. euro), potrivit unor estimari ZF pe baza informatiilor de la Ministerul de Finante si de la Institutul National de Statistica.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1168 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 decembrie 2011 - 04:46

Dintr-un calcul simplu si rapid, 4 mld de euro la 260000 de angajati inseamna un salariu mediu lunar brut de 1282 lei. Adica sub media pe tara.
Poate ca sunt totusi prea multi salariati, asta ar fi alt subiect, dar nu ma pot pronunta ca nu stiu.

Aceasta postare a fost editata de Forester: 12 decembrie 2011 - 04:47

  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1169 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 12 decembrie 2011 - 04:50

Toata lumea se leaga de armata, servicii secrete si politie dar nimeni nu intelege ca un STAT nu poate functiona fara acestea. Deasemenea in toate tarile 'bune' angajatii statului sunt in general bine sau foarte bine platiti. NU acolo este problema Romaniei. Problema aparatului nostru de stat este functionarul public INEFICIENT (nici macar nu conteaza daca e bine platit sau nu) si banii aruncati pe achizitiile publice. Aici ma refer de la hartia de imprimanta pana la retehnologizari aberant de SCUMPE si care apoi nu produc nimic din cauza functionarilor NEPRODUCTIVI.

Eu unul m-am saturat sa vad bani aruncati pe servere, retele, statii de lucru si aparatura IT atata timp cat la Administratia Financiara in spatele ghiseului aia tasteaza cu 2 degete!!!

Nu mai vreau bani aruncati pe hartie si tonere ca sa printeze manuscrise cu rapoarte si situatii, vreau in schimb sistem informatic performant si ghiseu cu bon de ordine.

De multe ori am impresia ca tot ce este angajat al statului este sinonim cu INCOMPETENTA. Nu este asa mereu, sunt exceptii destule, dar insuficiente pt a schimba imaginea intregului sistem.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 12 decembrie 2011 - 04:54

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1170 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 decembrie 2011 - 04:57

Funcționari capabili sunt, numai că le e mai bine să nu prea facă, decât să încerce ceva.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1171 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 12 decembrie 2011 - 04:59

N-are rost sa discutam capacitatile fiecaruia. Ar fi vorbe in vant caci nu ai cum sa evaluezi obiectiv.
Si in plus nimeni nu este platit pt ceea ce ar putea face ci pentru ceea ce realizeaza.

Si vacile alea care tasteaza cu doua dejte nu o fac pt ca NU POT cisigur pt ca NU VOR. Dar o pustoaica care a terminat o facultate cu chiu cu vai poate ar merita mai mult un scaun la ghiseu la Admin.Fin. decat sa stea vanzatoare la Takko...... Si vacile menopauziste sa ramana acasa la gainile lor.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 12 decembrie 2011 - 05:01

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1172 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 decembrie 2011 - 06:07

Greșești și nu prea.

1. Eu pot evalua într-o măsură destul de mare pentru că știu sistemul în ansamblu destul de bine, cu tot ce presupune;
2. Cine dracu s-ar chinui să facă ceva împotriva curentului, dacă are poate numai de pierdut? - să mă explic - tu ai intra într-un război cu șefii tăi cu riscul de a pierde locul de muncă ca să reduci anumite cheltuieli de exemplu sau să implementezi un anumit sistem? OK, poate prima dată ai face asta și poate că vei rămâne acolo. Dar când apare un șef nou, lucrurile se resetează și n-ai făcut nimic de fapt, iar cu primul șef te mai întâlnești sigur;
3. De ce sa faci când nu există un sistem real de bonificație? - a, că există anumite beneficii, alea oricum se dau să zicem cui trebuie și din oficiu, iar problema vine de sus;
4. Când ești băgat într-un sistem, acesta te formează - câți crezi că mai au capacitatea după o vreme de a i se opune?
5. Sau dacă ți se dă un os din care să rozi până mori, l-ai refuza din principiu?
5. La financiar știu cum stau lucrurile - acum câțiva ani discutam cu o directoare de acolo și era disperată că nu poate angaja oameni buni, chiar m-a rugat să mă duc acolo după ce am lucrat împreună o perioadă și imediat ce am încercat au apărut oamenii din sistem ca să se apere și să ajungă acolo cine trebuie. Evident că am renunțat. Trebuie să fi dispus la compromis și la capul jos de multe ori. Din nefericire nu am nici cea mai plăcută experiență acolo, nu a fost dată să nu facă vreo tâmpenie și chiar dacă mă duc mai sus se plânge că nu are cu cine să lucreze.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1173 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 decembrie 2011 - 07:12

Dintr-un calcul simplu si rapid, 4 mld de euro la 260000 de angajati inseamna un salariu mediu lunar brut de 1282 lei. Adica sub media pe tara.
Poate ca sunt totusi prea multi salariati, asta ar fi alt subiect, dar nu ma pot pronunta ca nu stiu.

Calculul e corect, doar ca e vorba de euro, nu roni.

2. Cine dracu s-ar chinui să facă ceva împotriva curentului, dacă are poate numai de pierdut? - să mă explic - tu ai intra într-un război cu șefii tăi cu riscul de a pierde locul de muncă ca să reduci anumite cheltuieli de exemplu sau să implementezi un anumit sistem? OK, poate prima dată ai face asta și poate că vei rămâne acolo. Dar când apare un șef nou, lucrurile se resetează și n-ai făcut nimic de fapt, iar cu primul șef te mai întâlnești sigur;

;)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1174 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 decembrie 2011 - 07:54

Calculul e corect, doar ca e vorba de euro, nu roni.


;)


:blink: Ok, mea culpa, când ne intâlnim dă-mi două părechi de pălmi! :blush:
Si da... sunt nesimtite salariile daca iese aceasta medie! http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1175 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 decembrie 2011 - 08:18

Prefer sa arunc cu o palinca.
:blush:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi