Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Anvelope de iarna...de care?


  • Please log in to reply
1340 replies to this topic

#26 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 11 octombrie 2008 - 11:51

Acum, daca eu voi tot sustine anvelopele de iarna Vredestein, voi fi banuit de cine stie ce interese (mai ales ca de vreo 2 ani tot organizez group buy pt ele).
Sper sa am timp maine sa fac o poza noilor Vredestein SnowTrac 3, pe care le-am cumparat de la Apco, dar si graficului/pictogramei unde se prezinta evolutia fata de Snowtrac 2.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#27 CristiST50

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 30-ianuarie 04
  • Location:Pitesti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata GLS
  • Motorizare:2.4 163CP

Scris 11 octombrie 2008 - 11:59

Sa inteleg ca intre gume de 350 lei si cele de 600 lei, mai bine le iau pe cele de 350? Sincer nu-mi propun sa merg cu 180 km/h iarna, nici sa abordez curbe cu 120km/h. Vreau s ies usor din parcare si sa nu fiu sanie pe perioada cand e zapada pe sosea. Am ochit niste chinezarii. Testele sunt 50% pro, 50% contra, din ce am citit cei cu janta de dimensiune mai mica se vaita ca nu sunt bune, cei cu jante de dimensiuni mai mari spun ca sunt bune pentru banii care ii dai pe ele. Sunt intr-o mare dilema.
Apropo, e vorba de ultranecunoscutele si supernaspetele Nankang SW. M+S bineinteles :)
  • 0

#28 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 octombrie 2008 - 12:13

Anvelopele le iei pentru tine si nu pentru masina. Dca tii la siguranta ta si a celor din masina, nu te zgirci la citeva mil. si ia un brand consacrat.
  • 0

#29 CristiST50

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 30-ianuarie 04
  • Location:Pitesti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata GLS
  • Motorizare:2.4 163CP

Scris 12 octombrie 2008 - 12:23

A te zgarci la cateva milioane inseamna mai exact 12. In plus.
Discutia e interesanta. Durata de viata a unor cauciucuri e undeva la 4-5 ani. Tinand cont ca eu fac can 10.000-12.000 km/an, din care doar o treime iarna, se justifica atatia bani pentru 16.000-20.000 km. Sincer pana acum n-am avut cauciucuri de iarna si am masina din 2006. Si sincer n-am simtit nevoia decat la Ranca. Dar si acolo m-am descurcat de minune cu lanturile.

Edit: Am zis si eu 1000 euro, am exagerat. Era vorba de 24-25 milioane.

Aceasta postare a fost editata de CristiST50: 12 octombrie 2008 - 12:29

  • 0

#30 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 octombrie 2008 - 12:46

............ Tinand cont ca eu fac can 10.000-12.000 km/an, din care doar o treime iarna, se justifica atatia bani pentru 16.000-20.000 km. Sincer pana acum n-am avut cauciucuri de iarna si am masina din 2006. Si sincer n-am simtit nevoia decat la Ranca. Dar si acolo m-am descurcat de minune cu lanturile.

Edit: Am zis si eu 1000 euro, am exagerat. Era vorba de 24-25 milioane.


Siguranta nu poate fi cuantificata in bani. Tu spui ca nu ai avut nevoie de cauciucuri de iarna, si eu te contrazic. Nevoie ai de gumele astea cum coboara temperatura sub 10 grade. Diferenta nu o vei simti decit in situatia in care va trebui sa te opresti si vezi ca nu poti....
  • 0

#31 CristiST50

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 30-ianuarie 04
  • Location:Pitesti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata GLS
  • Motorizare:2.4 163CP

Scris 12 octombrie 2008 - 12:54

De acord cu tine. Din punctul acesta de vedere imi cumpar un SUV deoarece am sanse mai mari de supravietuire decat intr-un sedan sau un hatch, imi pun frane ceramice aftermarket care imi injumatatesc distanta de oprire si imi las copii acasa deoarece exista posibilitatea de a avea un accident.
Intrebarea mea era simpla: Se merita 12 milione sau mai mult diferenta (cauciucurile de mai sus costa ~24 respectiv 33 milioane) pentru 4 cauciucuri pe care le voi folosi doar 20.000 km? De banii aia imi iau gume de vara ultraperformante si iarna merg cu taxiul. Zic si eu.

Aceasta postare a fost editata de CristiST50: 12 octombrie 2008 - 12:55

  • 0

#32 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 12 octombrie 2008 - 01:17

Vad ca ai chef de mistouri, eu nu.
  • 0

#33 CristiST50

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 30-ianuarie 04
  • Location:Pitesti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata GLS
  • Motorizare:2.4 163CP

Scris 12 octombrie 2008 - 03:14

Nu am chef de mistouri insa nici banii nu ma dau afara din casa. Dupa cum am spus sunt de acord cu tine ca exista posibilitatea de a avea un eveniment nedorit, insa sincer eu cred ca pot micsora aceasta posibilitate prin cumpararea unor cauciucuri de iarna mai slabute. 4 bucati. Pot cumpara 2 de calitate si sa le pun pe fata insa aceasta este o greseala destul de frecventa. Deoacere am discuri pe toate rotile, consider ca in cazul asta pe spate n-am frana de loc sau foarte putina.
Statistic vorbind, in afara de zilele de iarna in care conducatorii nostrii au fost prinsi pe picior gresit, iernile pe care le-am avut au fost de-a dreptul jenante.
Am citit acest topic din scoarta in scoarta, din nefericire, toti cei de acolo au luat cu voiosie cauciucuri de iarna foarte bune pe care le-au folosit in conditii de iarna adevarata cam 2-6 saptamani aproximatix 2000- 4000km. Este rentabil? Stiu ca siguranta e mai presus de toate, ca un cauciuc bun isi spune cuvantul in situatii de criza, etc. Insa punand in balanta ultimele ierni care au fost, dupa umila mea parere jalnice, posibilitatea de a avea un eveniment si faptul ca voi face probabil 20.000 km [in cele mai bune cazuri in care avem 3 luni de iarna plina] pana sa ating finalul ciclului de viata, chiar este rentabil sa dau, minim 25 milioane pe 4 cauciucuri de iarna? Sincer, este o suma considerabila, cel putin din punctul meu de vedere.
Am Dunlop SP Sport de vara, niste cauciucuri bune, nu formidabile, bune spun eu. Insa am cu ele 75.000 km si abia acum imi pun problema sa le schimb. Mai am putin si ajung la marker totusi am aderenta foarte buna, franeaza excelent, sunt foarte silentioase si le-as cumpara oricand. Pe ele as da 25 milioane oricand, dar sa fim sinceri, cu ele merg de cel putin 3 ori mai mult decat cu cele de iarna.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, sunt adeptul lucrurilor de calitate insa cu anumite rezerve. Masina pentru mine este un mijloc de transport, e placuta insa nu pot spune ca e corect sa imi privesz fanilia de o suma considerabila pentru a cumpara niste cauciucuri pe care nu le voi folosi la adevarata capacitate. Eu sunt adeptul deplasarilor cat mai putine in conditii meteo grele, prefer sa iau autobuzul decat sa merg cu masina cand soselele sunt acoperite de zapada. Trebuie sa iau de iarna pentru ca cele pe care le am acum sunt duse, gata, nu le mai pot cere nimic. Daca mai aveau ceva santuri le pastram insa mai au putin si devin slick-uri. Si atunci prefer sa iau unele de iarna, modeste, care sa isi faca treaba mai bine decat ce am eu acum pe masina, iar la primavara imi incalt masina cu un set nou de Dunlop SP Sport sau GoodYear GSD3 si impusc doi iepuri odata. Poate fi un rationament simplist insa asa gandesc deocamdata.
Poate pentru multi de aici cei 400 euro nu inseamna mare lucru insa in conditiile actuale pentru mine inseamna foarte mult. Eu cred ca e mai bine sa iau unele mai slabe decat deloc ...
De aceea am intrebat. Este rentabil??? Puneti in balanta toate plusurile si minusurile. Dupa cum spuneam, banii nu ma dau afara din casa in acest moment, toti sunt dirijati in cu totul alta parte si acolo chiar nu vreau sa fac rabat pentru niste cauciucuri. Voi ce ati alege?

Asa arata rotile mele acum. 75.000km. 1mm pana la marker.
Fisier atasat  DSCF3495.jpg   102,56KB   23 downloads

Aceasta postare a fost editata de CristiST50: 12 octombrie 2008 - 03:26

  • 0

#34 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 12 octombrie 2008 - 08:54

Eu am citit intr-o revista despre Pirelli Winter Sottozero II si mi-a placut ce scria, insa n-am apucat sa ma documentez mai mult ...

Aceasta postare a fost editata de salesman: 12 octombrie 2008 - 08:54

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#35 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 12 octombrie 2008 - 09:50

Eu n-am avut niciodata cauciucuri de iarna, folosesc all season si am mers destul de mult pe zapada, chiar destul de mare, ca sa nu spun cit am mers cu lanturi. Ma simt destul de sigur. Dar daca ar fi sa-mi iau cauciucuri de iarna, m-as gindi cit ma costa o masina botita. Ca de obicei daca e alunecos mergi relativ incet, deci nu mori dar termini masina. Un accident usor poate trece foarte repede de costul unor anvelope scumpe de iarna. De exemplu ultimul accident usor facut iarna (facut de nevasta-mea) a costat 7000$ (bara spate botita si tabla putin inclusiv capacul de la portbagaj), e drept ca au fost banii asigurarii da dupa aia cresc pretul, iti ramine 3 ani la istorie etc. Daca puteam sa-l evit cu niste cauciucuri, merita.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#36 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 12 octombrie 2008 - 05:05

In definitiv,fiecare cheltuie cum crede,sunt doar pareri.Personal cred ca Pirelli sunt jalnice,doar mediatizate bine...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#37 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 octombrie 2008 - 07:45

pe golf am avut niste gume din argentina si au fost ok. oricum, indiferent de gume, trebuie sa ai grija si sa simti masina.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#38 CristiST50

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 30-ianuarie 04
  • Location:Pitesti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata GLS
  • Motorizare:2.4 163CP

Scris 12 octombrie 2008 - 08:51

Uite niste opinii corecte. In sensul ca nu dati cu pietre dupa mine :huh:
  • 0

#39 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 12 octombrie 2008 - 09:05

ok, ideea e atunci sa cauti niste anvelope de iarna cu un raport bun pret-performante, insa despre importanta anvelopelor de iarna cred ca suntem toti de acord.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#40 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 octombrie 2008 - 09:46

depinde si cat de curajos esti :huh:
mai nou, stii cum am aflat ca ele sunt bune nu numai pe zapada. eu ma duceam in niste feluri pe cheia daca exageram.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#41 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 octombrie 2008 - 11:42

avand in vedere faptul ca DOAR PRIN ANVELOPA se face contactul cu carosabilul, prin aia putini cm2, eu zic ca merita sa iti iei un MACAR un cauciuc mediu sper bun, daca nu unul foarte bun.
e deajuns sa te scoata O SINGURA DATA din ... maro ... :huh:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#42 CristiST50

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 30-ianuarie 04
  • Location:Pitesti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata GLS
  • Motorizare:2.4 163CP

Scris 14 octombrie 2008 - 01:38

Am cochetat cu ideea de jante de tabla + cauciucuri de 16. Credeti-ma, plang si acum. Cred ca bag masina in garaj.

Aceasta postare a fost editata de CristiST50: 14 octombrie 2008 - 01:38

  • 0

#43 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 14 octombrie 2008 - 06:48

Da nu trebuie sa iei cele mai bune anvelope de iarna, ci unele cit de cit decente.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#44 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 octombrie 2008 - 07:50

Chiar asa. Orice guma de iarna e mai buna iarna decit orice guma de vara. Dar nu pricep de ce plingi Cristi ? Sunt scumpe pentru buzunarul tau ?
  • 0

#45 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 14 octombrie 2008 - 08:52

Poate se refera la faptul ca nu este multumit de rezultate. Si se prea poate sa aiba dreptate.
Relu, stii bine ca de multi ani am de-a face cu domeniul asta. De exemplu, cu o anvelopa care s-a dovedit a fi extraordinara pe tipul X de autoturism nu se obtinea acelasi rezultat pe tipul Y de autoturism, la care s-a potrivit ca o manusa o anvelopa total diferita. Si care evident, nu "mergea" bine pe autoturismul X. Adica, daca o anvelopa de iarna iese cu 10+ in teste la care se folosesta un Audi se poate sa dea rezultate nemultumitoare pe un Focus.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#46 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 14 octombrie 2008 - 12:09

ai dreptate cred. Depinde si de tipul de masina.
Uitati-va ce variante de prim montaj cu anvelope iarna sunt pentru masinile voastre (sunt producatori unde contra cost iti pot aduce masina noua cu anvelope de iarna). Sau uitati-va la oferte de la importator/dealer, de exemplu eu am luat o oferta promotionala foarte buna la BMW cu set complet de roti de iarna inclusiv jante aliaj, la bani mai putini decit daca as fi luat din comert anvelope plus jante tabla. Si in plus oferta era cu 2 tipuri de anvelope recomandate de BMW pt masina.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#47 CristiST50

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 30-ianuarie 04
  • Location:Pitesti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata GLS
  • Motorizare:2.4 163CP

Scris 14 octombrie 2008 - 09:58

@Relu: Nu sunt foarte scumpe pentru mine insa problema e alta. Prefer sa bag banii in gresia de pe tarasa si garajul casutei si sa tin masina in garaj o iarna pentru asta. Apoi cumpar anvelope de vara beton si uite asa sa mai trec un an fara cauciucuri de iarna. Sau apelez la varianta ieftina: cauciucuri de iarna si gresie insa ambele la preturi modice.
Un compromis cu care nu prea sunt de acord din punct de vedere al materialelor pe care vreau sa le bag in casuta.

Si da, nu am fost multumit de niste Michelinuri de iarna, cam vechi ce e drept, dupa un an crapase cauciucul si oricum eram cam saniuta pe zapada. Le-am lasat la vulcanizarea unde le-am schimbat cu cele de iarna.
  • 0

#48 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 15 octombrie 2008 - 09:39

Eu vreau sa-mi iau Dunlop Winter Sport M3 la dimensiunea 195/65/15. Caut oferte de preturi.
  • 0

#49 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 15 octombrie 2008 - 09:57

ai dreptate cred. Depinde si de tipul de masina.
Uitati-va ce variante de prim montaj cu anvelope iarna sunt pentru masinile voastre (sunt producatori unde contra cost iti pot aduce masina noua cu anvelope de iarna). Sau uitati-va la oferte de la importator/dealer, de exemplu eu am luat o oferta promotionala foarte buna la BMW cu set complet de roti de iarna inclusiv jante aliaj, la bani mai putini decit daca as fi luat din comert anvelope plus jante tabla. Si in plus oferta era cu 2 tipuri de anvelope recomandate de BMW pt masina.


o alta varianta de aflat ce sa-ti iei pt masina ta, e sa te duci iarna intr-un showroom si sa vezi cu ce vin incaltate masinile ca a ta.
si iti iei d-alea :lol:
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#50 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 15 octombrie 2008 - 10:53

e cam prostie asta, cam rar am gasit anvelopele cele mai bune pe o masina chiar din fabrica.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi