Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Subaru Forester Diesel


  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#651 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 aprilie 2009 - 10:33

sunt clasice, aia inseamna ventilat. opusul e discul solid, pe care mai mult ca sigur il ai pe spate. daca cumva sunt consumabile, eu nu as mai pune tot subaru, foarte scumpe si slabe calitativ, desi parca spuneai ca mergi incet.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#652 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 aprilie 2009 - 10:35

Discurile Brembo sunt chiar ieftine. Sunt chiar multe branduri de unde poti alege.
  • 0

#653 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 aprilie 2009 - 10:56

nu stiu ce frane are exact noul model. exista tot felul de discuri, numai sa si mearga la el.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#654 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 aprilie 2009 - 07:06

Pe fata sunt ASTEA si pe spate daca sunt discuri sunt ASTEA.
  • 0

#655 mariog333

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 77 Mesaje:
Inregistrat: 21-februarie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2009 XS benzina
  • Motorizare:2.0 aspirat

Scris 21 aprilie 2009 - 01:44

sal

va multumesc tuturor pt sfaturi si sugestii de marci

maine sunt programat si sper sa mi le schimbe pe garantie si sa nu fie cazul sa le schimb eu la 12 mii km ....

va tin la curent

m
  • 0
------------
www.BeSpecial.ro
Cadouri Speciale

#656 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 21 aprilie 2009 - 02:03

inca o data ... esti tu sigur ca masina ta este Forester XT 2.0 aspirat ? asa cum zice in profil ?

apropo de discuri :
http://www.frozenrotors.com
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#657 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 21 aprilie 2009 - 05:42

nu exista asa XT.

ce e cu site-ul ala? ai luat de acolo pt merc?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#658 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 22 aprilie 2009 - 10:18

inca o data ... esti tu sigur ca masina ta este Forester XT 2.0 aspirat ? asa cum zice in profil ?



omul v-a raspuns acu ceva vreme ca a gresit :D

dap, am gresit eu cand m-am inregistrat si nu am mai reusit sa schimb...

masina e 2.0XS , cutie manuala

m


Aceasta postare a fost editata de MikeTekRacing: 22 aprilie 2009 - 10:18

  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#659 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 22 aprilie 2009 - 10:52

nu exista asa XT.

ce e cu site-ul ala? ai luat de acolo pt merc?


scuze pt explicatia cu XT ul nu o vazusem . eu am intretinere gratuita 2 ani de zile :) asa ca momentan nu ma preocupa prea tare , dar e bine sa ai informatiile , nu se stie cand o sa ai nevoie de ele .
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#660 mariog333

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 77 Mesaje:
Inregistrat: 21-februarie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2009 XS benzina
  • Motorizare:2.0 aspirat

Scris 22 aprilie 2009 - 03:18

salut

am fost astazi la SMT si informatiile mele conform carora discurile fata cu care au fost echipate modele produse in 2008 au probleme si se deformeaza dupa 10 mii km ....

mi s-a facut constatarea, mi s-a confirmat ca sunt deformate , mi s-a explicat ca producatorul (japonezii) nu si le asuma si nici SMT nu si le asuma si mi s-a propus inlocuirea pe banii mei a discurilor si placutelor de frana fata (putin peste 1300 de ron)...chipurile in conditiile de garantie scrie ca discurile si palcutele nu au garantie (le-am explicat ca nu au garantie pt uzura normala, dar ce se intampla in cazul meu e un defect / slabiciune d efabricatie .....dar degeaba...vina e a japonezilor si nu si-o asuma ....:-)...)

am avut o discutie amicala si fara paravan cu seful de service care m-a inteles dar care nu ma poate ajuta si nici nu-mi poate promite ca discurile noi nu se vor comporta la fel dupa 10 mii km (desi sunt alte produse ca mi-a confirmat ca au alte coduri, nu a trecut destul de mult timp ca sa poate vedea daca apar sau nu probleme si la astea....:-).....mai trebuie sa ruleze modelele de fabricatie 2009 care sunt echipate cu discuri noi si apoi se poate pronuntat (asta arata ca japonezii stiu de problema si au schimbat furnizorul...:-)....)

intrebat daca mi se pot monta discuri cumparate de mine, si mi s-a spus ca nu au voie ...deci sunt intr-un cerc vicios...cel putin mi s-a confirmat ca nu pierd garantia daca le montez la alt service si daca sunt pt modelul nou de forester si respecta standardele de calitate - certificat TUV etc

am doua optiuni:
- scriu japonezilor , dar ma indoiesc ca pe criza asta ii urnesc eu din loc sa-si asume problema si sa recheme masinile pt schimbarea discurilor si placutelor pe coaja lor
- caut un service care lucreaza bine masini subaru si care imi poate monta discuri si placute serioase ce nu prezinta risc de deformare (aici as aprecia sugestii pt ca nu m-as baga sa le iau eu de la vanzatori si apoi sa merg sa mi le monteze altii ca mi-e teama ca nu s epotrivesc perfect ....as prefera un service unde chiar daca ies mai scump , am garantia ca fac o treaba buna .....oricum cred ca ies sub SMT per total ....) stie cineva un service bun si rezonabil la preturi?

prietenul care m-a convins sa iau masinuta asta (posesor de forester model vechi) e consternat ca el a schimbat la 60 mii km discurile frana ...:-)...deci e clar ca noul model nu mai e ce a fost .....

la finalul discutiei mi s-a prezentat factura de constatare (aprox 100 ron) pe care am platit-o ....:-)....(japonezii fac masini cu piese ieftine si slabe calitativ si noi platim constatarea ....ca diferenta de abordare, la un amarat de Megane frantuzesc , imi batea putin un amortizor (defect sonor) si mi-a fost schimbat in garantie fara discutii ...:-)...iar discurile le-am schimbat la 70 mii ca erau fier pe fier si faceam ca autobuzul/vaporul, ca altfel mai mergeau 10 mii km.....:-) ....)

bafta si astept sugestii de service-uri ce lucreaza pe subaru/forester

m

la
  • 0
------------
www.BeSpecial.ro
Cadouri Speciale

#661 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 aprilie 2009 - 03:24

cat de vechi era foresterul amicului? ca strict modelul anterior avea frane fix la fel de proaste.

in principiu franele cat de cat normale nu sunt scumpe.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#662 mariog333

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 77 Mesaje:
Inregistrat: 21-februarie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2009 XS benzina
  • Motorizare:2.0 aspirat

Scris 22 aprilie 2009 - 04:20

pai normale erau si cele de Megan - model fabricat in turcia ...:-)...si au tinut 70 mii km

o sa-l intreb ce an de fabricatie are masina lui .....dar avand in vedere ca nu mai e in garantie, probabil ca il are de vreo 5 ani

m
  • 0
------------
www.BeSpecial.ro
Cadouri Speciale

#663 mariog333

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 77 Mesaje:
Inregistrat: 21-februarie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2009 XS benzina
  • Motorizare:2.0 aspirat

Scris 22 aprilie 2009 - 04:33

@ cata69

e model 2005
  • 0
------------
www.BeSpecial.ro
Cadouri Speciale

#664 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 aprilie 2009 - 05:23

deci le fac din ce in ce mai "bune"

eu nu ma refer la franele normale stock, ci la inlocuitoare. daca nu sunt ceva avioane race, ar trebui sa fie la preturi decente.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#665 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 aprilie 2009 - 06:14

Ti-am zis ca nu le vor schimba, si asta pentru ca nu au dezlegare de la Subaru Japonia. Nu le iau partea, insa ramin la parerea mea ca orice disc se poate ovaliza daca se supraincalzeste. Am patit-o si eu si n-am facut scandal pentru ca stiu exact cind le-am "belit". Cealalta masina identica ( citeva unitati diferenta la VIN ) pe care o am inca in familie n-are nicio problema, si alte 2 WRX-uri tot ale noastre n-au probleme la fel. Inca ceva, discurile tale pe fata -daca nu ma insel- sunt identce cu cele de WRX ( vezi postul 654 )
Singura problema pe care eu o vad la frinele Subaru e cea a placutelor prea dure dupa parerea mea. Dar si aici exista motive "ecologice" pentru care sunt folosite tipul asta de ferodo.
In final, daca exista o problema reala cu discurile, fii convins ca Subaru nu le-ar fi lasat in productie. Sa nu crezi cumva ca numai in Romania exista masini Subaru...
  • 0

#666 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 aprilie 2009 - 06:36

problema reala, adica sa nu tina franele? exclus.
dar fiind consumabile :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#667 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 22 aprilie 2009 - 07:21

Puteti spune voi ce si cum doriti, dar (luand de bun cele povestite de mariog333) NU gasesc normala atitudinea SMT. Nu ma intereseaza ce intelegeri au si cat de reale sunt, cu Subaru Jap.
Omul are masina in garantie, are o problema cu franele, daca importatorul/dealerul nu dovedeste clar ca a fost defect de utilizare, in mod normal ar trebui sa fie bun de plata.

@ mariog333: daca tot le vei schimba pe banii tai, macar cumpara altele mai bune (nu tot cele oem), care sa fie potrivite pt masina ta; plus placute de frana. Eu asa as face.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#668 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 aprilie 2009 - 07:39

N-au intelegeri cu Subaru Japonia. Ci doar aia fac regulile pentru garantie la orice Subaru de pe planeta asta. Dealerul n-are ce dovedi, defectul asta e unul clasic de supraincalzire, sau stropite cu apa cind erau incinse. Asta se poate intimpla cind treci printr-o balta mare cu discurile foarte calde.
  • 0

#669 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 aprilie 2009 - 07:41

decat sa se chinuie aia sa demonstreze ceva, mai bine asa. si pana la urma e un consumabil.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#670 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 22 aprilie 2009 - 07:49

E consumabil, dar dupa o oarescare folosire, si nu ad-hoc... :D
  • 0

#671 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 22 aprilie 2009 - 08:07

Pai daca s-a ajuns in halul asta cu "consumabilele", plus faptul ca ei nu trebuie sa dovedeasca nimic (probabil au doar dreptul de a incasa banii clientilor), ma gandesc ca intr-un viitor nu prea indepartat nu vom mai avea la ce sa folosim garantia.
Exceptand obligatia de a da bani importatorului/dealerului pt diversele operatii care trebuiesc efectuate la ei pe perioada garantiei.
Repet, postul anterior reprezinta parerea mea si nu am nicio pretentie de a fi insusita si de altcineva sau ca ar fi cea mai dreapta.
Doar ca, cu astfel de intamplari si atitudini ale importatorului, pe mine ma pierd si ca potential client. Nu ca as insemna eu ceva pt ei; dar daca sunt mai multi care gandesc ca mine, atunci respectivul importator ar putea avea o situatie nu tocmai placuta.

P.S.: si daca stau sa-mi aduc aminte cat de blamati erau cei de la Renault (si nu numai) pt faptul ca restrictionau termenele de garantie pt unele componente ................. cel putin tot erau acoperite de garantie la 10-15k km rulaj.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#672 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 aprilie 2009 - 08:08

Da-mi o masina normala si-ti arat ca in max. 30 min iti belesc frinele ! Am zis 30 min. presupunind ca am nevoie de ceva timp sa ajung la autostrada.....
  • 0

#673 mariog333

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 77 Mesaje:
Inregistrat: 21-februarie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2009 XS benzina
  • Motorizare:2.0 aspirat

Scris 22 aprilie 2009 - 08:11

oameni buni, ce nu inteleg eu tine de principii dar si de considerente de imagine/financiare, pe care grecii de la SMT nu vor sa le ia in seama:
1) isi frustreaza clientii care isi varsa nervii pe forumuri si word of mouth (pe mine daca ma intreaba vreun prieten de masina asta, oare ce credeti ca o sa-i povestesc...?)
2) isi cam bat joc de masina asta si de istoria/imaginea ei f buna in romania (cel putin pana acum...:-)...)
3) pe termen lung risca sa schimbe sloganul " once subaru , always subaru" in once subaru, never again subaru "....eu unul sper sa nu mai am probleme de acest tip cu masina asta si sunt slabe sanse chiar si pe baza experientei de pana acum sa mai iau un subaru pe viitor (deci pierd si clienti repetitivi/fideli)
4) sunt cateva zeci zeci de masini vandute in 2008 (poate usor peste 100 daca luam toate modelele de subaru care poate au aceleasi discuri de la prima echipare), ca subaru nu e marca de masa si nu vinde cu miile, deci investitiile in schimbarea acestor piese nu este fenomenala ...
5) se ascund in spatele unei clauze din contractul de garantie care spune ca discurile si placutele sunt consumabile si nu sunt acoperite de garantie (dar daca cineva chiar vrea sa-si piarda timpul si sa-i dea in judecata va castiga procesul pt ca acea clauza se refera la uzura normala ci nu la deformarea discurilor)....

daca judecam la rece cele de mai sus si luam in calcul ca sunt poate cateva zeci de cumparatori (noi sau potential repetitivi) care poate nu vor mai lua Subaru pt ca stiu de aceste probleme, nu sunt convins ca reducerile de costuri facute prin refuzul schimbarii discurilor depasesc profiturile pierdute .....poate daca mai bagam si criza in schema i-as putea intelege , desi nu cred ca are legatura cu criza pt ca nici tipului cu care am discutat in toamna anului trecut si care patise la fel nu i-au fost inlocuite pe garantie ....deci tine de modul in care fac ei business ....

eu personal aplic alte principii in business , chiar si in businessuri unde contactul cu clientul nu este unul direct (am un magazin online de bijuterii de exemplu si accept retururi fara nici un motiv, si am un procent f mare de clienti repetitivi .....insa se pare ca la SMT nu exista o viziune de customer service pe termen lung ....

toata lumea stie ca discurile au o problema, intrucat incidenta acestor probleme e foarte mare (ei stiu asta ca le vin oamenii in service) si produsele care se pun acum la prima echipare sau la inlocuire sunt altele (practic, mi s-a dat de inteles ca cel mai probabil , daca imi pun discuri noi de la ei pe banii mei, nu voi mai avea aceeasi problema, desi nu mi se poate garanta 100% ....deci se stie ca s-a schimbat furnizorul si ca japonezii cred ca in felul asta au stopat extinderea problemei si la alte masini noi vandute, dar inca nu au trecut acei 10 mii de km la modelele noi ca sa-ti poata garanta ....)


eu cred ca acesta criza va cerne piata si tare ma tem ca daca o tin tot asa cei de la SMT nu vor ajunge prea departe ....

NU AM PRIMIT DECAT O SUGESTIE DE SERVICE CE LUCREAZA BINE PE MASINI SUBARU , SI AIA DIN PACATE NU E IN BUCURESTI? ...NU A FOST NIMENI LA ALTE SERVICE-URI CU MASINA LOR? CHIAR NU VREAU SA-MI ASUM RISCUL DE A LUA DISCURI DE LA SMT.....MAI ASTEPT SUGESTII

m
  • 0
------------
www.BeSpecial.ro
Cadouri Speciale

#674 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 22 aprilie 2009 - 08:12

@Relu: Stai putin, eu nu am spus ca nu se pot strica discurile din cauza utilizatorului/utilizatoarei. Am spus ca, luand drept adevarate cele spuse de colegul nostru forumist, daca SMT nu dovedeste vina expresa a acestuia, in mod normal, ar trebui sa fie bun de plata.

l.e.
@mariog333: in locul tau as consulta si un avocat bun, pt a vedea din pct de vedere legal, dar si conf clauzelor contractuale, cum stau lucrurile.
Cat despre service, Relu si Cata cred ca ar fi in masura sa te lamureasca.

Aceasta postare a fost editata de Aer Curat: 22 aprilie 2009 - 08:17

  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#675 mariog333

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 77 Mesaje:
Inregistrat: 21-februarie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2009 XS benzina
  • Motorizare:2.0 aspirat

Scris 22 aprilie 2009 - 08:29

@ Aer Curat

eu vin de la Renault si aveam o impresie nu tocmai buna despre ei.....dar cand am avut o problema in garantie m-au pupat si in fund (mi-au schimbat un amortizor fata pt un defect sonor nu foarte evident ...:-)...)

asteptarile mele de la Subaru erau f mari pt ca istoricul marcii era foarte solid (am avut prieteni care pur si simplu le-au vandut lor masina...erau adevarati ambasadori ai marcii Subaru ......si ii pierd si pe aia ca eu acum le fac capu mare si le povestesc prin ce trec si nu le vine sa creada ....si nu cred ca data viitoare vor mai recomanda Subaru altor pireteni ....) si pt ca promisiunea de vanzare era una foarte buna iar salesman-ul de asemenea....ce a venit dupa vanzare mi-a schimbat radical parerea si sunt un client Subaru potential repetitiv pierdut de ei pe motive banale , pt ca masina e ok ....

m
  • 0
------------
www.BeSpecial.ro
Cadouri Speciale




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi