Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Subaru Forester Diesel


  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#101 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 noiembrie 2008 - 09:17

la el parca exista posibilitate sub scaune

Aceasta postare a fost editata de cata69: 06 noiembrie 2008 - 09:17

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#102 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 noiembrie 2008 - 09:22

La adytzu ?
  • 0

#103 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 noiembrie 2008 - 09:25

din ce am vazut eu, poate nu la orice masina, noul forester are difuzoare sub scaun.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#104 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 noiembrie 2008 - 09:36

Habar n-am. Am avut noul forester aici dar n-am umblat la difuzoare.
  • 0

#105 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 06 noiembrie 2008 - 10:28

Da se pare ca noul forester are sub sub scaun - dar e subtzire rau.
  • 0

#106 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 noiembrie 2008 - 11:40

e tipic subaru, nu te speria. nici prea multe frecvente joase nu produce, dar de undeva trebuie sa scoata pretul asta mic.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#107 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 06 noiembrie 2008 - 11:49

care pret mic ca ajunge asta diesel la 28000 EUR plus TVA....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#108 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 noiembrie 2008 - 11:59

si ti se pare mult? cat ai vrea sa fie?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#109 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 07 noiembrie 2008 - 12:45

pai chiar tu ziceai ca e scump.... ca mai pui niste bani si iei GLK... :D
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#110 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 07 noiembrie 2008 - 09:59

......adica mai pui 21.000 pana la GLK.
  • 0

#111 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 07 noiembrie 2008 - 11:13

Avand in vedere ca un CR-V diesel full (adica avand in plus navigatie fara harta romaniei si camera spate) ajunge 37000-38000 cu TVA cu tot, Foresterul are un pret chiar mic. Altfel, pretul e in media clasei.

De restul de bani iti umpli mashina de Wati :D)
  • 0

#112 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 noiembrie 2008 - 11:15

pai chiar tu ziceai ca e scump.... ca mai pui niste bani si iei GLK... :D


ma refeream la versiunile de "top" 33, respectiv 36k euro. dar alta era discutia atunci. acum din punctul meu de vedere, forester e doar o alta masina de masa, fara nimic special. nu asta au vrut, sa o faca concurent pt RAV4? au reusit.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#113 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 07 noiembrie 2008 - 02:44

Din punct de vedere al design-ului sunt de acord ca e o masina de masa. Dpdv al senzatiei de condus la versiunea cu motor diesel nu sunt de acord. Motorul dupa cum spuneam mi s-a parut foarte rafinat.

Sigur ca am fost atras de forester datorita monstrului care prindea suta in 5 sec. Dar in final am reusit sa raman cu picioarele pe pamant si sa imi iau versiunea care mi se potrivea cel mai bine si de care aveam de fapt nevoie. Asa cum am mai spus nu sunt unul dintre soferii cu mancarimi in talpa (de cand am doi copii am devenit chiar mai prudent).
  • 0

#114 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 noiembrie 2008 - 07:18

nu ne intelegem, eu compar 2 masini diferite cu acelasi nume, tu compari nevoi, asteptari, legate de aceeasi masina si fara sa avem aceleasi pretentii de la masina.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#115 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 08 noiembrie 2008 - 12:00

masina e ok si la pret, e in media clasei, doar ca gradual de cind cu grecii de la SMT au tot urcat preturile.... eu sincer la banii astia as incepe sa ma uit la diferenta pina la un BMW X3 sau LR Freelander 2.

motorul am recunoscut si eu ca e interesant si reusit inca de la drive test-ul cu Outback-ul, la Forester avind si 6 trepte cred ca e si mai misto....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#116 AS25

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 17 Mesaje:
Inregistrat: 10-noiembrie 08
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf 5 Plus DSG
  • Motorizare:1.9 TDi 130CP

Scris 10 noiembrie 2008 - 08:35

Am facut drive test cu varianta diesel. Pot sa spun ca am mers cu ceva masini la viata mea, dar Forestul Diesel mi s-a parut masina ideeala si pentru condus lejer si pentru ceva adrenalina in cantitati normale. Motorul este senzational, nu are nici o treaba cu TDI de la VW sau HDI de la PSA. E alceva :angry:
  • 0

#117 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 11 noiembrie 2008 - 01:15

interesant ce spui mai ales venind de la un conducator de TeDeIIII.... :D
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#118 stanley

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 73 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 08
  • Marca:land rover
  • Model:defender 90
  • Motorizare:2,5l Td5 122CP

Scris 11 noiembrie 2008 - 01:17

Am facut drive test cu varianta diesel. Pot sa spun ca am mers cu ceva masini la viata mea, dar Forestul Diesel mi s-a parut masina ideeala si pentru condus lejer si pentru ceva adrenalina in cantitati normale. Motorul este senzational, nu are nici o treaba cu TDI de la VW sau HDI de la PSA. E alceva :D

M-am inscris si eu la un DT cu un Subaru Forester diesel la Timisoara, dar momentan nu au la dealer un Forester diesel, va mai dura putin pana il vor primi, pana atunci as fi tare curios sa-ti stiu parerea despre masina. Sunt nou membru la acest forum, este prima mea interventie, cu aceasta ocazie salut toti membrii forumului si doresc la toata lumea sa se bucure de masinile pe care le au si sa li se indeplineasca toate visurile pentru urmatoarea achizitie, oricat de dificila ar parea la inceput. Pentru a realiza ceva, important este sa-ti doresti cu adevarat acel lucru!
Si revenind la Subaru Forester diesel, consider ca din gama SUV-urilor compacte cu aptitudini off-road acesta ar fi peste nivelul lui Honda CRV 2,2 si Toyota RAV4 2,2 (ambele diesel), mai ales in echiparea diesel cu cutie manuala 6 trepte. Iar varianta alba cu piele neagra la interior m-a cucerit! Si inca o problema, daca in locul rotilor de 225/55R17 s-ar pune 235/55R17 cred ca masina ar arata mai interesant! Iar pe configuratorul din site-ul Ronal.de(producatorul de jante Ronal) la Forester-ul anterior se prevedeau chiar si roti pe 245 (cu incadrarea in diametrul total al rotilor de baza), deci masina permite sa pui roti mai late. Exista o vorba: "Rotile fac masina!" Niste cauciucuri potrivite pe niste jante potrivite fac sa creasca cota unei masini (plus imbunatatirea comportamentului masinii), tot asa cum niste roti nepotrivite scad cota unei masini bune.
Astept cu nerabdare sa-ti expui impresiile dupa DT cu Foresterul diesel!
  • 0

#119 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 noiembrie 2008 - 01:40

off topic : nu stiam ca golf 5 plus are pe el renumitul 1,9 tdi cu 130 cp.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#120 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 11 noiembrie 2008 - 05:13

hai mai... e 1.9 TDI 105 CP resoftat care ajunge in unele variante de mape de pe la chiptuneri la 130-135 CP....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#121 AS25

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 17 Mesaje:
Inregistrat: 10-noiembrie 08
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf 5 Plus DSG
  • Motorizare:1.9 TDi 130CP

Scris 13 noiembrie 2008 - 08:56

hai mai... e 1.9 TDI 105 CP resoftat care ajunge in unele variante de mape de pe la chiptuneri la 130-135 CP....


Da e remapat. Dar...

M-am inscris si eu la un DT cu un Subaru Forester diesel la Timisoara, dar momentan nu au la dealer un Forester diesel, va mai dura putin pana il vor primi, pana atunci as fi tare curios sa-ti stiu parerea despre masina. Sunt nou membru la acest forum, este prima mea interventie, cu aceasta ocazie salut toti membrii forumului si doresc la toata lumea sa se bucure de masinile pe care le au si sa li se indeplineasca toate visurile pentru urmatoarea achizitie, oricat de dificila ar parea la inceput. Pentru a realiza ceva, important este sa-ti doresti cu adevarat acel lucru!
Si revenind la Subaru Forester diesel, consider ca din gama SUV-urilor compacte cu aptitudini off-road acesta ar fi peste nivelul lui Honda CRV 2,2 si Toyota RAV4 2,2 (ambele diesel), mai ales in echiparea diesel cu cutie manuala 6 trepte. Iar varianta alba cu piele neagra la interior m-a cucerit! Si inca o problema, daca in locul rotilor de 225/55R17 s-ar pune 235/55R17 cred ca masina ar arata mai interesant! Iar pe configuratorul din site-ul Ronal.de(producatorul de jante Ronal) la Forester-ul anterior se prevedeau chiar si roti pe 245 (cu incadrarea in diametrul total al rotilor de baza), deci masina permite sa pui roti mai late. Exista o vorba: "Rotile fac masina!" Niste cauciucuri potrivite pe niste jante potrivite fac sa creasca cota unei masini (plus imbunatatirea comportamentului masinii), tot asa cum niste roti nepotrivite scad cota unei masini bune.
Astept cu nerabdare sa-ti expui impresiile dupa DT cu Foresterul diesel!


Despre DT ce pot sa-ti spun? Masina e incredibila pentru o masina din segmentul sau. Sta pe drum de nu-ti vine sa crezi. In ultimul timp am facut DT cu toate tipurile de masini din gama SUV (ex: Ford Kuga, VW tiguan, Mitubishi Outlander, Citroen ...., Honda CRV, etc). Nu au nici o legatura cu Foresterul diesel, nici cea mai mica. Eu am fost fan convins VW si inca mai sint, dar acest motor si aceasta masina m-au facut sa-mi schimb perceptiile despre ce inseamna a conduce. Tractiunea Symetrical AWD este altceva. Iti spun doar atit mergi o data cu masina si iti vei schimba total parerea despre masini. Si inca ceva in Off Road este imbatabila la clasa ei, trece prin niste noroaie de nu-ti vine a crede.
Si eu sint un membru nou al acestui forum si cu aceasta ocazie salut toti membrii forumului. :)
  • 0

#122 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 13 noiembrie 2008 - 09:58

Freelander 2 ai condus cumva ? Unii spun ca-i cel mai tare in off-road din clasa lui ...
  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#123 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 noiembrie 2008 - 10:18

hm
1. pacat ca nu stii cum e vechiul forester XT, ca-ti schimai radical parerea despre noul
2. nu stiu cum percepi tu tractiunea SAWD de la subaru in off-road si nici nu stiu prin ce noroaie ai bagat masina, dar poti oricand sa ramai blocat, nu te baza pe tractiune pt ca nu ai diferentiale blocabile.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#124 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 noiembrie 2008 - 10:29

Pe sosea vechiul xt nu cred ca va mai fi egalat in veci. Pe cind in off-road, cel mai potent e x-ul din cauza reductorului. In off-road, fara reductor arzi ambreiaje intr-o veselie, basca te si "plantezi" foarte usor.
  • 0

#125 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 13 noiembrie 2008 - 10:41

...Sta pe drum de nu-ti vine sa crezi. In ultimul timp am facut DT cu toate tipurile de masini din gama SUV (ex: Ford Kuga, VW tiguan, Mitubishi Outlander, Citroen ...., Honda CRV, etc). Nu au nici o legatura cu Foresterul diesel, nici cea mai mica. Eu am fost fan convins VW si inca mai sint, dar acest motor si aceasta masina m-au facut sa-mi schimb perceptiile despre ce inseamna a conduce. Tractiunea Symetrical AWD este altceva. ...

eu nu sunt atat de impresionat de stabilitatea subaru vs alte masini.
sa-ti zic si de ce:
1. nu tot timpul e o floare la ureche sa depasesc o masina non-SAWD pe un drum virajat, deci si altele stau. Cred ca de fapt depinde de sofer
2. A3-ul nevesti-mii m-a uimit la capitolul stabilitate (in sensul ca nu asteptam sa stea atat de bine, dar el a stat :) )
3. tin minte ca si cu focusul ma infigeam bine in curbe

Nici de rau nu zic despre SAWD, dar nu e de neegalat. Ma refer la amatori/ageamii ca mine, nu la piloti.
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi