Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Ford S Max


  • Topic inchis Acest topic e inchis
330 replies to this topic

#151 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 mai 2009 - 10:16

evident, mai mult de cateva mii marunte peste bascula mea nu vreau sa dau. tre sa ma pregatesc pentru pompe.
:D
masina sta de 2 ani la ei si nu s-a apropiat nimeni. mai astept pana la anu si presimt ca vom face schimbul fara creitari, sau ma rog, de un suc.

ca fapt divers, cica masinuta mea a costat la vremea ei 27700 euro plus TVA. adica 33000 euro...
v-am spus ca are scaune cu climatizare (incalzire/racire) si plafon panoramic ??
:D

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 23 mai 2009 - 10:23

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#152 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 mai 2009 - 10:52

nu. da mai spune-ne, ca ne place cum le zici :D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#153 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 mai 2009 - 11:00

Pai si aia de la dealer cat costa acum?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#154 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 mai 2009 - 11:27

depinde cat vrei sa-ti dea sa ii scapi de ea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#155 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 mai 2009 - 12:31

lol, ei cer 30 000 euro pe masina. n-are decat 9000 km, dar ideea e ca au trecut deja 2 ani de la punerea in circulatie.
daca avea 2 ani dar 0 km, era alta treaba. faza nasoala e ca trece garantia (4 ani la Ford)
asa ca la anu, zic eu ca daca sint hotarat vom vorbi de o diferenta aproape simbolica de 1000 maxim 2000 de euro.

P.S. ST-ul S MAX costase cica 37000 euro ddp.
daca la inceput diferenta intre cele 2 masini era de 4000 de euro, dupa 2 ani zic eu ca ar trebui sa fie mai mica. mult mai mica.
hai, avantaj benzinara, ca are 9000 de km, dar totodata, dezavantaj ea, in ceea ce priveste consumul si cilindreea, adica taxele.
basca dezavantaj mare la revanzare, dar asta e un aspect la care trebuie sa chibzuiesc si eu foarte bine.

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 23 mai 2009 - 12:33

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#156 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 23 mai 2009 - 04:41

evalueaza daca merita efortul si banii,doar pentru ceva optiuni in plus....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#157 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 mai 2009 - 05:21

pe de alta parte, in curte la Vall Auto se afla un S max negru, in rest identic cu al meu, am impreisa ca e facelift. Ar avea in plus xenon, "regulator de viteza" si parca navigatie. Are doar 9000 de km, fiind masina dealerului. Ah, mai are ceva ce nu are bascula mea, motor de 2.5T 220 cavalos.
......


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#158 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 mai 2009 - 06:44

mah, tu tradezi partidu TDI care te-a facut rege !!!! tu incet incet treci de partea ailanta a fortei... :lol:

un pas mic ai facut deja...

unde esti tu acel A6 avant 3,0 TDI quattro...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#159 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 23 mai 2009 - 06:49

@oaspetele ... come to the dark side ... we got cookies :lol:
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#160 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 mai 2009 - 08:28

ah, am fost acolo...dar fortele binelui m-au mutat pe partea cealalta.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#161 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 mai 2009 - 08:43

unde esti tu acel A6 avant 3,0 TDI quattro...


prea complicat sa-l mai ia cred. incet incet, reusesc astia cu masurile lor sa descurajeze cumpararea unei masini din germania.

intre noi fie vorba, masina mai sus mentionata e la ani lumina de fordul ala, desi s-ar putea sa nu vina cu scaune din alea smechere :lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#162 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 mai 2009 - 09:25

si nici macar cu tractiune integrala... LOOL
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#163 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 iunie 2009 - 10:06

am mai miscat un pic bascula.
luni am fost si ne-am intalnit cu levi et comp. tinand cont ca am dus-o pana la reghin pe soacra-mea, am mers mai incet. asa se face ca am intrat in Tg Mures cu un rusinos 5,6%.
:)

azi am fost la Sibiu, dus intors destul de rapid. m-am intors cu un 7%. suspectez CB ca tine cu Ford, adica zic ca a fost mai mult. ma rog.

imposibil cat de multi isi arunca chistocurile, dar cireasa de pe tort a fost o masina de dj parca din care au sarit ditai resturile unui festin.
le-am urat cele necesare...

ca fapt divers, am tinut in spate dupa Sighisoara pana aproape de TG mures un Q7 trei zero si cred ca reuseam sa-l tin acolo pana in oras, doar ca m-a traznit la un moment dat un semnal violent in k in dreptul unui radar fix ...cica dezactivat. am incetinit rapid iar nesimtitul n-a jucat fair si m-a depasit.

nu e rea masina, din pacate rotile de 18 isi cer tributul pe bunele drumuri bistritene.

P.S. azi am sta 35 de minute la intrare in Bistrita. atata lipsa de planificare si imaginatie la bivolii astia ce asfalteaza n-am crezut ca se exista.
sper ca in 2-3 zile sa se termine balciul.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#164 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 09 iunie 2009 - 10:35

si eu sper sa-l termine REPEDE !!! :)
deci inca se mai misca vaporu.
da bine mah, ne faci de ras cu "sub 6%" ... ala-i stil de mers?

radarele fixe desi sunt "active" nu mai "filmeaza"... deci poti sa-i dai TARE :P
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#165 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 09 iunie 2009 - 11:44

realista treaba cu tributul...si apropos de q7,cu motorul de 3 litri,personal DEZAMAGIT-am lucrat cu un tip nou,ce tocmai a dat 23 mii pe unul,de import DE,multe extrase,navi nu are dvd-ul cu harta si omul a pus in geam o scirba de tomtom cu ventuza,a schimbat magazia CU UNA CE HALESTE MP3,ce mai,cam mioritisme,si e macaronar tinarul...Dar dupa ce ma dadui cu el,mare dezamagire-in afara de becuri si beculetze,mare putoare,de stat sta binisor chiar cu rotile mici de 18,dar revin-PUTOARE MARE.Comparativ-castravetele de TOUAREG V10 al rudei mele,macar la cite beculetze oferea impingea bine,cu sau fara fumul negru aferent.....dar sa continuam-tot in aceeasi seara dar cu insistentzele mele de data asta probez cu proprietarul in dreapta Mustang,cica SHELBY COBRA,alb crem cu dunga neagra.........si cutie automata cu 4....foarte comoda masina,nu xenon,comenzi foarte spartane,usa se inchide cu zgomot de LOGAN,pielea deranjant de fina pentru un bolid sport,foarte silentios motorul,pedalier inghesuit pentru gusturile mele(poate dat fiind ca tocmai ma dadusem cu Q7),ventilator clima galagios,si pe asfalt-in ture multa galagie pentru nimic(cred ca cutia fructifica aiurea puterea motorului,asta e expresia mea).Masina a costat 40 si de mii de euri,e a unui faimos dj,din anii 90,actual posesor al unui post de radio vestit.Am cautat pe net ulterior castravetele sa vad ca poate dar nu prea am gasit mare lucru,doar mi-a confirmat cei 8 cil,dupa mine nu prea simtita prezentza lor...sper sa nu deranjez oaspetele cu alunecarea discutiei...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#166 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 iunie 2009 - 02:02

Consum de oras, ce-i drept sambata, doar 5 km si cu motorul deja incalzit.
Imagine amplasata

Atacul insectelor
Imagine amplasataImagine amplasata

Cu fratele mai mic, la Pensiunea Teodora.
Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#167 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 iunie 2009 - 02:25

o chestie interesanta : rezervorul meu cica ar avea 70 de l.
ei bine, luand ca reper ce imi arata bordul, niciodata nu am reusit sa il "umplu".
dupa cum se vede si in prima poza, am alimentat aproape full si au intrat 52 de litri, in conditiile in care teoretic acul era foarte aprope de rosu, deci mai erau maxim 8-9 litri.
52 plus 8 ne da 60...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#168 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 iunie 2009 - 05:49

70l e totusi nesimtire.

trecand peste, e o informatie din talon sau din carte? in talon mai abereaza aia.

iar o explicatie ceva mai plauzibila, 10l ii tine de rezerva si nu-i pune la socoteala niciodata.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#169 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 iunie 2009 - 05:54

Si eu stiam ca rezerva e in jur de 10l. Daca nu era inca becul aprins e greu sa apreciezi cind se va aprinde. Oricum e o problema care nu vad de ce te-ar preocupa...
  • 0

#170 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 iunie 2009 - 09:12

In general stiu cam cand se apropie "becu rosu". Indicatorul era mai aproape de 0 decat de prima dunga ce ar arata 1/4 din combustibil, deci 70/8 = 8,75 litri. Teoretic chiar mai putin.
Daca scocotim ca rezervorul ar avea 60 de litri, iese ca mai aveam 7 litri plus 52 alimentati egal 59 deci aproape 60. realistica faza cu rezerva de 10 litri.
nu de alta, da nu pusca consumul cu estimarea ochiometrica a cantitatii de motorina ramasa. si vorbesc despre consumul dupa spritmonitor, nu ala indicat de bord. cum spuneam, macar o juma de litru il "uita". totusi, astept comentariile vizavi de consumu ala urban.
:D

Fuel capacity 70 litres 15.4 UK Gal 18.5 US Gal
http://www.carfolio....car/?car=150810
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#171 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 iunie 2009 - 09:20

asa e cand ai utilitara nene. numai beneficii.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#172 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 iunie 2009 - 09:23

Orice masina are minim 10l rezerva. Eu asa stiu. Nu te lua dupa linii ca iei teapa :D
  • 0

#173 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 iunie 2009 - 09:26

din cate stiam eu, cel putin la golf trebuia sa actionez un tamburuc ca sa pot "umple" rezerva.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#174 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 iunie 2009 - 09:28

La golf intra peste ce zice fabricantul cu aprox. 10l. Nu stiu exact care-i spilu, dar e real.
  • 0

#175 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 iunie 2009 - 09:34

asa e la toate. dar astea moderne au o rezerva de care nu prea se atinge masina, cica nu e bine sa ramane fara combustibil deloc. am impresia ca va opri motorul cu mult inainte sa ramai de tot fara motorina.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi