Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Un freezone


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4400 replies to this topic

#3726 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 04:02

rugam respectuos enumerarea catorva aspecte de real interes si musai influentabile .

Tocmai ti-a raspuns cata.
  • 0

#3727 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 decembrie 2009 - 04:33

La consumurile voastre, nu conteaza nici 50 bani....
Voi chiar nu realizati ca nu avem ce face impotriva scumpirilor ? Daca tot vorbim de pragmatism, eu vad ca solutie "inteleapta" evitarea taierii venelor si concentrarea asupra altor aspecte mult mai importante pentru noi si pe care le PUTEM INFLUENTA.
Pe cuvint, parca sunteti babe care discuta la coada la carne.....

Ba bine ca nu, se simte sau s-ar simtii. Nici diesel-ul nu e scutit de cresterea consumului in aglomeratie, iar cum in Buc nu prea putem vorbi de trafic fluent ..........

Acum serios vorbind, nu ca pana acum am fi glumit prea mult, atat timp cat majoritatea dintre noi (de dorit ar fi sa fie fiecare individ) nu ia atitudine impotriva unor chestiuni care sunt incorecte, frizeaza bunul simt, etc., indiferent cat de mult sau de putin poate influenta in mod direct chestiunea respectiva, nu se va schimba nimic.
Asta trebuie sa se inteleaga, daca nu ne manifestam public nemultumirea, dezaprobarea si nu doar firav si sporadic, nu se va schimba nimic; vom continua sa mai dezbatem intre noi (care om mai ramane) intr-un fel sau altul si cam atat.
Inclusiv asupra problemelor de principiu trebuie luata atitudine, indiferent daca este vorba de o suma infima.
Daca nu facem noi ceva concret si asteptam sa faca altii, din varii motive, atunci .................. sula si caciula.

Si pt a nu zice cineva ca, poate, e prea abstract ce am scris eu, pt lamuriri suplimentare si sugestive va rog sa vedeti cum protesteaza in tarile vechi ale UE, chiar sin SUA, cetatenii nemultumiti (blocarea drumurilor, institutiilor, miscari ample de strada inclusiv cu incendieri, cotonogeli, etc.).
Exact asta trebuie facut si la noi, dar mai drastic, cum prinzi politicianul sau functionarul vinovat, il penalizezi.

Sa nu uitam ca in orice stat de drept, cetatenii pot (daca vor realmente) influenta tot ce misca in tara respectiva, indiferent ca tine de stat sau de privat. Dar pt asta trebuie vointa, determinare si unitate in actiune. Din pacate acestea cam lipsesc natiei Romane.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3728 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 decembrie 2009 - 04:43

pai da, romanul nu este dispus sa invete. el stie. de toate. orice il intrebi, stie. nimic bine, nimic integral, dar stie din toate cate ceva si suficient cat sa refuze alte informatii care i-ar modifica radical convingerile. schimbarea intervine greu si exista o rezistenta mare si naturala la ea, deci e absolut normal, nu suntem noi defecti, existand momente prielnice pt a se realiza mai facil (de ex o revolutie).

strainul (capitalistul) nu stie ... decat pe felia lui. si l-am facut prost pt asta si ne-am considerat superiori multi ani. aveam un sistem de invatamant superior, oameni culti, ce sa mai, nu erau ei de nivelul nostru.

bah, dar tocmai sa folosim acest avantaj n-am stiut. sau n-am fost lasati, dar se poate reduce la n-am stiut (sa ne facem lasati).

revenind la prezent, ca asta e important, momentan ne bazam pe FMI. oameni capabil la guvernare par a fi cativa. ramane sa asteptam. i-am investit cu putere, acum asteptam 6 luni sa vedem ce iese. restul discutiilor devin inutile momentan.

Ba bine ca nu, se simte sau s-ar simtii. Nici diesel-ul nu e scutit de cresterea consumului in aglomeratie, iar cum in Buc nu prea putem vorbi de trafic fluent ..........

Acum serios vorbind, nu ca pana acum am fi glumit prea mult, atat timp cat majoritatea dintre noi (de dorit ar fi sa fie fiecare individ) nu ia atitudine impotriva unor chestiuni care sunt incorecte, frizeaza bunul simt, etc., indiferent cat de mult sau de putin poate influenta in mod direct chestiunea respectiva, nu se va schimba nimic.
Asta trebuie sa se inteleaga, daca nu ne manifestam public nemultumirea, dezaprobarea si nu doar firav si sporadic, nu se va schimba nimic; vom continua sa mai dezbatem intre noi (care om mai ramane) intr-un fel sau altul si cam atat.
Inclusiv asupra problemelor de principiu trebuie luata atitudine, indiferent daca este vorba de o suma infima.
Daca nu facem noi ceva concret si asteptam sa faca altii, din varii motive, atunci .................. sula si caciula.

Si pt a nu zice cineva ca, poate, e prea abstract ce am scris eu, pt lamuriri suplimentare si sugestive va rog sa vedeti cum protesteaza in tarile vechi ale UE, chiar sin SUA, cetatenii nemultumiti (blocarea drumurilor, institutiilor, miscari ample de strada inclusiv cu incendieri, cotonogeli, etc.).
Exact asta trebuie facut si la noi, dar mai drastic, cum prinzi politicianul sau functionarul vinovat, il penalizezi.

Sa nu uitam ca in orice stat de drept, cetatenii pot (daca vor realmente) influenta tot ce misca in tara respectiva, indiferent ca tine de stat sau de privat. Dar pt asta trebuie vointa, determinare si unitate in actiune. Din pacate acestea cam lipsesc natiei Romane.


mike a avut o reactie geniala cand i-am arata astfel de forme de protest. daca era masina ta (adica a mea) incendiata. cam la asta se rezuma totul. dupa revolutie oamenii erau dispusi la niste sacrificii, nu o masina, era kkmk, s-au dus sa-si dea VIATA. inca n-am ajuns la nivelul ala. dar posibil sa se ajunga. abia atunc intelegi niste valori.
totusi protestul violent singur, nu e o solutie. capitalismul are mecanisme de aparare foarte puternice. trebuie atacat cu armele sale. miscari sociale, organizatii, infiltrarea in structurile statului a oamenilor din ele etc. e o lupta capitalismul, pe care romanul nu o intelege deloc. nu stiu foarte sigur ce si-a imaginat ca va fi dupa revolutie.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3729 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 decembrie 2009 - 05:14

Trebuie salutata prezenta, sub propriul id, a noii membre a forumului: Ven
:)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3730 Ven

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 28-decembrie 09
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6 102CP

Scris 28 decembrie 2009 - 05:22

Mama ce repede am fost depistata :)
  • 0
Mama de M 'n' M

#3731 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 28 decembrie 2009 - 05:59

Mama ce repede am fost depistata :)

rugam prezenta obligatorie la proxima noastra gratareala .

conferentiar inepuizabilul Relu , maestru de ceremonii Cata , responsabil cu buna dispozitie Aditzu , grataragiu sef Aer Curat . printre chibiti : Alesu , Masterblaster si " puterea ce frustreaza in trafic ".

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 28 decembrie 2009 - 06:01

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#3732 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 06:15

.......
Acum serios vorbind, nu ca pana acum am fi glumit prea mult, atat timp cat majoritatea dintre noi (de dorit ar fi sa fie fiecare individ) nu ia atitudine impotriva unor chestiuni care sunt incorecte, frizeaza bunul simt, etc., indiferent cat de mult sau de putin poate influenta in mod direct chestiunea respectiva, nu se va schimba nimic.
.......

Total de acord cu tine. Ascult propunerea ta :)
  • 0

#3733 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 decembrie 2009 - 06:28

Am scris-o si-n postul respectiv, partial si-n ce ai citat tu. :)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3734 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 06:35

Eu nu gasesc.

Da-mi citatul...
  • 0

#3735 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 decembrie 2009 - 07:21

....................
Acum serios vorbind, nu ca pana acum am fi glumit prea mult, atat timp cat majoritatea dintre noi (de dorit ar fi sa fie fiecare individ) nu ia atitudine impotriva unor chestiuni care sunt incorecte, frizeaza bunul simt, etc., indiferent cat de mult sau de putin poate influenta in mod direct chestiunea respectiva, nu se va schimba nimic.
Asta trebuie sa se inteleaga, daca nu ne manifestam public nemultumirea, dezaprobarea si nu doar firav si sporadic, nu se va schimba nimic; vom continua sa mai dezbatem intre noi (care om mai ramane) intr-un fel sau altul si cam atat.
Inclusiv asupra problemelor de principiu trebuie luata atitudine, indiferent daca este vorba de o suma infima.
Daca nu facem noi ceva concret si asteptam sa faca altii, din varii motive, atunci .................. sula si caciula.

Si pt a nu zice cineva ca, poate, e prea abstract ce am scris eu, pt lamuriri suplimentare si sugestive va rog sa vedeti cum protesteaza in tarile vechi ale UE, chiar sin SUA, cetatenii nemultumiti (blocarea drumurilor, institutiilor, miscari ample de strada inclusiv cu incendieri, cotonogeli, etc.).
Exact asta trebuie facut si la noi, dar mai drastic, cum prinzi politicianul sau functionarul vinovat, il penalizezi.

Sa nu uitam ca in orice stat de drept, cetatenii pot (daca vor realmente) influenta tot ce misca in tara respectiva, indiferent ca tine de stat sau de privat. Dar pt asta trebuie vointa, determinare si unitate in actiune. Din pacate acestea cam lipsesc natiei Romane.


Daca nu vrem, nu intelegem. :)
Uite mai sus postul din care ai citat tu.
Vrei ex concrete de cum ar trebui procedat, protest si atitudine democratica ?
Unele din ele ar fi:
- atunci cand mergi la admin fin si functionarii de acolo te plimba, gresesc, etc., faci reclamatie. Nu primesti rasp in termenul legal, faci o alta reclamatie in care specifici reclamatia initiala, cu nr inregistrare si faptul ca nu s-a solutionat; evident urmatoarea reclamatie o faci esalonului superior.
- cand cumperi un bun sau un serviciu, iar acesta nu este conform prezentarii, faci reclamatie, sesizari, nu aplici pacatosul dicton: lasa ca merge si asa.
- cand se organizeaza o miscare de protest privind o practica abuziva, incalcarea drepturilor, etc. participi la ea, o sustii.
- ceri socoteala admin locale pt gestionarea si cheltuirea bugetului local, daca observi fraude sau proasta gestionare a veniturilor locale.
- f. multe alte situatii in care se poate face ceva, de catre cetateanul de rand, democratic, daca doreste realmente.
Acestea sunt doar f putine exemple, nu am nicio intentie sa fac o recenzie a tuturor masurilor; acestea ar trebui sa fie intelese, de toti cei care vor sa inteleaga, daca nu de la bun inceput, macar dupa ce a inceput discutia. Altfel nu numai ca ar necesita f mult timp, dar ar fi inutil, ceva de genul: nu-i poti face cuiva bine cu forta.


Faptul ca acum purtam aceasta discutie, privind ce am putea face, la nivel general (daca ar fi fost o discutie privind ce masura, atitudine concreta ar fi mai buna impotriva unei anumite chestiuni, era altceva) imi demonstreaza mie, cel putin, ca suntem departe de momentul in care sa incepem sa indreptam lucrurile. Aceste lucruri ar fi trebuit sa fie in reflex si nu sa incepem sa ne convingem acum de necesitatea lor, ca pana la punerea in practica probabil vor mai fi necesare cateva generatii, tinand cont de atitudinea pe care o observ.
Totodata imi evoca si un lucru trist, f trist, anume ca am fost unul dintre fraierii care au iesit in strada in dec '89 si ian '90, degeaba; acum, dupa 20 de ani, ti se spune (sau rade in nas) ca nu ai ce sa faci, trebuie sa te impaci cu situatia asa cum e, doar sa te descurci cumva in mocirla existenta, ca nu ai cu cine (mai degraba pt cine), ceilalti acceptand mai degraba fatalitatea decat sa miste vreun deget sa faca ceva, mai mult chiar si atunci cand se intampla o firava miscare de protest, o persifleaza intr-un fel.
Adica sa acceptam tot ce fac cei care conduc tara de 20 de ani (si mai bine), daca o venii careva sau forta divina sa indrepte cate ceva, sa fie primit, daca nu sa continuam cursa pt supravietuire in mocirla, fara ca noi sa luam atitudine sau mai bine zis sa spunem STOP; imi evoca imaginea oilor duse la taiere. Personal nu sunt dispus sa accept asa ceva.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3736 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 decembrie 2009 - 07:38

Promitem ca la urmatoare gratareala de primavara vom semna condica. Totodata, ma astept sa fim intampinati cu steaguri portocalii.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3737 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 decembrie 2009 - 07:41

pt tine ma imbrac tot in orange.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3738 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 decembrie 2009 - 07:50

Promitem ca la urmatoare gratareala de primavara vom semna condica. Totodata, ma astept sa fim intampinati cu steaguri portocalii.

Va asteptam cu drag, insa eu nu am nicio treaba cu steagurile portocalii, asadar de la mine sa nu le astepti. :D
Apropos, am auzit o varianta de prognoza meteo care spunea ca-n Februarie vor fi temp ridicate, deci s-ar putea ca gratarageala sa fie mai repede decat s-ar anticipa. ;)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3739 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 decembrie 2009 - 07:53

hai mah sa-i facem omului o bucurie, ce dracu.

Ven nici nu stie in ce s-a bagat aici :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3740 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 decembrie 2009 - 08:02

Bine, fie, special pt ei ne punem o panza portocalie (furnizata de adevaratii si vasnicii adepti ai partidului care a compromis aceasta culoare); dupa ce-i intampinam, le facem panza cadou. :D
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3741 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 decembrie 2009 - 08:07

:beerchug:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3742 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 28 decembrie 2009 - 08:34

Promitem ca la urmatoare gratareala de primavara vom semna condica. Totodata, ma astept sa fim intampinati cu steaguri portocalii.

asa ceva nu trebuie ratat.

in loc de paine si sare, ne multumim si cu niste decojite :D

dati de stire, si ma bag si eu.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#3743 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 decembrie 2009 - 10:03

si fantomele e oameni bre

sau zombi, ce dracu e asta
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3744 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 10:03

Daca nu vrem, nu intelegem. ;)

Asta pot s-o spun si eu ... :D

Vrei ex concrete de cum ar trebui procedat, protest si atitudine democratica ?
Unele din ele ar fi:
- atunci cand mergi la admin fin si functionarii de acolo te plimba, gresesc, etc., faci reclamatie. Nu primesti rasp in termenul legal, faci o alta reclamatie in care specifici reclamatia initiala, cu nr inregistrare si faptul ca nu s-a solutionat; evident urmatoarea reclamatie o faci esalonului superior.

Fara suparare, de foarte multi ani sunt obligat sa lucrez cu admin. financiara si n-am probleme. Secretul e sa fii cu toate actele in regula si sa-ti platesti la timp taxele.

- cand cumperi un bun sau un serviciu, iar acesta nu este conform prezentarii, faci reclamatie, sesizari, nu aplici pacatosul dicton: lasa ca merge si asa.

Gresit, nu asa se procedeaza. Cind nu-ti convine un serviciu sau bun, nu-l cumperi !

- cand se organizeaza o miscare de protest privind o practica abuziva, incalcarea drepturilor, etc. participi la ea, o sustii.

Care-s alea ???

- ceri socoteala admin locale pt gestionarea si cheltuirea bugetului local, daca observi fraude sau proasta gestionare a veniturilor locale.

???????

Totodata imi evoca si un lucru trist, f trist, anume ca am fost unul dintre fraierii care au iesit in strada in dec '89 si ian '90, degeaba;


Nu te supara, citi ani aveai in '89 ?
Cum poti interpreta urmatoarea scena: Caramitru in balconul CC-ului, seara, intuneric, reflectoarele indreptate spre balcon, de vis-a-vis de pe palat se tragea !! iar el implora sa nu se mai traga !!!! Pai mai cipriane, un om normal la cap cum naiba sa nu-si dea seama de circul imens care s-a numit revolutie ? Pai daca aia tot consumau gloantele, de ce pana mea nu trageau in "leaderii" din balcon ?????????
Eu am simtit ca nu-i in regula din seara aia, nu mai stiu a cita, prima a 2-a, habar n-am. Dar crede-ma ca mi-era parca teama sa spun cuiva sa nu fiu gresit inteles.

acum, dupa 20 de ani, ti se spune (sau rade in nas) ca nu ai ce sa faci, trebuie sa te impaci cu situatia asa cum e, doar sa te descurci cumva in mocirla existenta, ca nu ai cu cine (mai degraba pt cine), ceilalti acceptand mai degraba fatalitatea decat sa miste vreun deget sa faca ceva, mai mult chiar si atunci cand se intampla o firava miscare de protest, o persifleaza intr-un fel.

Nu spune nimeni asta, si nu inventa ce nu s-a spus. Dar daca e de facut ceva, nu cu reclamatii rezolvi problemele tarii, ci cu totul altceva......

Adica sa acceptam tot ce fac cei care conduc tara de 20 de ani (si mai bine), daca o venii careva sau forta divina sa indrepte cate ceva, sa fie primit, daca nu sa continuam cursa pt supravietuire in mocirla, fara ca noi sa luam atitudine sau mai bine zis sa spunem STOP; imi evoca imaginea oilor duse la taiere. Personal nu sunt dispus sa accept asa ceva.

Au trecut asa cum spui 20 ani in care nu s-a facut nimic si grupurile mafiote se bat pentru putere. Serios ma intreb ce-i de facut sa-i poti darima de acolo unde au ajuns. Crede-ma ca la noi numai printr-o "masura" extrem de dura se mai poate face ceva.
  • 0

#3745 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 decembrie 2009 - 10:26

Asta pot s-o spun si eu ... :D
Nu te impidica nimeni si nimic, insa eu tot imi tocesc tastele scriind una alta, posibile solutii, fie ele doar partiale.

Fara suparare, de foarte multi ani sunt obligat sa lucrez cu admin. financiara si n-am probleme. Secretul e sa fii cu toate actele in regula si sa-ti platesti la timp taxele.
Tot fara suparare si eu lucrez de f multi ani de zile cu admin fin ale diferitelor sectoare (sediu social, puncte de lucru) si nu numai ca difera intre ele, dar difera si functionarii din cadrul aceleiasi admin financiare. Secretul evocat de tine, este singurul doar daca totul ar fi in regula/bine, dar cum in RO suntem f departe de acest deziderat........

Gresit, nu asa se procedeaza. Cind nu-ti convine un serviciu sau bun, nu-l cumperi !
Problema se pune atunci cand chiar trebuie sa cumperi acel bun sau serviciu; un ex, poate, mai elocvent: mergi la carciuma, si la un moment dat lucrurile iau o turnura proasta.
Intelege sensul a ce spun eu si nu doar dupa cum e mai convenabil.


Care-s alea ???
Alea putinele care au fost sau care ar putea sa mai fie. Apropos ai avut vreodata o initiativa in acest sens ?


???????
Poti trage la raspundere ca simplu contribuabil, autoritatea locala pt modul in care administreaza si cheltuie veniturile locale.


Nu te supara, citi ani aveai in '89 ?
Cum poti interpreta urmatoarea scena: Caramitru in balconul CC-ului, seara, intuneric, reflectoarele indreptate spre balcon, de vis-a-vis de pe palat se tragea !! iar el implora sa nu se mai traga !!!! Pai mai cipriane, un om normal la cap cum naiba sa nu-si dea seama de circul imens care s-a numit revolutie ? Pai daca aia tot consumau gloantele, de ce pana mea nu trageau in "leaderii" din balcon ?????????
Eu am simtit ca nu-i in regula din seara aia, nu mai stiu a cita, prima a 2-a, habar n-am. Dar crede-ma ca mi-era parca teama sa spun cuiva sa nu fiu gresit inteles.
Nu ma supar, nu am de ce; aveam suficienti ani incat sa ies in strada, cine vrea sa creada bine cine nu, pt mine e fix la fel de bine.
Da, nu a fost revolutie, ci o lovitura de regim, o busculada, sau cum vrei tu sa-i spui. Dar se putea face ceva in '90, sau chiar si mai tarziu, numai ca de 20 nu facem nimic........constructiv, de asa natura incat sa scapam de lichelele astea.


Nu spune nimeni asta, si nu inventa ce nu s-a spus. Dar daca e de facut ceva, nu cu reclamatii rezolvi problemele tarii, ci cu totul altceva......
Nu inventez nimic, nu-mi sta in caracter. In ceea ce priveste reclamatiile, ti-am indicat o modalitate de a lua atitudine, perfect democratica, in tarile cu apa calda se practica de mult (a fost si este unul din motivele pt care aia sut mai disciplinati).
Am subliniat democratica, chiar daca ar necesita (cum spunea si Cata) multi ani de zile, pt efecte concrete; exista solitii mult mai rapide, dar nu sunt considerate democratice.


Au trecut asa cum spui 20 ani in care nu s-a facut nimic si grupurile mafiote se bat pentru putere. Serios ma intreb ce-i de facut sa-i poti darima de acolo unde au ajuns. Crede-ma ca la noi numai printr-o "masura" extrem de dura se mai poate face ceva.
De acord, insa noi suntem in stadiul in care refuzam sa inaintam o plangere/reclamatie, daramite sa participam la o astfel de masura extrem de dura. ;)


  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3746 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 10:49

Nu vreau sa iei ce spun eu acum decit ca o parere personala pe care mi-o mentin:
- Incerc ( si reusesc ) cu ajutorul contabilului sa am actele foarte corecte. Il platesc ce-i drept, dar n-am probleme.
- Daca ma duc la circiuma si ceva nu merge bine,incerc in primul rind sa nu ma enervez. Dupa care nu mai pun piciorul p-acolo.
- Te cred ca ai iesit in strada, si mai cred ca la virsta aia nu ai inteles ce se intimpla cu adevarat. Dealtfel cei mai multi au inteles dupa.
- Ma crezi ca pina acum n-am fost pus in situatia sa fiu nevoit sa reclam ceva ?
- Oricum prefer masurile dure pentru simplul motiv ca la un pumn in gura nu poti riposta cu o dojeana. Daca vrei sa ripoztezi cu sanse minime de reusita, o faci cu minim 10 pumni in gura !
  • 0

#3747 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 decembrie 2009 - 11:00

Fara suparare, de foarte multi ani sunt obligat sa lucrez cu admin. financiara si n-am probleme. Secretul e sa fii cu toate actele in regula si sa-ti platesti la timp taxele.

Relu, asa ceva e practic imposibil in Romania. Am un amic la politia economica, trece des prin Bucuresti. Daca vrei ii dau adresa ta.
:party1:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3748 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 11:06

Spune cum il cheama, sa-i spun sefului lui :laugh:
O sa rizi, politia economica n-are ce cauta la mine. Am avut acum citiva ani un asa zis control gratie unor amici, si au plecat cum au venit.
Pe de alta parte, daca ai o "vizita" de la adm. financiara ( care n-are nicio legatura cu pol economica !! ), oricum iei o amenda, indiferent cit de corect esti. Important e sa nu-ti gaseasca lucruri grave. Ori asta se poate evita numai printr-o contabilitate tinuta corect, obligatoriu de un profesionist. Stiu, costa, ii dai salariu, dar n-ai incotro.
  • 0

#3749 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 decembrie 2009 - 11:11

Cum sa nu aiba ce cauta politia economica ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3750 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 decembrie 2009 - 11:12

ii cauta semintele de mac, nedeclarate
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi