Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Un freezone


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4400 replies to this topic

#3751 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 11:13

:D :D :D :D :D
  • 0

#3752 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 decembrie 2009 - 11:31

DOMENIILE DE COMPETENŢĂ ALE POLIŢIEI DE INVESTIGARE A FRAUDELOR


Direcţia de Investigare a Fraudelor şi formaţiunile de profil investighează şi/sau cercetează faptele săv�rşite de persoanele ce �ncalcă legislaţia �n domeniul economico-financiar cu respectarea prevederilor procesual-penale, efectu�nd acte premergătoare şi de urmărire penală la regimul juridic ce reglementează următoarele domenii:


- Agricultură şi industrie alimentară;

- Resurse minerale;

- Comunicaţii şi telecomunicaţii;

- Silvicultură;
- Mediu;
- Materiale reciclabile;
- Transporturi rutiere;
- Construcţii;
- Tranzacţii imobiliare şi Legea nr. 18/1990;
- �mbunătăţiri funciare şi amenajarea teritoriului;
- Cooperaţie şi �ntreprinderi mici şi mijlocii;
- Industrie uşoară;
- Industrie grea;
- Industrie energetică;
- Corupţie;
- Privatizare-postprivatizare;
- Achiziţii publice;
- �nvăţăm�nt şi alte instituţii bugetare;
- Sănătate;
- Munca �n străinătate şi protecţia forţei de muncă;
- Profesii liberale;
- Sistemul public de pensii, despăgubiri şi ajutoare sociale;
- Drepturi de autor şi conexe;
- Drepturi de proprietate industrială;
- Fraude vamale;
- Valută, metale şi pietre preţioase;
- Jocuri de noroc;
- �nşelăciuni �n convenţii;
- Infracţionalitatea societăţilor comerciale;
- Lichidări judiciare;
- Infracţionalitatea �n publicitate;
- Bănci;
- Asigurări-reasigurări;
- Leasing financiar;
- Instituţii de administrare şi investiţii financiare;
- Sisteme peramidale;
- Spălarea banilor;
- Fraude privind fondurile comunitare;
- Fraude privind TVA-ul intracomunitar;
- Evaziune fiscală;
- Restituiri ilegale de TVA;
- Produse accizate.
- Orice domenii �n care se efectuează acte şi fapte de comerţ, tranzacţii comerciale şi financiare.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3753 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 decembrie 2009 - 11:33

stiu mah, semintele sunt primele.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3754 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 11:33

@oaspete
Asa si ? :D

Aceasta postare a fost editata de Relu: 28 decembrie 2009 - 11:35

  • 0

#3755 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 28 decembrie 2009 - 11:39

politia economica vine doar daca e vorba de vreo plangere sau ceva de genul.
finantele si garda vin inopinant.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#3756 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 decembrie 2009 - 11:42

relu, nu iti gasesti biznisu printre cele enumerate ??

cata, si statu recunoaste inseamnatatea semintelor. vor deveni noul euro.
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3757 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 decembrie 2009 - 11:43

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3758 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 11:45

relu, nu iti gasesti biznisu printre cele enumerate ??
......


Eu cred totusi ca tu ai senzatia ca la Bucale umbla ciini cu covrigi in coada. Ce vreau eu sa-ti spun, e ca o afacere care nu e tinuta corect e foarte periculoasa. Din pacate foarte multi trateaza cu oarecare indiferenta fiscalitatea si tot ce tine de respectarea legilor.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 28 decembrie 2009 - 11:50

  • 0

#3759 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 decembrie 2009 - 11:51

Ma relu, tu ai spus ca politia economica nu are ce cauta pe la tine, eu am spus ca daca ar vrea ar avea.
Ce-mi spui tu acuma ???!?!?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3760 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 decembrie 2009 - 11:51

eu i-am spus ceva lui relu, dar nu poate fi reprodus aici. porsche tata.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3761 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2009 - 11:55

Si eu nu ti-am zis ca au fost o data si n-au avut succes ? Evident trimisi de cineva.

Si la fel pot veni oricind ca n-au ce sa gaseasca.

Chiar asa, porsche.....
  • 0

#3762 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 decembrie 2009 - 11:56

Nu vreau sa iei ce spun eu acum decit ca o parere personala pe care mi-o mentin:
- Incerc ( si reusesc ) cu ajutorul contabilului sa am actele foarte corecte. Il platesc ce-i drept, dar n-am probleme.
- Daca ma duc la circiuma si ceva nu merge bine,incerc in primul rind sa nu ma enervez. Dupa care nu mai pun piciorul p-acolo.
- Te cred ca ai iesit in strada, si mai cred ca la virsta aia nu ai inteles ce se intimpla cu adevarat. Dealtfel cei mai multi au inteles dupa.
- Ma crezi ca pina acum n-am fost pus in situatia sa fiu nevoit sa reclam ceva ?
- Oricum prefer masurile dure pentru simplul motiv ca la un pumn in gura nu poti riposta cu o dojeana. Daca vrei sa ripoztezi cu sanse minime de reusita, o faci cu minim 10 pumni in gura !

Normal, discutam pareri si opinii personale.
- oricine are o pers juridica este obligat sa aiba angajat sau un contract cu un contabil autorizat (expert contabil); eu nu am auzit ca acestia sa lucreze moca. Fie ca a fost angajat la firma sau am facut contract cu o firma specializata, am platit oricum.
- ok, nu te enervezi, nici nu mai pui piciorul pe acolo; dar lasi problema nerezolvata, ala merge mai departe asa (fie spune merge si asa, fie spune l-am facut si pe fraierul asta). Indiferent ce ar spune, normal ar fi sa iti exprimi cum trebuie nemultumirea, iar daca ea se dovedeste a fi intemeiata, autoritatile indrituite sa ia masurile care se impun. Asta-i una din dif dintre mentalitatea celor din RO si a celor din tarile cu apa calda; acolo nimic, care nu este in regula, nu scapa fara reclamatie. Am mai spus-o, si asa au ajuns aia sa o duca mai bine.
- f multi dintre cei care au fost in strada (generic vb) nu am/au inteles atunci care sunt de fapt misculatiile reale. Bun ne-am furat-o atunci si de atunci incoace, dar sa ne-o furam la nesfarsit? Sa nu punem niciodata piciorul in prag, chiar daca trebuie sa scoatem usa din balamale ?
- te cred, insa cred ca ai evitat intr-un fel sau altul sa inaintezi o reclamatie, chiar daca a trecut de la tine; nu este o atitudine de blamat, numai ca aia care ar fi meritat reclamati au continuat si f posibil sa fi procedat si mai rau.
- si eu as prefera acum o masura dura, dar realmente dura (mai mult decat sa ne excluda din ue, nu au ce sa ne faca, exceptand potentialele represalii economice; oricum ne cam indreptam in directia aia), pana sa dezbatem cat de dura si cat de profunda, ar trebui sa ne intrebam cu cine ?


Relu, asa ceva e practic imposibil in Romania. Am un amic la politia economica, trece des prin Bucuresti. Daca vrei ii dau adresa ta.
:party1:

Este posibil in doar cateva f putine (mai putine decat degetele unei maini) situatii: sa fii din sistem; sa fii "pe felie" (intr-un fel sau altul) cu sefii de rang mediu si mare; sa fii extrem de norocos.
Desigur asta nu-l implica, neaparat, pe Relu intr-una din aceste categorii.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3763 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 decembrie 2009 - 12:03

Ciprian, tu confunzi garda financiara cu politia economica.

Cum naiba sa reclam nene o circiuma la care nu m-am simtit bine ? Daca imi da mincare stricata, da. Dar altfel nu vad rostul. Nu suntem pe vremea lu ceasca, si clientela se pierde usor daca nu sunt competitivi. Un client pierdut inseamna clar si altii pe linga el, si-i doare pe patroni mai mult decit o reclamatie care pe mine cel putin m-ar obosi s-o fac si mi-ar strica mai rau dispozitia.
  • 0

#3764 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 decembrie 2009 - 12:11

relu, daca politia economica te cauta, fii sigur ca nu se uita daca ai facut ceel 2 hartii necesare pentru inceperea inventarului sau daca virgulele sint de acelasi dimensiuni.
practic, e mega greu sa fii 100% in regula.
de exemplu, cine e persoana care să aibă atribuţii privind alocarea şi gestionarea regimului intern de numerotare a formularelor financiar-contabile ??

Masuri propuse valabile pentru toate societatile:
� Emiterea deciziei de inventarierea anuala conform OMFP 2861/2009 pentru aprobarea Normelor privind organizrae si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii ( avand in vedere procedura transmisa in acest scop de CI NC); Dosar de inventariere
� Verificarea emiterii deciziei pentru numerotarea tuturor documentelor conform OMFP 3512/2008 privind documentele finaciar-contabile si a procedurii intocmite in acest scop; (atasez inca o data modelele propuse la inceputul anului)
� Verificarea elementelor obligatorii continute in facturi conform art:155 din Codul Fiscal ( atentie la adresa completa, data si ora livrarii ).

Conform Ordinul nr. 3512 din 27 noiembrie 2008 privind documentele financiar-contabile punctului 17. incepand cu data de 01.01.2009 se prevede:
�Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, vor asigura un regim intern de numerotare a formularelor financiar-contabile, astfel:
- persoanele care răspund de organizarea şi conducerea contabilităţii vor desemna, prin decizie internă scrisă, o persoană sau mai multe, după caz, care să aibă atribuţii privind alocarea şi gestionarea numerelor aferente;
- fiecare formular va avea un număr de ordine sau o serie, după caz, număr sau serie ce trebuie să fie secvenţial(ă), stabilit(ă) de societate. �n alocarea numerelor se va ţine cont de structura organizatorică, respectiv gestiuni, puncte de lucru, sucursale etc.;
- persoanele prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, vor emite proceduri proprii de stabilire şi/sau alocare de numere ori serii, după caz, prin care se va menţiona, pentru fiecare exerciţiu financiar, care este numărul sau seria de la care se emite primul document.�
Avand in vedere aceste prevederi va transmit un model orientativ de decizie si de proceduri ce trebuiesc elaborate in vederea respectarii prezentului ordin.


maine sa-mi prezinti scanata decizia de desemnare.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3765 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 decembrie 2009 - 12:16

O sa rizi, dar le am :D

Oricum ce zici tu acolo nu e de competenta pol ec. ci a garzii financiare.

Cred ca su tu confunzi pol cu garda

Aceasta postare a fost editata de Relu: 29 decembrie 2009 - 12:19

  • 0

#3766 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 29 decembrie 2009 - 12:21

Ciprian, tu confunzi garda financiara cu politia economica.

Cum naiba sa reclam nene o circiuma la care nu m-am simtit bine ? Daca imi da mincare stricata, da. Dar altfel nu vad rostul. Nu suntem pe vremea lu ceasca, si clientela se pierde usor daca nu sunt competitivi. Un client pierdut inseamna clar si altii pe linga el, si-i doare pe patroni mai mult decit o reclamatie care pe mine cel putin m-ar obosi s-o fac si mi-ar strica mai rau dispozitia.

Eu nu cred.
Reclami daca ti-a dat mancare stricata, altceva decat ai comandat tu, daca "te-a facut" la nota de plata si altele de genul; ce treaba are daca tu te-ai simtit bine sau nu, atat timp cat respectiva carciuma te-a tratat corect ?
Sa nu deturnam, din nou, discutia de la fagasul ei.
Vrei sa fie mai bine ? sanctionezi, democratic sau cum crezi tu ca e mai bine, neregulile intampinate, indiferent care sunt alea.
Nu ?! atunci ura si la gara.
Atat de simplu. Insa f greu de facut, in RO; pe deasupra exista si riscul f mare de a-ti strica dispozitia cand reclami. :D

p.s.: eu nu am intalnit persoane carora sa le faca placere sa reclame fapte sau persoane; dar o faceau stiind ca doar asa se poate corecta situatia, democratic, prin aportul lor.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3767 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 decembrie 2009 - 12:28

Relu, nu m-ai inteles. of of
eu spun ca politia economica poate, are competenta sa te verifice pe tine, DACA VREA.
si daca vine, nu se uita la hartiile de 2 lei.
capisci ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3768 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 decembrie 2009 - 12:29

...
Atat de simplu. Insa f greu de facut, in RO; pe deasupra exista si riscul f mare de a-ti strica dispozitia cand reclami. :D

Iaca eu nu vreau sa-mi stric dispozitia, si vreau sa ma menajez. Nu glumesc !

p.s.: eu nu am intalnit persoane carora sa le faca placere sa reclame fapte sau persoane; dar o faceau stiind ca doar asa se poate corecta situatia, democratic, prin aportul lor.

Mai, tu nu intelegi ca NU ma intereseaza daca se indreapta sau nu ? Ce-mi doresc e sa gasesc furnizori de servicii bune. Tu n-ai auzit de selectia naturala ?
  • 0

#3769 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 decembrie 2009 - 12:31

Selectie care nu se prea aplica la rumani. Putini sint aia care mor asa, incet, uitati. Poate doar chestiile gen restaurante, barurui. In rest magazinu de la colt ramane pe pozitii.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3770 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 decembrie 2009 - 12:32

Relu, nu m-ai inteles. of of
eu spun ca politia economica poate, are competenta sa te verifice pe tine, DACA VREA.
si daca vine, nu se uita la hartiile de 2 lei.
capisci ??

Cristi, politia ec. verifica cu totul altceva decit hirtiile de care zici tu.
  • 0

#3771 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 decembrie 2009 - 12:36

Relu, nu m-ai inteles. of of
eu spun ca politia economica poate, are competenta sa te verifice pe tine, DACA VREA.
si daca vine, nu se uita la hartiile de 2 lei.
capisci ??

acuma se vede, nenea relu ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3772 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 decembrie 2009 - 12:39

Selectie care nu se prea aplica la rumani. Putini sint aia care mor asa, incet, uitati. Poate doar chestiile gen restaurante, barurui. In rest magazinu de la colt ramane pe pozitii.

Eu am magazine si circiumi pe care nu le frecventez pentru ca nu-mi plac. Stiu magazine care n-au avut clientela si au murit. Mi se pare aiurea sa pierd timpul cu reclamatii cind pot alege alta unitate. Economia de piata asta inseamna.
Mai pe romaneste MI SE RUPE ca nus ce magazin n-are clientela sau nus ce circiuma o sa dea faliment.

Apropo, cind am fost ultima oara impreuna, la plecare stiam clar ca nu voi mai calca acolo :D
  • 0

#3773 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 decembrie 2009 - 12:39

nenea relu, iti cam place sa le intorci.
:D
aer curat nu mentiona mila sau interesu fata de cifra de afaceri a magazinului/restaurantului/etc, dimpotriva. daca te-a servit naspa, poti sa-i faca lacrimatie. MAI ALES in cazul unor servicii de telefonie mobila, cablu si internet, telefonie fixa etc adica a unor intreprinderi care nu sufera absolut de loc daca tu alegi sa nu le mai fii client. ai inteles acuma ??
aer curat a ales un exemplu nefericit cu restaurantu.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3774 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 29 decembrie 2009 - 12:47

Relu, eu stiu ca traim cu totii in RO, in ultimii 20 de ani cum sta selectia asta naturala ?
In bine eu nu am vazut sa evolueze prea mult, in rau da.
Daca vrei sa te menajezi, e dreptul tau, dar nu avea nici asteptari de mai bine, de la altii. Nu ar fi corect.
Spuneai de masuri dure, etc., dar vrei sa te menajezi................vezi, asta tot incerc sa-ti explic, ca cei mai multi din RO, din varii motive nu fac nimic (tu vrei sa te menajezi, de ex.), atunci cine sa faca ?
Noi astialaltii ? suntem prea putini, iar apoi nu avem nicio datorie sa tragem de unii singuri sa indreptam lucrurile, pt ca mai apoi sa beneficieze toti de avantaje.
Poate si eu as vrea/prefera sa ma menajez (ca oricum sanse de reusita in RO, dupa cum se poate observa chiar din discutia noastra, nu prea sunt), dar in acest context nu ma mai amestec in discutii cu subiect ce se poate face, de ce nu se face, etc. ; si fara sa vin cu ceva constructiv concret.

Situatia e f simpla si clara, vrem sa fie mai bine ? punem mana, democratic, nedemocratic si facem ceva in acest sens (la nivelul celei mai mari parti a polulatiei).
Nu vrem sa ne deranjam ? atunci nu ramane decat lupta pt supravietuire, in mocirla binecunoscuta.
Indiferent cat am lungi-o in discutii, mai mult sau mai putin la obiect.


l.e.: Cristi, se poate ca ex cu restaurantul sa fie nefericit ales; a fost la intamplare. Numai ca nu s-a vrut sa se inteleaga ideea, ci posibilitatea de a divaga. :D

Aceasta postare a fost editata de Aer Curat: 29 decembrie 2009 - 12:50

  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3775 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 decembrie 2009 - 12:57

Nu m-ati convins. Nu am chef sa educ economia de piata, asa ceva nu exista. Exista concurenta. Nu-ti convine te muti de la un operator GSM la altul, de la un operator de internet la altul, de la o circiuma la alta, de la un magazin la altul, etc....
Hai sa nu amestecam masurile dure aplicabile politicului cu domeniul privat.
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi