Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

X3


  • Please log in to reply
1060 replies to this topic

#801 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 31 decembrie 2010 - 10:38

man pe offroad am mers cu el,dar pe sosea tipul care l-a condus a fost foarte multumit si surprins de cum statea(el facea comparatia cu E46 berlina cu suspensie M pachet).Intradevar interiorul e cam "saracacios" sau non premium dar in rest masina e ok mi-a placut mult si cum tragea si cum se auzea motorul de 3 litri(noi am avut noroc si am prins in drive test X1 2.8i probabil ca 2.3d e si el ok) .Sincer il consider o alternativa peste 1-2 ani la compact(in cazul in care am si banii de el si daca o sa am nevoie de mai mult spatiu).Compactului nu am ce sa ai reprosez in afara de garda de la sol(ma rog aici a fost alegerea mea),poate ca are practic doar 2 locuri(desi am mers de ex pana la mare si 4 persoane) asa ca mai sta,vedem ce se mai intampla ,nu exclud nici intoarcerea la E30 :)
PS:tu nu ai facut drive test cu X1?un 2.3d cred ca ti s-ar potrivi,consum bun garda la sol ok,posibilitate de upgrade catre 240 cai.Interiorul cum am zis nu e chiar premium.
PPS:compactul are 2 locuri datorita portbagajului(de cand am pus bara aia de rigidizare s-a mai perdut ceva spatiu :ph34r: )
off revelatie in sensul ca am zis uite bai saracia asta sta ca un E46 e inalt pentru coclauri si se misca si bine :D
pretul mare ca de obicei


Am condus si eu X1, si sosea si offroad, si xDrive20d manual si automat si xDrive23d automat.

Nu m-a dat din pacate pe spate dpdv performante xDrive23d, dar se misca decent. Unii au criticat supensiile tari, mie nu mi s-au parut exagerat de tari, dar deh, e un pret de platit pentru garda la sol mare + lipsa ruliu. Unii au mai criticat directia, destul de masculina, mai putin asistata, dar eu nu am avut iarasi o problema cu asta.

E misto garda la sol, pacat ca este "limitata" destul de mult din forma spoilerelor, deh, ca sa nu vina peste X3-ul nou.

Faza e ca dupa ce te uiti la amindoua (m-am tot urcat cind in unul cind in altul), X1 ajunge sa ti se pare mic, inghesuit si mult mai slab finisat fata de noul X3. probabil asta e si scopul. Obiectiv vorbind insa, daca nu s-ar fura oglinzi, probabil ca un xDrive20d Aut. sau xDrive23d Aut. m-ar coafa foarte bine.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#802 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 31 decembrie 2010 - 10:47

mda am mers si cu X3 vechi,clar X3 vechi e peste X1.asta e politica de rahat a BMW oarecum are logica,banuiesc ca un X1 cu interior de calitate s-ar duce peste X3. X1 2.8i se misca bine undeva ca si compactul daca nu mai bine.Automata ma deranja la el,in principiu prefer manuala
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#803 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 31 decembrie 2010 - 11:05

Eu am o teorie legata de furtul oglinzilor. In general nu prea se fura la masini nou aparute, pentru ca nu au pus inca cocalarii mana pe ele. Deabea dupa 3-4-5 ani de la punerea in vanzare a unui model incep si furturile de oglinzi/antene/capacele/stergatoare pentru ca respectivii imbecili prefera sa dea 100lei de la baieti pe o oglinda si nu le pasa de provenienta lor.
  • 0

#804 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 31 decembrie 2010 - 11:28

asta ziceam si eu mai sus... deci daca te tine sa iei cel mai nou model, care sa nu aiba insa oglinzi changeabile cu modelele mai vechi, si te tine sa schimbi masina dupa 3-4 ani, atunci s-ar putea sa scapi... :ph34r:

mda am mers si cu X3 vechi,clar X3 vechi e peste X1.asta e politica de rahat a BMW oarecum are logica,banuiesc ca un X1 cu interior de calitate s-ar duce peste X3. X1 2.8i se misca bine undeva ca si compactul daca nu mai bine.Automata ma deranja la el,in principiu prefer manuala


ai mers cu X1 xDrive28i? Sunt curios cum se misca, dar astia de la Automobile Avaria nu aveau nici o masina pe benzen la drive.
totusi cred ca as lua xDrive23d din motive legate nu atit de consum (desi probabil se aduna si acolo) cit de impozite si taxe mai mici la 2.0 fata de 3.0 precum si de usurinta mai mare de revinzare a diesel-ului.

pentru o masina cu care mai iesi putin si in coclauri (sa zicem offroad mediu) e mai convenabila automata. Eu am urcat cu fostul X3 la Campina o mega panta plina cu noroi si santuri, am fost impresionat tare de masina si xDrive la faza aia, dar daca aveam cutie de viteze manuala sa mai si schimb sa mai si debreiez etc nu reuseam sa urc (panta mare, mi-am luat elan destul de serios)

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 31 decembrie 2010 - 11:34

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#805 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 31 decembrie 2010 - 11:32

Automata pe diesel as pune oricand. Benzinara insa parca e mai interesanta cu manuala...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#806 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 31 decembrie 2010 - 11:34

Cata, doar daca prin prisma financiarului, cu plus ori minus, se merita a-ti schimba utilajul, altfel, pentru oglinzile furate se pot gasi solutii, totu-i sa vrei. :ph34r:
  • 0

#807 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 31 decembrie 2010 - 12:08

masina ca X3-ul asta nu mai este. poate noul X3... :ph34r:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#808 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 31 decembrie 2010 - 12:21

o sa vina in Q2 2011 noul X3 cu xDrive30d 258 CP si 560 Nm, doar cu automata, si demaraj 0-100 km/h in 6.2 secunde, iar pina la sfirsitul anului 2011 apare si xDrive35d, tot numai cu automata, cu 300 CP si 600 Nm.... In conditiile astea, xDrive35i cu 306 CP dar numai 400 Nm cuplu pare cam "saracut", desi face suta in 5.7 secunde, cred ca va fi batut la reprize...

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 31 decembrie 2010 - 12:33

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#809 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 31 decembrie 2010 - 12:38

mda destul de interesante ambele modele :ph34r:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#810 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 31 decembrie 2010 - 12:41

o sa vina in Q2 2011 noul X3 cu xDrive30d 258 CP si 560 Nm, doar cu automata, si demaraj 0-100 km/h in 6.2 secunde, iar pina la sfirsitul anului 2011 apare si xDrive35d, tot numai cu automata, cu 300 CP si 600 Nm.... In conditiile astea, xDrive35i cu 306 CP dar numai 400 Nm cuplu pare cam "saracut", desi face suta in 5.7 secunde, cred ca va fi batut la reprize...


Evident doar cu automata :ph34r: , iar de diferentele mai mici de-o secunda la aste masini sport... :D
  • 0

#811 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2010 - 12:59

Automata pe diesel as pune oricand. Benzinara insa parca e mai interesanta cu manuala...

Ai nimerit-o si tu o data ! :ph34r:

p.s.
Nu ma injura, si eu te iubesc ... :D
  • 0

#812 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 31 decembrie 2010 - 01:04

@mmmcomro:
imi aduc aminte cum mi-ai scos ochii o data (e drept, erai cu doua personalitati in urma) ca R26-le meu demareaza in 6.5 si nu in 6 de la 0 la 100.

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 31 decembrie 2010 - 01:10

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#813 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 31 decembrie 2010 - 01:10

????
Probabil ca asa e ...
Insa, la o masina de genul R26, demarajul si felul cum se comporta pe circuit sunt singurele calitati. Ca si masina in general ( executie, calitate in adevaratul sens al cuvantului, "prietenie" la condus, etc ...) , e praf si pulbere. Adica tot un reno ... :ph34r:

Aceasta postare a fost editata de Relu: 31 decembrie 2010 - 01:10

  • 0

#814 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 31 decembrie 2010 - 01:14

@mmmcomro:
imi aduc aminte cum mi-ai scos ochii o data (e drept, erai cu doua personalitati in urma) ca R26-le meu demareaza in 6.5 si nu in 6 de la 0 la 100.


Da, dar Renault Megane RS Formula 1 Team R26 furia galbena :ph34r: ... se desfasura pe orizontala si nu pe verticala, ca gipanele... :D
  • 0

#815 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 31 decembrie 2010 - 01:57

Ca si masina in general ( executie, calitate in adevaratul sens al cuvantului, "prietenie" la condus, etc ...) , e praf si pulbere. Adica tot un reno ... :ph34r:


Nu-s toate reno-urile praf si pulbere :D
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#816 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 31 decembrie 2010 - 02:08

Au sigla Subaru?
N-au.

Is praf si pulbere iar de nu-s , nu se merita a fi cumparate in Romania. :ph34r:
  • 0

#817 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 31 decembrie 2010 - 02:17

Eu m-as uita la topicul lui Fuscobal, ce eforturi a facut sa ajunga cu suspensia de GTI cam la jumate din ce poate Renou ala din fabrica. Adica hai sa privim si din alte puncte de vedere.

Ce n-am inteles este: cata vrea sa vinda masina pentru ca i se fura oglinzile? Daca da, e imposibil, pune-le sparte ca jaffar, nu pot sa cred ca dai o masina care indeplineste cam tot ce se poate (inclusiv raportul infernal consum/performante) pentru o chestie ca asta.
Ma mai distreaza recomandarile astea, Hyundai, Kia Sorento...masinile sint bune, dar departe de BMW asta, e ca si cum ti-ai lua bicicleta.

Aceasta postare a fost editata de EvilOne: 31 decembrie 2010 - 02:18

  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#818 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 31 decembrie 2010 - 02:32

Ai nimerit-o si tu o data ! :lol:

p.s.
Nu ma injura, si eu te iubesc ... :P


:lol: :lol: :lol:

Legat de RENAULT: una sunt modelele standard si alta cele.."speciale" ca RS-urile (ai inteles Pejte? asta inseamna special :P ). La fel cum si Civic-ul e o treaba si Type R e cu totul altceva.

Cu toate ca eram fan MB, ultimele modele BMW imi plac la nebunie. Lesin la un seria 5 touring sau la noul X3.
@Cata: Chiar daca modelul vechi nu-mi placea deloc, nu vad de ce ai da o masina care iti vine ca o "manusa"... Eu de exemplu nu m-as putea despartii de Golfeta mandrei decat pentru un G6 :P E o chestie de raport om-masina, de legatura cum zicea odata Oaspetele. Loganul l-as da oricand cu toate ca sunt supermultumit de el

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 31 decembrie 2010 - 02:34

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#819 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 31 decembrie 2010 - 02:35

Eu m-as uita la topicul lui Fuscobal, ce eforturi a facut sa ajunga cu suspensia de GTI cam la jumate din ce poate Renou ala din fabrica. Adica hai sa privim si din alte puncte de vedere.

Ce n-am inteles este: cata vrea sa vinda masina pentru ca i se fura oglinzile? Daca da, e imposibil, pune-le sparte ca jaffar, nu pot sa cred ca dai o masina care indeplineste cam tot ce se poate (inclusiv raportul infernal consum/performante) pentru o chestie ca asta.
Ma mai distreaza recomandarile astea, Hyundai, Kia Sorento...masinile sint bune, dar departe de BMW asta, e ca si cum ti-ai lua bicicleta.


Da...din cauza oglinzilor... :lol:
Si pe mine ma apuca rasu'/plansu'... :lol:
Ei, se mai alinta si el, ca are cu ce...
Nu te pricepi la celelalte optiuni rafinate... :lol:

Fuscobal e fan-atic?!, nu se pune. :lol:
  • 0

#820 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 31 decembrie 2010 - 02:40

ai inteles Pejte? asta inseamna special :lol:

Esti cu capu...
N-am zis ca Astra H e speciala, nici macar in varianta OPC.
  • 0

#821 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 31 decembrie 2010 - 02:44

N-am zis ca a mea ar fi vreo frumusete, doar ca mie imi place. Plus ca a mea e mai speciala :lol:
Postul de mai sus legat de 'masina ideala' era comparativ cu al meu cazan :lol:


ai baut gaz amice? sau erai pilit ieri cand discutaram pe tema asta?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 31 decembrie 2010 - 02:45

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#822 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 31 decembrie 2010 - 02:47

A mea pisi, am zis si de ce o consider asa, dar probabil nu aveai ochelarii pusi. A explicat si alexx_elf mai bine la ce ma refeream. Reciteste si o sa vezi.

Astra H nu e cu nimic speciala.
  • 0

#823 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 31 decembrie 2010 - 02:50

Astra H nu e cu nimic speciala.


n-are ionizate, d'aia :lol: :lol:
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#824 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 31 decembrie 2010 - 02:54

Eu m-as uita la topicul lui Fuscobal, ce eforturi a facut sa ajunga cu suspensia de GTI cam la jumate din ce poate Renou ala din fabrica. Adica hai sa privim si din alte puncte de vedere.

Ce n-am inteles este: cata vrea sa vinda masina pentru ca i se fura oglinzile? Daca da, e imposibil, pune-le sparte ca jaffar, nu pot sa cred ca dai o masina care indeplineste cam tot ce se poate (inclusiv raportul infernal consum/performante) pentru o chestie ca asta.


mai am un amic precum cata... si crede-ma, cind ti se fura in fiecare luna, ajung sa te lase nervii.... plus ca degeaba le pune sparte, se pare ca lui cata i le rup cu totul, nu iau doar geamul....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#825 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 31 decembrie 2010 - 02:56

Posibil sa mearga varianta cu oglinda ciupita/crapata. Hotul vede ca nu are motiv sa o fure si lasa masina in pace. Asta in caz ca cei care ii rup oglinzile lui cata nu au ceva personal cu el...
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi