Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Fiat Stilo


  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#551 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 18 mai 2012 - 11:22

...Ce pusca mea arunca banii pe masini in loc sa-si faca o familie...Inconstienta totala nene la tinerii astia...Ia fa-ti nene mai intai o casa...



cum era aia cu sa plantezi un copac, sa faci un copil, si sa construiesti o casa ?

deci copacul floare la ureche
copilul pe acolo
da de cat sa faci o casa in romania de azi cu muncitorii nostri din constructii mai bine iti bati cuie in p..a
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#552 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 18 mai 2012 - 11:40

Pfoai de capul meu ce se umfla penele :D

Exista vre-un tabel/lista cu ordinea importantei, universal valabila ? :blink:


Exista. Cum sa nu. Unii chiar au facut si studii / cercetari

Sunt complet de acord cu casa. Din pacate, stiu ca primi pasi in directia aia nu o sa pot sa-i fac decat intr-un an si jumatate, dupa cum v-am mai spus. Am vorbit si cu logodnica, n-are sens sa ma arunc eu acum la manevre cu casa, cand putem sa luam ceva mai bun, impreuna, peste un an si un pic.

Practic, eu am un salariu bun, fara prea mari cheltuieli, cu care vreau sa imi iau ceva pt sufletul meu, acum. Rata, ca proportie din salariu, o sa fie undeva la 30%, deci nimic de speriat. Sigur, varianta corecta ar fi sa strang banii, dar atunci cand voi avea suma necesara, deja voi avea alte prioritati.


Bingo. Iti raspunzi singur. :)

da, exista, e familia. Si practic vorbind, asta-i scopul existentei - perpetuarea speciei :)

Fiecare isi face/calculeaza alegerile in fuctie de el. Singur se va bucura sau tot singur isi va da cu pumnii in cap.

Revenind la subiect 15k, inseamna aprox 17k cu rabla si la suma asta, trebuie luata masina noua fara discutii - zic eu :)


De la tibitu citire. Recomand :)

Atunci sa se insoare INSTANT, sa conceapa IMEDIAT un copil, si sa vada ce oferte bune gaseste la vre-un MCV !


eu m-am cam plictisit de discutiile astea cu sfaturi date pe banii altuia, daca ai incredere intr-un om, sau 2 sau 3, pui mana pe telefon si te sfatuiesti.


Pai tocmai asta e ideea. Ca sfaturile noastre nu costa. Un prieten (de aceeasi varsta sau varsta apropiata), va avea, probabil, aceiasi conceptie.

Asa si ? Daca tot ii dati sfaturi intelepte, spuneti-i CLAR ce sa faca. Ce pusca mea arunca banii pe masini in loc sa-si faca o familie !!!

Inconstienta totala nene la tinerii astia !!!! :angry:

l.e.
Bai alex,
Ia fa-ti nene mai intai o casa ! Baga-te la un credit pe vreo 30 ani, si dupa ce vei termina creditul, te vei putea gandi linistit si la masina !
Daca vei mai avea nevoie ....


Sefu', dar nici nu e foarte greu sa te gandesti. Asta daca vrei sa te gandesti cu o parte a creierului, nu cu laba piciorului drept. Ai 2 solutii: traiesti viata sau traiesti viata. De banii aceia, ca tanar fara obligatii ar face 1-2 concedii pe an, 1-2 city break-uri, ar mai economisi cate ceva la o banca, etc.

Eu am zis ca e mai importanta o locuinta decat masina. N-am zis sa-si faca credit :) E o MARE diferenta! Conceptie vs sfat!


Eu ziceam cu totul altceva : nu da mai multi bani decat poti da ( :P) fara sa tai macaroana de tot in alta parte si ia oferta cea mai buna la banii aia !


Da, dar Relu nu intelege. Oferta cea mai buna in cazul lui Alex e o masina noua, chiar daca va pierde mult la devalorizare. Sau un Golf.

PS: Pentru aia mai morocanosi ... traitul vietii nu inseamna sa iei ce masina vrei cand esti tanar!
  • 0

#553 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 18 mai 2012 - 11:47

Ba pentru unii fix partea aia cu rosu subliniat inseamna! Pentru altii inseamna fiecare seara petrecuta la Piranha (pt cine-i din Bucuresti), pentru altii inseamna BsC, PhD, MBA, (cuvant urat) si alte alea, pentru altii inseamna garsoniera in Ferentari si parizer mancat pe ziar timp de 30 de ani pana termina ratele, pentru altii inseamna chelner pe CostaConcordia si putem continua asa pana marti 2017.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#554 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 mai 2012 - 12:01

Ba pentru unii fix partea aia cu rosu subliniat inseamna! Pentru altii inseamna fiecare seara petrecuta la Piranha (pt cine-i din Bucuresti), pentru altii inseamna BsC, PhD, MBA, (cuvant urat) si alte alea, pentru altii inseamna garsoniera in Ferentari si parizer mancat pe ziar timp de 30 de ani pana termina ratele, pentru altii inseamna chelner pe CostaConcordia si putem continua asa pana marti 2017.


BINGOOO !!! :D
  • 0

#555 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 mai 2012 - 12:07

Alex, iti place parizaru ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#556 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 18 mai 2012 - 12:18

Ba pentru unii fix partea aia cu rosu subliniat inseamna! Pentru altii inseamna fiecare seara petrecuta la Piranha (pt cine-i din Bucuresti), pentru altii inseamna BsC, PhD, MBA, (cuvant urat) si alte alea, pentru altii inseamna garsoniera in Ferentari si parizer mancat pe ziar timp de 30 de ani pana termina ratele, pentru altii inseamna chelner pe CostaConcordia si putem continua asa pana marti 2017.


Pentru papagali poate. Cine nu are degeaba capul pe umeri, stie ce vrea. De pitiponci si pitipoance nu vorbim.

BINGOOO !!! :D


Linie gresita :)
  • 0

#557 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 mai 2012 - 12:45

Eugene, hai sa-ti dau un exemplu, de pe forum evident .... :D

Insurat destul de tarziu, avut vreo 16 motociclete si cam tot atatea masini, plimbat/muncit prin toata lumea ( amintiri de neuitat si experiente fantastice ), trecut de la garsoniera la apartament NUMAI cand s-a nascut primul copil.
In momentul asta sunt extrem de multumit pentru ca am o familie ( cred eu ) deosebita, si cam tot ce-mi trebuie, cu exceptia diminuarii importante a clientilor la firma. Evident rezultatul crizei care ne-a afectat ( mai mult sau mai putin ) pe toti.
Probabil ca nu ma pot numi unul d-ala cu capul pe umeri, dar cu mana pe inima iti spun ca singurul lucru de care-mi pare rau, e ala ca nu m-am casatorit cu 10 ani mai devreme . Dar NU cu mai mult de 10 ! :P

Aceasta postare a fost editata de Relu: 18 mai 2012 - 12:46

  • 0

#558 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 18 mai 2012 - 12:48

Ca sa sintetiz ce a zis Relu: Mai bine sa-ti para rau pentru ceva ce ai facut decat sa-ti para rau pentru ceva ce n-ai facut :D
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#559 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 mai 2012 - 12:49

;)
  • 0

#560 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 18 mai 2012 - 01:13

EU nu pricep de unde pana unde isi permite cineva sa spuna ce e mai important pt un individ (casa, masina, mancare, bautura, femei, copii, mobila, televizoare etc)?!?!

Fiecare individ in parte isi gaseste multumirea in ceva anume. Asa cum pe unii nu-i intereseaza in ce masina merg altii nu dau doi bani pe o casa in baneasa si stau in ferentari gen.

In fiecare etapa a vietii omul se canalizeaza pe ceva. Cel mai important pe lumea asta este sa poti si sa si faci CE VREI/SIMTI la momentul respectiv.

Revenind la Elf-ul nostru, la orice suma de peste 10k euro cash se renteaza o masina NOUA.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#561 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 18 mai 2012 - 01:58

Da bleu, dar e mai prejos un G6 cu 30-40 de mii de km fata de o masina de 15k euro noua?
  • 0

#562 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 18 mai 2012 - 02:38

la 15k + remat nu poti lua g6 nou?
  • 0

#563 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 18 mai 2012 - 02:44

Masinile noi au o (singura) mare problema: devalorizarea foarte mare


La banii aia probabil ar lua un faras de golf cu care sa se deplaseze si atat.

Aceasta postare a fost editata de pejte: 18 mai 2012 - 02:48

  • 0

#564 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 18 mai 2012 - 02:50

da, insa daca e nemteasca si o iei si cu remat, nu mai pierzi asa mult
  • 0

#565 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 mai 2012 - 02:52

Vezi ca mai nou (2011??) goalfele au 4 ani garantie.
Asa ca cel mai bine s-ar preta un golf intrat deja in garantia asta extinsa.
Intereseaza-te.


cand ai 15000 pentru masina, e bina sa-ti iei una de 14000. Da intotdeauna iti vei lua de 16000.
:)

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 18 mai 2012 - 02:52

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#566 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 18 mai 2012 - 02:55

Da intotdeauna iti vei lua de 16000.
:)

Sau mai mult :lol:
  • 0

#567 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 18 mai 2012 - 02:56

la 15k + remat nu poti lua g6 nou?

Ba da ... da' trebuie sa mergi dupa el pina la Bistrita :P

Imagine amplasata
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#568 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 18 mai 2012 - 03:03

La banii aia vad ca ii dau doar juma' de motor. Super.
  • 0

#569 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 18 mai 2012 - 04:03

ii dau doar juma' de motor

Macar sa-i dea jumatatea dinspre cutie ... sa nu se invirta in gol :P
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#570 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 19 mai 2012 - 08:10

trecut de la garsoniera la apartament NUMAI cand s-a nascut primul copil.


Tu uiti, probabil, ca in acele vremuri, situatia economica generala si nationala era alta. Uiti ca un apartament il puteai cumpara cu 2- 3 luni pe un vas, ca ofiter. Uiti ca puterea de cumparare si paritatea era alta.

Ca sa sintetiz ce a zis Relu: Mai bine sa-ti para rau pentru ceva ce ai facut decat sa-ti para rau pentru ceva ce n-ai facut :D


Gresit. Mai bine sa nu-ti para rau deloc :)

EU nu pricep de unde pana unde isi permite cineva sa spuna ce e mai important pt un individ (casa, masina, mancare, bautura, femei, copii, mobila, televizoare etc)?!?!


Din acelasi motiv pentru care exista consulting. Adica unii care ori nu au timp/cunostinte, ori sunt prosti, nestiutori, sau idioti, platesc pe altii mai destepti sau care au cunostinte, sa-i ghideze, sa le explice, sa-i ajute, etc. Cu 2-3 exceptii de pe forum, cu oameni mai experimentati decat mine, eu imi permit sa dau sfaturi/lectii oricui. Cine le asculta si vrea sa traga invaminte din ele, foarte bine, e castigat. Cine nu, nu.

Eu lui Alex i-am dat niste sfaturi prietenesti, si, daca citesti mai sus, vezi ca si el, in sinea lui, imi da dreptate. Pentru ca gandeste, spre deosebire de tine. B)

Vezi ca mai nou (2011??) goalfele au 4 ani garantie.
Asa ca cel mai bine s-ar preta un golf intrat deja in garantia asta extinsa.
Intereseaza-te.

cand ai 15000 pentru masina, e bina sa-ti iei una de 14000. Da intotdeauna iti vei lua de 16000.


Nu toti, si, in mod cert, eu nu ma numar printre genul acesta.

Da, clar. In special in Romania, si in special la oameni abia iesiti de pe bancile facultatilor. Se poate extrapola si la credite imobiliare/mobiliare, mai facut un copil (si apoi sa-l creasca bunicii :lol: - ce deh, ei e tineri, trebuie sa-si traiasca viata :lol: :lol: :lol: ) Dupa aceea se plang ca viata e greu si stau si conduc Logane si sunt frustrati la maximum. Dar si-au trait viata pana atunci, cu toate ca nu pot sa vada mai departe de 1 luna inainte

:lol: :lol: :lol:
  • 0

#571 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 19 mai 2012 - 08:46

Mi se pare deplasata si nefondata o asemenea aroganta. Ar insemna ca toti ar trebui sa fim niste robotei care mănâncă, cacă, se foot, își iau mașină și rate la apartament în același ritm, la indicațiile unuia experimentat, ca tine! (nu intrebam tu de unde ai stiut sau daca ai urmat fix aceeasi cale).
Poate unii vor sa-si traiasca viata proprie, nu pe a altora.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#572 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 19 mai 2012 - 09:03

Ai inteles gresit. Evident ca fiecare are un parcurs diferit. Dar sa pretinzi ca iti traiesti viata tocmai prin achizitia unei masini / unui IPhone, etc, este o aberatie. Si, probabil, multi dintre cei mai tineri, nu cunosc. Ca nu au cum, lucrurile se invata gradual. Mai un sfat, mai o experienta proprie, etc. Ideea e sa devii cat mai abil/experimentat prin prisma ideilor/sfaturilor altora.
  • 0

#573 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 mai 2012 - 11:46

Ai inteles gresit. Evident ca fiecare are un parcurs diferit. Dar sa pretinzi ca iti traiesti viata tocmai prin achizitia unei masini / unui IPhone, etc, este o aberatie. Si, probabil, multi dintre cei mai tineri, nu cunosc. Ca nu au cum, lucrurile se invata gradual. Mai un sfat, mai o experienta proprie, etc. Ideea e sa devii cat mai abil/experimentat prin prisma ideilor/sfaturilor altora.


Diferenta intre un "tocilar" si un tanar adevarat, e aia ca tocilaru sta pe net incercand sa-si "optimizeze" viitorul din ce scriu blogherii pe kakaturile lor de bloguri, iar tanarul adevarat face TOT ce poate sa-si satisfaca "placerile", punandu-si CREERUL la treaba !
Evident NU trebe exagerat cu "socotelile", ca se duce lulii toata placerea ! :)
  • 0

#574 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 19 mai 2012 - 01:08

Uitandu-ma acum, diferenta de pret intre un Golf 5 din 2006-2007 si un Golf 6 din 2009-2010 este cam de 4-5000 de euro. Cu alte cuvinte, extrapoland, daca tin masina 3 ani, o sa pierd prin devalorizare ~120 euro pe luna. Asta daca as avea banii cash. Cum nu o sa-i am pe toti, daca ma uit peste desfasuratorul de la banca, suma pierduta va fi undeva la 6000 de euro.

Considerand ca pastrez Fiat-ul si ca mai schimb piese de 1000 de euro in urmatorii 3 ani, plus o devalorizare naturala de 1500 de euro (as spune minim), ajung la o pierdere de 2500 de euro daca as pastra masina actuala. Cu alte cuvinte, schimbatul masinii m-ar costa 3500 euro in 3 ani, sub 100 de euro pe luna.
  • 0

#575 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 19 mai 2012 - 01:11

Cu alte cuvinte, schimbatul masinii m-ar costa 3500 euro in 3 ani, sub 100 de euro pe luna.

PLLDK
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi