Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Fiat Stilo


  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#501 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 15 mai 2012 - 08:39

Sa ma dau mare, sa fiu cul, smeker de cartier, you name it:


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#502 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 15 mai 2012 - 12:15

SF ce s-a intamplat azi la service, la revizie :)

De vreo saptamana nu mi se mai deschidea portbagajul din butonul de pe hayon, ci doar din telecomanda. Purced baietii la schimbat becuri, filre si ulei si lasa pt la sfarsit problema cu portbagajul.

Incep, demonteaza frumos o gramada de plastice, mufe, etc si in final se ajunge in zona cu pricina. Butonul era bineinteles un switch, nu vreun sistem cu parghie cum ar fi fost de preferat. Prima banuiala: chiar switchul. Se pun firele pe direct, nimic. Mai departe, se pune o sonda pe firul din switch care se ducea prin plafonul masinii catre computerul de bord. Semnal ok. Se scot schemele electrice ale masinii si se constata ca respectivul semnal trebuie sa ajunga la o mufa in cutia cu sigurante din stanga volanului. Munca si acolo, dezizolat firul, pus sonda, semnal continuu ok de la switch pana la mufa. Singurul loc in care mai puteau fi probleme era chiar partea din circuit spre computerul de bord. Cum evident nu vroiam sa ne bagam si acolo, am lasat-o moarta cu gandul ca macar merge din telecomanda si din butuc, direct cu cheia. Good enough!

Le multumesc pt servicii si imi vad de drum. Ajung la serviciu si, ce ma gandesc? Hai sa vad, poate merge acum. A mers perfect, din prima, chiar de mai multe ori. :lol: Habar n-am ce a avut. Ideea e ca masina merge superb, parca nici nu imi vine sa o dau la sumele care se vehiculeaza acum.
  • 0

#503 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 15 mai 2012 - 01:23

Intrebare:
Cand ati incercat la service sa descuiati hayonul, contactul masinii era pus sau luat ?
  • 0

#504 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 15 mai 2012 - 01:54

Si pus si luat. Chestia e ca inainte sa apara problemele, butonul ala mergea in orice situatie cand usile erau deblocate.

PS: SUNT BOU! Cineva (poate chiar eu), a intrat prin meniul de la masina si a pus optiunea "Boot Ind. pe ON". Asta practic ii spune computerului de bord ca portbagajul va functiona independent de restul usilor. Cand am resetat computerul de bord si am pierdut setarile de la ceas, a trebuit sa stau sa le refac pe la semafoare. Ca atare, cand am ajuns la sectiunea "Boot Ind", l-am setat pe Off. De aceea, cand am ajuns la munca, portbagajul a mers.
  • 0

#505 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 16 mai 2012 - 09:27

Deci masina merge senzational dupa revizie. Parca ma iau si nervii cand ma gandesc ca pretul pietei e undeva pe la 3000 de euro si ca foarte rar se face diferenta intre o masina bine intretinuta si una "samsarita" pe bucati din Germania si vanduta aici de buna.

Chiar azi m-am plimbat cu un amic cu masina lui, BMW 530d din 2001 (sau 2002, nu mai stiu). Ideea e ca masina aia se tinea incredibil de bine, suspensiile erau minunate prin gropi, cutia automata chiar isi facea treaba, iar tot ansamblul era deosebit de fasnet. Daca ar fi sa o vanda acum de abia daca ar mai lua 5000 de euro.
  • 0

#506 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 mai 2012 - 09:35

la valorile astea ale pietei ar fi bine sa poti tine masina pana crapa. mai ales daca banii pt aia noua sunt de la banca/leasing....

pe de alta parte stai linistit, la mine toate masinile pe care le-am vandut, troace fiind, in perioada pre-vanzare functionau impecabil....

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 16 mai 2012 - 09:35

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#507 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 16 mai 2012 - 10:10

Pana la urma banii nu cresc in pom, dar problema pt mine se pune asa. Daca o mai tin, nu numai ca voi mai pierde bani prin devalorizare, dar va trebui sa-i schimb, in urmatorii 2 ani: amortizoare, ambreiaj, bucse punte spate (se da puntea jos, o nebunie, cam 250 euro costa), caseta de directie. Cu totul, cam 1000 de euro. Bine, esalonati pe o perioada mare si asta doar pt ca sunt incredibil de tipicar si vreau ca totul sa mearga impecabil.

Mai astept. O alta varianta era sa-i conving pe ai mei sa renunte la SuperNova lor din 2002 si sa o vanda, iar eu sa le dau masina mea. Avantajul ar fi ca o SuperNova se da mult mai usor decat un Stilo.
  • 0

#508 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 16 mai 2012 - 10:32

Vezi ca ce vrei tu sa iti iei papa si se simte bine la buzunar. Eu daca imi luam prius cred ca debia acum faceam al doilea plin. Altfel, daca vrei cai cumpara cu inima ca nu o sa regreti. :)

Cupra/FR sunt variante bune si se gasesc destule la bani buni, comparativ cu Gti-urile. Leon-ul e o masina frumoasa si cu un motor mai mare sigur nu dezamageste.
  • 0
Imagine amplasata

#509 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 16 mai 2012 - 10:49

Problema cu Leonul e una si mare: interiorul :) Doar dupa facelift mi se pare acceptabil :)
  • 0

#510 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 16 mai 2012 - 10:54

Seriosnca nu e nasol, mie mi-a placut cu toate ca toti aveau de comentat. La facelift principalele schimbari sunt volanul si plafoniera, hehe.

Aceasta postare a fost editata de lexus: 16 mai 2012 - 10:54

  • 0
Imagine amplasata

#511 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 17 mai 2012 - 02:31

Daca ma hotarasc pe Golf 6 aproape sigur o iau din Germania. Acolo chiar ai de unde alege si se gasesc destul de multe 1.4 160CP. Cu un soft mic cred ca pot ajunge la performante de GTI daca se simte nevoia.
  • 0

#512 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 mai 2012 - 03:38

da un exemplu.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#513 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 17 mai 2012 - 03:48

Uite unu misto: http://cautare.mobil...ml?id=162205276
  • 0

#514 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 mai 2012 - 04:01

Nu-mi place asta
Dealer pentru Imagine amplasata din 11.01.2012
(TVA nedeductibil)

Ce e bine la el
Scheckheftgeflegt
Scaune încălzite electric
Tüv Neu
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#515 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 17 mai 2012 - 04:28

M-am mai uitat pe net si pretul pietei ar fi undeva pe la 2700 euro. Ma gandesc sa scad in anunturi la 2900, dar cred ca ar parea dubios daca fac asta asa repede, nu?
  • 0

#516 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 mai 2012 - 04:49

Poate cu 2700 iti accepta nenea ala ca avans.

Lasa-l o perioada, vezi daca ai sau nu interesati.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#517 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 17 mai 2012 - 04:57

Which nene?
  • 0

#518 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 17 mai 2012 - 04:59

Trebuie sa ai noroc sa o dai mai sus de 2500-2600 euro. La acest pret sunt o gramada de Astre G si Golf-uri 4 aduse de dincolo si bizonul roman se arunca rapid la asa ceva chiar daca mai da in plus vreo 200 de euro pe taxa si inca 100 la RAR si inmatriculare pentru acte. Incearca sa o dai cunoscutilor asa pe obraz(a se citi garantie), asta fiind singura posibilitate sa o dai cat mai aproape de pretul gandit de tine
  • 0

#519 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 17 mai 2012 - 05:18

Eventual mai poti incerca o schema. Nu dai masina, o mai tii ceva vreme, mai strangi un ban, si la anul poti incerca, si ataca alte oportunitati.

Ce rost are sa dai o masina buna doar pentru a da-o? Cu exceptia unei masini noi (si poate nici acolo), orice SH iei, e loterie. Tinand cont ca nu ai avut probleme cu Fiat-ul, eu as zice sa o mai tii o vreme, si sa scazi din pret putin cate putin. Cine face reduceri mari se presupune ca ori are pb financiare mari, ori vrea sa scape de un jeg de masina.

Daca vei gasi cumparator la pret cat mai apropiat de al tau, o dai, altfel nu. Ca idee, pur psihologic, cine tine la pret tine cu un motiv. Pe samsari ii mirosi.. asa ca, orice potential cumparator isi poate da seama daca masina respectiva e ok sau cu bube.
  • 0

#520 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 17 mai 2012 - 05:39

Ai 100% drepate si in momentele rationale gandesc la fel. In celelalte, imi dau seama ca peste 1-2 ani, cand o sa ma asez la casa mea, masina nu o sa fie chiar o prioritate si ca acum ar fi momentul sa imi fac acest moft, cu avantajul ca o masina din 2009-2010 o sa mai tina ceva mai multi ani decat una din 2002.

Sa vedem ce va fi. Era un tip student cu buget maxim 2500 euro care a luat pana la urma o masina de la un samsar. Luni, bugetul lui mi se parea mult prea mic pt masina mea, dar uitandu-ma cu atentie peste preturi, cam pe acolo e probabil si a mea. In fine, nu o sa scad din pret chiar acum si mai ma gandesc la toata manevra cu schimbatul masinii.
  • 0

#521 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 17 mai 2012 - 06:22

Problema la tine este ca ai masina in 2 usi cu motor de 1.8. Odata la 2 usi se uita doar tinerii sau vreun sot care cauta masina pentru nevasta. A doua varianta cam cade pentru ca ai 1.8 si toti se sperie de consum desi la Stilo acesta e cam la fel ca si la 1.6, chiar si cel urban. In cealalta categorie toti viseaza la BMW sau VW si din astea sunt cu duiumul pe piata(3-ar Compact si Golf) in jur de 2.5k euro sau chiar mai putin in anumite cazuri. Poate ca masina ta este bijuterie din punct de vedere tehnic insa in segmentul asta de piata ii cam dor in cot pe cumparatori de starea tehnica perfecta si cam cumpara masina cu ochii inchisi visand cum duc turometrul pe rosu, cel mult ghidandu-se in alegere pe aspectul estetic al masinii(daca are jante cat mai mari te-ai scos). Din cauza asta vanzarea este cu chichit si intai sa te gandesti la cat obtii trebuie gasit cumparatorul interesat in mod real de masina.
  • 0

#522 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 17 mai 2012 - 07:43

Ai 100% drepate si in momentele rationale gandesc la fel. In celelalte, imi dau seama ca peste 1-2 ani, cand o sa ma asez la casa mea, masina nu o sa fie chiar o prioritate si ca acum ar fi momentul sa imi fac acest moft, cu avantajul ca o masina din 2009-2010 o sa mai tina ceva mai multi ani decat una din 2002.


1. Peste 1-2 ani oricum scoti un 1500 euro pe ea.
2. Calculele cu familie/copii le faci atunci cand pui verigheta pe deget si faci planning
3. Daca castigi suficient de bine, un minim de 700 euro net/luna, poti risca sa o dai si cu 2500 - 2800. Totusi nu mi se pare o idee stralucita sa faci reducere mare la masina, apoi sa bagi alti bani intr-o masina din 2008-2009 (+ cheltuielile aferente).
4. O masina din 2009-2010 sigur duce mai mult decat una din 2002, dar, raportat la pretul platit, mai mult se devalorizeaza o masina din 2009-2010 decat a ta, din 2002.


Problema la tine este ca ai masina in 2 usi cu motor de 1.8. Odata la 2 usi se uita doar tinerii sau vreun sot care cauta masina pentru nevasta. Din cauza asta vanzarea este cu chichit si intai sa te gandesti la cat obtii trebuie gasit cumparatorul interesat in mod real de masina.


1. Problema e si nu prea. Masina e strict ce ii trebuie lui acum. De ce sa-si ia ceva superior cand nu are nevoie de ea? A, daca se aseza la casa lui in 2 luni, se gandea si la un copil, da, garantat, pasul trebuia facut.
2. Marca ii aduce dezavantaje la revanzare (Fiat Stilo vs Golf, Focus, etc), dar pe termen lung nu vad o problema majora. Fiecare masina are cumparatorul ei. Asta se stie de cand lumea (auto :) )
  • 0

#523 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 17 mai 2012 - 07:44

Eu am vandut acum vre-o 2-3 luni o astra G tot in 2 usi din 2002. O luasem la schimb cu magentis. Motor 1.6 dar dotata cu clima, jante pe 16,6 x airbag etc. Pret 3600, a luat-o o pustoaica de 22 de ani. Adevarul e ca masina era f misto si in stare excelenta. In fine, ideea ar fi ca am vandut-o in aprox 1 luna, luna in care m-a sunat doar un samsar si cumparatoarea finala. Daca nu-i o problema cei 6 euro cat e anuntul, poate il repostezi cu poze mai inspirate :)

p.s. - sorm-mea e in tratative cu un prieten sa-i vanda masina. Daca nu bat palma, posibil sa va fac legatura :)
  • 0

#524 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 17 mai 2012 - 08:09

@egdf.power problema in sensul vanzarii ca de asta discutam.

Ce ziceam mai sus este sustinut de @tibitu care s-a batut de problema gasirii cumparatorului interesat. Asta este la masinile astea de nisa. La un patru usi sau break totul e mult mai simplu mai ales la masini din gama asta de pret care acum se vand cel mai bine fiindca tot romanul care a visat Golf-uri, Astre sau 3-ari are acum ocazia sa ia o masina moderna(adica dupa 2000 de cand s-au schimbat anumite standarde) la bani relativi putini.
  • 0

#525 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 mai 2012 - 08:36

Voi uitati un lucru esential, si anume ca alex e inca tanar, si "poftele" de genul asta ti le faci la tinerete ! De preferat INAINTE de casatorie.
Masina pe care o va cumpara va fi aleasa cu sufletul, in niciun caz cu tabelul .xl de cheltuieli/consum sau ce kakat va mai da voua prin cap !

@alex
Ia-ti nene masina care-ti place, dar alege bine, sa te poti bucura de ea la maxim. Fa-o acum cat nu ai obligatii/cheltuieli, si-ti poti permite ! :)
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi