Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Taxa de prima inmatriculare


  • Please log in to reply
1234 replies to this topic

#601 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 18 ianuarie 2012 - 12:05

Daca o calculez ca fiind noua acum, imi da o taxa de circa 6.500 de euro. Eu in 2007 am platit circa 3.000 de euro. Deci rezulta ca nu am nimic de primit inapoi pentru ca taxa noua este mai mare decat taxa veche pe care am platit-o eu. Dar...exista un dar.... Pe taxa noua, norma de poluare euro4 apare ca fiind una "demodata" , veche, ceea ce imi creste taxa semnificativ, dar in 2007, euro 4 era cea mai buna norma de poluare. N-a fost vina mea atunci ca nu exista norma Euro100x care o sa apara in anul 3.000. Logic ar fi sa calculez taxa dupa cea mai noua si moderna norma de poluare din ziua de azi, asa cum a fost si euro 4 atunci cand le-am dat banutii. Daca se intampla asa, taxa de poluare este 0 lei pentru euro6 sau vreo 900 euro pentru euro5.

Nu mai zic ca cica trebuie sa-mi calculez eu singur valoarea pe care trebuie sa o primesc inapoi. De ce ? Cumva daca eu cer mai putin sa imi dea ei mai putin ? Ce...ei nu mai calculeaza cat as avea de primit inapoi ? Daca o calculez mai mare imi dau mai mult ? Nu stiu frate, dar la noi toate legile sunt date sa fie extrem de incalcite chiar si pentru un om cu facultate.

Aceasta postare a fost editata de greierasul: 18 ianuarie 2012 - 12:07

  • 0

#602 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 18 ianuarie 2012 - 12:18

Vedeti ca de luni la inmatriculari vi se va cere dovada platii taxei de poluare. si a nerestituirii ei.
Care se pare ca este emisa de ANAF-ul de domiciliu.

Daca cineva a avut aceste experiente sa ne spuna si noua.
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#603 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 18 ianuarie 2012 - 12:26

M-am apucat sa citesc legea din scoarta in scoarta si descopar o gramada de lucruri interesante... unul ar fi ca daca declari pe propria raspundere ca ai mai multi km decat considera ei standard, poti ajunge la o cota de reducere de pana la 90% ! WTF ? Ce-i cu portita asta in lege ?
  • 0

#604 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 18 ianuarie 2012 - 12:31

Ce-i cu portita asta in lege ?

e lege "Made in Romania" :unsure: :lol: :)
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#605 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 18 ianuarie 2012 - 12:38

Dar cat de tare: cu cat ai masina mai veche, cu atat ai cota de reducere mai mare. daca masina are peste 14 ani, cota de reducere e de 90%. Daca masina este noua, cota de reducere este 0%. Cum adica, nu e o taxa de poluare ? Masinile mai noi care polueaza mai putin, nu ar trebui sa plateasca mai putin ? De ce cota de reducere este pe invers ? Eu inteleg, ca ei au inteles, ca cine isi cumpara masina noua are bani, deci trebuie jumulit, iar cine are masina veche nu prea are bani, deci trebuie lasati cumva mai in pace ca sa nu-i suparam pentru cand or veni alegerile.

Ia cititi si voi legea, poate o interpretez eu gresit nefiind jurist, mai ales anexa 4 : http://www.afm.ro/ma...egea_9-2012.pdf

Aceasta postare a fost editata de greierasul: 18 ianuarie 2012 - 12:38

  • 0

#606 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 ianuarie 2012 - 12:49

NU ma. Ei spun ca tu, cu o masina noua, mai ai de poluat 20 de ani.
Ala care are deja 15, nu i-a mia ramas decat 5 ani.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#607 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 18 ianuarie 2012 - 12:49

Teoretic, o masina noua va circula mai mult decat una veche :unsure: Deci si taxa de poluare ar trebui sa fie mai mare. E cu dus si intors, pentru ca probabil una noua desi va circula mai mult, polueaza mai putin decat polua o masina veche cand a fost noua. Oricum ai da-o legea asta nu are nici o logica. Ce-i mai grav e ca noi incercam sa-i gasim una ca in proverbul ala romanesc "un nebun arunca o piatra si zece intelepti se chinuiesc sa o scoata". Traim in Romania .. tara condusa de nebuni :lol:
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#608 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 18 ianuarie 2012 - 12:49

cum dracu sa fac eu dovada platii TPI la Loganul din 2009, care l-am achizitionat in leasing operational in 2010 si pe care il voi inmatricula pe numele meu acuma (sa zicem, ipotetic deci)?

masina a fost cumparata de RCI, a trecut pe la Cobalcescu si acuma e la Mycar....

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 18 ianuarie 2012 - 12:50

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#609 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 ianuarie 2012 - 12:53

ai votat basecu, asta e.

:unsure: :lol: :)

si esti si al 4-lea proprietar...vai de mine.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#610 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 18 ianuarie 2012 - 01:29

O intrebare... cat polueaza o sticla de Borsec de 2L?

PS. ca si aia scoate CO2

Aceasta postare a fost editata de aztec: 18 ianuarie 2012 - 01:31

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#611 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 18 ianuarie 2012 - 03:08

NU ma. Ei spun ca tu, cu o masina noua, mai ai de poluat 20 de ani.
Ala care are deja 15, nu i-a mia ramas decat 5 ani.


Pai iarasi este ceva ciudat. Nu taxezi cei 15 ani in care masina veche a poluat mediul, o poluare existenta si taxezi viitorul, o poluare care nimeni nu stie daca va exista sau nu in viitor. Adica ei cumva nu iau bani pe ce s-a poluat , ci iau bani in avans de la ceva ce s-ar putea sa nici nu se intample. Deci iau banii pe presupuneri despre viitor.Deci iei banii pe un rau presupus a se intampla in viitor dar nu iei banii pe raul deja produs. Din ce am auzit, cica doar la curve se mai iau banii in avans. Pai si dobanda pentru banii mei dati pe urmatorii 20 de ani, ce se intampla cu ea ? Cine o ia ? De ce sa nu platesc esalonat in fiecare luna cate putin timp de 20 de ani, daca voi folosi masina 20 de ani si sa platesc acum totul ? Daca platesc acum taxa si peste o saptamana il da jos pe Base si vin altii precum comunistii care vin cu alte idei aplicate evident cu forta ? Ramanem cu buza umflata ? De ce este asa o mare nenorocire sa platim doar pentru ceea ce folosim in prezentul continuu si nu in viitorul probabil ? De ce sa nu platim exact ca factura de telefon, de curent, de gaze, de apa...etc. Platim strict pe ce consumam. Bine si astia pe la curent incercasera o manarie, sa platesti in avans pe un consum estimat, adica presupus a se intampla in viitor.

Cum naiba niciodata nu dau ei legi strambe in favoarea cetateanului ? Lumea zice ca sunt prosti, dar observam ca sunt al dracului de destepti si incalcesc lucrurile in asa hal incat sa nu ai ce sa mai faci.Normal ar fi ca sa nu platesti nimic pana nu intelegi exact si clar ceea ce trebuie sa platesti si pentru ce motiv. Masina mea la targ e cam 16.000 de euro. Langa ea vine o taxa de 6.000 de euro + 1.000 euro impozit / an + taxa de poluare din motorina care cred ca nu a fost abrogata + rovinieta + alte dracii pe care nu le mai tin minte. Ce mi se da de banii astia ? Nici macar un loc de parcare. Eu o sa ma abtin de acum incolo la comentarii pe aceasta tema pentru ca sunt prea incuiat ca sa mai inteleg ceva logic din toata mascarada asta.

O intrebare... cat polueaza o sticla de Borsec de 2L?

PS. ca si aia scoate CO2


Cred ca e cea mai buna intrebare din tot site-ul asta.




Si mai vin si eu cu o intrebare: daca tot s-a demonstrat ca o vaca polueaza mau mult ca un euro 4,5 sau 6, de ce sa nu puna taxa si taranilor pe bashina vacii ?

Aceasta postare a fost editata de greierasul: 18 ianuarie 2012 - 03:09

  • 0

#612 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 18 ianuarie 2012 - 04:14

:unsure: Iar căutați echitatea socială?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#613 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 ianuarie 2012 - 05:04

Pai iarasi este ceva ciudat. Nu taxezi cei 15 ani in care masina veche a poluat mediul, o poluare existenta si taxezi viitorul, o poluare care nimeni nu stie daca va exista sau nu in viitor. Adica ei cumva nu iau bani pe ce s-a poluat , ci iau bani in avans de la ceva ce s-ar putea sa nici nu se intample. Deci iau banii pe presupuneri despre viitor.Deci iei banii pe un rau presupus a se intampla in viitor dar nu iei banii pe raul deja produs. Din ce am auzit, cica doar la curve se mai iau banii in avans. Pai si dobanda pentru banii mei dati pe urmatorii 20 de ani, ce se intampla cu ea ? Cine o ia ? De ce sa nu platesc esalonat in fiecare luna cate putin timp de 20 de ani, daca voi folosi masina 20 de ani si sa platesc acum totul ? Daca platesc acum taxa si peste o saptamana il da jos pe Base si vin altii precum comunistii care vin cu alte idei aplicate evident cu forta ? Ramanem cu buza umflata ? De ce este asa o mare nenorocire sa platim doar pentru ceea ce folosim in prezentul continuu si nu in viitorul probabil ? De ce sa nu platim exact ca factura de telefon, de curent, de gaze, de apa...etc. Platim strict pe ce consumam. Bine si astia pe la curent incercasera o manarie, sa platesti in avans pe un consum estimat, adica presupus a se intampla in viitor.
....

Pe forum vad ca esti foarte activ cand te "doare' ceva.
Daca tot ai realizat ca taxa asta e idioata/ilegala/ilogica, etc ... , ce ai facut in afara de a "boci" ca oaspetele ?
Ai fost in Piata Universitatii zilele astea ?
Ai facut vre-un memoriu la guvern in sensul asta ?
Daca DA, spune-ne si noua ce raspuns ai primit !
Ce speri sa rezolvi incercand sa ne demonstrezi noua ( ca noi suntem idioti si nu ne dam seama de "fineturile" problemei ) ca ai dreptate, explicandu-ne cum sta defapt "problema" ?
  • 0

#614 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 ianuarie 2012 - 07:03

Si a boci este o manifestare. Macar e ceva.
Si nu cred ca trebuie sa dau raportul aici pe forum ce am facut.
Ar fi culmea, asta e un forum de DISCUTII.

O intrebare... cat polueaza o sticla de Borsec de 2L?

PS. ca si aia scoate CO2


ZERO

Pai iarasi este ceva ciudat.

Ciudat esti tu cautand sensul acestei taxe.
Cum spunea un amic, nu mai cred decat in facturi.

:unsure: Iar căutați echitatea socială?


:lol: :)
comunistilor ! uselistilor !!
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#615 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 ianuarie 2012 - 07:22

Si a boci este o manifestare. Macar e ceva.

Muiereasca, dar e intr-adevar o manifestare !
Uite, acum ai si unde :)
http://www.garajul.r...c-pentru-bocit/

Si nu cred ca trebuie sa dau raportul aici pe forum ce am facut.
Ar fi culmea, asta e un forum de DISCUTII.

Ia vezi cate "raspunsuri" ai la bocelile tale pe forum :unsure:

ZERO

Ai dreaku astia cu taxa lor. Inseamna ca masinile nu polueaza deloc ! :lol:
Poate acum vei intelege de ce POLUAREA produsa de o masina n-are nicio legatura cu codoiu ! :)
  • 0

#616 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 18 ianuarie 2012 - 08:43

Vedeti ca de luni la inmatriculari vi se va cere dovada platii taxei de poluare. si a nerestituirii ei.
Care se pare ca este emisa de ANAF-ul de domiciliu.

Daca cineva a avut aceste experiente sa ne spuna si noua.


...un link, ceva? posibil sa iau o masina inmatric in 2008 pentru care s-a platit taxa fiind adusa de afara....
  • 0

#617 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 ianuarie 2012 - 08:52

Relu, sa stii ca numai oamenii puternici isi permit sa "boceasca".
Ok, nu esti de acord cu mine, nu ma baga in seama si gata.
Pur si simplu, nu pot sa stau si sa privesc cum cateva gunoaie isi bat joc de tara asta. Nu-mi sta in fire.
De actionat, actionez si eu cum pot. Pe forum, pe strada, oricunde. De la incercarea de a le deschide oamenilor ochii, la pusul unei hartii la gunoi. De la ajutorul pe care il acord in limita posibilitatilor, pana la educarea copiilor mei intru bun simt si spirit civic. Fac si eu ce pot. Ba chiar am avut curajul sa candidez la o functie locala.
Asta sunt si asta pot sa fac. Vreau ca atunci cand pun pusca jos sa nu am mari regrete sau mai rau, sa-mi fie rusine de mine.
Asa sunt cladit.
Glumite de genul topicului respectiv deschis azi ar putea sa doara mult mai mult decat un simplu misto.
Dar nu mai am mari asteptari de la majoritatea oamenilor.
Asa ca poti sa mai deschizi inca 3.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#618 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 ianuarie 2012 - 09:31

Cristi,
Tu nu faci diferenta intre a boci, si a face cunoscut cititorilor unele probleme reale ale Romanilor.
N-ar fi nicio problema daca te-ai opri la descrierea situatiilor ca atare.
Deranjant ( cel putin pentru mine ) e faptul ca spui pentru a nu stiu cata oara ca farmacistii sau medicii sunt cei mai oropsiti romani, cadrele didactice la fel, si ca NU te intereseaza de la gura cui se iau bani numai sa se rezolve problemele domeniului in care esti tu implicat.

Ori asta nu e corect/uman cat timp traim intr-o tara in care TOTI platim aceleasi taxe, beneficiem de aceleasi drepturi si obligatii, si votam in aceleasi urne.

Critica e formidabil de buna atata timp cat ofera si solutii de rezolvare. Fara a propune o solutie, critica se numeste "boceala" ! :)
  • 0

#619 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 ianuarie 2012 - 09:44

NU cred ca in ultima vreme am mai spus ceva referitor la farmacisti.
Exemplul cu profesorii ce l-am dat astazi l-am mentionat fiindca continea vorbele marelui om de stat, cele legate de prioritati in cheltuirea banilor.
Mi s-a batut obrazul ca nu vin cu solutii, ca nu dezbat legea propusa. Asta am facut. Daca tu nu citesti ce scriu eu, nu e vina mea.

IN PLUS, nu m-a ales nimeni sa vin cu solutii. NU EU sunt cel care trebuie sa dea solutiile. Dar asta nu inseamna ca nu am voie sa critic, sa bocesc. Mereu m-au deranjat nedreptatile.

Vrei o solutie : PUSCARIA.

p.s."NU te intereseaza de la gura cui se iau bani numai sa se rezolve problemele domeniului in care esti tu implicat."
Alta dovada ca nu citesti cu atentie. Eu sugeram doar zone de unde se poate finanta sanatatea, care este CRUNT subfinantata. Tu ai inteles ca eu cer bani pentru mine.
:)
Oricum, sugerai deunazi ca si-asa vanzarile prin retete compensate sunt foarte mici. Deci de ce m-ar interesa ?
Treaba clara e ca indiferent cat de bine finantata e sanatatea, eu cam tot atatea medicamente eliberez. Asa ca eu vorbeam in contextul dezbaterii legii si a demintarii mitului ca bugetul a crescut de 10 ori...

Ah, si apropo. De la gura cui s-ar lua banii care merg in sanatate ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#620 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 ianuarie 2012 - 10:13

Discutia e fara sfarsit. Eu mi-am spus parerea si mi-o mentin.
  • 0

#621 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 ianuarie 2012 - 10:16

da, dar n-ai venit cu solutia.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#622 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 ianuarie 2012 - 10:23

da, dar n-ai venit cu solutia.

Vezi ca nu-mi citesti posturile ? :)

http://www.garajul.r...641#entry490641
  • 0

#623 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 18 ianuarie 2012 - 10:38

A zis cineva ceva de farmacisti ? Am nevoie de unul, e careva pe aici ?
  • 0

#624 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 18 ianuarie 2012 - 10:46

te doare capul ?
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#625 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 18 ianuarie 2012 - 10:48

Rau.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi