Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cresterea copiilor


  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#251 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 19 mai 2012 - 08:17

Ce oameni defecti. Eu m-am trezit la 9 rupt de somn. Si nici nu m-am culcat tarziu aseara :)
  • 0

#252 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 mai 2012 - 11:30

Esti in "crestere", ce puii mei ... :lol:
  • 0

#253 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 19 mai 2012 - 02:41

bai, trebuie sa mochetez toata sufrageria ca pitica a inceput sa exploreze. Ma gandeam sa iau o mocheta cu fir mic, usor de aspirat si netragatore la gustat. E bine? Si ce culoare ar fi mai indicata? Ma gandeam sa fie deschisa sa observ orice scama tocmai buna de bagat in gura
  • 0

#254 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 19 mai 2012 - 02:45

Vezi sa fie deschisa, dar cu note de inchise :) Modele cat mai variate, ca in caz de ceva incident, macar sa ai acoperire :)
  • 0

#255 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 20 iunie 2012 - 09:59

domnilor, ce jocuri gen monopoly, scrabble etc mai joaca un copil de 12-14 ani?
tre' sa iau un cadou pentru un junor si n-am idee ce l-ar incanta mai mult...
  • 0
...Move your mind...

#256 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 20 iunie 2012 - 10:05

la 14 ani deja o da in femei si bere, iti rade in nas cu monopoly-ul tau :lol: :lol: :lol:
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#257 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 21 iunie 2012 - 07:42

mey, face de fapt 12, dar e precoc de felul lui.... B)
  • 0
...Move your mind...

#258 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 iunie 2012 - 07:52

Nici eu nu cred ca un simplu joc il poate face fericit. Mai degraba cumpara-i o tableta ieftina, sau ceva de genul ...
  • 0

#259 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 22 iunie 2012 - 05:08

no, pana la urma am luat un elicopter din ala cu radiocomanda...
sper sa-i placa...
  • 0
...Move your mind...

#260 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 iunie 2012 - 05:46

:)
  • 0

#261 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 22 iunie 2012 - 09:16

daca nu-i place mi-l dai mie, ca sigur ma face fericit :lol: :lol: :lol:
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#262 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 iunie 2012 - 10:00

De ce nu ma mir ????

:lol: :lol: :lol: :lol:

:wub:
  • 0

#263 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 22 iunie 2012 - 10:25

sa vezi ce ma mai distrez cu SKARP S60 pe balta :D
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#264 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 iunie 2012 - 10:27

Ia-ti bah un feeder ( daca vrei activitate ), si baga-ti ce ai mai moale in barcute ! ;)
  • 0

#265 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 22 iunie 2012 - 10:28

De vreo luna si ceva, un coleg de-al meu de serviciu lucreaza la o barca din asta. Ca si pret, nu cred ca va depasi 100-150 de euro si rezultatele sunt cel putin incurajatoare. Trebuia sa-l ajut si eu cu programarea, dar a gasit in final o alta solutie.
  • 0

#266 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 iunie 2012 - 10:35

La banii aia am mari dubii ca va realiza ceva civilizat....
Daca nu ai partea de radio foarte buna, partea de actionari de la producatorii consacrati, acumulatori beton, etc .... va risca sa o piarda extrem de usor, si eficienta departe de a fi multumitoare.
Pentru joaca poate fi ok, dar pentru pescuit e nevoie de componente de foarte buna calitate.
  • 0

#267 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 22 iunie 2012 - 11:09

a facut si moshul meu o barca d'asta artizanal, dar a plecat de la o barca chinezeasca ordinara si a schimbat la ea tot ce s-a putut, adica cam tot :lol: dupa etapa de joaca, pe care am avut-o la orice gadget interesant (a facut si senzori artizanali acum multi multi ani), am trecut finally la ceva serios acum 2 ani :D

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 22 iunie 2012 - 11:09

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#268 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 22 iunie 2012 - 11:21

dar pentru pescuit e nevoie de componente de foarte buna calitate.


Ca altfel, pana mea, doar nu vrem sa moara pescaru de foame, nu-i asa?
  • 0

#269 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 01 iulie 2012 - 09:26

Salut!

Va implor ajutati-ma! Nu-mi pot vedea copiii, nu stiu nmic de ei. Ma poate ajuta cineva sa postez declaratia data la protectia copilului pe motociclism.ro >? Sunt un fost motociclism. Sa va spun ca baiatul este pasionat de auto, moto....

Mai jos aveti povestea mea,@mmm, @mmmcomro,@ lks.

Daca trebuie editata, va rod sa ma ajutati. Sunt la un internet cafe, taste sterse. Nu stiu nimic de copiii, sotia nu-mi raspunde la telefon, usa, autoritatile nu m-au sunat.






PROTECTIA COPILULUI IASI, NR.19501/28.06.2012 Domnule Director,

Subsemnatul, Molie Danut-Mihai, cu domiciliul in Miroslava, Iasi, tata a doi copii, Molie Maia Miruna de un an si Molie Mihnea Mihai de 4 ani, reclam ca in noaptea de 25-26 iunie, sotia, Molie Iuliana, a plecat din Iasi de la domiciliul din strada Garabet Ibraileanu nr.6, apartament inchiriat de mai bine de un an, cu cei doi copii, luand si bunurile din casa. In acest apartament locuiam impreuna cu sotia si cei doi copii de peste un an de zile. In Iasi locuim de circa cinci ani, ambii copii fiind nascuti aici.

Problema majora nu tine de valoarea bunurilor luate, mare, ci de faptul ca de pe 25 iunie nu-mi raspunde la telefon, mesaje, usa (domiciliul parintilor ei din Botosani), nestiind nimic de cei doi copii.

Sotia

are probleme psihice vechi, inventeaza tot felul de scenarii, bate copiii. Am fost incuiat in casa de catre ea, cu cei doi copii, spunandu-le ca-i paraseste, fiind nevoit sa trimit mesaj soacrei s-o determine sa descuie/deblocheze usa. In cele din urma, vazand usa blocata a trebuit sa sun la 112. Acest episod s-a petrecut cu cateva luni in urma.

Sotia are un chist cerebral, in acest sens mergand cu ea la RMN in Iasi si Bucuresti. Are cancer de col uterin.

Are nevoie de ajutor specializat, psihologic, psihiatric si nu numai. A refuzat aceste controale, chiar daca i-am spus ca le fac si eu. Comportamentul anormal este sporadic, accentuandu-se in ultima perioada.

Mentionez ca a luat medicamentul Cervucid timp de trei luni, in timp ce alapta, pe prospectul acestui medicament scriind clar ca nu se administreaza persoanelor care alapteaza. In prezent, reluand testul Babes Papa-Nicolau, a iesit tot pozitiv, trebuie sa ia alte medicamente, nu vrea sa renunte la alaptat.

Datorita batailor zilnice, baiatul nu vroia sa mai stea cu sotia, el dormind cu mine intr-o alta camera.

Pe baiat eu il spalam, hraneam, “rezolvam probleme”, ieseam cu el aproape zilnic in parcul Copou, la teatru, la film, parc de distractie, neacceptand sa mearga si cu mama lui, argumentand ca-l bate atat pe el cat si pe surioara lui, el razvratindu-se. Si in casa toate activitatile vroia sa le faca doar cu mine.

Sa va zic ca-mi divinizez copiii, ar fi prea putin.

Presupun ca in prezent stau la parintii sotiei, in Botosani, la adresa strada Aleea Scurta nr.6, bl.6 sc.A et.2 ap. 12. Sunt 6 persoane in doua camere. De pe 25 iunie nu-mi raspunde la telefon, mesaje, usa.

Tatal sotiei are cancer, extirpate corzile vocale, are un tub prin care ii ies diferite secretii, a fost internat la dezalcoolizare, o batea pe sotie cu o curea (din spusele sotiei), se cearta des cu sotia sa, cu celalalt baiat, care locuia/locuieste acolo si-l vedeam cu orele doar la jocuri pe calculator, asadar consider ca la acea adresa nu-i un mediu propice pentru cresterea celor doi copii ai nostri.

Acum circa doi ani, fiind in vizita la ei, am vazut un episod pe care nu-l voi uita: un alt nepot, de vreo trei ani, statea in picioare pe un scaun in balcon, sprijinit de balustrada, fara sa fie inchis geamul, el fiind singur acolo. Spunandu-i soacrei, Obada Maria ( tel.0766/824784), nu i s-a parut anormal ceea ce se intampla. Probabil isi iubeste nepotii, dar nu-i suficient.

Baiatul,Molie Mihnea Mihai are astigmatism (l-am dus la oftalmolog, i-am luat ochelari), iar sotia ii lasa pe ambii copii la televizor aproape toata ziua. De asemenea, baiatul scrasneste foarte tare, mult din dinti (probabil Bruxism), el argumentand ca-l deranja plansetul surioarei (ei avand nevoi diferite), iar sotia n-a fost de acord sa merg la un stomatolog de copii, spunand ca-i caut tot felul de boli.

Cu fetita am ajuns de doua ori la spital, la Urgente, fiindca a cazut in cap, s-a innecat, fiind lasata nesupravegheata. Eu nu eram acasa.

Acum circa o luna sotia a chemat Politia la doua noaptea, spunandu-le politistilor ca eu vreau s-o omor, pe ea si pe baiat. Cand au venit politistii, eu cu baiatul dormeam in sufragerie, baiatul nevrand sa mearga cu sotia. Vazand cele intamplate, politistii i-au spus sa-si ia parintii de mana si sa consulte un medic.

Deci, doresc sa-mi vad copiii, sa nu mai fie batuti, bruscati, sa stea intr-un mediu sanatos, sa pot dialoga cu sotia pentru binele lor, dar nu-mi da voie sa-i vad, neacceptand dialogul. Concret, nu-mi raspunde la telefon, mesaje, usa.

Uitasem... pe baiat l-am inscris la gradinita. Vizitam impreuna gradinita.

Sotia a luat mai toate bunurile din casa, dar n-a luat “gradina” baiatului, probabil nefiind valoroasa pentru ea. Este vorba despre doua ghivece in care am sadit impreuna cu baiatul diverse flori, zarzavaturi. Ne uitam zilnic cum cresc. A pus si un catel in ghiveci, sa le pazeasca. Este, era lumea noastra.

Este posibil, “Protectia Copilului”, sa nu va intereseze beletristica de mai sus, “statistic” sa ajungeti la copii peste vreo saptamana jumatate, dupa cum mi-au spus cei de la Protectia Copilului Botosani, dar sa-i spuneti baiatului ca-i trimit “gradina”, numai sa-mi dea voie sotia. Era importanta pentru el, amuzanta, poate, pentru altii.

Am sa merg “pana in panzele albe” pentru copii, desi sunt tata, inferior sotiei ca drepturi, obstructionat de catre sotie sa-mi vad copiii.

Evident, va pot dovedi, argumenta cele scrise.

Tel. Molie Danut Mihai 0755/612720

Molie Iuliana 0751/836853

Va multumesc anticipat!

28.06.2012 Domnului Director al Protectiei Copilului Iasi
  • 0

#270 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 iulie 2012 - 01:19

Dupa parerea mea, in momentul asta ar trebui in primul rand cautat un avocat care sa se ocupe de problema ta.
Legile in Romania ( si nu numai ) sunt destul de stricte, si fara a parcurge traseul legal nu prea ai ce face.

In legatura cu forumul motociclism.ro cred ca cea mai buna solutie e sa contactezi adminul, si sa-i ceri sa-ti retransmita datele de logare pe userul tau.
  • 0

#271 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 01 iulie 2012 - 02:23

Salut Mol, imi pare rau pentru problemele prin care treci.

Asa cum a specificat si Relu, cred ca cel mai bine ar fi sa-ti angajezi un avocat bun.

Sper sa se rezolve totul cat mai repede. Capul sus!
  • 0
Imagine amplasata

#272 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 01 iulie 2012 - 04:39

Un avocat foarte bun si cu experienta in astfel de cazuri e cel mai in masura sa-si dea cu parerea + sa actioneze pentru luarea unor masuri imediate (sesizari,notificari catre organele competente)
  • 0

#273 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 01 iulie 2012 - 10:20

Va multumesc!

Evident am angajat un avocat care sa ma reprezinte sa obtin custodia copiilor, dar sunt tata...

Am fost si astazi la Botosani. Nu sunt lasat sa-mi vad copiii. Asta ma doare. Trebuie sa astept.... cu luna... Sa va zic ca inca nu m-a contactat nici o autoritate la acuzele foarte grave, zic eu. Poate eu sunt cel ,,nebun'' si pot reprezenta un pericol pentru societate.

N-am scris, si aici, pentru a cere compasiune. Psihic sad destul de bine, zic eu, ci pentru ,,mediatizare'', poate se sensibilizeaza vreo asociatie,... fiindca, repet, sunt acuzatii foarte grave.

De ce nu-i adoptat ,,romanescul'' asta si-n strainatate?! Acolo, copiii sunt prioritari. Aici, de-i vad pe strada ii pot ,,lua'' si eu, sechestra, sa nu-i arat mamei, ca nu-i nici o problema pana la solutionare, adica...Daca-i si fur tot din casa, am si-un bonus.

Tolerez greu prostia...
  • 0

#274 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 01 iulie 2012 - 11:26

Pe mine nu ma mira sistemul judiciar/politienesc de la noi. Pur si simplu nu le pasa. Asta-i si motivul pentru care, cel putin deocamdata, refuz sa profesez conform pregatirii.

Oricum, cel mai nasol e ca unii parinti, afecteaza grav copiii fara sa-si dea seama sau sa le pese. Parca comportamentul asta e mai condamnabil decat reactia autoritatilor. Nu o lua personal (ma refer la sotie) dar pe mine asta ma intriga cel mai mult pe acest pamant

Aceasta postare a fost editata de tibitu: 01 iulie 2012 - 11:26

  • 0

#275 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 02 iulie 2012 - 09:21

cand cineva are nevoie de ajutor specializat si nu reuseste sa inteleaga acest lucru, se pot intampla tot felul de chestii. este greu sa incriminezi o persoana bolnava pentru faptele sale......

din pacate cei ce au de suferit mai mult sunt strumfii..... :(
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi