Jump to content


Photo
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#1 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,294 posts
Joined: 14-November 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Posted 07 September 2011 - 11:37 AM

Deci, asa cum am zis si-n topic description, vreau pareri pertinente, de la persoane care AU TINUT SAU TIN asa ceva in mana, nu pareri luate de pe goagal.

So, o chestie care ma deranjeaza pe mine extrem este tampenia numita iTunes. Stiu, aici vor sari cu totii, zicand ca asta e un mod de protectie. Am sa incep insa cu inceputul....

Sa presupunem ca esti intr-un aeroport, o alta tara, bla..bla...si ti s-a stricat batranul si vechiul telefon care te-a slujit cu incredere. Ai banu' pe tine si vrei sa-ti iei un "mar" ca ti-a suras o oferta din vitrina. Te duci, dai malaiu' iei telefonul si pleci. Te opresti pe prima banca din parc, fericit nevoie mare, desfaci telefonul vechi si scoti cartela in ideea de a o pune in iPhone.
Ai prima dezamagire: NU SE POATE PT CA FOLOSESTE microCARTELA. Ok, te duci inapoi de unde l-ai luat, in speranta ca aia pot sa-ti taie cartela la dim. dorite sau sa ti-o schimbe (intr-o tara straina a doua varianta e exclusa). Sa zicem prin absurd ca ti-au taiat-o si ai putut s-o pui in telefon.
A doua problema: TOT NU-L POTI FOLOSI CA NU E ACTIVAT. PENTRU ASTA, TREBUIE SA AI UN CALCULATOR CUPLAT LA INTERNET SI PE CARE SA INSTALEZI ITUNES.

Pai voua vi se pare un lucru normal? Eu imi iau un telefon, in pana ma-sii de treaba, nu un accesoriu pentru calculator. Ok, sa zicem ca am rezolvat si problema sincronizarii, autentificarii...whatever...
Pentru ca nu mai e doar un simplu telefon, desi MULTE au si functia de mp3 player (multe au si radio...lucru pe care iphone nu-l are), incepi si bagi de pe laptop niste melodii. Toate bune si frumoase, dar inr-o buna zi, descoperi ca nu mai ai asa mult spatiu pe laptop si vrei sa faci curatenie. Ce sa stergi intai? Muzica....ca doar o mai ai si-n tilifon.
Nice...DOAR CA...in momentul in care conectezi iar telefonul la calculator, isi face sincronizare si-ti sterge si de pe el melodiile. I'm very happy!!! :)


Asta a fost prima parte...to be continue...
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#2 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18,794 posts
Joined: 08-May 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Posted 07 September 2011 - 11:41 AM

Nu era mai bine sa-mi fi dat un telefon inainte sa-l cumperi?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,294 posts
Joined: 14-November 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Posted 07 September 2011 - 11:47 AM

"...si ti s-a stricat batranul si vechiul telefon care te-a slujit cu incredere" ...CU CE? :)

Povestea e pur ipotetica...la mine a fost un pic altfel, telefonul l-am primit cadou. Dar frustarea a fost aceeasi si automat am asociat cu o astfel de poveste...care poate fi cat se poate de reala.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#4 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12,955 posts
Joined: 04-June 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Posted 07 September 2011 - 12:22 PM

"...si ti s-a stricat batranul si vechiul telefon care te-a slujit cu incredere" ...CU CE? :)



:)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#5 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13,684 posts
Joined: 05-December 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Posted 07 September 2011 - 01:04 PM

Nu iti place, il dai inapoi in orice tara civilizata :) Nu te obliga nimeni sa iti placa :) Chestia cu microSIM trebuia sa o stii inca din magazin, la fel cu iTunes, si asta pentru ca cine vinde mere are o cat de mica pregatire. Sau ar trebui sa aibe, si sa iti zica toate astea, si sa te asiste in pasii respectivi. Eu m-am dus la Vodafone si in cateva minute am plecat cu microSIM-ul in brate. Partea cu iTunes mi s-a parut si mie idioata, dar nu e singura varianta de lucru. Da, la activare ai nevoie de el. Asta pentru ca au o baza de date cu seriile si IMEI-urile (sa vezi ce bine iti prinde daca iti fura cineva telefonul si ti-l localizeaza si ti-l recuperezi!). Si pentru ca vor ca pe sculele lor sa NU se instaleze orice tampenie, ca apoi ifonu sa mearga prost si lumea sa dea vina pe el (ca la PC-uri, toate merg ok, dar cand incepi sa versi softuri cu nemiluita in ele se duc draku).

Tot timpul exista alternative ;) Este stilul lor, sistemul lor. Iti place, iei, nu iti place nu iei sau renunti la el. Am avut nenumarate tipuri de telefoane pana la 3Gs. Acum stau sa ma gandesc: de ce m-am chinuit?! Ma uitam aseara la meci la cei din jur, cu samsungurile ultima generatie, sau hasteceuri. Ca sa activezi un wireless te duci prin niste meniuri total neprietenoase. Eu apas de 3 ori pe niste chestii clare, ca la prosti. Si atentie, stiu cu ce se mananca multe chestii din astea gen telefoane, laptoape samd. Ador simplitatea, nu am timp de altele.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#6 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 07 September 2011 - 01:09 PM

Eu apas de 3 ori pe niste chestii clare, ca la prosti.

Sa vezi cat de simplu e la LG-ul meu (cu Android 2.2). Drag-uiesti bara de sus si apesi pe butonul din stanga (Wireless On/Off) :)
In varianta lunga apas un buton si dau 3 click-uri. Deci 4 actiuni.
Probabil gogii aia de la stadion nu stiau unde sa caute wirelessu :)

Edited by pejte, 07 September 2011 - 01:11 PM.

  • 0

#7 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,294 posts
Joined: 14-November 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Posted 07 September 2011 - 01:19 PM

1Q-le, am mai vorbit si mai precizez si aici: nu agreez solutii de genul "nu-ti place, nu lua".
La fel fac si "gospodarii" din piete si stau cu fructele si legumele nevandute, ca nu vor sa scada nimic la pret.
Daca nimeni nu le-a spus nmic pana acum, daca s-au complacut in starea asta, DA, de ce ar fi modificat Apple ceva?

Sa continui cu problemele? Explica-mi si mie, daca-ti este atat de drag acest telefon: scrii un mesaj de 10 randuri si-ti dai seama ca pe randul 3 ai gresit ceva...CUM STERGI???
Iti spun eu: stergi totul pana acolo si rescrii pentru ca nu te lasa sa te intorci ca si cu niste sageti. Sau, marchezi tot textul care vrei sa-l pastrezi, dai CUT, stergi pana la punctul critic si dai PASTE in continuare.
Nice, nu?
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#8 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13,684 posts
Joined: 05-December 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Posted 07 September 2011 - 01:19 PM

Gogii aia erau toti din grupul nostru de it-sti. Si nu erau novici nici unul. Imi e greu sa-ti zic de la ce firme si ce functii aveau, dar crede-ma ca stiu multe.

P.S. in topic e vorba strict de ifon :)

@Adytzu: daca pui deshtu de unde vrei sa stergi, de obicei se duce cursorul acolo :) Io unul nu gresesc cand scriu, iar daca o fac corectez imediat ca nu arde casa sa scriu repede ;)

Edited by VIPER, 07 September 2011 - 01:21 PM.

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#9 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 07 September 2011 - 01:26 PM

P.S. in topic e vorba strict de ifon ;)

Atunci nu mai compara cu alte smartphone-uri daca nu vrei si un raspuns din tabara 'adversa' :) :)
  • 0

#10 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,094 posts
Joined: 10-May 02
  • Location:Timisoara

Posted 07 September 2011 - 01:27 PM

telefon: scrii un mesaj de 10 randuri

wtf ... 10 rinduri ... pai eu credeam ca aifonu e pentru vorbit :)
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#11 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,294 posts
Joined: 14-November 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Posted 07 September 2011 - 01:32 PM

Da, bre. Tu nu ai auzit de "text to speech?" :) :) ;)

Cand esti la birou, in open space, credde-ma, preferi sa scrii decat sa vorbesti.

1Q-le, eu am dejtele mai groase...nu nimeresc unde trebe. Si, ca sa ma tin coios, tot nu merge sa stergi in interiorul unui cuvant, de ex. ;)

Edited by adytzu, 07 September 2011 - 01:38 PM.

  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#12 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,094 posts
Joined: 10-May 02
  • Location:Timisoara

Posted 07 September 2011 - 02:06 PM

Tu nu ai auzit de "text to speech?" ;) :) ;)

Am auzit ... pe forumul de la Facultatea de literatura auto :D :) ;)
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#13 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 07 September 2011 - 02:08 PM

tot nu merge sa stergi in interiorul unui cuvant, de ex. :)

Probleme ale utilizatorului sau a telefonului? Viper, Berkut?
  • 0

#14 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13,684 posts
Joined: 05-December 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Posted 07 September 2011 - 02:20 PM

Nu stie in cuvant, doar la capete.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#15 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 07 September 2011 - 02:27 PM

:)
  • 0

#16 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,777 posts
Joined: 20-January 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Posted 07 September 2011 - 02:36 PM

Chestia asta (si nu fac misto) mi se pare aproape un feature. De multe ori m-am chinuit sa pun cremvursti-ul la o pozitie fixa intr-un cuvant.
  • 0

#17 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,070 posts
Joined: 17-March 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Posted 07 September 2011 - 02:39 PM

:) ba e grozav marul asta. Aia nu stie, aia nu stie, aia nu face da e minunat de simplu. ;)
am folosit putin Androidul, dar pot sa-ti activez wireless-ul rapid pe orice device cu Android, nu inteleg ce butonau it-isti lui Viper...ca sa nu mai vorbim ca nu inteleg ce dreacu faceau cu wireless-ul pe STADION?!? :) trageau un nfs in retea? ;) pana mea, daca pana si eu am trafic de date inclus pe vodafone......
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#18 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 07 September 2011 - 02:43 PM

Problema mai grava e, ori astia de la HTC si Samsung au schimbat complet meniurile Androidului (recunosc ca nu m-am mai jucat cu vreun device aparut in ultimele 4 luni, ori posesorii deabea isi luasera telefoanele in ziua respectiva, ori.... :)

Edited by pejte, 07 September 2011 - 02:44 PM.

  • 0

#19 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,070 posts
Joined: 17-March 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Posted 07 September 2011 - 02:59 PM

ori nu lucreaza din interfata, ca deh, sunt aitisti, tasteaza direct din kernel :) :) ;)
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#20 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29,133 posts
Joined: 17-September 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Posted 07 September 2011 - 03:08 PM

I-auzi adytzule ce zic "tinerii" astia, ca nu stii sa umbli cu un divais ! :)

Serios acum, daca te enerveaza atat de mult, da-l nene si ia-ti altceva.
Eventual un telefon .... :)
  • 0

#21 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,070 posts
Joined: 17-March 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Posted 07 September 2011 - 03:12 PM

partea proasta e ca nu se mai fac 'telefoane' :)
eu ma tot uit dupa asa ceva si NU gasesc.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#22 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13,684 posts
Joined: 05-December 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Posted 07 September 2011 - 03:16 PM

Poate ca aia apasau ce trebuie, habar nu am. Mie nu mi s-a parut intuitiv ce faceau ei acolo.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#23 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,294 posts
Joined: 14-November 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Posted 07 September 2011 - 03:23 PM

I-auzi adytzule ce zic "tinerii" astia, ca nu stii sa umbli cu un divais ! :)

Serios acum, daca te enerveaza atat de mult, da-l nene si ia-ti altceva.
Eventual un telefon .... :)


O alta replica total inutila. Chiar nu ai voie sa mai spui ceva in ideea de face ceva constructiv?
E Imperialism cumva? Facem numa ce spune Imparatul? Daca ceva nu-ti convine nu ai dreptul sa judeci?
Terminati cu chestiile astea: daca nu-ti convine nu lua...daca nu-ti convine vinde-l... Sunt chiar copilaresti.

Eu vroiam sa scot in evidenta niste chestii pe care eu le consider lipsuri sau bug-uri. Altii le considera features. Sunt curios ce explicatii are fiecare.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#24 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 07 September 2011 - 03:40 PM

Poate ca aia apasau ce trebuie, habar nu am. Mie nu mi s-a parut intuitiv ce faceau ei acolo.

Pe scurt ar trebui sa fie asa:
Apesi pe "Menu" key (sau intrii efectiv in lista cu aplicatii) > Settings > Wireless and Networks > Wifi ON.
Mie mi se pare intuitiv.
  • 0

#25 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13,684 posts
Joined: 05-December 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Posted 07 September 2011 - 04:01 PM

Tocmai de aia fiecare tip de telefon si sistem de operare are clientii lui. Pentru ca, fiind diferiti, avem perceptii diferite legate de ergonomie si logica :)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users