Salt la continut


Fotografie
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#701 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 03 noiembrie 2012 - 10:55

Nu-s fan de nimic, doar că realitățile sunt altele.

Când spui că ai luat un Android, înțelegi ce ai luat de fapt?


Am luat un Samsung (nu Galaxy, altul, imi scapa modelul) si fac o comparatie la functionalitati, user friendly, etc. Mie nu-mi place Android, prin urmare, mai bine iau un Iphone decat Galaxy S3.
  • 0

#702 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 03 noiembrie 2012 - 11:00

As lua oricand Iphone. Ai:
- baterie cu durata mai lunga-sunt la fel
- aplicatii stabile - da
- telefon stabilel-nu
ca idee am botonat de la 3GS la 4S ,3GS pare al mai ok din ce am vazut,desi am incercat jailbreak si mi-au zis aia ca nu va mai merge gps-ul,ma rog dupa care nu mai recunostea simul si s-a rezolvat in final prin reinstalare soft.4S are nasul meu si pierde semnalul constant.
@Relu,S2 l-am primit cado altfel ramaneam cu 5110 :)
edit:am un Samsung Y?!? de la munca,un jeg pierde semnal se inchide singur touch screenul muci abia astept sa il schimbam.

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 03 noiembrie 2012 - 11:01

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#703 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 noiembrie 2012 - 11:23

@

Cand esti plecat 30 de zile, sa dai 4 euro pe zi doar ca sa folosesti minutele din tara mi se pare mult. Cum ziceam, ma folosesc de iGO si gasesc workarounduri pentru functiile lipsa fata de Google.

Te vad mare fan Android si impotriva Iphone. Ai ceva cu Apple in general si de aceea cu toate produsele lor sau ce te nemultumeste la Iphone? iOS e mult mai prietenos si cand lucrezi/faci operatii cu agenda, fata de Android. Am luat si un Android sa ma joc cu el, l-am dat alor mei sa il foloseasca, ma uit la cum le merge... well it sucks.


iGo e una, Google maps e alta. Pentru GM plătești traficul, indiferent de platformă. Sunt și unele avantaje dacă poți menține conexiunea. Eu folosesc iGo de mulți ani. Mai nou văd că hărțile se vor reduce la TomTom sau Navteq. Pentru România Topmap parcă a renunțat definitiv să mai actualizeze, deși erau cele mai bune. Poate totuși nu va fi așa.

Calendarul Google e cât se poate de OK. Disponibil din multe locuri, integrare OK. Îmi place că pot "arunca" acolo și seriale TV de exemplu, direct din program. Sau Întâlniri. Sau note etc. Sincronizările sunt pe mai multe platforme de asemenea. Gmail e un serviciu foarte bun, stabil, nu am avut niciodată probleme cu el. Am și Drive. Calendarul e integrat și În browser și am acces la el rapid. Totul este foarte simplu de gestionat. Nu văd unde e problema.

Ce mi se pare aiurea până acum este imposibilitatea de a alege Ton de apel personalizat din aplicația cu care alegi Tonurile de apel. Se face din Playerul audio (la JB parcă s-a schimbat ceva). Dacă nu știi asta, poți presupune că pur și simplu nu se poate.

În rest nu prea am ce-i reproșa. Am vreo 80 de aplicații În teste. Când mai dau Close de curiozitate să văd ce se Întâmplă, se Închid cu zecile. Cu toate astea merge foarte fluid.

Despre aparat În sine, problema e faptul că sunt prea multe aparate și pur și simplu dacă le vrei pe toate, bateria nu ține suficient de mult. Nu poți Într-o zi să te joci, să faci poze, să te dai pe net, să asculți muzică, să-ți citească o englezoaică o carte. De asta mi se pare că este Învinsă chiar rațiunea existenței sale. Mai bine era ceva mai gros și cu o baterie de 2 ori mai mare. Oricum e stupid de subțire, ținând cont că este foarte mare. Dar am văzut că foarte mulți sunt extaziați de cum arată. Eu vreau funcționalitate, nu mă excită forma unui telefon. Altfel ca autonomie la modul general, am acum 95% și fix 21h16m59s de la Încărcare. Și asta include deplasare (consum mai mare) și butonare cât să verific mesajele. Există aplicații care rulează, n-am oprit nimic În mod deosebit.

Eu am avut până la S3 (care este o Întâmplare de fapt), un telefon clasic de 6 ani și un PDA (folosit 80% ca GPS de fapt). N-am vrut un dispozitiv ieftin cu Android pentru că nu avea sens.

- aplicatii stabile - da


Nici măcar. Numai că Android este un sistem mult mai deschis. Nu e vina lor dacă ăia de la Denon nu-s capabili să-și facă o aplicație bună. Am eu una și are un mic bug.

@Relu,S2 l-am primit cado altfel ramaneam cu 5110 :)


Cadou, cadou :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#704 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 03 noiembrie 2012 - 11:52

@cata: pe iOS merge aplicatia de la Denon , schimba :D
  • 0

#705 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 noiembrie 2012 - 11:55

Și ce să iau în loc de Denon?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#706 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 04 noiembrie 2012 - 12:06

pardon, nu Denon-ul ziceam sa il schimbi, ci androidul :))

Btw, ce ai de la Denon (model)
  • 0

#707 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 noiembrie 2012 - 12:12

Cata, de la ce'ti pune tot timpul "Î" , adica numai cu majuscula, chiar si in interiorul frazei, in postul #703? In ultimul vad c'a pus Î
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#708 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 04 noiembrie 2012 - 07:50

cata se poate personalizatonul de apel din agenda la contact individual sau grup de contacte.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#709 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 noiembrie 2012 - 10:29

pardon, nu Denon-ul ziceam sa il schimbi, ci androidul :))

Btw, ce ai de la Denon (model)


Eu n-am nimic. Am testat ceva însă.

Cata, de la ce'ti pune tot timpul "Î" , adica numai cu majuscula, chiar si in interiorul frazei, in postul #703? In ultimul vad c'a pus Î


E de la forum. Scriu cu FF. Mi se pare Însă că și din Android face la fel. Și din IE.

cata se poate personalizatonul de apel din agenda la contact individual sau grup de contacte.


Tonul de apel personalizat al telefonului nu se poate schimba decât din Music Player, cel puțin la ICS. La JB știu că au modificat procedura puțin. Mi se pare cel puțin aiurea să nu ai opțiunea în programul cu care alegi tonul de apel al telefonului.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#710 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 04 noiembrie 2012 - 11:29

Settings > sound > phone ringtone

Orice sunete/alerte auditive scoate telefonul se seteaza de acolo.

Am ics nu jlb

Asa era si la gingerbread
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#711 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 noiembrie 2012 - 12:07

Ei bine nu pot de acolo să aleg Ton de apel personalizat, altul decât cele implicite. Știi cum ai putea? Dacă ai un alt program care să se ofere practic să facă asta pentru tine. Așa că fără acel program, sistemul e gândit să poți face asta din Music Player.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#712 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 noiembrie 2012 - 12:49

Foarte "prietenos" handroidu asta .... :D
  • 0

#713 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 noiembrie 2012 - 01:01

Aia e singura chestie ilogică. Pentru că la contacte poți seta foarte simplu chiar și tipul de vibrație direct din pagina acestuia. Este vorba despre ICS. În JB lucrurile stau altfel.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#714 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 04 noiembrie 2012 - 05:36

cata nu te exprimi bine > importul de noi ringtone-uri se face doar prin music player, nu setarea ringtone-ului, odata importat se poate seta foarte usor.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#715 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 noiembrie 2012 - 05:52

Eu am incercat aseara de pe alt calc sa fac update de Android prin Kies si tot degeaba. Mi'a stat vreo 15 min la 99% din download firmware si pana la urma l'am deconectat iar, ca programul parea a se fi blocat ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#716 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 noiembrie 2012 - 06:33

cata nu te exprimi bine > importul de noi ringtone-uri se face doar prin music player, nu setarea ringtone-ului, odata importat se poate seta foarte usor.


Spanac, fix din player îl pun și e setat, nu e numai un import. Ar fi fost așa dacă din player îl importam și apoi îl setam din meniul dedicat. Nu este cazul. în mod normal trebuia să fie o funcție de adăugare direct din meniul respectiv. Plus că "importul" se face individual. WTF! E o chestie cât se poate de banală.

Uite, altă prostie este și implementarea MusicFX numai pentru aplicațiile care au fost configurate să o folosească și nu pentru întreg dispozitivul, implicit. De ce? Nu mai zic că probabil 99% dintre posesori nici nu știu ce-i aia Music FX, unde și când apare.

Nu căutați exemple de la iPhone, nu există. E un rahat la care trebuie să te complici și mai tare. Măcar aici nu-mi trebuie vreun soft special pe alte calculatoare, pot trage direct ORICE doresc. Nu mă obligă nimeni la nimic. Azi am pus Primo. Luat frumos din arhivă, în 10s mergea și aveam o poziție pe hartă. Deși e lăudat, ce iGo am eu ca și info direct, mi se pare mult mai OK. Posibil să fie și obișnuința. Asta e, Primo merge, Primo am, cu hărți Tom-Tom (de fapt ce hărți vreau eu, dar am pus Tom-Tom). Funcționează impecabil și face trasee mari în secunde. N-am băgat moneda inițial și acum nu știu unde dracu e. îmi place că estimează și consumul, cât costă (teoretic, că n-am monedă, am băgat numai o valoare medie pentru l de motorină în €) etc. Interesant. Glonass chiar ajută semnalul, din casă mi-a găsit sateliți în câteva secunde, dar poziția nu este foarte precisă. Trebuie să ieși afară pentru acuratețe mare. Oricum este prima dată când apar sateliți activi ce pot stabili o poziție în secunde. Am impresia că pot seta cursorul să fie chiar o mașină, am găsit fișierele, dar nu știu unde e setarea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#717 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 noiembrie 2012 - 07:01

Are cineva Igo primo ptr 240x320? Ptr Android, evident, chiar daca aici e vb de ... concurenta :D

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 04 noiembrie 2012 - 07:02

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#718 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 noiembrie 2012 - 07:05

Te caută poștașul.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#719 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 noiembrie 2012 - 07:48

Prin primavara cica ar fi asteptat Iphone 5S. Sa vezi atunci iar cozi si disperare ptr Apple 5S :lol:

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 20 noiembrie 2012 - 07:48

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#720 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 20 noiembrie 2012 - 10:03

cica de ce ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#721 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 noiembrie 2012 - 10:42

Cica de ce ce? De ce cica sau de ce va fi asteptat?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#722 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 noiembrie 2012 - 12:01

de ce asa repede ba.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#723 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 noiembrie 2012 - 01:31

De ce nu l'ar scoate repede? Diferentele sigur n'or sa fie prea mari, insa pretul va fi sus. Si cererea va fi mai mare pentru un 5S decat pentru 5'ul simplu
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#724 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 noiembrie 2012 - 05:43

Gurile rele spun ca ar avea in componenta ceva (?) livrat de Samsung al carui pret tocmai a crescut cu 20%.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#725 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 21 noiembrie 2012 - 10:12

eu tot n-am reusit sa cumpar un Iphone 5....... adica cu banii pe masa si nu ti-i ia nimeni...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi