Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

inca un behemwe


  • Topic inchis Acest topic e inchis
1188 replies to this topic

#51 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 26 octombrie 2011 - 09:00

tu, din postura ta sa emiti pretentii.

Da ce ma, badigarzii de la intrarea in club nu e si ei oameni? :) :) :lol:

eu pot sa scot 6!

Pana si eu pot sa scot 6... cu loganu dci ;)
  • 0

#52 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 octombrie 2011 - 09:13

Bai,
Eu propun sa incetati cu atacurile la persoana, chiar daca parerile voastre/noastre vis-a-vis de masini difera mult.
Ne putem spune parerea, strict prin prisma a ce ne-ar conveni noua sa avem si prin ce ne-am dori noi de la o masina, cu toate ca mai frumos ar fi sa ne "abtinem" cand discutam despre masina altuia ..
Unii viseaza la bmw, altii la japoneze. Asa si ? Inseamna ca una e mai breaza decat alta, sau ca unul e mai dejtept ca celalat ?
Mecea si-a dorit bmw, bravo lui ca a putut sa-si faca "pofta", si sa se bucure de ea.
Ca nu toti ar fi facut ca el, nu priveste pe nimeni, si nu e normal/civilizat sa-l atacam pe el sau masina.
Recunosc ca m-a bufnit rasul cand l-am auzit ca subaru sucks, are greierasi, ca R32 nu-i produce nicio emotie ( chiar daca e varful de lance la Golf ), dar nu vad cu ce m-ar deranja pe mine ca asta e parerea lui, si ca temperamentul lui cere o masina care se misca ( doar ) decent.
Si pe mine m-ati judecat ( unii dintre voi ) ca sunt hodorog si ce pana mea fac cu vereics, dar sincer mi se rupe de parerea celor care m-au criticat si mi se va rupe in continuare. Daca voi mai avea vreodata ocazia, o sa-mi iau un EVO, si asta pentru ca ADOR masinile sportive !!!
Aaaa.. si ca vor muri iar altii, nu va fi decat un "bonus" pentru mine ! :)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 26 octombrie 2011 - 09:14

  • 0

#53 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 26 octombrie 2011 - 09:15

de aseara tot caut greierasii din impreza. in afara de cativa din cauza patului din portbagaj, 1 de la scaun, vreo 2 de la rod pod ... hmmm . lada frigorifica nu a zis nimic , inca . deci AM SI EU GREIERASI ! ieeeei ! bine, umplu o sufragerie cu lucrurile care ii provoaca , da' asta e alta discutie :)
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#54 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 26 octombrie 2011 - 09:19

eh, nu-i numai Mihnea, sunt mai multi.... din pacate

Mecea, sa stapinesti sanatos masina, e o masina foarte OK si foarte potrivita pentru drumurile din Romania!

Eu pot sa inteleg foarte bine argumentul cu impozitul, omul si-a luat o masina noua cu 50 % avans, daca are bani nu inseamna ca trebuie sa si arunce cu ei. Si eu imi permit sa platesc impozitul la 3 litri fara probleme insa tot ma doare sufletul cind platesc banii aia pentru ca simt ca ii dau degeaba...

Referitor la intervalul de service, cica este adaptat la conditiile specifice de exploatare si de mediu, si daca mergi mult cu masina in orasul Bucuresti, asa se intimpla, overall o sa vezi ca se injumatateste (15.000 km in primul an, 19.000 km in al doilea an). Si eu in primul an umblam cu bimmer-ul prin oras destul de mult si tot asa s-a redus si la mine, din anul doi incolo am inceput sa il folosesc mai mult pentru drumuri in afara orasului si drept urmare intervalul nu s-a mai redus, a stat undeva pe la 24.000-25.000 km.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#55 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 octombrie 2011 - 09:32

Bai, cand o sa intelegeti si voi ca numarul de kilometri n-are ( aproape ) nicio legatura cu intervalul intre revizii ?? V-am explicat de n-spe mii de ori despre ce-i vorba, si mai ales ca NU trebuie sa va luati NICIODATA dupa ce spune "cartea" referitor la rulajul intre revizii !

Frank, daca vei face acel calcul de care tot vorbesc eu ( numarul de ore de functionare ), vei vedea ca e al drakului de valabil raportat la scaderea intervalului pe care ti-l zice BC-ul !
  • 0

#56 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 26 octombrie 2011 - 09:33

Referitor la intervalul de service, cica este adaptat la conditiile specifice de exploatare si de mediu, si daca mergi mult cu masina in orasul Bucuresti, asa se intimpla, overall o sa vezi ca se injumatateste (15.000 km in primul an, 19.000 km in al doilea an). Si eu in primul an umblam cu bimmer-ul prin oras destul de mult si tot asa s-a redus si la mine, din anul doi incolo am inceput sa il folosesc mai mult pentru drumuri in afara orasului si drept urmare intervalul nu s-a mai redus, a stat undeva pe la 24.000-25.000 km.


Concluzia era deja trasa: viteza medie corelata cu orele de functionare ale motorului. In oras medie mica de viteza, in afara medie mai mare... e un algoritm ce foloseste orele de functionare a motorului si regimul de folosire.
  • 0

#57 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 26 octombrie 2011 - 09:33

Frank, tu pana la urma la cat schimbi uleiul?
  • 0

#58 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 octombrie 2011 - 09:36

Frank, tu pana la urma la cat schimbi uleiul?

La ce cat ?? :) :)

Sau mai corect la cat "ce" ! :lol:
  • 0

#59 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 26 octombrie 2011 - 09:37

@berkut: eu in cazanul meu nu am nici un greieras permanent. Dupa 4 ani. Am doar unii sezonieri care apar in general in anotimpul cald, si altii mici care apar din cand in cand si nu i-am putut identifica
  • 0

#60 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 26 octombrie 2011 - 09:41

Acum mi-am adus aminte ca Nissan are (mai nou) intervale de service de 30000km sau 1 an (benzinare).
Interesant e ca ei nu folosesc nici ulei longlife nici nu au un infotainment care sa te anunte ca intervalul de service s-a injumatatit. Personal mi se pare o prostie 30000km sau 1 an in conditiile respective.
  • 0

#61 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 26 octombrie 2011 - 09:44

Mecea si-a dorit bmw, bravo lui ca a putut sa-si faca "pofta", si sa se bucure de ea.
Ca nu toti ar fi facut ca el, nu priveste pe nimeni, si nu e normal/civilizat sa-l atacam pe el sau masina.
Recunosc ca m-a bufnit rasul cand l-am auzit ca subaru sucks, are greierasi, ca R32 nu-i produce nicio emotie ( chiar daca e varful de lance la Golf ), dar nu vad cu ce m-ar deranja pe mine ca asta e parerea lui, si ca temperamentul lui cere o masina care se misca ( doar ) decent.


nu mi-am dorit bmw, mi-am dorit touareg, inca am oaresce regrete ca nu l-am luat, a fost sa fie bmw deoarece masina la mine e un instrument, care trebuie sa indeplineasca anumite criterii in cazul de fata spatiul interior pentru concedii, un comportament rutier decent pentru cand ies din oras, tractiunea integrala si garda la sol pentru cand ninge iarna la mine in rapa sa pot sa ies in strada si inainte de alea 2-3 zile cat le ia sa curete drumul.

nu subaru sucks, japonezele sucks, mai putin honda ca nu am avut niciodata ocazia sa ma dau cu una, iar sucks e aiurea spus, pur si simplu prezinta niste minusuri, asta din perspectiva mea, si asta pentru ca ce ma deranjeaza pe mine pe altu e posibil sa-l lase rece, oricum fiabilitatea japoneza e un mit la actualele masini, probabil ca pentru masinile produse pana prin 2000-2002 era o realitate, dar la ora actuala e un mit, sunt la fel de predispuse la probleme ca si cele germane, iar preturile la piese/intretinere sunt napraznice, cel putin la mazda e jale rau si nu prea gasesti afm

masinile sportive pe drumurile publice nu-si au rostul, din perspectiva mea, evident nevasta-mea nu e de acord, repet r32 a fost alegerea ei, inainte a avut gti, eu am avut vectra c 1.8i, 2.2dti, mazda 6 cd143, vedeti deja diferenta de profil, vrei masina sa te joci cu ea iti iei un cart, sau daca traiesti intr-o tara civilizata, sau macar la granita cu una(a se vedea ardelenii) nu ai decat sa-ti faci masina de circuit si sa te duci sa te dai in weekend cu ea

ps:icsul nu se misca bre doar decent, se misca vioi pana la 100-120 la ora, adica in zona in care ai nevoie sa depasesti la noi, in rest daca esti pe autostrada chiar nu conteaza ca ajungi la 140 la ora in 20 sec sau 25 sec sau chiar 30 sec, ajungi ...
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#62 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 octombrie 2011 - 09:44

Daca ar circula EXCLUSIV pe autostrazile din Germania, ar fi ok 30.000
  • 0

#63 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 26 octombrie 2011 - 09:47

Concluzia era deja trasa: viteza medie corelata cu orele de functionare ale motorului. In oras medie mica de viteza, in afara medie mai mare... e un algoritm ce foloseste orele de functionare a motorului si regimul de folosire.



bmw-ul cica are si senzor de calitate a uleiului, joja in orice caz nu am, iar cdb-ul arata nivelul la ulei la full.

chestia cu revizia e doar un stress legat de faptul ca sufar ca nu exploatez corespunzator motorul, daca as stii sigur ca nu exista senzor de calitate si e numai de cum functioneaza algoritmii masinii iar eu exploatez corect agregatul mi s-ar rupe in paispe.

Aceasta postare a fost editata de mecea: 26 octombrie 2011 - 09:48

  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#64 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 26 octombrie 2011 - 09:52

N-ai joja? E trist. Stiu si eu un M5 care nu avea joja...
  • 0

#65 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 26 octombrie 2011 - 09:58

bmw-ul cica are si senzor de calitate a uleiului, joja in orice caz nu am, iar cdb-ul arata nivelul la ulei la full.


Am auzit si eu de acel senzor...poate ca exista si asa ceva, poate ca nu...habar n-am. As inclina sa cred ca e marketing, in fond ca sa analizezi proprietatile unui ulei ai avea nevoie de un laborator nu doar de un senzor.
Utilizarea unui algoritm care sa utilizeze orele de functionare ale motorului, kilometrii parcursi si o statistica a regimului de utilizare a motorului (regim de turatii) mi se pare mult mai logic. In fond e clar ca ai un ulei de motor long life cu specificatii bine garantate in timp si ca rulaj. Atata doar ca rulajul garantat poate suferi modificari in timp in functie de orele de functionare ale motorului corelate cu viteza medie obtinuta.
  • 0

#66 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 octombrie 2011 - 10:15

...
nu subaru sucks, japonezele sucks, mai putin honda ca nu am avut niciodata ocazia sa ma dau cu una, iar sucks e aiurea spus, pur si simplu prezinta niste minusuri, asta din perspectiva mea, si asta pentru ca ce ma deranjeaza pe mine pe altu e posibil sa-l lase rece, oricum fiabilitatea japoneza e un mit la actualele masini, probabil ca pentru masinile produse pana prin 2000-2002 era o realitate, dar la ora actuala e un mit, sunt la fel de predispuse la probleme ca si cele germane, iar preturile la piese/intretinere sunt napraznice, cel putin la mazda e jale rau si nu prea gasesti afm
...

Nu vreau s-o iei ca si "contra" ( discutam doar ), dar aici pot sa-ti spun ca gresesti.
Japonezele ( atentie ! cele facute pe insula, nu cele facute prin ungaria, uk, sau mai stiu eu pe unde ), au ramas la fel de fiabile.
Intr-adevar sunt mai "spartane", cu toate ca spartan e mult spus. Masinile japoneze sunt facute in spiritul practic, si mai putin pentru cei care-si doresc bling-blinguri. N-ai vazut ca la japonezi nu exista "configurator" ? Au vreo 2 variante si-ti alegi din alea 2.
Avantajul e ca nu astepti in plus pentru livrare,sunt mai ieftine, si in nicio varianta nu ai masina cheala.

masinile sportive pe drumurile publice nu-si au rostul, din perspectiva mea, evident nevasta-mea nu e de acord, repet r32 a fost alegerea ei, inainte a avut gti, eu am avut vectra c 1.8i, 2.2dti, mazda 6 cd143, vedeti deja diferenta de profil, vrei masina sa te joci cu ea iti iei un cart, sau daca traiesti intr-o tara civilizata, sau macar la granita cu una(a se vedea ardelenii) nu ai decat sa-ti faci masina de circuit si sa te duci sa te dai in weekend cu ea

Vezi cum diferim mult intre noi ? Si eu pot spune ( si chiar asa consider ) ca niciun mbw ( sau masina premium ) nu-i pentru Romania. Dar asta exclusiv din punctul meu de vedere.
EU nu voi avea masina premium niciodata, pentru simplul motiv ca mi se pare bataie de joc vis-a-vis de masina, si nepotrivit din cauza mizeriei ( la propriu ) din atmosfera/drumuri.
La modul cel mai sincer, nu as putea sa fiu stresat tot timpul ca urc in masina cu jeg pe picioare ( chiar daca nu ies din oras ), sau ca se vede un fir de praf pe bord, si sa arunc cu banii prin spalatorii la 2-3 zile.
Imi tin masinile curate de cand ma stiu, dar o masina "premium" te dispera in tara asta de kakat din punctul asta de vedere.
Personal prefer o masina puternica, nu sa alerg tare cum s-ar putea crede, ci pentru demaraje/depasiri/placere.
Asadar intre noi 2 e o mare diferenta, dar nu poate spune nimeni ca tu sau eu suntem "defecti", ci doar ca suntem diferiti ! :)

ps:icsul nu se misca bre doar decent, se misca vioi pana la 100-120 la ora, adica in zona in care ai nevoie sa depasesti la noi, in rest daca esti pe autostrada chiar nu conteaza ca ajungi la 140 la ora in 20 sec sau 25 sec sau chiar 30 sec, ajungi ...

Faptul ca TU esti multumit de felul cum se misca, e tot ce conteaza !

Aceasta postare a fost editata de Relu: 26 octombrie 2011 - 10:36

  • 0

#67 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 26 octombrie 2011 - 10:36

In urma ostilitatilor am decis sa ma retrag forever,prea multa rautate,prea multi zuzupower sau alte ciudatenii.Eu in loc sa invat ceva aici ma cert cu diversi power sau alte specii....Plus ca teoriile ce expun nu le pricepe nimeni,deci in loc de discutie constructiva primesc jigniri.Felicitari Relu pentru stilul pacific....si altor citiva pentru coerenta,inclusiv lui mecea.Ciao
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#68 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 26 octombrie 2011 - 10:42

Nu vreau s-o iei ca si "contra" ( discutam doar ), dar aici pot sa-ti spun ca gresesti.
Japonezele ( atentie ! cele facute pe insula, nu cele facute prin ungaria, uk, sau mai stiu eu pe unde ), au ramas la fel de fiabile.
Intr-adevar sunt mai "spartane", cu toate ca spartan e mult spus. Masinile japoneze sunt facute in spiritul practic, si mai putin pentru cei care-si doresc bling-blinguri. N-ai vazut ca la japonezi nu exista "configurator" ? Au vreo 2 variante si-ti alegi din alea 2.
Avantajul e ca nu astepti in plus pentru livrare,sunt mai ieftine, si in nicio varianta nu ai masina cheala.


nu e adevarat, mazda mea era facuta in japonia, mazda maica-mii, are o mazda 2, e facuta tot in japonia.
ma limitez la problemele cu masina mea, dar exista o lista cel putin la fel de lunga si la a maica-mii :
-primii doi ani a consumat in oras intre 11.5 si 13.5, afara intre 7.2(mers ca ochii mortului) si 8(mers normal), problema, care mi-a mancat nervii, s-a rezolvat in doua etape, prima un update de soft care a schimbat parametrii regenerarii filtrului de particule, scadere de 1 litru la suta, a doua dupa ce un tartan a intrat lateral in mine si mi-a rupt intercoolerul in doua, cu intercooler nou a mai scazut consumul inca vreun litru, dupa toate astea am ajuns la consum urban 9.5-10 si extra urban 5.5-6.5, unde 5.5 mers ca ochii mortului
-articulatii picate la 50k
-droser xenon
-greieri, greieroi more like it, cloncanea si troncanea crunt, la 5000 scartaia usa, la 20000 era jale, la vectra din 'nainte abia pe la 20000 am avut parte de scartaielile prezente aicea la 5000, iar cand am dat-o la 100k km tot era mai ok decat mazda la 20.000
-filtru partciule schimbat in garantie
-multe si marunte
-masina avea CDB, o gluma buna, consumul mediu indicat de cdb avea variatii intre 0.7l/100km, si 1.5 ... am reclamat asta in service iar country managerul mazda romania mi-a explicat ca este o eroare din cauza metodei de calcul aleasa de mazda :lol: cristian rigu il cheama
-masina facuta in 2007 nu arata un bec ars in bord, nu semnala cand scadea temperatura exterioara sub 3 grade sa stii de risc de inghet, o sa zici ca nu e nimic, cand pleci din bucuresti si ajungi in moldova, adica de la 10 la 0, eventual noaptea e util asa ceva, avand in vedere ca temperatura exterioara era indicata pe acelasi afisaj cu informatiile cdb-ului puteai alege intre astea si intre termometru, pe care pe urma trebuia sa stai cu ochii ca pe butelie ...
-etc ... asta ce mi-a venit in viteza
-eu cu gume de iarna cu mazda nu urcam panta pe care vecinu cu un 330ci tot cu gume de iarna o urca, ce-i drept nici mazda lui 6 nu era in stare, dar bmw-ul cu rwd ...
-intradevar bine dotata, sistem audio bose cu subwoofer foarte misto, daca il dadeai mai tare intra toata masina in rezonante, oare cat era de greu sa-i faca o insonorizare ???
-finisajele de (cuvant urat), la usa dreapta era o masca cu un 1 cm mai mica decat la usa stanga, o sa caut pozele daca le mai am sa le vezi
-dupa cum ziceam dai mai putin dar si primesti mai putin
-pompa de injectie ... senzorul de rampa, mazda e celebra la asta, ambreiaj facut cu scuipinol, coloana de directie cloncanitoare, si cate si mai cate, si se regasesc la toate


Faptul ca TU esti multumit de felul cum se misca, e tot ce conteaza !


exact, un om care ma intelege, multumesc :lol:
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#69 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 26 octombrie 2011 - 11:12

Ne putem spune parerea, strict prin prisma a ce ne-ar conveni noua sa avem si prin ce ne-am dori noi de la o masina, cu toate ca mai frumos ar fi sa ne "abtinem" cand discutam despre masina altuia ..
Unii viseaza la bmw, altii la japoneze. Asa si ? Inseamna ca una e mai breaza decat alta, sau ca unul e mai dejtept ca celalat ?
Mecea si-a dorit bmw, bravo lui ca a putut sa-si faca "pofta", si sa se bucure de ea.
Ca nu toti ar fi facut ca el, nu priveste pe nimeni, si nu e normal/civilizat sa-l atacam pe el sau masina.


Eu ce ma tot chinui sa spun? Exact acelasi lucru :lol:

Eu pot sa inteleg foarte bine argumentul cu impozitul, omul si-a luat o masina noua cu 50 % avans, daca are bani nu inseamna ca trebuie sa si arunce cu ei. Si eu imi permit sa platesc impozitul la 3 litri fara probleme insa tot ma doare sufletul cind platesc banii aia pentru ca simt ca ii dau degeaba...


Bingo 1!
Bingo 2!

Nu vreau s-o iei ca si "contra" ( discutam doar ), dar aici pot sa-ti spun ca gresesti.
Japonezele ( atentie ! cele facute pe insula, nu cele facute prin ungaria, uk, sau mai stiu eu pe unde ), au ramas la fel de fiabile.
Intr-adevar sunt mai "spartane", cu toate ca spartan e mult spus. Masinile japoneze sunt facute in spiritul practic, si mai putin pentru cei care-si doresc bling-blinguri.


Fiabilitatea lor s-a dovedit in primul rand in SUA, unde, dupa 1970, japos au adus masini ieftine. Dupa care, au acaparat procente din piata, iar in decursul anilor oamenii au observat ca sunt mai fiabile japonezele decat produsele locale. Asa ca multi americani, pragmatici ca nimeni altii au sarit barca la fostii inamici de peste ocean. Cand si-au dat seama americanii ca au pb... era prea tarziu, acum nu-i mai scoate nimeni pe japonezi din US.
  • 0

#70 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 26 octombrie 2011 - 11:13

stai linistit ca si noi te intelegem doar ca nu suntem de acord . altfel spus , iti prezinti punctul de vedere si noi comentam din punctul nostru de vedere. intelegem de ce ai ales x3 2.0 dizal, doar ca noi nu am fi facut-o :lol: cu alte cuvinte incearca sa ne intelegi si tu pe noi.
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#71 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 26 octombrie 2011 - 11:14

nu e adevarat, mazda mea era facuta in japonia, mazda maica-mii, are o mazda 2, e facuta tot in japonia.
ma limitez la problemele cu masina mea, dar exista o lista cel putin la fel de lunga si la a maica-mii :


Intr-adevar cam multe probleme cu o masina noua. Cat a costat la vremea ei (DDP)?
  • 0

#72 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 26 octombrie 2011 - 11:20

Sincer ma mir de problemele tale, dar n-am cum sa nu te cred. Cu toate ca eu stiam ca unele modele de mazda se fac prin anglia.
Eu am avut multe masini japoneze, am vazut/lucrat/mers cu foarte multe, si sincer am fost chiar mirat de felul cum se prezinta dupa multi km rulati.
Acum sunt la al 3-lea subaru, are 75.000 km, NU am greierasi (cu exceptia unuia la un geam cand e deschis, dar stiu ce e si mi-e lene sa-l fac ), si pana la km astia n-am schimbat decat consumabile si cateva becuri.
Cu celelalte 2 n-am avut la fel nicio problema, bagand in ele exclusiv consumabile.
Nu-ti mai zic pe unde bag saraca masina cand ma duc la pescuit, si ma duc destul de des !! :lol:
Am o gramada de prieteni cu japoneze, si la multi km sunt uluit cat de bine se comporta de zici ca-s noi.
In fine, poate mazda a inceput sa scartaie, orice e posibil.
  • 0

#73 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 26 octombrie 2011 - 11:27

iti dau patul in portbagaj sa ai si tu greierasi ? :lol:

eu l-am descoperit pe al meu: antena de la statie loveste discret in piciorul de metal al scaunului :lol:
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#74 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 26 octombrie 2011 - 11:31

Taie-o, sa nu se fisureze scaunul. A, stai, nu e MB :lol:

Aceasta postare a fost editata de pejte: 26 octombrie 2011 - 11:31

  • 0

#75 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 26 octombrie 2011 - 12:07

e vorba de scaunul de pescuit care rezida in portbagaj :lol:
  • 0
imatur pentru ca am subaru.




5 useri citesc subiectul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi