Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

inca un behemwe


  • Topic inchis Acest topic e inchis
1188 replies to this topic

#826 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 12 octombrie 2012 - 09:44

Mie-mi scapa totusi ceva ...
Bube ca la balamuc la masina saracului mecea, pret exagerat ( putin spus ), service de tot KAKATU, si el tot behemve vrea ! :blink:

Cand a avut masina chinezeasca tot cu probleme ( dar mult mai putine ), s-a jurat ca nu mai da banii pe asa ceva !

Intrebare : ce luliA mea il face sa mearga in continuare pe *^%$ asta de marca ???? :wacko:


Probabil ce ma face si pe mine sa dau banii: pretul :) Comparand cu alte alternative pe care le am eu, X3 e cel mai ieftin. Basca, am mai citit pe forumurile de afara, noul A6 are oarece probleme cu franele: sunt concepute cam prost, nu dau un feedback tocmai corect, etc. Dar oamenilor le place masina, cu frane mai proaste decat precedenta :D
  • 0

#827 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 12 octombrie 2012 - 11:24

masina chinezeasca a intrat in service din prima luna, iar practic primii doi ani am avut abonament lunar la service cu ea, experieneta aia a fost incomparabil mai nasoala, iar belele au fost destule si cu aia, aicea service-ul nu a fost de (cuvant urat), de (cuvant urat) e suportul tehnic de la producator venit prin biroul local.

ps: ca mi-am adus aminte cu mazda, pe dealu negru, la 12 noaptea, am ramas fara faza scurta, sa vezi ce misto e aia ....
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#828 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 13 octombrie 2012 - 05:29

Ma mir de faza cu franele la A6.
In ultimul (?) AutoBild, era un test comparativ intre 4 coupeuri de lux cu 4 usi. Lasand la o parte faptul ca a castigat detasat A7, ziceau nenii aia ceva vizavi de distanta de franare de la 100-0km/h : 32.8m. Ceea ce e fabulos, dupa parerea mea. Da poate ca in cazul asta au reactionat ca urmare a problemelor.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#829 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 13 octombrie 2012 - 07:13

Hmm, masina probabil se opreste in distanta scurta daca apesi frana foarte puternic. Problema e la feedback, mai ales atunci cand apesi mai "soft".

SI ca sa citez dintr-un posesor

The pads are the cheaper part of the braking system, and this being my first Audi. I think the rotors will be able to put up with a more resilient pad without burning or warping.



I think it'll make a big difference, but it's also possible that the car's coding that allows for the brake to be soft. So the early pressure accounts for less than the usual feel in a pneumatic only braking system.



Example:


20% pressure = 10% braking power


30% pressure = 20% braking power


50% pressure = 60% braking power



Un alt posesor, spune ca feedbackul franelor de la Q5-ul sau este mai bun ca la A6.....


  • 0

#830 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 13 octombrie 2012 - 08:19

masina chinezeasca a intrat in service din prima luna, iar practic primii doi ani am avut abonament lunar la service cu ea, experieneta aia a fost incomparabil mai nasoala, iar belele au fost destule si cu aia, aicea service-ul nu a fost de (cuvant urat), de (cuvant urat) e suportul tehnic de la producator venit prin biroul local.

ps: ca mi-am adus aminte cu mazda, pe dealu negru, la 12 noaptea, am ramas fara faza scurta, sa vezi ce misto e aia ....


De ce crezi ca-i zice Dealu Negru? Intrebarea cheie e: ce cautai acolo la 12 noaptea? :lol:
Vezi, toate se leaga intr-un fel...Dealu Negru e ca o huda...absoarbe luminile si d-aia ai ramas fara ele...

Mah, suntem pretini, zic eu, ne cunoastem, dar...ori intr-adevar esti super ghinionist, ori esti nitel exagerat cu problemele la masinile astea.
Pana mea, si eu mai sunt cateodata carcotas, dar mi-am revenit dupa ceva aventuri avute cu SubaruMotors in trecut. Si cu ATS la Citroen....
Si cu Arian la Mazda...huh....INCEP SA-TI DAU DREPTATE FARA SA VREAU!!! :lol:

Ideea e ca nu MASINILE si producatorul lor e de vina ci oamenii nostri slab pregatiti, prost platiti si mereu pusi pe o mica smeneala.
Ferice de cei ca ska, care, oricand, pot merge peste drum la vecini.

Aceasta postare a fost editata de adytzu: 13 octombrie 2012 - 08:20

  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#831 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 13 octombrie 2012 - 08:28

Sa stii ca si noi avem niste vecini la nu foarte multi km in sud :lol:

Aceasta postare a fost editata de pejte: 13 octombrie 2012 - 08:28

  • 0

#832 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 octombrie 2012 - 08:47

La aia tre sa-si ia bicicleta in portbagaj, sa aibe cu ce sa se intoarca ! :lol:
  • 0

#833 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 octombrie 2012 - 05:11

... inlocuirea tc-ului nu este ca si a actuatorului si dureaza mult mai mult de 30 min, intr-n caz fericit o zi, la care se adauga codarea cam tot o zi deci pe vineri seara saptamana viitoare.
...


Asa ti-au zis aia ?? :lol:
Nici la vereceuri nu dureaza mai mult de juma de ora, si alea chiar AU diferentiale ACTIVE !
La un kakat de actuator ca al tau nu cred ca e nevoie de NICI o codare sau mai stiu eu ce kakat de reglaj !
Sa mor io, 99% din posesorii de gunoaie d-astea, au senzatia ca daca au dat multi bani pe cazane, au primit in schimb navete cosmice ! :lol: :lol: :lol:

Aceasta postare a fost editata de Relu: 13 octombrie 2012 - 05:12

  • 0

#834 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 13 octombrie 2012 - 05:20

Iar vorbesti in necunostinta de cauza, actuatorul e plin de electronica, iar diferentialele alea iubite de verescartz nu au baie de ulei ca un cuplaj si nici nu se apropoe de complexitatea astuia.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#835 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 octombrie 2012 - 07:30

Esti complet pe dinafara.
Cunosc kakatu ala de CUPLAJ/AMBREIAJ mai bine decat iti poti imagina tu !

Cum sa n-aibe mah diferentialele ulei ?? :lol: :lol: :lol:

Serios acum, nu te mai baga in tehnica ca-ti prinzi toate excrescentele ! :D
  • 0

#836 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 14 octombrie 2012 - 10:35

A6 o avea probleme la frane, X3 are problema la acceleratie. Apas degeaba un sfert de cursa dupa care acceleratia explodeaza. Ce face acctuatorul ala ?
  • 0

#837 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 14 octombrie 2012 - 11:17

Ia-ti un Sprint Booster ;)
  • 0

#838 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 14 octombrie 2012 - 11:38

tine masina pe sport si o sa se comporte altfel, nu mai sta pe confort

in esenta ceea ce simti tu este lagul datorat lipsei de cuplu in zona de turatie unde tine motorul, x3-ul de 2 litri merge subturat garla, undeva pe la 1350-1450 e plaja in care e tinut de cutie, iar zona de cuplu optima este 1750-2750

actuatorul de la xdrive genereaza presiunea hidraulica necesara activarii cuplajului, practic actuatorul este cel care dicteaza cat cuplu se duce pe fata si cat pe spate, cutia de transfer fiind doar instrumentul prin care se realizeaza asta.

Esti complet pe dinafara.
Cunosc kakatu ala de CUPLAJ/AMBREIAJ mai bine decat iti poti imagina tu !

Cum sa n-aibe mah diferentialele ulei ?? :lol: :lol: :lol:

Serios acum, nu te mai baga in tehnica ca-ti prinzi toate excrescentele ! :D


ulei au, baie nu au, iar orice discutie cu tine este inutila, refuzi sa accepti ideea de progres tehnologic, cu atat mai mult sa faci un efort sa cercetezi si sa te documentezi in vederea intelegerii lui.

ca sa evit sa mai postezi, BAIE PROPRIE
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#839 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 octombrie 2012 - 12:05

.....
ulei au, baie nu au, iar orice discutie cu tine este inutila, refuzi sa accepti ideea de progres tehnologic, cu atat mai mult sa faci un efort sa cercetezi si sa te documentezi in vederea intelegerii lui.
.....


Ce progres mah, esti aerian TOTAL !
TU n-ai idee nici pe unde se baga uleiu-n motor, dar ai beheamve, si crezi ca le stii pe toate. Ca dealtfel 99% din posesorii de beheamve ... :lol: :lol: :lol:

Aceasta postare a fost editata de Relu: 14 octombrie 2012 - 12:05

  • 0

#840 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 14 octombrie 2012 - 12:06

eee 99% 100% clar.Doar aia de japoneze cunosc toate tainele :lol:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#841 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 octombrie 2012 - 12:09

D-aia rad toti de beheamveaisti ! :lol: :lol: :lol:
  • 0

#842 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 15 octombrie 2012 - 01:33

Se pare ca a existat si un "even better than best case scenario", am fost pe acolo sa recuperez ceva din cotiera, si masina era pe elevator, cutia de transfer deja data jos, se pregateau sa o puna pe cea noua care venise azi dimineata. Nu stiu cum au reusit sa o aduca atat de repede, mai ales ca din ce am vazut avea niste tziple pe ea, deci nu era "praduita" de pe alta masina, decizia de schimbare era luata joi seara iar comanda se plasase vineri dimineata.

Cica ar putea fi gata chiar in dupamiaza asta, ca actuatorul este deja codat cu cutia de transfer iar initializarea ar dura destul de putin, data trecuta a durat atat de mult pentru ca au updatat tot softul masinii, ceea ce acuma nu mai e cazul masina avand deja ultima versiune.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#843 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 15 octombrie 2012 - 01:44

so merita sa mai balacaresti lumea pe forumurile dedicate :D
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#844 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 15 octombrie 2012 - 02:33

..... data trecuta a durat atat de mult pentru ca au updatat tot softul masinii, ceea ce acuma nu mai e cazul masina avand deja ultima versiune.

bine ca n-ai facut vreo resoftare la cazan, ca acuma erai cu >500 euro pe minus :lol: :lol: :lol:

in alta ordine de idei, cu putin noroc poate se termina lantul slabiciunilor.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#845 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 15 octombrie 2012 - 02:35

Cred ca are mai degraba legatura cu emailul trimis polonezului care e coordonatorul biroului loca, mai exact raspunsul lui in care imi confirma intalnirea pentru miercurea asta, si care continea emailul meu cu toate plangerile la adresa biroului local, era adresat in cc si lui Vasilescu.

Bleu cred ca am mai zis treaba asta, nu sunt adeptul resoftarilor, vreaumai mult dau un ban in plus si iau motor mai puternic.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#846 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 15 octombrie 2012 - 02:36

asta nu stiam,clar ala a fost "impulsul" atunci.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#847 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 15 octombrie 2012 - 03:37

Ah, am intrat si eu in clubul exclusivist al bemweistilor ieri noapte.... Am ramas fara oglinzi. :) Nene astia sunt meseriasi nu gluma, au desfacut totul cu grija, n-au rupt nimic, au scos si papucii cu grija, probabil ca sa nu strice incalzirea sticlei pe car au furat-o. Uite o treaba de genul asta ma face sa ma gandesc inca odata daca mai cumpar de la firma asta. Ma enerveaza sa fiu luat la ochi de toata lumea , in Pajero eram omul invizibil, cu asta parca ti-ai pus girofar in frunte. E prima oara cand simt nevoia sa ma incui in masina cand merg cu ea.
  • 0

#848 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 15 octombrie 2012 - 03:46

Primul lucru cand iei BMW-inscriptionare oglinzi :) vezi sa ai antifurt la roti .
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#849 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 15 octombrie 2012 - 03:49

Antifurtul la roti e dotare de serie. La oglinzi a fost primul lucru pe care l-am facut si la a mea si la x1, mai ales ca oglinzile se potrivesc la amandoua.

Imi pare greiere, le aveai inscriptionate ?
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#850 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 15 octombrie 2012 - 03:50

Nu le aveam inscriptionate. O sa le zgarii si eu. Asa credeti ca se vor potoli ? La roti am antifurt de cand am cumparat-o, dar sa fim seriosi, de ce naiba s-ar incurca sa fure niste jante banale. Daca iei fiecare piesa in parte , pot sa spun ca nu are nimic mai special BMW-ul ca Hyundai sa zicem, dar parca ar avea miere pe ele.

Aceasta postare a fost editata de greierele: 15 octombrie 2012 - 03:54

  • 0




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi