Salt la continut


Fotografie
- - - - -

My daily driver - Polo GTI 6R


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#201 Paty

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 11 Mesaje:
Inregistrat: 27-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Clio
  • Motorizare:1.4 MPI 75 CP

Scris 30 iulie 2012 - 10:18

nu stiu ce e mystery shopping.pe mine ma intereseaza acest detaliu.sa stiu cum merge treaba pana ajung la dealer
  • 0

#202 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 iulie 2012 - 10:24

mergi la dealer, alege masina si cere o calculatie de leasing prin Porsche Leasing.
in general, leasingurile cele mai bune/avantajoase sunt cele dedicate fiecarei marci.

cu acea simulare de la Porsche mergi si la alte firme de leasing unde te trage inima....
eu lucrez/am lucrat cu Unicredit, Porsche Leasing si RCI si a fost totul minunat pana acuma. se spune insa ca RCI nu mai este in regula, inclusiv dealerii dacia-renault-nissan ii evita.... dar in cazul meu alegerea a fost pe acelasi principiu de mai sus: Unicredit pt ca aveau leasing dedicat Toyota, Porsche pt VW si RCI pentru Dacia si Renault

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 30 iulie 2012 - 10:28

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#203 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 31 iulie 2012 - 08:59

Salut te mai deranjez cu o intrebare cat ai pe luna leasing si pe cati ani ca m am hotarat si ma duc la un showroom sap care vine si tare curios sunt care sunt preturile.poti sa negociezi in euro sau lei?astept un raspuns cat mai repede Mersi!


Nu ma deranjezi, as prefera doar ca intrebarea sa aiba sens :) Leasingul se poate face pe intre 2 si 6 ani, cu avans de intre 15 si 50%, cu sau fara lichidare, caz in care rata de leasing poate varia grosolan !
  • 0

#204 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 07 august 2012 - 07:25

Adytzu, pe fata se mai poate ridica vreun cm, ajungand astfel la doar 1cm mai jos decat stock iar pe spate cred ca se poate ridica mai sus decat stock. Problema e ca aceeasi suspensie se manifesta diferit de la o masina la alta (ba chiar si pe 2 masini identice am simtit diferente desi aveau aceeasi suspensie). Spre exemplu, acelasi cod de B14 se pune pe toate Polo-urile 6R. In conditiile in care in functie de motorizare si dotari, intre 2 Polo-uri pot fi diferente de 100-200kg, cu siguranta ca la aceeasi pozitie a flansei pe filet garda masinii va fi diferita (masina mai grea va sta mai jos decat cea mai usoara evident). Cu alte cuvinte, nu prea ai de unde sti sigur cum va fi aceasta suspensie pe masina ta dar in general se cunaoste ca dintre suspensiile de pe piata, Bilstein coboara garda cel mai putin !

PS1 : Daca ai un talon decent la cauciuc, B14 este o suspensie foarte rafinata (in cazul meu absoarbe denivelarile mai bine decat OEM !) asa ca poti sa mergi cu ea linistit. Nu te mai lua dupa cei ce vorbesc din reviste, daca vrei o parere relevanta te dau o tura cu masina. Daca vrei suspensie "de curse" iei KW Clubsport, Quantum, Cross Competition, AST...si dai incepand de la 2000E in sus pe ea (suspensia de curse are arcuri liniare, cursa scurta a amortizorului, flansa reglabila pentru camber negativ mare) ! B14 este o suspensie de strada cu arcuri progresive si comportament cat se poate de rezonabil pe drumurile din Romania si costa 7-800E !


de unde ai luat B14?asta cu absorbtia denivelarilor e cu dus si intors banuiesc ca oem nu avea arcuri progresive.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#205 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 07 august 2012 - 07:44

Toate OEM-urile si suspensiile sport de strada au arcuri progresive. Arcurile liniare sunt foarte dure, subtiri si cu diametru constant pe toata lungimea (nu se evazeaza la mijloc). B14 am luat de la Zeno Alex (ZZtuning) !
  • 0

#206 Paty

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 11 Mesaje:
Inregistrat: 27-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Clio
  • Motorizare:1.4 MPI 75 CP

Scris 07 septembrie 2012 - 12:40

Cu consumu' cum mai stai a mai scazut de 8.5 am citit la inceputul forumului.???
  • 0

#207 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 07 septembrie 2012 - 07:17

Dap, a mai scazut ceva. Acum daca merg strict cu 80-100kmh reusesc sa scot chiar si 5.5-5.7 in zilele cu trafic lejer. Media este pe la 6.5-7% acum !
  • 0

#208 Paty

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 11 Mesaje:
Inregistrat: 27-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Clio
  • Motorizare:1.4 MPI 75 CP

Scris 10 septembrie 2012 - 09:10

un consum decent pt masina asta.DSG normal in cat ture schimba 2000 sau 3000?la masina ta

Aceasta postare a fost editata de Paty: 10 septembrie 2012 - 09:11

  • 0

#209 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 11 septembrie 2012 - 10:50

Pe D schimba pe la 1300-1500 la mers normal...in unele situatii chiar destul de subturat. Daca accelerezi mai puternic se simte si el sa schimbe mai sus in ture !
  • 0

#210 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 10 iulie 2015 - 07:30

Au trecut aproape 3 ani, pe frontul asta ce se mai intampla? :)


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi