Salt la continut


Fotografie
- - - - -

My daily driver - Polo GTI 6R


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#151 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 03 iulie 2012 - 10:38

Deci, sa continuam: Nae, pot monta amortizoarele Bilstein sau Koni cu/fara arcuri dedicate (la Koni se recomanda Eibach Pro-urile) si totodata, sa raman cu aceeasi garda ca si acum?

Merci anticipat de raspuns. Sper sa fie clar si concis, asa cum ne-ai obisnuit tu dintotdeauna, nu ca a d-nului Relu...numai cu fitze si cu intentia vadita in permanenta de a arata cat de destept e el in dauna celorlalti care sunt ddoar niste amatori.

LE: rog pe Grinch sau alti Admini, a nu lua in considerare acest post ca o jignire. Nu am avut si nu voi avea astfel de intentii. Doar raspund la mesajele care mi se adreseaza.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#152 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 iulie 2012 - 10:51

OMG ! :blink:
  • 0

#153 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 iulie 2012 - 05:58

.....
Mah...oi fi eu tampit, batut in cap, batut de caldura...dar, de ce (cuvant urat) e nevoie sa scriu 5 mesaje si inca sa nu primesc un raspuns logic?


De primit l-ai primit, dar cine crezi ca e vinovat ca nu-l pricepi ( nici cu poze ! ) ... :lol:

Va mai mirati, atunci, de ce pleaca lumea de pe forumul asta...

Si sunt chiar foarte serios acum.


Sunteti majori, vaccinati, faceti ce vreti ! :D
  • 0

#154 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 03 iulie 2012 - 10:39

Adytzu, pe fata se mai poate ridica vreun cm, ajungand astfel la doar 1cm mai jos decat stock iar pe spate cred ca se poate ridica mai sus decat stock. Problema e ca aceeasi suspensie se manifesta diferit de la o masina la alta (ba chiar si pe 2 masini identice am simtit diferente desi aveau aceeasi suspensie). Spre exemplu, acelasi cod de B14 se pune pe toate Polo-urile 6R. In conditiile in care in functie de motorizare si dotari, intre 2 Polo-uri pot fi diferente de 100-200kg, cu siguranta ca la aceeasi pozitie a flansei pe filet garda masinii va fi diferita (masina mai grea va sta mai jos decat cea mai usoara evident). Cu alte cuvinte, nu prea ai de unde sti sigur cum va fi aceasta suspensie pe masina ta dar in general se cunaoste ca dintre suspensiile de pe piata, Bilstein coboara garda cel mai putin !

PS1 : Daca ai un talon decent la cauciuc, B14 este o suspensie foarte rafinata (in cazul meu absoarbe denivelarile mai bine decat OEM !) asa ca poti sa mergi cu ea linistit. Nu te mai lua dupa cei ce vorbesc din reviste, daca vrei o parere relevanta te dau o tura cu masina. Daca vrei suspensie "de curse" iei KW Clubsport, Quantum, Cross Competition, AST...si dai incepand de la 2000E in sus pe ea (suspensia de curse are arcuri liniare, cursa scurta a amortizorului, flansa reglabila pentru camber negativ mare) ! B14 este o suspensie de strada cu arcuri progresive si comportament cat se poate de rezonabil pe drumurile din Romania si costa 7-800E !

Aceasta postare a fost editata de Fuscobal: 03 iulie 2012 - 10:43

  • 0

#155 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 03 iulie 2012 - 10:52

Daca spunind despre cei ce vorbesc din reviste te referi la mine,afla ca imediat dupa revolutie mergeam cu un E21 cu B6,cind muuuuulta lume nu stia ce inseamna macar Bilstein.Iar acum am la w124 tot B6,daca vrei sa vezi cutia,o am inca...Iar la w140 nu am putut pune B6,deoarece nu se fabrica ptr ea decit B4(asta am cumparat noi si pus)sau B8,adica cu arcuri scurte,ceea ce nu ma intereseaza.Daca nu te referi la mine,nu pot decit sa-mi exprim parerea despre Polo ce ai personalizat,bravo,dar multi bani intr-o masinutza discreta,fara sa vorbim de revinzare,ca sa ma repet...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#156 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 03 iulie 2012 - 10:55

nu pot decit sa-mi exprim parerea despre Polo ce ai personalizat,bravo,dar multi bani intr-o masinutza discreta,fara sa vorbim de revinzare,ca sa ma repet...


Mihnea, un Polo GTI costa 20.000E iar modificarile pe care le voi face eu nu vor depasi inca 3.000E. Cu 23.000E am o masina cu un sasiu bine echilibrat, putere suficienta, consum mic, taxe si impozite mici. Pot sa merg cu ea la munca dar si usor sportiv din cand in cand in limitele a ce consider eu ca e decent. Ce alta masina vedeai tu la banii astia si care sa indeplineasca toate criteriile astea ?


Ti-a mai raspuns odata.
  • 0

#157 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 03 iulie 2012 - 11:02

Inseamna ca sunt capos,sau trebuie sa mi se spuna ca decit sa dai 600 euro pe B6,mai bine dai 800 pe B14....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#158 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 04 iulie 2012 - 06:51

Merci inca o data, ambilor, de raspunsuri si nu va mai incontrati intre voi. E si asa desula incrancenae pe aici. :lol:
Deci, Dmihnea, si eu si Fusco (mai mult el in ultimul timp) suntem genul de oameni care, cand ne place ceva, nu facem rabat la bani.
Tu esti mai chibzuit, se pare, lucru pe care mi l-as dori si eu sa-l am, nativ. Nu-l am si de aceea, am cateodata mari frustari cand imi doresc ceva si vad ca nu mai pot sa-mi satisfac niste mici mofturi care in alte conditii, nici nu m-as fi uitat cand bag mana in buzunar.
De asta se enerveaza si Relu pe mine cateodata. Vrea sa ma protejeze dar nu intelege ca satisfactia maxima sta exact in aceste mici/mari investiii.
Ca sa nu te mai iei de Nae, zi-mi mie ce mi-a trebuit sa-mi mai iau un DSLR cand deja aveam unul? :lol:
Sau pentru ce am bagat 5000ron (sau chiar mai mult...nu stau acum sa contorizez) in scule de photo cand eu pozez doar ocazional si in concediu?
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#159 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 04 iulie 2012 - 02:22

Bine zicea cine zicea ca singura diferenta intre adulti si copii este costul jucariilor :)
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#160 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 04 iulie 2012 - 05:27

Eu incerc sa nu ma iau de... nimeni Cit despre pareri,avem moduri mai decise sau mai putin decise de a le spune...Iar despre investitii,pe fiecare ne vor costa ceste nesabuinte,la un moment dat...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#161 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 iulie 2012 - 06:57

Eu incerc sa nu ma iau de... nimeni




Ca tot oaspetele are prurit stie el unde,incearca sa nu faci ca el,adica de la tentativa de a-iti lua o masina sport,pe care sa nu stii sa o stapinesti,sa sari la o Skoda diesel,nici macar awd.


Mai omule, desi esti plecat de n ani din tara, nu ai incetat sa fii un bun roman
Respect !!
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#162 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 04 iulie 2012 - 07:08

Asta cu respectu,cred ca are dreptate Relu,ca le cam iei de pe forum-uri....Din ce imi amintesc respectul se arata,demonstreaza,dar nu se scrie....Parca ved gaozarii de pe 4tuning,isi ia vreunu vreo masina,o descrie la Masina mea.apoi comentarii gen TARE,MASINA,RESPECT!!!!!!
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#163 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 iulie 2012 - 09:11

:)
ok.
pe forum nu 'o iei', ca nu e concurs, maxim iti dai seama despre cum e construit si educat un om.

P.S. oare unde am mai auzit-o pe asta cu ai luat-o, i-am tras-o, ce i-am ciuruit etc ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#164 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 04 iulie 2012 - 09:35

Io n-am inteles cum, decum, cand si de pana cand s-a ajuns la Skoda oaspetelui. Chiar asa de proasta e sau or fi strugurii acri? Inclin sa cred ca sunt acri. ;)

In fond, de ce m-as mira? In purul stil romanesc, capra vecinului e cea care conteaza. Dar doar la 'sto si "hai sa-mi bat pwula" de ce masina are ala. Patetic.

Iar domnul asta care conduce Polo GTI 6R, ar face bine sa ceara de-parazitarea de comentarii off :P
  • 0

#165 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 04 iulie 2012 - 10:02

Fuse visul meu,erotic sa imi iau SKODA,dau nu imi pot permite o rata de 100 euro pe luna..............sau sunt mai mici ratele?
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#166 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 iulie 2012 - 10:16

ce rate ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#167 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 iulie 2012 - 10:18

Devalorizarea !
Si nu-i 100, ci vreo 200 ....
  • 0

#168 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 iulie 2012 - 10:20

Devalorizarea ?
Orice masina sufera asa ceva. E ceva anormal ?
mama, ce frustrant tre sa fie sa nu iei ceva ce-ti place...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#169 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 04 iulie 2012 - 11:12

i-am mai facut unui amic italian o socoteala de l-a luat plinsul-luase de noua o E46,OPTIUNI,COUPE,etc....se plingea ca dupa citiva ani,dupa cheltuieli de intretinere,la revinzare a pierdut o suma grasa de tot.Si l-am intrebat,transpusa aceasta suma in dimineti trezite si plecat la munca,cite dimineti te scoli si pleci la munca sa acoperi doar DEVALORIZAREA?Si discutia era in ambient de vreo 1200 salariu pe luna...Asta in premiza ca ai de munca constant si continuativ..........adica contrar a ce se profileaza in jurul nostru(a se citi criza).................DAR NU VA LUATI DUPA MINE,EU SUNT RETROGRAD....IMPIEDIC EVOLUTIA!!!!!!!!!!
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#170 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 04 iulie 2012 - 11:37

Eu nu ma supar ca sunt multe comentarii off-topic doar ca va fi dificil pentru cineva care va dori sa gaseasca informatii strict despre Polo 6R GTI sa urmareasca intreg topicul !
  • 0

#171 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 04 iulie 2012 - 11:42

oaspete, ce-ai facut?!? :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#172 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 04 iulie 2012 - 11:54

Nu mai bine ne mutam pe freezone? As avea si eu ceva comentarii de facut cu privire la ce zice DMIHNEA. :)
  • 0

#173 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 05 iulie 2012 - 01:23

Ti-astept replica pe freezone........... :)
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#174 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 05 iulie 2012 - 06:30

Macar e sincer, si asta consider ca ar fi de apreciat !
Ma rog, aprecierea asta depinde si de cantitatea de "muci" din creerul fiecaruia ...

Bai Adytzule,

Lasa nene visele de adolescent in transa, si daca tot vrei o suspensie ceva mai ferma, ia-ti ce ti-a recomandat Mihnea.
Insa, nu uita nicio clipa ca ai o masina gandita a se "deplasa", si nu confunda niciodata salvarea cu acel gen de masina care ti-a ramas in "creer", si care nu va mai revei ( probabil, si din pacate ) niciodata in parcarea casei tale ... :(


Stimabile,

Iar dai cu bata-n balta, dar, ma simt dator sa-ti raspund. Cine, unde si cand a spus ca vreau sa scot dracii din masina asta?
Motivul principal pentru care vreau sa schimb suspensia e ca TRONCANE si ca se batzaie mult prea mult pe curbe, chiar si la o viteza mica. NU am spus nicaieri ca voi lua B14 sau B16. Inca mai studiez pentru ca de fapt, din review-urile citite, recomandate ar fi KONI FSD. Iar masina la care faci tu referire, nu era nici aia definitia sportivitatii. Avea o oarece stabilitate mai buna datorita tractiunii integrale si atat. Lucru care nu e intotdeauna benefic, din cate s-a vazut. :(

So, decat sa mai vii cu recomandari si sfaturi din astea, mai bine te tii de cuvant si-mi dai ignore. Ori revii cu picioarele pe pamant si renunti la stilul asta, ori...pa, pa...
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#175 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 05 iulie 2012 - 07:54

Ultimul off-topic, promit: am postat pe "criza financiara", parea mai potrivit decat freezone.

Fusco, cum te descurci cu Polo-ul in concedii? Incap bagajele?
  • 0




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi