Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: VW Tiguan 2.0BiTDi 4Motion Highline


  • Please log in to reply
3209 replies to this topic

#3201 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 08 aprilie 2018 - 07:18

Garda la sol e probabil in jurul a 20 cm anvelope am 225/55/R19. Are 4.7 m lungime. Dar astea sunt cifre seci. In practica iti pot zice ca am saptamanal situatii in care ii constat utilitatea. Majoritatea lucruri marunte, neinsemnate chiar daca folosesti o berlina, dar care usureaza sau scurteaza lucrurile cu un SUV.
  • 0

#3202 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 08 aprilie 2018 - 07:14

@Mol - SUV-urile astea pe care tu nu le intelegi sunt, de multe ori, mai spatioase decat combi-urile de clasa medie si uneori mai ieftine. Logica achizitiei este simpla: sa zicem ca la bani de berlina medie (combi sau nu) primeste in plus garda la sol, pozitie la volan mai inalta cu senzatia implicita de 'siguranta' si 4x4...sau mai simplu spus exista senzatia ca primesti mai "multa masina" la aceeasi bani...cam de asta se vand ca painea calda. Partea interesanta este ca mai mereu sunt folosite platforme de clasa compacta dar in ultima vreme toate platformele sunt super-mega-modulabile si nu se mai intelege nimic, nu mai stii ce cumperi.  Concret Mazda CX5 este pe platforma de Mazda 3... in schimb Mazda 6 este pe platforma de clasa medie, de aici si diferentele de tinuta de drum.... de aici si raspunsul la intreabrea "de ce nu ti-ai luat CX5 ca erau aceeasi bani?"....

Folosesc de 2 luni Rav4 (sporadic ce-i drept, ca sotia nu prea se mai da jos din el) si pot sa spun raspicat ca SUV-ul este un compromis si atat... are avantaje clare dar si dezavantaje....

 

@Frank - chiar nu credeam ca o sa dai comanda.... speram sa fie doar o fantezie nebuna si atat... :(  :(  :(  :( Sa il folosesti sanatos si cu placere....acum nu inteleg daca ai 5 masini sau doar 4? Adica Tiguan-urile se socotesc doua sau una?  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3203 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 09 aprilie 2018 - 05:17

Țigan, Țigan, Floacă, Molf. Am I missing something? -_-


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#3204 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 09 aprilie 2018 - 06:16

Superb.


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#3205 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 09 aprilie 2018 - 07:11

Aia e in loc de un Țigan :lol:


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#3206 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 aprilie 2018 - 01:29

@Rareș, n-am cautat datele tehnice comparative, dar Koleus-ul îl percep ca fiind peste Tiguan din toate punctele de vedere.
Koleusul nou, pe care-l ai, este o masina rară. Imi place, bine, poate-s subiectiv cu Renault-ul, tot având si cate o Laguna inca de acum cca. 20 de ani, cand spuneam in acei ani ca-s avioane fata de vw. :)
Cu Tiguan-ul am o problema :) ( de Frank nu ma leg, luandu-si doua-io cred ca-si doreste ca fiind doua, macar una sa nu-i facă probleme, poate sa plimbe piesele intre ele) :) Am un amic care are un Tiguan recent, dar fiind 2×4 :) , n-am avut curiozitatea s-o conduc.

Danger, DA.
Dacă suv-ul aduce spatiu mai mare (Tiguan-ul are spatiu interior mai mare decat Mazda ta?), roti, înălțime, garda la sol mai mari decât break-ul similar ca pret,atunci un mare DA, fiindca fata de un A6, Superb 4x4, automate, nu cred sa aiba plusuri.
Zilele astea am tinut-o tot in plimbări la munte si mi-am confirmat pentru a mia oara ca la stilul meu, căutând locuri izolate,bicicletele pe masina, în portbagaj echipament...masina cat mai mare, musai 4x4, desi-i vara.

Aceasta postare a fost editata de mol: 10 aprilie 2018 - 01:31

  • 0

#3207 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 aprilie 2018 - 04:33

Țigan, Țigan, Floacă, Molf. Am I missing something? -_-

 

iti lipseste Loganul din 2004....


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3208 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 03 mai 2018 - 02:19

Baa, da ce imi numarati voi mie oole.... aaa, adica, pardon, masinile :)

 

Pe bune daca o inteleg pe asta cu "mai bine luam altceva, sa fie altceva diferit", in conditiile in care imi e clar ca imi doresc/prefer SUV (pentru motivele mentionate anterior, inclusiv de raresdan) si ca in bugetul respectiv Tiguan mi se pare cea mai buna alegere.....


Concret Mazda CX5 este pe platforma de Mazda 3... in schimb Mazda 6 este pe platforma de clasa medie, de aici si diferentele de tinuta de drum.... de aici si raspunsul la intreabrea "de ce nu ti-ai luat CX5 ca erau aceeasi bani?"....

 

Check again:

https://www.motoraut...zda6-and-mazda3


Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 03 mai 2018 - 02:40

  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#3209 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 07 mai 2018 - 01:40

da man, este ca MQB-ul de la VAG...toate-s la fel si toate-s diferite. puteti sa o suciti pe toate partile - o limuzina sta pe strada cumva si un SUV altcumva....nu neaparat in sens rau, dar sunt diferente...fiecare clasa are avantajele si dezavantajele ei, mie imi place sa am masini cat mai diferite posibil. Ce fac cu Rav-ul nu fac cu Mazda si invers...


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3210 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 07 mai 2018 - 04:37

Aveti impresia ca's dobitoci nababii de circula in limuzine benzinare si nu in suv-uri diesel. :)

Aceasta postare a fost editata de mol: 07 mai 2018 - 04:38

  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi