Salt la continut


Fotografie
- - - - -

my Skoda


  • Please log in to reply
244 replies to this topic

#176 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 august 2013 - 03:45

...... În plus vreau mașină nouă. 

 

Esti sigur ca nu vrei defapt "leptop" ? :D


  • 2

#177 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 19 august 2013 - 03:56

Esti sigur ca nu vrei de fapt "leptop" ? :D

 

Sigur, poate aipad! 


Aceasta postare a fost editata de kng: 19 august 2013 - 03:57

  • 0

#178 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 septembrie 2013 - 11:50

In final am schimbat bucsele pe fata, am pus originale, de O2 si nu de Fabie, cost total 680 roni. Uitandu-ma acasa pe cele vechi am constatat ca le-am schimbat absolut inutil, nu aveau nimic, desi ziceau mecanicii ca au iesit usor, cu mana, ca nu a trebuit sa forteze. Vrajeala as putea zice. Pana la urma le-am schimbat pentru linistea mea, masina are acum 206 000 km la bord. 

 

Cat priveste drumul cu detectorul, a fost de MARE ajutor prin tara, unde m-au luat cu un instant on la 120 in localitate, am franat pana la 70 (in Lipova) si m-au lasat sa trec (un politai era in masina la butoane, altul era ocupat cu un tir tras pe dreapta), nu m-au oprit. Altfel drumul a fost cam plin de radare prin RO. Asteptam posta acum, sa vedem poza :)


  • 0

#179 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 23 septembrie 2013 - 12:53

Daca nu ai vrut cu statie. :(

In August cand am trecut pe acolo stiam cam cu juma' de ora mai devrele ca in Lipova imediat dupa intersectia cu drumul de Timisoara, spre Arad, e radar. B)


  • 0

#180 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 septembrie 2013 - 01:21

La dus m-au flashuit unii si stiam si eu. La intors, in weekend, era mai pustiu. Si tirul pe care l-am depasit, mergea cu 70 desi limita era de 50 pe acolo. Cand vor interzice astia detectoarele urc la o statie. Oricum,ma declar foaaarte multumit de el. 


  • 0

#181 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 12 decembrie 2013 - 01:35

Ieri am avut un mic accident, un idiot m-a busit din spate chiar la intrarea pe Calea Dorobanti, eu franasem la trecerea de pietoni iar el a iesit de pe breteaua care da in strada.

Nu am avut chef de amiabila dat fiind politica de rahat la RCA, pe Casco se cere dovada de la politie ca sa o fac cu regres asa ca acum urmeaza putina agitatie pe la politie apoi sa o vopsesc... probabil la primavara.

Pe langa bara care e belita putin si trecuta in acte, azi pe lumina am vazut ca mi-a indoit si bara de sub stopul drept si practic acum am o distanta mai mare intre tabla si stop decat in partea stanga. Sper ca la asigurare nu va fi o problema daca acel element nu e trecut in dovada de la politie.

Intre timp politia mi-a spus sa nu repar masina (nu ca as avea RCA-ul tiganului) si sa astept sa ma mai cheme....
  • 0

#182 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 12 decembrie 2013 - 01:39

 era rom ? nu avea rca ?


  • 0

#183 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 15 decembrie 2013 - 08:36

Deci in final am luat PV-ul de la politie cu copia la RCA-ul dobitocului, am studiat mai bine contractul meu de CASCO, vreau sa o fac cu regres, RCA-ul e la Carpatica, se pare ca ma costa 100 euro fransiza (pana acum nu am avut) doar ca un dobitoc nu a fost atent si a intrat in plin.

Aveti idee, pot evita cumva plata fransizei tinand cont ca e vorba de regres, ei isi recupereaza toata suma si nu au nici un cost?
  • 0

#184 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 15 decembrie 2013 - 08:57

Nu stiu cum am la Forester care e asigurat la Allianz, dar la Accent care e asigurat la Generali, daca fac o reparatie cu regresie la RCA-ul vinovatului nu platesc fransiza.

 

De fapt nu sunt sigur la care din ele e asa..., dar parca as zica ca totusi e Generali.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#185 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 15 decembrie 2013 - 09:10

NU se plateste fransiza la daunele in regres la nicio firma de asigurari.

Sunt obligati sa deschida dosarele de dauna in regres catre RCA-ul vinovatului fara a considera evenimentul "pe casco".

Daca vreun inspector indrazneste sa afirme altceva ori e magar ori e prost.


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 15 decembrie 2013 - 09:12

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#186 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 15 decembrie 2013 - 09:40

Eh, daca dai un google dupa fransiza regress rca, vei gasi diverse forumuri unde oamenii scriau clar ca au fost pusi sa plateasca fransiza.

Am sunat acum la Omniasig sa fac programarea si am cerut detalii, nu au stiut sa mi le dea acum. Au spus ca imi va zice agentul la constatare. Acum sa vedem. Am discutat si cu cineva din Omniasig, neoficial, zicea ca nu ar trebui sa platesc fransiza.

In alta ordine de idei,pe afara masina pare doar zgariata bara putin, dar directia e un pic modificata, volanul e stramb cateva grade la dreapta de la accident. Cretinul ala nu a franat deloc, s-a oprit direct in mine, uitandu-se in spate si incercand sa taie fata unui taxi, a calcat-o la maxim....

In mod normal as fi vopsit masina in martie, dat fiind si afectarea directiei o sa o bag in ianuarie la reparat cred. Parca n-as vrea sa stau de Sarbatori fara masina....
  • 0

#187 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 15 decembrie 2013 - 10:13

kng, pare ciudat ceea ce spui, in sensul ca ai fost lovit usor in spate si ai probleme la directie...Ai intrat in vreo bordura ceva in urma impactului, fiindca nu ar trebui sa ai probleme la directie decat in cazul unei lovituri puternice, cu mai multe elemente strambate....?

 

Legat de fransiza, mi se pare o prostie. In tinerete aveam casco atat la masina cat si la moto, la Tiriac, dar fara fransiza. Mi se pare un usor nonsens cu fransiza de 100 de euro, care-s banuti si pentru majoritatea ,,zgarielilor'' te determina sa nu apelezi la casco...


  • 0

#188 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 15 decembrie 2013 - 10:51

Fransiza a fost o surpriza de ultim moment, am facut CASCO cu 2 zile inainte sa expire cel vechi, la urgenta ca trebuia sa plec din tara (nu cu masina) si nu aveam chef sa ramana in RO fara CASCO, chiar si parcata. Pana acum nu am avut niciodata fransiza, dar se pare ca politica Omniasig e fransiza la toate contractele acum.

Nu am intrat in nici o bordura, eram oprit la trecerea de pietoni. Busitora a fost direct in coltul drept al barii, destul de puternica, fara frana, poate un 40 km/h. Eu aveam frana calcata, si bine am facut, ca eram altfel impins peste pietoni :)

Eu sunt maniac, vad imediat diferenta de 2 grade la volan, cand mergi in linie dreapta cu masina.

In trecut au fost foarte prompti la plata pagubelor, nesimtirea lor vine insa odata cu cresterea vechimii masinii: o poti repara doar unde vor ei (unde e mai ieftin, desigur), iti baga fransiza ca sa te descurajeze, etc. La o masina 0 km nu au clauzele astea.
  • 0

#189 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 15 decembrie 2013 - 10:56

Aha...motive pentru a face odata si odata pasul catre gipan...Daca aveai gipan, trecea ala pe sub tine...:)


  • 0

#190 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 15 decembrie 2013 - 11:02

Da, momentan am stabilit ca anul asta nu comand nici un jipan. Vedem la anul daca pun comanda si eventual ce comand.
  • 0

#191 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 15 decembrie 2013 - 11:33

Eu tot la omniasig am casco si e fara fransiza. Doar ca e prima mai mare....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#192 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 15 decembrie 2013 - 11:37

La Omniasig la constatare "agentul" nu stie sa iti spuna nimic. El nici macar nu este angajatul lor ci al altei firme care le ofera acest serviciu. Cel putin asa este la Cluj.
Informatii despre asigurare afli telefonic sau de la un agent de asigurari. E posibil ca acestia sa fie chiar in aceiasi locatie.
  • 0

#193 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 16 decembrie 2013 - 07:25

E de preferat sa faci pe Casco-ul tau cu regres din doua motive:

 

-daca ai facut amiabila, pe RCA trebuie rechemat si romul la firma de asigurari.

-Daca faci pe RCA e posibil sa-ti blocheze masina in service pana scoate firma lui de asigurari banii.


Aceasta postare a fost editata de lexus: 16 decembrie 2013 - 07:26

  • 0
Imagine amplasata

#194 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 16 decembrie 2013 - 07:56

Eu tot la omniasig am casco si e fara fransiza. Doar ca e prima mai mare....


Asa am avut anii trecuti. Acum nu se mai poate. Am un prieten cu tatal la Omniasig, conditii speciale deci, oferta primita de el a fost tot cu fransiza.

La Omniasig la constatare "agentul" nu stie sa iti spuna nimic. El nici macar nu este angajatul lor ci al altei firme care le ofera acest serviciu. Cel putin asa este la Cluj.
Informatii despre asigurare afli telefonic sau de la un agent de asigurari. E posibil ca acestia sa fie chiar in aceiasi locatie.


Telefonic nu a stiut nimeni sa imi spuna nimic, nu au acces la contract spun ei, nu stiu detalii.
  • 0

#195 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 18 decembrie 2013 - 10:58

  Daca te-a lovit in spate-dreapta volanul si directia nu au nimic, in schimb beleaua vine probabil de la puntea spate care nu mai este perfect aliniata acum. Una peste alta nu cred ca se mai chinuie cineva sa ti-o traga la linie si nici nu cred ca mai reuseste. Ori te vei invata asa cu ea, ori iti cumperi alta. Cand si daca ti-oi lua vreodata SUV, ia-ti-l pe cel mai mare si mai greu pentru care ai bani. La fel si cu inaltimea la volan. De ex. la modul teoretic eu am ales cea mai potrivita masina din toate punctele de vedere, consuma cel mai putin, este spatioasa, impozitul extrem de mic, se conduce aproape perfect, are performante bune, e de firma buna, intretinerea este minima dar cu toate astea lipsa Pajero-ului anuleaza instantaneu orice judecata logica. Mai gandeste-te cu GLK-ul, la aceeasi bani poate un Touareg sau de ce nu un Pajero  :P


  • 0

#196 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 18 decembrie 2013 - 11:43

  Daca te-a lovit in spate-dreapta volanul si directia nu au nimic, in schimb beleaua vine probabil de la puntea spate care nu mai este perfect aliniata acum. Una peste alta nu cred ca se mai chinuie cineva sa ti-o traga la linie si nici nu cred ca mai reuseste. Ori te vei invata asa cu ea, ori iti cumperi alta. Cand si daca ti-oi lua vreodata SUV, ia-ti-l pe cel mai mare si mai greu pentru care ai bani. La fel si cu inaltimea la volan. De ex. la modul teoretic eu am ales cea mai potrivita masina din toate punctele de vedere, consuma cel mai putin, este spatioasa, impozitul extrem de mic, se conduce aproape perfect, are performante bune, e de firma buna, intretinerea este minima dar cu toate astea lipsa Pajero-ului anuleaza instantaneu orice judecata logica. Mai gandeste-te cu GLK-ul, la aceeasi bani poate un Touareg sau de ce nu un Pajero  :P

 

Desi pare ,,cocalarism'', sunt de acord. 

Gipanul trebuie sa aduca valori noi, clare si nu....surogat.


  • 0

#197 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 18 decembrie 2013 - 12:43

Nu e vorba de cocalarism, pur si simplu mai degraba e o adaptare la realitatea romaneasca actuala. Pana la urma indiferent de firma sau de nivelul tehnicii, dupa cativa ani nu ramai decat cu fierul la kilogram. Asta nu se demodeaza niciodata.


  • 0

#198 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 18 decembrie 2013 - 12:55

Nu e vorba de cocalarism, pur si simplu mai degraba e o adaptare la realitatea romaneasca actuala. Pana la urma indiferent de firma sau de nivelul tehnicii, dupa cativa ani nu ramai decat cu fierul la kilogram. Asta nu se demodeaza niciodata.


Ai si tu dreptate, nu neg. Dar in momentul asta inclin spre GLK :) Sunt in familia VAG sa ma exprim asa de vreo 20 de ani cred, vreau o schimbare, vreau si altceva decat VW, Skoda, Audi :)

Ieri am fost la constatare, nu trebuie sa platesc fransiza la regres.
  • 0

#199 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 23 decembrie 2013 - 10:32

215 000 km la bord, azi la spalatorie au vazut baietii ca mi se misca oglinda de pe partea stanga si in final s-a dezlipit foarte usor cand o stergeau. Solutia de moment (ca sa pot merge in siguranta totusi) a fost sa o lipesc cu poxipol dar nu stiu cat o sa tina. Din pacate am pus poxipol pe toata suprafata de contact cu tabla, ma intreb daca va mai functiona incalzirea acum.
  • 0

#200 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 decembrie 2013 - 11:09

care tabla, bre?


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi