Salt la continut


Fotografie
- - - - -

starea drumurilor nationale


  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#126 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 august 2009 - 01:42

Asa este, portiunea Curtea de Arges (mai exact de la Poenari) - Vidraru - Cabana Capra este f f f proasta. Se poate parcurge, dar cu viteza redusa; insa era vorba de asfalt bun, ceea ce nu e cazul.

Sa nu mai spun de portiunea Pitesti - Dealul Negru care este si ea destul de proasta (nu ca cea mai sus mentionata, dar tot deplorabila).
Am impresia ca in tot jud Arges nu prea sunt drumuri bune.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#127 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 august 2009 - 03:19

azi am fost pana sus la Dracula, adica partial din primul drum. mai sint exact 2 zone cu semafoare, unde nu stai oricum prea mult. o zona se va rezolva cat de repede, pentru cealalta fiind probabil nevoie de mai mult timp. in rest, drum lat, frumos, probabil mai sint zone fara stratul de uzura dar e ok. mul mult mai bine ca acum 2-3 ani. peisajul si traseul in sine poate concura fara probleme cu Brasov - Tg Mures.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#128 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 august 2009 - 03:20

bai repede v-ati repezit sa criticati... :P

foarte misto initiativa pt ca chiar avem peisaje frumoase, locuri care merita vazute si obiective de vizitat. insa nu sunt publice si oamenii nu stiu unde sa se opreasca si ce au de vazut pe un traseu.
asadar faptul ca asemenea lucruri se publica si se fac cunosctue mi se pare mult mai important decat reliefarea calitatatii indoielnice a asfaltului...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#129 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 august 2009 - 03:41

imi place ca esti un vanzator desavarsit, insa, sa profiti de oameni ne-a adus in aceasta minunata stare de fapt. un ziarist care merge pe jumatati de adevar si nu respecta reguli de baza in jurnalistica nu poate fi laudat pt intentia sa onorabila. omul nu da doi bani pe peisajele tale. a facut un articol prost si mincinos. fix ca astia de la tv care mimeaza ca le pasa de problemele oamenilor pt a face rating.

cand te duci sa vezi frumusetile (austriei si elvetiei la un loc, in forma concentrata), dupa ce-ti rupi rotile, mananci prost si nu ai unde sa te duci la baie si sa arunci gunoiul, iti trece.

si jumatatea plina a paharului? pai tot asta ne-a adus aici, optimismul romanului, "merge si asa" si faptul ca mereu a trecut cu vederea si s-a descurcat el in diverse forme.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#130 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 august 2009 - 05:31

bai repede v-ati repezit sa criticati... :P
...................................

Daca citesti mai atent ai sa vezi ca nu ne-am legat, cel putin eu, de peisaje, obiective, etc. care intr-adevar sunt exceptionale; insa nu ar fi corect sa nu remarcam greselile din articol, greseli care pot lasa o impresie gresita si asupra obiectivelor in sine. Cat despre cum se vor reflecta asupra jurnalistului in sine nu are rost sa comentam.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#131 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 august 2009 - 07:04

...sa profiti de oameni ne-a adus in aceasta minunata stare de fapt. un ziarist care merge pe jumatati de adevar si nu respecta reguli de baza in jurnalistica nu poate fi laudat pt intentia sa onorabila.

"Sa profiti" de oameni?! Care crezi ca a fost PROFITUL lui? O avea cateva pensiuni pe acolo ... ?!
Jumatati de adevarar? Pt ca nu a precizat EXACT calitatea asfaltului intr-un articol care avea alt scop?
Reguli de baza in jurnalism? Pot sa te intreb cate articole ai scris tu?
Nu poate fi laudat, dar trebuie musai injurat si criticat, nu?

... omul nu da doi bani pe peisajele tale

De unde stii tu pe ce da omul doi bani?

a facut un articol prost si mincinos.
...
cand te duci sa vezi frumusetile (austriei si elvetiei la un loc, in forma concentrata), dupa ce-ti rupi rotile, mananci prost si nu ai unde sa te duci la baie si sa arunci gunoiul, iti trece.

Eu am fost in toate zonele alea.
N-am rupt niciodata nici o roata, nu am mancat prost si am avut si unde sa ma duc la baie. iar gunoiul nu e musai sa il arunc fix unde opresc, pot sa il tin in masina inca un timp, nu e bai.
Il acuzi pe el ca articolul e prost si mincinos, ca prezinta jumatati de masura, dar ti se pare ca tu esti obiectiv si spui adevarul mai sus...?

si jumatatea plina a paharului? pai tot asta ne-a adus aici, optimismul romanului, "merge si asa" si faptul ca mereu a trecut cu vederea si s-a descurcat el in diverse forme.

Aia ce descrii tu acolo nu e optimism, e dezinteres si n-are nici o legatura cu articolul omului. Dezinteres era daca nu-l scria.
Crezi ca pesimismul si negativismul tau ne vor scoate din acesta stare?
Mai acum cateva luni indemnai la consum ca sa iesim din criza. De ce nu indemni si acum la consum de turism (daca pot sa ii zic asa)?
Poate daca oamenii merg in locurile alea o sa cheltuie niste bani, o sa contribuie la PIB si o sa existe bani pt drumuri. Sau poate nu. Nu stiu
Dar cu siguranta cu atitudine ca a ta nu facem decat sa mergem in jos si apoi si mai in jos ...


Daca citesti mai atent ai sa vezi ca nu ne-am legat, cel putin eu, de peisaje, obiective, etc. care intr-adevar sunt exceptionale; insa nu ar fi corect sa nu remarcam greselile din articol, greseli care pot lasa o impresie gresita si asupra obiectivelor in sine. Cat despre cum se vor reflecta asupra jurnalistului in sine nu are rost sa comentam.

De ce nu "te-ai legat" de partea pozitiva a articolului in loc sa fii "corect"?
Corect inseamna sa evidentiezi un dezacord intre realitate si o ideea a articolului in loc sa spui ceva pozitiv despre IDEEA PRINCIPALA a articolului?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#132 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 august 2009 - 07:09

un ziarist care merge pe jumatati de adevar si nu respecta reguli de baza in jurnalistica nu poate fi laudat pt intentia sa onorabila

O vorba inteleapta, spune ca cea mai buna minciuna e adevarul trunchiat.

Revenind la "drumurile" noastre, azi am fost pina la Calimanesti sa-mi las fetele cu bunica la odihna.
La intoarcere, pe A1, am avut o experienta inedita. Citeva portiuni de 10-15 km pe sensul dinspre pitesti, asfaltul e atit de "valurit", de zici ca esti cu masina pe stadul de verificat amortizoarele. Oi avea eu suspensia ( semi ) dura, dar pina azi nu m-a deranjat niciodata in peste 20.000 km si am mers pe tot felul de drumuri cu masina asta, inclusiv cu nevasta insarcinata. Stau si ma intreb cum naiba o fi intr-o masina cu suspensie sport ? La cit de nasoale sunt portiunile alea, cred ca nici intr-una "fleasca" nu e tocmai bine.
Salesman, tu care tot faci A1, ce poti sa-mi spui despre portiunile astea din autostrada ? Sau altcineva cu o masina normala, cum se simt ?
  • 0

#133 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 august 2009 - 07:11

ma nu le stiu ... pe care banda sunt? si cam pe la ce km? s-o fi facut acum, de la caldura ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#134 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 august 2009 - 07:24

Habar n-am, poate intre km 90-70 si undeva dupa km 50 din nou. Ideea e ca mergeam cu vreo 120-130 si ma gindeam ca ar trebui sa merg cu vreo 200 sa le mai anihilez cumva.... Dupa aia in buc. am iesit din peco si am luat o groapa de am zis ca am rupt rotile pe dreapta. Iar pe drum ( n-are legatura cu soseaua ), a intrat o cioara in antena mea de la CB pe la vreo 100/h de mi-a aruncat-o ( antena ) de pe plafon. Senzatie foarte nasoala, am vazut cioara ( cred ca cioara era ), am auzit un buf tare in plafon si am vazut in oglinda antena atirnind. Noroc ca am fost si eu istet odata si am lasat firul extrem de scurt.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 09 august 2009 - 07:24

  • 0

#135 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 august 2009 - 07:41

[quote name='salesman' date='Aug 9 2009, 08:04 PM' post='391500']

"Sa profiti" de oameni?! Care crezi ca a fost PROFITUL lui? O avea cateva pensiuni pe acolo ... ?!

- profitul e sa scrie si el un articol, sa prezinte un rod al muncii sale.

Jumatati de adevarar? Pt ca nu a precizat EXACT calitatea asfaltului intr-un articol care avea alt scop?

- si ce scop avea? ia citeste articolul si vezi ce exprimare are. viseaza la asfalt ca in palma, curbe de vis etc. da, tara e frumoasa, am vazut-o.

Reguli de baza in jurnalism? Pot sa te intreb cate articole ai scris tu?

- nu le respecta nimeni. o informatie se verifica din trei surse independente. bravo mie ca nu scriu articole din astea.

Nu poate fi laudat, dar trebuie musai injurat si criticat, nu?

- laudat? pt ce? ca a scris ceva din obligatie?

De unde stii tu pe ce da omul doi bani?

- pt ca cineva pasionat nu scris mizeria aia.

Eu am fost in toate zonele alea.
N-am rupt niciodata nici o roata, nu am mancat prost si am avut si unde sa ma duc la baie. iar gunoiul nu e musai sa il arunc fix unde opresc, pot sa il tin in masina inca un timp, nu e bai.

- nu stiu daca vreau sa deschid o discutie in aceasta directie. vorbesc serios. oamenii se pare ca uita destul de repede anumite chestii. si eu am fost :P cu masina mea. cu masinile mele. am o cu totul alta percetie asupra lucrurilor. si am fost si pe afara.
chiar ai vazut tu vreo toaleta in care sa-ti poti face nevoile? una macar. poate la vreun hotel mai rasarit, poate.
de ultima parte din fraza m-am saturat in tara asta. gasirea de alternative la lipsa de solutii normale. e normal sa am cosuri, e normal sa am drumuri, e normal sa am toalete curate, e normal sa am mancare verificata (poate nu te uiti la tv si nu vezi ce-ti prajesc astia la restaurante). asta e normalitatea. la noi orice urma de normalitate pare o minune. ne minunam cand primim restul corect la magazin, ne minunam ca nu miroase in metrou dimineata, ne minunam cand ne face cineva loc sa trecem. avea dreptate un amic din franta. nici macar nu suntem pregatiti sa gandim civilizat, ce sa mai vorbim despre a fi civilizati. ok, reactia mea a fost disproportionata fata de importanta articolului, dar nu mai sunt in comunism sa cred ce-mi zic astia.

Il acuzi pe el ca articolul e prost si mincinos, ca prezinta jumatati de masura, dar ti se pare ca tu esti obiectiv si spui adevarul mai sus...?

- da. spune-mi unde am mintit. relatarile mele cand am fost pe undeva au fost cred eu destul de obiective, cu bune si rele. nu sunt incantat ca un copil mic, vad si dincolo de aparente.

Aia ce descrii tu acolo nu e optimism, e dezinteres si n-are nici o legatura cu articolul omului. Dezinteres era daca nu-l scria.
Crezi ca pesimismul si negativismul tau ne vor scoate din acesta stare?

- nu. dar daca faci un lucru, fa-l cum trebuie, nu ca sa fie facut. ala e un articol sa fie, de umplutura. daca era o poveste de calatorie cu poze, cu experiente personale, cu perceptii, era ok. fiecare poate vedea ce jumatate a paharului doreste. insa cum am vreo 20k km pe majoritatea drumurilor de acolo, pemite-mi sa fiu rezervat la ce abereaza el acolo.

Mai acum cateva luni indemnai la consum ca sa iesim din criza. De ce nu indemni si acum la consum de turism (daca pot sa ii zic asa)?
Poate daca oamenii merg in locurile alea o sa cheltuie niste bani, o sa contribuie la PIB si o sa existe bani pt drumuri. Sau poate nu. Nu stiu
Dar cu siguranta cu atitudine ca a ta nu facem decat sa mergem in jos si apoi si mai in jos ...

- si nu am avut dreptate? "cumpatarea" la ce a dus? la acutizarea crizei. poate ca trebuia prevazut asta si alese alte metode de combatere a ei. acum se muceste din greu la cresterea increderii polulatiei in viitor si la reinceperea consumului, care tinde spre zero. n-am tratat problema, am acutizat criza, acum vrem iar consum, dracu stie care e viziunea astora de viitor, mie imi scapa. cert e ca la inceput se putea evita criza mult mai usor decat acum.

cat despre turismul de la noi din tara, inca ma mai duc, desi imi macin nervii, masina si banii. inca am vointa. dar nu vin sa povestesc cat de mirific a fost.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#136 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 august 2009 - 09:52

.............................
De ce nu "te-ai legat" de partea pozitiva a articolului in loc sa fii "corect"?
Corect inseamna sa evidentiezi un dezacord intre realitate si o ideea a articolului in loc sa spui ceva pozitiv despre IDEEA PRINCIPALA a articolului?

Sincer nu-mi plac absolut deloc ghilimelele alea care incadreaza cuvantul corect, avand in vedere ca se refera la mine; este o ..... sa spunem insinuare "gresita" in ceea ce ma priveste, iar cei care ma cunosc intr-adevar stiu despre ce este vorba.
Este un f mare dezacord intre ce se expune in acel articol si realitatea nenorocita a unora dintre drumurile Romaniei; acest lucru, pt straini in special, poate arunca in derizoriu frumusetile naturale si obiectivele mentionate in articol, macar pt simplul fapt ca autorul pierde credibilitate cand spune de drumurile bune care duc spre acele locatii.
Sper sa ma fi inteles acum.
Ideea principala este aceiasi care a fost enuntata de f mult timp, Romania este o tara extraordinara, cu f multe frumuseti si resurse, dar pacat ca este locuita; as adauga eu si guvernata de actuala clasa politica.

.......................................
La intoarcere, pe A1, am avut o experienta inedita. Citeva portiuni de 10-15 km pe sensul dinspre pitesti, asfaltul e atit de "valurit", de zici ca esti cu masina pe stadul de verificat amortizoarele. Oi avea eu suspensia ( semi ) dura, dar pina azi nu m-a deranjat niciodata in peste 20.000 km si am mers pe tot felul de drumuri cu masina asta, inclusiv cu nevasta insarcinata. Stau si ma intreb cum naiba o fi intr-o masina cu suspensie sport ? La cit de nasoale sunt portiunile alea, cred ca nici intr-una "fleasca" nu e tocmai bine.
........................................

Eu am remarcat si scris de mult despre astfel de portiuni valurite si nu numai.
Ultima oara am parcurs cap coada, in ambele sensuri A1 acum 1 luna de zile, nu am putut sa remarc evolutia negativa si aparitia unor gropi, denivelari, etc.
De altfel se pot observa in destule zone cum a fost "raschetat" asfaltul, datorita formarii unor sleauri semnificative, umerii acestora au fost rasi.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#137 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 august 2009 - 09:57

cand am pomenit de astea de mai bine de un an, mi s-a spus ca drumul e perfect si ca sunt eu defect. in bmw se simt chiar serios. relu inca sta foarte bine.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#138 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 august 2009 - 09:58

Chiar vorbeam cu nevasta-mea ca va fi nasol pentru cea mica cind le aducem in buc......
  • 0

#139 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 august 2009 - 10:09

Nu vor fi probleme cu cea mica, chiar daca o va zgaltaii putin.
Ca alternativa, desi nu prea indicata, pe portiunea/portiunile respectiva(e) cea mica sa fie tinuta in brate de catre mamica sau bunica. :)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#140 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 august 2009 - 10:24

daca vezi ce drumuri au altii, ramai mut. IN DESERT!!!

nici nu prea ai alternativa. pana se cacaie la noi sa traga o autostrada (in 10 ani presupun ca ceva din ea va fi gata si apoi incep reparatiile ca deja s-a stricat), in alte parti exista 3-4 autostrazi/drumuri expres care leaga orasele mari. in felul asta daca te duci la mare, nu faci coloana de la bucuresti la constanta. mai mult, chiar si asa sunt constienti ca traficul e in crestere si lucreaza la alte autostrazi.

la fiecare stanga sau dreapta de o pe autostrada gaseai tot o autostrada. m-am dus pe una, m-am intors pe alta, le poti combina, ai tot felul de solutii. am vazut si ce inseamna sa mergi km buni fara sa vezi masina (o iei pe cea mai scumpa autostrada de ex si mergi in liniste si pace. exista si mai ieftine sau fara bani) si am vazut ce inteleg ei prin aglomerat, sa mergi in coloana cu 130 la o diferenta de 2 sageti, vad ca se poarta masura asta de siguranta peste tot, mi se pare ca si la croati am gasit ceva, nu mai stiu.

si nu stiu cum dracu toarna aia asfalt, ca nu au diferente de nivel, nu fac podurile la 3 ani dupa ce au facut soseaua, nu-ti rupi masina in canale. pe o strada la mine au pus asfalt nou. prin singurul lo cpe unde poti trece cu o roata, e un canal. diferenta intre canal si noul strat de asfalt e undeva la 20-25cm. mi se pare absurb sa lasi drumul asa. e ca si cum ne-ar fi scuipat in ciorba in fata si ne-o dau sa o mancam. noi suntem de vina ca nu iesim (bine, eu nu trec pe acolo din fericire) sa-i ciomagim pana fac treaba cum trebuie. e o solutie cretina, dar nah, e singura. am vazut-o la unguri, la francezi, ceva ceva rezultate da.

in schimb gasim solutii alternative, cumparam asfaltul sa ne facem o alee, loc de parcare etc. vedem mereu jumatatea plina. ciupim ce putem. frimiturile ne fac fericiti.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#141 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 august 2009 - 10:51

Dragilor (Cata si Ciprian), orice lucru/persoana/initiativa/stare de fapt/etc poate fi privit din mai multe puncte de vedere.
Orice ni se poate parea bun sau rau in functie de starea in care suntem, cunostintele pe care le avem, perceptia sau asteptarile noastre.
In orice putem gasi si aspecte pozitive si aspecte negative.
Orice si oricine are defecte si calitati. Nimic si nimeni nu e perfect.

Ok, nu e Romania tara ideala, avem drumuri in general mai proaste decat ale austriecilor, nu suntem la fel de educati si nici la fel de seriosi ca austriecii, nivelul de trai e mai scazut decat al altora, interesul manifestat al politicienilor e slab, calitatea serviciilor e destul de proasta si asa mai departe.
Dar voi chiar credeti ca DOAR asta e de noi ?! Ca DOAR asta trebuie scos in evidenta? Ca DOAR asta e de spus despre aceasta tara?
De ce D-zeu vedeti la altii numai partile bune si la noi numai pe alea proaste?
Imediat ce face cineva ceva, nu e bine, are interese materiale, profita, face totul gresit, spune minciuni, este neprofesional.
De ce?! In acest caz pt ca nu precizat exact calitatea asfaltului si pt ca nu a scos in evidenta si acest aspect negativ!

WTF ??!!

Am tot cautat si n-am gasit ghiduri amanuntite cu chestii de vizitat pe la noi. Am vazut linkul, am citit articolul si m-am bucurat ca mi-a mai dat 2-3 idei si ca se scrie si despre turism.
Asta am retinut eu din el. Nu m-am gandit deloc la asfalt, interese sau alte d-astea ...

Cand s-a scris despre articolul despre scandalul din "rabla" germana - freezone, postul 1866 - nu v-ati sesizat deloc. La ei e ok ...
Daca parasiti autostrada si va rupeti roata intr-o gropa in Austria, probabil e ok, la ei se permite ca e doar una ...

Voi nu va saturati de negativismul asta? Nu va plictisiti de atatea nemultumiri pe care vi le creati? Nu va doare ochiul de barna aia pe care va faceti ca n-o vedeti de paiul din ochiul altora?! Si la ce va ajuta fratilor aceasta stare ??!!

Am fost in tari sarace in care oamenii nu au strazi, daramite asflat, nu au masini, nu au mai nimic. Dar zambeau !!! Iar ghizi vorbeau foarte frumos despre ei si tara lor (in discutiile private pe care le-am avut).

Am fost in Turcia si au vrut sa ma insele in taxi, sa ma cazeze la hotel in camera fara chiveta si cu Igrasie.
In New York umblau noapte sobolanii prin camera de hotel.
In Italia a intarziat avionul 3 ore.
In Egipt am mancat cea mai proasta mancare, am mers pe autrostrazi fara nici un indicator, unde masinile merg noapte cu farurile stinse.
Am facut afaceri cu nemti neseriosi, care intarziau livrarile
Am vazut austrieci incompetenti, dezinteresati si lipsiti de creativitate.
Si asa mai departe...
NIMENI NU E PERFECT! Le au si ei pe-ale lor. Nu suntem noi cei mai de (cuvant urat) din lumea asta.

Nu stiu pe unde ati umblat voi, dar eu am mers cu masina pe drumuri despre care nu as zice ca erau bune (crapate, cu unele gropi, denivelari, valuri) in tari precum Austria, Italia, Turcia, Bulgaria, SUA, Serbia, Cehia. Si poate si in altele, dar nu imi amintesc.
E adevarat, nu erau autostrazi, dar nici astea de care e vorba in articol nu sunt.

Drumului Rm Valcea - Tg Jiu are cineva ceva sa ii reproseze? Nu e ca in palma?
Drumul Ploiesti - Cheia - Brasov puteti sa spuneti ca nu e bun?
Transfagaranul e stricat, la fel parca si ala pe la vatra Dornei, dar la asta se lucreaza.
Dar cum voiati sa formuleze?

Incredibil ...

Si Ciprian, ghilimele alea doresc sa sublinieze faptul ca in acea exprimare nu ai fost deloc corect.
Poate erai corect daca spuneai "articolul prezinta informatii utile si interesante, e de apreciat intentia de a se polulariza trasee turistice de la noi din tara, totusi unele detalii nu sunt corect relatate. Calitatea asfaltului pe unele troansoane mentionate nu este la nivelul prezentat..."
Dar tu nu faci decat sa arunci o lumina negativa asupra lui si sa ignori orice altceva in afara de calitatea asfaltului. Ti se pare corect?
Si tot acolo voiam sa evidentiez si tendinta asta de a critica, de a ne lega de partile rele in loc sa ne focalizam pe alea bune.
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#142 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 august 2009 - 11:25

mai, daca romanul din nastere nu ar fi fost focalizat pe partile bune, se spanzura singur de mult. mie mi-a ajuns cu partile bune. daca facem un lucru, sa-l gandim de 10 ori, sa-l facem o data bine.

ok, ai fost in america de sud. ca turist. normal sa vorbeasca tara de bine. dar am spus eu ceva despre tara de rau? sunt saraci si aia, mai saraci ca noi. sa ne bucuram intr-un fel. dar e oare ok, cand stim ca de fapt la noi chiar se poate face, chiar au cu ce. nu mi se pare ok.

in egipt nu cred ca a spus cineva vreodata ca ar fi mancarea buna in nici o reclama. de fapt tara in sine e una foarte nasoala. au noroc cu niste mosteniri istorice, le exploateaza. noi ce facem cu ale noastre?

italia e o tara de inculti si totusi sunt unde sunt. uite ca se poate. romania produce licentiati pe banda rulanta, care sunt inutili. niciodata nu am avut prioritati bune. parca e un blestem.

orice guvern e corupt (inclusiv la nemti sau unde vrei tu), dar face mult pt tara si mai putin pt el, ca sutn bani pt toti. la noi e calicie, avarism, invidie, orice vrei tu. am luat din europa ce a fost mai prost si l-am bagat repede si in romania. asa m-am lamurit de ce vor toti sa faca fantani, telegondole, palmieri etc. am ramas prost. deja ii suspectez de o oarece imbecilitate pe toti cei care au putere de decizie in tara asta.

revenind la articol, problema mea este si a tot fost de mi s-a acrit, daca faci un lucru, pai fa-l nene. iti asumi o raspundere, vrei sa pui pe harta niste obiective, pune-le cum trebuie. altfel ce realizezi? la un drum ales aleator, poti sa-ti pierzi credibilitatea instant. despre starea drumurilor au scris ce-i din zonele respective (pe forum sau chiar la articol), plus eu de fiecare data cand le-am facut. acum tie si transalpina ti s-a parut simpla, nah, poate ai un grad de toleranta sau abilitate rutiera mult peste media de aici, e ok. eu am facut cred ca 90% din tara asta, stiu drumuri, oameni, peisaje etc.

asta e tot ce vreau. faci ceva, fa-o cum trebuie. sunt satul pana peste cap de legile din romania si de lucrurile facute de catre romani. ca mai fac si altii la fel, intr-un final nici n-ar trebui sa-mi pese. caut evolutie fata de lucrurile bune, nu mentinere fata de cele acceptabile la alte tari. tindem spre un oarece progres, nu? un articol despre obiective turistice (asa am ajuns noi sa le spunem, ca de fapt articolul e fix despre drumuri si cat de tari sunt ele) se face bine documentat, cu lux de amanunte si tocmai cu detalii despre lucrurile neplacute pe care le poti gasi acolo si eventual cum sa le ocolesti sau sa le minimalizezi importanta. o insiruire de drumuri asa poti face si tu, cred ca mai bine ca el. pot face si eu vreo 10 insiruiri, multe le-am trecut pe forum cu lux de amanunte.

hai ca de curiozitate am inceput sa-i citesc si articolele. din ce-mi dau seama, articolul in discutie nu e punctul lui forte, probabil l-a scris rugat de cineva sau ca i-a venit lui asa dintr-o data sa bage si altceva. deci nu sunt chiar nebun.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#143 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 10 august 2009 - 12:05

Salesman am si precizat ca frumusetile naturii, obiectivele, etc., din RO sunt acolo, exista si, daca vrei, pot afirma cu tarie si ca merita cu prisosinta sa fie vizitate.
De acea corectitudine de care spui tu trebuia sa dea dovada autorul articolului, cand ar fi trebuit sa mentioneze starea deplorabila a unor drumuri sau portiuni din ele. Nu eu am scris articolul si nu eu trebuie sa scriu unul corect doar pt a evidentia scaparile autorului.
Fi convins ca daca la noi s-ar fi lucrat, ca timp si calitate, precum in tarile "cu apa calda" s-ar mai inteles sau trecut cu vederea unele din inconveniente; dar cum la noi este situatia cunoscuta..............
Rm Valcea - Tg Jiu este ok cu cateva mici exceptii (unde incadrez si cele 2 sau 3 portiuni in lucru, cu semafor); l-am facut acum o luna de zile. Dupa Tg Jiu nu mai este chiar la fel. Oricum nu se compara cu Pitesti - Rm Valcea.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#144 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 10 august 2009 - 07:45

Există �n Rom�nia zeci de rute care reuşesc să str�ngă laolaltă peisaje naturale cu nimic mai prejos dec�t cele din Austria sau Elveţia, monumente istorice de pe lista UNESCO, asfalt bun şi trafic redus. Iată cinci dintre cele mai interesante trasee turistice de parcurs cu maşina.

2.500 km de drumuri naţionale au fost modernizate p�nă �n prezent, alţi peste 4.000 fiind asfaltaţi �n cadrul �Programului de �reabilitare primară"

DRUMUL MĂNĂSTIRILOR

Bistriţa � Vatra Dornei � C�mpulung Moldovenesc (DN 17) � Moldoviţa � Marginea (DN 17A) � Gura Humorului (DN 2E). Circa 230 km de serpentine ce leagă Ardealul de Bucovina prin pasul Tihuţa (zonă ce l-ar fi inspirat pe Bram Stoker c�nd a scris �Dracula") şi apoi fac legătura �ntre cele mai celebre mănăstiri din Rom�nia: Moldoviţa, Suceviţa, Arbore, Voroneţ şi Humor, patru dintre ele aflate, din 1993, pe lista Patrimoniului Cultural Mondial al UNESCO.

SPRE INIMA TRANSILVANIEI

Ploieşti � Cheia � Braşov (DN 1A) � Sighişoara � T�rgu Mureş (DN 13). 280 km de asfalt ca-n palmă, serpentine mai mult sau mai puţin str�nse, zeci de urcuşuri şi cobor�şuri. Un drum pentru cei cu adevărat pasionaţi de condus (�n zilele de lucru, porţiunea de p�nă �n Braşov poate fi aglomerată cu vehicule grele). Crestele Ciucaşului, cetăţile din Feldioara, Rupea, Saschiz şi Sighişoara ori numeroasele biserici medievale sunt �premii" pentru cei care se �ncumetă la acest traseu.

PE VALEA BISTRIŢEI

Piatra Neamţ - Bicaz � Poiana Largului � Topliţa (DN 15). Traseul de140 km parcurge valea Bistriţei, ajunge la barajul de la Bicaz şi apoi urmează, �n serpentine, malul lacului Izvorul Muntelui pentru circa 50 km. Urmează traversarea Carpaţilor, spre Transilvania, trec�nd prin Borsec şi la sud de masivul Călimani. Trebuie spus că ambele drumuri care merg mai departe din Topliţa, spre Reghin şi spre Gheorgheni, sunt �n stare proastă (primul fiind, pe alocuri, aproape impracticabil).

�NTRE OLTENIA ŞI BANAT

R�mnicu V�lcea � T�rgu Jiu (DN 67) � Băile Herculane (DN 67D) � Plugova (DN 6) � Anina (DN 57B) � Reşiţa (DN 58). Drumul, �n total cam 300 km, şerpuieşte pe la poalele munţilor Par�ng, V�lcan, Cernei, Semenic şi Aninei, trec�nd pe l�ngă mănăstiri celebre, ca Hurezi sau Tismana sau prin locurile unde a trăit şi creat Br�ncuşi (Hobiţa şi T�rgu Jiu). Staţiuni precum Băile Govora, R�nca sau Semenic sunt şi ele uşor accesibile.

TRANSFĂGĂRĂŞANUL

Piteşti � Curtea de Argeş - B�lea � C�rţişoara (DN 7C) � Sibiu (DN 1). Cel mai celebru �drum frumos" din Rom�nia este deschis, �n general, de la 1 iulie la 1 noiembrie. Mănăstirea Curtea de Argeş, cetatea Poienari, barajul şi lacul de acumulare de la Vidraru sau cascada B�lea sunt printre cele mai interesante locuri ce pot fi văzute pe acest traseu. La altitudinea maximă de 2030 m, priveliştea asupra crestei Făgăraşului şi a lacurilor alpine �ţi taie răsuflarea.

Sursa: http://www.capital.r...nia-123079.html

o iau asa din ce stiu,baiatul ala de a scris articolul cred ca a mers cu Logan sau Dacia 1310
Transfagarasan-nu am ce cauta pe partea dinspre Curtea de Arges toti amicii care au fost pe acolo au zis sa stau linistit,partea dinspre Sibiu am fost prin februarie si am urcat pana la telecabina(ma rog pana unde era deschis drumul) acceptabil oricum la limita(atunci nu aveam H&R e posibil ca acum sa cedez nervos dupa cativa km)
Intre Oltenia si Banat-R�mnicu V�lcea � T�rgu Jiu (DN 67) � Băile Herculane (DN 67D) � Plugova (DN 6) � Anina (DN 57B) � Reşiţa (DN 58).
aici e de vorbit Valcea Tg Jiu e destul de bun apoi din cate stiu se cam termina emisiunea
Pe Valea Bistritei-habar nu am poate ne ajuta Oaspetele

Ploieşti � Cheia � Braşov (DN 1A) � Sighişoara � T�rgu Mureş (DN 13). -singurul drum ok
Bistriţa � Vatra Dornei � C�mpulung Moldovenesc (DN 17) � Moldoviţa � Marginea (DN 17A) � Gura Humorului (DN 2E)- am inteles ca e ok nu cunosc personal

Off topic -as vrea sa vad si eu un bulevard in Bucuesti unde sa nu simt gurile de canal(care sunt strategic amplasate pe toate benzile)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#145 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 10 august 2009 - 08:41

ok, hai s-o lasam balta ca nu ajungem la un numitor comun.
eu vorbesc de atitudine, voi chiar nu vedeti dincolo de drumuri si gropi...

dar e ok.
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#146 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 10 august 2009 - 08:57

Starea autostrazi, mai ales in zona km 50 este legata si de faptul ca nu se respecta legea.
In acea zona este o mare cariera de nisip. Un drum ce leaga autostrada de comuna Potlogi, asfaltat in anul 2004(cu alegerile) astazi este praf. Si cand ma refer la respectarea legi, ma refer de la procesul tehnologic de asfaltare pana la sarcina maxima pe osie.. sau mai bine zis cat de incarcate sunt camioanele cu nisip.
Stiu ca o mare sperietoare este cantarul pt cei cu camioane, basculante si tiruri.
Adaugat cu cat se fura la asfaltare...avem ce avem.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#147 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 august 2009 - 09:01

viata bate filmu, si articolul.

sunt si drumuri bune in ro, dar sunt pline de tir-uri, carute, biciclisti si betivi.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#148 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 august 2009 - 09:33

alex, aici vorbeam despre drumul Bistrita-Vatra Dornei. e drept, am relatat doar pana la granita de judet, BN cu Suceava.

azi am fost pana sus la Dracula, adica partial din primul drum. mai sint exact 2 zone cu semafoare, unde nu stai oricum prea mult. o zona se va rezolva cat de repede, pentru cealalta fiind probabil nevoie de mai mult timp. in rest, drum lat, frumos, probabil mai sint zone fara stratul de uzura dar e ok. mul mult mai bine ca acum 2-3 ani. peisajul si traseul in sine poate concura fara probleme cu Brasov - Tg Mures.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#149 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 august 2009 - 02:51

ok, hai s-o lasam balta ca nu ajungem la un numitor comun.
eu vorbesc de atitudine, voi chiar nu vedeti dincolo de drumuri si gropi...

dar e ok.


te superi degeaba. ai avut o atitudine de politician. "sa fim multumiti si recunoscatori ca se face ceva".

pe acelasi calapod ni se scot ochii ca ni s-a facut (chiar 2) pasarela la intrarea in bucuresti, pasaj, centura, autostrada etc.

cunosc foarte bine insusirea criticilor prin lauda, dar nu am ce sa vad dincolo de drumuri la un articol care se refera tocmai la ele cu titlu de oda.

plus, critica e constructiva daca nu suferi de frustrari.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#150 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 14 august 2009 - 03:09

a, dar nu m-am suparat deloc.
numai ca vorbeam de lucruri total diferite, de aceea am considerat ca nu avea rost continuarea discutiei...

nu stiu daca e atitudine de politician, dar ii apreciez pe cei ce fac ceva si nu pe cei care doar se plang si ii barfesc pe primii pt ca nu fac perfect...

critica zici?! pai puteai s-o numesti asa daca avea un anumit continut si daca era pusa intr-o anumita forma, altfel sunt doar frustrari (ca tot veni vorba) facute publice.
a, si trebuia sa i-o cumunici omului ca sa fie constructiva...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi