Salt la continut


Fotografie
- - - - -

starea drumurilor nationale


  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#151 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 14 august 2009 - 06:38

Astazi am facut, din nou, traseul Buc -> Pitesti -> Rm Valcea -> Tg Jiu + 20km si retur. Cele 3 zone in lucru, semaforizate, cu ~15km inainte de Horezu, erau tot in lucru; singuradiferenta este ca una dintre ele nu mai era semaforizata. De altfel multe portiuni din acest traseu ar necesita reparatii (incepand cu A1), dar........
Am plecat dimineata devreme, la ora 04:45 faceam plinul la OMV-ul de pe b-dul Corneliu Coposu, in ~15 min dupa ce am iesit din benzinarie eram la intrarea pe autostrada, in conditiile in care am prins ceva semafoare, dar am mers in limita (sup) a regulamentului. Desi la ora aceea nu ma asteptam la prea multa circulatie, intreaga A1 a fost "polulata", f rare fiind zonele fara nicio masina. Parcurgerea mirobolantei pseudoautostrade A1 mi-a luat 45-50 min, dar media consumului pe aceasta portiune m-a cam nedumerit (cam maricuta), in speta a fost de 5,6%. Insa media intregului traseu (la ducere, masina goala, doar eu ca sofer, ac off ca nu era cazul) a fost mai buna, anume de 4,5% - explicabila datorita nr f mare de sate, catune, etc. si cum nu mai stiam care-i treaba pe acolo cu radarele am lasat-o mai moale (atat de moale incat la un moment dat m-au depasit, in localitati diferite, un autocar si un camion cisterna, ambele ruland cu 95 - 100 km/h).
Ce mi-a "placut" pe A1, pe langa "calitatea" suprafetei de rulare, au fost cei cativa "maestrii" ai volanului care desi ma vedeau venind pe banda a 2, depasind coloana respectiva de masini, se gaseau sa intre si ei in depasire, in fata mea, obligandu-ma sa reduc de la 150km/h la 70km/h in max 60m distanta.
Traseul a fost parcurs in 3,5 h.
Schimbari majore privind starea drumurilor nu am vazut, fata de acum 5 sapt, dar o usoara imbunatatire se evidentiaza.
Ce m-a nedumerit cel mai tare, a fost in Tg Jiu, cum se traverseaza orasul, dinspre Buc / Rm Valcea spre Tismana, sunt 3 semafoare; ei bine acum, dupa fiecare semafor exista si un sens giratoriu. Adica, stai la semafor sa se faca verde, dupa care mergi 2 m si stai sa cedezi trecerea in sensul giratoriu, pt a putea merge inainte; poate, repet poate, as fi inteles daca era ori una ori alta (fct de prioritati, etc.), dar asa amandoua ? wtf ?
La intoarcere, masina a fost plina de pers., de bagaje numai spun, ca numai eu stiu cum le-am aranjat pe toate in masina (e drept ca nu a fost atat de multa greutate cat volum, toale fff multe, jucarii pt 2 copii, patul pliant, carucior, olite si alte nazbatii, samd), ac on tot timpul, mers normal, destule (dar nu f multe) depasiri din scurt, timpul a fost de 4,5 h, iar consumul mediu a avut o valoare de 5,2%.
Daca imi mai amintesc ceva interesant revin.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#152 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 23 septembrie 2009 - 11:41

A mai fost cineva recent pe Transalpina? As vrea sa trag o tura si inteleg ca ar fi inchis din cauza lucrarilor de modernizare intre Ranca si Obarsia Lotrului.
  • 0

#153 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 septembrie 2009 - 11:44

vezi topicul de pe softpedia, nu am mai avut timp sa-l citesc. au fost multi colegi de pe forumul subaru si vw si au trecut toti.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#154 NEMESIS

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 Mesaje:
Inregistrat: 15-septembrie 09
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.8T 4x4

Scris 29 septembrie 2009 - 01:30

Curtea de Arges - Campulung ESTE DE EVITAT, drumul este intre mediu si prost ! Pacat de priveliste...
In schimb, drumul european Campulung - Brasov este refacut asa ca pana la Bran se merge perfect. Apoi, acelasi drum insipid din placi de beton.
  • 0
"Daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada ... fa-ti planuri...
Nu toti ratacitorii... se si pierd..."

#155 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 29 septembrie 2009 - 05:40

Merci Nemesis. Din nefericire intrebarea viza Transalpina (Novaci - Sebes) si nu Transfagarasanul.
  • 0

#156 NEMESIS

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 Mesaje:
Inregistrat: 15-septembrie 09
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.8T 4x4

Scris 29 septembrie 2009 - 07:03

De la Novaci pana la Ranca este in general f bun, cu exceptia ultimilor km aflati in lucru. La fel si la iesirea din Ranca pe Transalpina, drum in curs de asfaltare, aflat in lucru. Aceste date sunt actuale acum 2 luni cand am fost pe acolo. Pana la Obarsia Lotrului este drumul descris pe Softpedia, cu trecere prin vad la podul inca nerefacut inainte de Obarsia Lotrului. Pana la Sebes nu stiu, dar era f prost prin primavara...
  • 0
"Daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada ... fa-ti planuri...
Nu toti ratacitorii... se si pierd..."

#157 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 29 septembrie 2009 - 07:34

Am facut toata transalpina in acest weekend. Situatia se prezinta in felul urmator:
Susag - coada lacului Oasa: asfaltat 99.9%
coada lacului Oasa - Obarsia Lotrului: neasfaltat, se lucra intens chiar si in weekend
podul peste Lotru: este finalizat, insa nu era deschis circulatiei trecandu-se tot prin vadul apei care este insa f. mica datorita secetei
pod peste Lotru - iesirea din padure: acelasi drum forestier ingust, stricat partial de utilajele de la exploatarea forestiera, cu noroi pe alocuri - asta este singura zona in care trebuie putina atentie, asta daca esti cu un turism cu garda la sol de 13-14 cm
iesirea din padure - Ranca: drumul este pregatit pentru asfaltare fiind largit si acoperit de piatra concasata; se lucreaza la consolidarea protiunilor mai dificile si la viiaductele pentru scurgerea apei de ploaie
Estimez ca la anul pe vremea aceasta 99% din transalpina o sa fie asfaltata. Deh, interesele sunt enorme, baietii asteptand deja cu camioanele de transport lemne la baza muntelui. :angry:

Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
  • 0

#158 NEMESIS

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 Mesaje:
Inregistrat: 15-septembrie 09
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.8T 4x4

Scris 29 septembrie 2009 - 08:51

Numai hotii de lemne de la guvernare puteau sa asfalteze un drum pt propriile lor interese, pt asta se gasesc mereu bani. :shouting:
  • 0
"Daca vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada ... fa-ti planuri...
Nu toti ratacitorii... se si pierd..."

#159 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 30 septembrie 2009 - 08:39

nu e de vina doar hotii de lemne...
vor sa dezvolte zona si din interes turistic.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#160 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 30 septembrie 2009 - 12:23

In interes turist este foarte bine cum e acum cu stratul acela de piatra concasata care eventual se poate reface odata la cativa ani. Daca nu ar exista traficul greu care are ca unic scop transportul lemnelor nu ar trebui o investitie asa de mare in crearea unei sosele de peste 100 km.
Oricum este interesant si faptul ca aceasta lucrare nu a fost prezentata cu surle si trambite de autoritati, inceperea lucrarilor fiind anuntat mai intai pe forumuri si apoi in mici articole prin presa.
  • 0

#161 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 30 septembrie 2009 - 01:20

Desi probabil interesele reabilitarii acestui drum nu sunt tocmai curate, partea buna e ca si cei cu masini mai de strada vom putea parcurge acel drum (din cate am auzit) superb.
  • 0

#162 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 septembrie 2009 - 01:57

din punctul meu de vedere e un drum pierdut. asa cum sunt multe altele unde nu ma duc pt ca nu suport lumea care se strange acolo. oricum partile accesibile erau pline de grataragii si manele. acum va fi crima. dar ce sa-i faci, trebuia drum pt aia care au teren acolo.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#163 DeLucian

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 09
  • Marca:Suzuki
  • Model:Swift
  • Motorizare:1.5

Scris 02 ianuarie 2010 - 10:15

Dealul Negru - intre Draganu si Moraresti - CATASTROFA
Nu am vazut in viata mea un drum atat de prost, si mai ales sa se deterioreze atat de rapid, pentru ca acum 6-7 saptamani era bun.
Daca ai fi platit o firma sa sape gropile alea, te-ar fi costat cred milioane de euro(macar un euro pe groapa). Vorbim aici de gropi serioase(jumatate de roata).
Cica e de la deszapezirea cu sare. Ecuatia se pare ca e : Asfalt + Sare = Nisip
Sunt curios cine va raspunde pentru asta.
  • 0

#164 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 02 ianuarie 2010 - 10:36

Sunt curios cine va raspunde pentru asta.

:)
cred ca raspunsul il stii si tu deja.

o sa se dea iara o caruta de bani sa se reasfalteze in primavara...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#165 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 ianuarie 2010 - 10:42

Ecuatia se pare ca e : Asfalt + Sare = Nisip

eh, cica nisip + sare = nisip.
:)
cine ma, berceanu, cel mai tare ministru ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#166 DeLucian

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 09
  • Marca:Suzuki
  • Model:Swift
  • Motorizare:1.5

Scris 02 ianuarie 2010 - 11:44

Varianta reala(sugerata si de colegul ska) : NIMENI. Asta e, reasfaltam de la buget.
normal ar fi o combinatie intre asfaltator, deszapezitor sau cel care a semnat contractul de folosire a sarii( adica un bugetar amarat si spagar ).
PS:
Daca acualizam ecuatia ar fi nisip + sare = VID ( de aici rezulta gaura ) :)

Aceasta postare a fost editata de DeLucian: 02 ianuarie 2010 - 11:45

  • 0

#167 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 ianuarie 2010 - 01:18

De platit ar trebui sa plateasca asfaltatorul, ca ar trebui saa fi oferit si garantie la lucrare. Nu inteleg de ce se tot da vina pe operatiunile de deszapezire si pe traficul agresiv :). Anii trecuti nu s'a facut deszapezire?
Eu sunt bucuros ca prea curand n'o sa am drumuri decat prin judet si p'aici inca e f buna situatia drumurilor.

De A2 stie cineva ceva concret? Intelesesem ca si asta s'a facut praf ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#168 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 ianuarie 2010 - 01:38

si ala e asfalt nou.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#169 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 02 ianuarie 2010 - 02:25

DN2 in Afumati si Voluntari e praf, numai gropi si gropite peste tot. In Voluntari pe ploaie situatia era de de-a dreptul penala, pe banda 2 dadeai din groapa in groapa, iar pe banda 1 din balta in balta - sa alegi constient intre pana/janta ovalizata si acvaplanare. In Bucuresti am vazut totusi mai putine gropi :ph34r_anim:
  • 0

#170 DeLucian

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 09
  • Marca:Suzuki
  • Model:Swift
  • Motorizare:1.5

Scris 02 ianuarie 2010 - 03:05

Aoleu, nici macar nu m-am gandit ce s-ar fi intamplat daca ar fi fost gropile pline cu apa. Era ud pe jos, dar nu se umplusera gropile cu apa. MARE ATENTIE pt cei care circula pe Dealul Negru.

De platit ar trebui sa plateasca asfaltatorul, ca ar trebui saa fi oferit si garantie la lucrare. Nu inteleg de ce se tot da vina pe operatiunile de deszapezire si pe traficul agresiv :). Anii trecuti nu s'a facut deszapezire?

Poate ca nu s-a facut si doar s-a platit. Din cate stiu eu, sarea distruge asfaltul si nu trebuie folosita. La modul in care a fost distrus pe Dealul Negru e imposibil sa fie numai sarea de vina,

Aceasta postare a fost editata de DeLucian: 02 ianuarie 2010 - 03:03

  • 0

#171 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 03 ianuarie 2010 - 12:18

soferii-s de vina.
ce circulati mah pe drumurile tarii?!?!
:D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#172 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 ianuarie 2010 - 01:34

"pe drumurile forestiere ale tarii" o sa zicem in curand :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#173 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 03 februarie 2010 - 09:37

Confirm situatia de pe Dealul Negru ! EVITATI!!! Evitati drumul ca gropile nu sunt de evitat!

Ca idee, Bucuresti-Seged, 7 ore consum 10.2 la suta.
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#174 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 03 februarie 2010 - 09:49

am fost ieri pe DN76 ( Oradea - Deva ) pana la Beius.
sa te fereasca cel de sus sa scapi intreg sau sa mergi noaptea...

plus, ca inainte de Beius, sunt niste curbe mai periculoase, unde e si limitare de 50kmh.
acolo si-au gasit capetele seci sa stea cu radarul.
oricum drumul e atat de prost incat trebuie sa fii inconstient sa mergi cu mai mult de 50kmh pe craterele alea, ca gropi e cuvant prea mic.

deci in judet, singurele drumuri decente sunt :
Oradea - Bors si Oradea - Cluj ( unde au mai aparut gropi, dar s-au mai reparat )

in rest :
Oradea - Satu Mare, Oradea - Deva, Oradea - Arad, SUNT PRAF!!!
incepe sa-mi para rau ca mi-am luat masina pe care mi-am luat-o.
poate un gip second era mai bun.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#175 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 03 februarie 2010 - 10:18

incepe sa-mi para rau ca mi-am luat masina pe care mi-am luat-o.
poate un gip second era mai bun.



sunt sigur ca FUJI HEAVY INDUSTRIES are un model de masina care sa-ti fie pe plac:))
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi