Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cauciucuri - partea a 2-a


  • Please log in to reply
1497 replies to this topic

#676 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 septembrie 2012 - 06:16

Am eu d-astea. Sunt multumit de ele.... ce-i drept eu niciodata nu am gasit niste cauciucuri pe care sa le consider perfecte :D
Si second disclaimer.... sunt late de 225, deci in nici un caz nu "sapa" cum ar trebui sa sape ;)

poi daca esti multumit de ele e mare lucru.
:D
pe tablele mele vin cu 205, oricum de mult t imp n-am mai facut kilometri prin nameti...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#677 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 21 septembrie 2012 - 06:46

@Fanatic: Cum te descurci cu CTR-ul iarna, prin zapada? Ma gandesc in special la garda la sol.
  • 0

#678 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 21 septembrie 2012 - 07:02

N-are treabă, merge pe sub ea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#679 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 22 septembrie 2012 - 12:20

supun dezbaterii publice, cu riscul linsajului public, urmatoarea dilema: anv de iarna eftine (Debica/Tigar)+anv vara ieftine vs. Vredestein Quadrac ALL SEASON.

masinile ruleaza in principal in oras, casa-birou, ocazional si extraurban, in medie 20k km/an, e vorba de loganuri 1.4mpi.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 22 septembrie 2012 - 12:21

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#680 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 septembrie 2012 - 06:31

Cat de mult conteaza pretul ? Da si tu scorurile.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#681 Fanatic

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.610 Mesaje:
Inregistrat: 28-august 03
  • Location:Cacapitala Romaniei
  • Marca:Porsche
  • Model:Boxster 981
  • Motorizare:2.7

Scris 22 septembrie 2012 - 07:20

@Fanatic: Cum te descurci cu CTR-ul iarna, prin zapada? Ma gandesc in special la garda la sol.


De 5 ani incoace m-am descurcat ok. Iarna trecuta ... cu Nokian-urile n-am ramas blocat niciodata, desi m-am bagat si prin zapada mai inalta afanata....
Cred ca in iarna aia dintre '07-'08 a fost mai nasol ca nu erau strazile deszapezite, si eram pe post de plug.
Aaa.... si rareori mai ating cu scutul la sleaurile mai adanci :)

Aceasta postare a fost editata de Fanatic: 22 septembrie 2012 - 07:21

  • 0

Ex-FN2 owner


#682 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 22 septembrie 2012 - 08:06

@Fanatic: mersi

Bleu, daca nu iese in extraurban prea des, eu as merge pe varianta cu anvelope dedicate fiecarui sezon. Chiar daca sunt ieftinache, sigur merg mai bine iarna decat un all-season, iar vara oricum banuiesc ca nu se merge la limita ca sa simti diferenta. Plus ca se castiga si ceva banuti din faptul ca le vei uza mai greu decat all-season-urile.
  • 0

#683 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 22 septembrie 2012 - 09:14

Daca merg putin indiferent pe ce drumuri all season, daca te apropii de 30k km pe an dedicate. Insa oricum nu economisesti enorm daca iei doar Vredestein. Din alea ieftine la discount de flota ar trebui sa iesi per bucata undeva la 180-185 cu tva inclus si montaj in timp ce la Vredestein nu vad cum ai putea cobora cub 300.
  • 0

#684 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 22 septembrie 2012 - 10:08

Eu unu as lua anvelope dedicate pentru fiecare sezon decat unele bunicele all season, dar mediocre per total
  • 0

#685 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 22 septembrie 2012 - 10:18

si eu sunt pentru anvelope dedicate. iarna/vara. daca tot nu face multi km, niste anvelope ieftine ( dar decente! ) o sa-ti faca treaba ok.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#686 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 22 septembrie 2012 - 08:59

Am cautat Continental dar nu am gasit nicaieri pe stoc. Pe de alta parte as mai astepta 2-4 saptamani pana sa le iau, ca sa gasesc unele cu un dot mai recent.

Voi de pe unde le luati? Prefer magazin in Bucuresti de unde sa le ridic personal. In felul acesta verific DOT-ul inainte de a le plati :)
  • 0

#687 Fanatic

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.610 Mesaje:
Inregistrat: 28-august 03
  • Location:Cacapitala Romaniei
  • Marca:Porsche
  • Model:Boxster 981
  • Motorizare:2.7

Scris 23 septembrie 2012 - 09:01

Eu pe alea de iarna le-am luat de la Autozone (ca aveau reducere :D), iar pe alea de vara de cei care mi le aduc si pe alea de moto (anvelopemoto.eu) :D
Ce-i drept eu n-am verificat DOT-ul la nici unele ca erau modele abia introduse si m-am gandit ca naiba ... vechi n-au cum sa fie :lol:
  • 0

Ex-FN2 owner


#688 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 23 septembrie 2012 - 08:04

Eu am procedat exact cum am spus mai devreme, iar in ultimul an am luat 3 seturi de anvelope! Am cautat modele convenabile cat de cat, preturi pe unde am gasit pe stoc, apoi m-am interesat de DOT-uri. Asa am ajuns sa iau gumele de vara pentru Accent de la Savhor, gumele de iarna pentru Forester de la Pitesti de la astia, iar gumele de vara pentru Forester de la astia.
Nici unul nu are preturi grozave, dar la un moment dat, pentru un anumit cauciuc, fiecare au intrunit cele mai bune conditii (model/pret/DOT/stoc).
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#689 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 23 septembrie 2012 - 09:53

io sunt in mutare de casa,am gasit o supercasa si ramin in configuratia precedenta,adica w124 merge femeia,ii iau gume de iarna PA4,si eu ma tirasc cu w140 cu gumele de iarna luate anul trecut pina voi gasi masina ce caut.Casa e la ses deci nu cred sa fie probleme de aderenta.Continental e submarca Michelin sau ma insel?
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#690 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 septembrie 2012 - 04:52

http://ro.wikipedia..../Continental_AG
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#691 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 septembrie 2012 - 03:05

Daca merg putin indiferent pe ce drumuri all season, daca te apropii de 30k km pe an dedicate. Insa oricum nu economisesti enorm daca iei doar Vredestein. Din alea ieftine la discount de flota ar trebui sa iesi per bucata undeva la 180-185 cu tva inclus si montaj in timp ce la Vredestein nu vad cum ai putea cobora cub 300.


Nu vorbim de discount de flota, ca flota mea e ca aia vanduta de Basescu - mari am fost mici am ajuns.... :lol: Ideea era ca sunt cateva masini care merg 15 max 20k km/an si care nu mai au nici de vara nici de iarna. Si bineinteles nici eu nu am buget de asa ceva......
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#692 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 24 septembrie 2012 - 03:48

Cat mai tii masinile? Daca crezi ca trebuie trecuta iarna asta si nu le mai prinde una baga direct de iarna si lasa-le asa pana le dai. Asa ai cost minim, cu maxim 800 lei/masina ai rezolvat problema.
Asa la liber un Vredestein din ala de zici tu este undeva pe la 340 lei, deci varianta asta este costisitoare din start ducandu-te peste 1300 lei/masina. Pe mine parca m-ar trage mai bine sa iau de iarna si pe urma sa urmaresc ceva oferte de vara care sigur or sa apara in dricul iernii(ceva de genul 170 lei/buc. cu DOT de inceput de 2012). In modul asta ai dedicate vs. all season la o diferenta mica de pret. La vanzare iti raman un rand de pneuri la care poate le mai gasesti intrebuintare(nu are rost sa le dai cu gume iarna-vara pentru ca oricum nu castigi nimic la pret mai ales daca le dai la pachet).

Daca vrei ieftin fara complicatii baga Debica Navigator si ai incheiat povestea. Iesi si la astea la maxim 800 si merg nu-i problema. Oricum daca e sa de-a cineva masina de gard la iarna o sa o faca si cu mama cauciucurilor.
  • 0

#693 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 septembrie 2012 - 03:57

or sa apara in dricul iernii

:blink:
  • 0

#694 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 septembrie 2012 - 04:17

La Debica Navigator ma gandeam si eu. Masinile care au mai ramas vor mai fi folosite minim 2-3 ani sau poate pana trag rotile in directii diferite :D
Pe de o parte nu prea imi vine sa fac rabat la capitolul siguranta, au fost vremuri cand s-au pus Continentaluri pe Loganuri cu >200k km fara nicio problema....Insa acuma s-a ajuns la 'lasa ca merge si asa inca un sezon' si merg oamenii cu rotile pepeni.....

Masinile care merg >20k vor avea gume dedicate. Insa cele de birou cred ca le arunc pe Navigator si asta e, mai bine decat cu alea vechi oricum.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#695 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 octombrie 2012 - 12:06

Am "insfacat" 4 bucati Nokian WR A3, pana la urma. La cat umblu eu iarna, sper ca va trebui sa le arunc inainte sa se consume.
Revin cu detalii, mai pe la iarna.
:)
P.S. 408 ron/bucata.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#696 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 octombrie 2012 - 12:51

eram sigur ca le iei, asa e cand te mananca undeva...

eu as fi luat sava Eskimo sau Kleber si de 200 lei bomboane la copiii sau o runda pe la supermarket.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#697 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 octombrie 2012 - 05:25

Am un amic care vinde cauciucuri, dar sub 430 nu le-a putut scoate. Asa ca a ramas ceva si pentru bomboane, care apropo, sunt rele.
:P
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#698 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 23 octombrie 2012 - 09:20

Anvelopele de iarna in mare sunt de 2 feluri: "sport" si "offroad". Primele sunt mai mult pentru drum uscat la temperaturi joase si zapada ocazional, celelalte nu sunt recomandate pentru viteze mari si franari puternice pe drum uscat, ci pentru zapada abundenta si gheata. Cea de a 3-a categorie le include pe cele cu tinte metalice. Sa nu fiti prea surprinsi daca ai anvelope bune din prima categorie care nu sunt exceptionale pe zapada si gheata.
  • 0

#699 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 24 octombrie 2012 - 07:49

Sa nu fiti prea surprinsi daca ai anvelope bune din prima categorie care nu sunt exceptionale pe zapada si gheata.



  • 0

#700 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 24 octombrie 2012 - 07:54

Anvelopele de iarna in mare sunt de 2 feluri: "sport" si "offroad". Primele sunt mai mult pentru drum uscat la temperaturi joase si zapada ocazional, celelalte nu sunt recomandate pentru viteze mari si franari puternice pe drum uscat, ci pentru zapada abundenta si gheata. Cea de a 3-a categorie le include pe cele cu tinte metalice. Sa nu fiti prea surprinsi daca ai anvelope bune din prima categorie care nu sunt exceptionale pe zapada si gheata.

:blink: :unsure: :huh: :lol:

Aceasta postare a fost editata de ska: 24 octombrie 2012 - 07:54

  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi