Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Audi Quattro versus restul 4x4- videoclips


  • Please log in to reply
690 replies to this topic

#26 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 20 februarie 2009 - 08:32

asta s-o crezi tu! (vorba reclamei) :)
cum sa ii dai cu elan? vrei sa te duci in pom (cum am facut eu la LRA)?
terbuie sa mergi incet si sigur; uneori te mai dai si jos sa vezi ce e dincolo de culme ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#27 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 20 februarie 2009 - 08:33

si normal, te opresti in ditai panta ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#28 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 20 februarie 2009 - 08:53

in principiu trebuie evitat, dar uneori te mai si opresti ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#29 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 februarie 2009 - 08:59

.........
cum sa ii dai cu elan? vrei sa te duci in pom (cum am facut eu la LRA)?
terbuie sa mergi incet si sigur; ......


Sefuuu, daca ai aderenta buna, faci ce-ti pofteste inimioara. Din pacate, in off-road nu prea e "asfalt" si daca nu esti hotarit, ramii intepenit asa cum zici tu: "incet si sigur".... :)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 20 februarie 2009 - 08:59

  • 0

#30 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 20 februarie 2009 - 09:33

pai sefu' hotaraste-te - ori am aderenta buna ori raman intepenit; sa stiu ce contracarez ;)

daca ai prea mult avant dai in pom (caz concret: eu; Frank stie)
sau poate de cealalta partea a "varfului" e o groapa si cazi in ea.
in offroad mai cu moderatie, avantul merge mana-n mana cu vizibiliatea.
vizibilitatea si rampa nu se prea potrivesc. da' eu cred ca tu stii mai bine ca mine chestiile astea :)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#31 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 februarie 2009 - 09:44

In situatiile de care zici tu, cel mai important e aparatul ala dintre volan si scaun... :)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 20 februarie 2009 - 09:45

  • 0

#32 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 20 februarie 2009 - 10:38

avant nu inseamna 100 la ora, ci sa poti mentine balansul sau miscarea in momentele dificile
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#33 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 20 februarie 2009 - 11:32

mai prin elan nu ma refeream sa-i dai TARE... ci sa-i dai indeajuns de tare cat sa treci/urci...

oricum mie si la LRA mi s-a spus de cateva ori... sa lipesc acceleratia de podea ca altfel nu urc/trec/etc... :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#34 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 februarie 2009 - 04:54

daca citesti zice ca Tiguan face timpi mai buni pe parcurs dar de o maniera mult mai agitata, cu multe ajustari, derapaje etc in vreme ce xDrive este imperial, cu trase mai curate si mai putine emotii.

citisem ca ESP-ul intra la greu. dar eram ironic la timpii afisati si la concluziile trase in general.

in off-road ii dai cand si unde trebuie, soferul "simte" momentele, daca nu o face, e grav. si oricum nu iese mereu ce vrei sa faci. accidentele sunt la ordinea zilei.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#35 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 20 februarie 2009 - 06:27

Ford chiar a oprit in timpul testului, restu s-au speriat de q5 si au zis sa nu se faca de (cuvant urat). Ne dam seama cam cit cunosteau masinile.

Q5 e singura masina de acolo cu diferential pasiv, la fel si R8 in celalalt test (visco de la Gaiardo). Rezultatele mi se par ok, oricum nu as lua Q5 pentru offroad k lumea, cel mult pentru niste excursii la munte.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#36 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 februarie 2009 - 06:33

explica care e buba cu diferentialul asta pasiv daca poti
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#37 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 20 februarie 2009 - 10:22

Ce am inteles eu (accept corecturi). Torsen poate distribui cuplu in raport de x:1 catre roata cu tractiune mai buna, fara ca cealalta sa se invirta in gol. Presupunem ca avem 100Nm la intrarea diferentialului, 3:1 raport de distributie cuplu si una din roti (stinga sa zicem) merge pe o suprafara a carui coeficient de frecare scade continuu pina ajunge la 0 (in aer). Cuplul distribuit intre roti de torsen va fi:

50/50
60/40
70/30
60/20 (deja roata stinga patineaza)
30/10 (la fel)
0/0 (de fapt 100 dar se invirte in gol)

Avem si un grafic care arata ca la tractiune 0, torsenul si diferentialul normal deschis se comporta la fel:
http://www.selmec.or...e_0005_N_02.gif

Cind zic pasiv ma gindesc la un mecanism care efectueaza o functie datorita desenului intrinsec, fara sa poata fi modificata de o actiune exterioara. Intra aici: torsen, visco, clutch type. Celelalte gen Haldex, xDrive, DCCD, ACD au la baza un ambreiaj care este strins/desfacut de un mecanism care este guvernat de un soft care analizeaza informatii de la niste senzori si care poate efectua functia de blocare chiar daca nu patineaza nici o roata (xDrive de exemplu face 50/50 pina la 20-30kmh indiferent de cita aderenta indica senzorii ca exista).
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#38 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 februarie 2009 - 10:42

multumesc
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#39 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 21 februarie 2009 - 12:21

Ideea era sa se opreasca toti complet, nu la plecare ci in punctul ala din mijloc cu roata in sus. Unii sau oprit mai mult ca altii.

Normal ca in off road nu te opresti daca nu e cazul. Numai ca in offroad nu ai obstacole de 30-50 de cm maxim de pe care intri din asfalt direct. Daca vrei sa demosntrezi ceva despre un sistem 4x4 trebuie sa-l pui in situatia de a demonstra, nu sa-i dai avint. Pai asa treceau toate indiferent de AWD, 4x4, permanent, neperamanent, FWD, RWD si atunci ce comparatie mai facem?
Da testele alea cu role nu le-ati vazut? Pai in offroad nu ai role...
  • 0
Salam. Florin Salam.

#40 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 21 februarie 2009 - 03:06

phey atunci trebuiau sa opreasca toate sa vedem care-i treaba ;)
si se zicea acolo de ESP on/off parca...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#41 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 februarie 2009 - 08:44

phey atunci trebuiau sa opreasca toate sa vedem care-i treaba ;)
.......


Evident ca trebuiau sa se opreasca. Cu avint treci si cu roaba....
  • 0

#42 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 21 februarie 2009 - 12:20

Cind zic pasiv ma gindesc la un mecanism care efectueaza o functie datorita desenului intrinsec, fara sa poata fi modificata de o actiune exterioara. Intra aici: torsen, visco, clutch type. Celelalte gen Haldex, xDrive, DCCD, ACD au la baza un ambreiaj care este strins/desfacut de un mecanism care este guvernat de un soft care analizeaza informatii de la niste senzori si care poate efectua functia de blocare chiar daca nu patineaza nici o roata (xDrive de exemplu face 50/50 pina la 20-30kmh indiferent de cita aderenta indica senzorii ca exista).


interesant. Pai daca e asa cum zici, Quattro e destul de slabut in comparatie cu unele sisteme active de la competitori...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#43 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 25 februarie 2009 - 05:36

Avind in vedere avantajele pe care le ofera (tractiune, variatia cuplului, uzura mica, compact, distributie asimetrica mai nou) nu cred ca un chestie mica precum apasatul frinei ca sa urci dealul mai conteaza. Mecanismul in sine este impresionant. Ca nu se compara cu EVO, Skyline sau Legend nu este o chestie negativa, nici n-ar putea.

Astept cu nerabdare primele comparative cu Audi S4 care are torsen central si LSD activ pe spate.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#44 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 26 februarie 2009 - 12:01

Pana la urma pentru ce dai 50.000 euro ? doar pentru confort si sigla ? Cand fabrici o asemenea masina cu performante maronii si ceri banii aia , ce-o fi in capul tau ? Ca vinzi o masina corecta sau ca tragi teapa unor bizoni ? SUV-urile n-ar fi rele in principiu daca ar fi pozitionate corect pe piata, nu ca niste limuzine de lux cu preturile de riguare. Stiti ce ar fi fost interesant ? Sa fie in testul respectiv si Hyundai Tucson..... sa vedem daca Audi si restul erau mai bune decat acesta, ar fi fost surprize neplacute. Intotdeauna se fac comparatii intre modelele scumpe pentru ca "sunt din aceeasi clasa" presupunandu-se automat ca sunt mai bune ca restul plutonului. Or fi mai luxoase, mai scumpe, dar la categoria off-road nu prea se simte diferenta de bani intre cele 2 clase.
  • 0

#45 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 26 februarie 2009 - 12:13

La categoria aia s-ar putea sa le bata si Tata.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#46 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 26 februarie 2009 - 02:26

Pana la urma pentru ce dai 50.000 euro ? doar pentru confort si sigla ? Cand fabrici o asemenea masina cu performante maronii si ceri banii aia , ce-o fi in capul tau ? Ca vinzi o masina corecta sau ca tragi teapa unor bizoni ? SUV-urile n-ar fi rele in principiu daca ar fi pozitionate corect pe piata, nu ca niste limuzine de lux cu preturile de riguare. Stiti ce ar fi fost interesant ? Sa fie in testul respectiv si Hyundai Tucson..... sa vedem daca Audi si restul erau mai bune decat acesta, ar fi fost surprize neplacute. Intotdeauna se fac comparatii intre modelele scumpe pentru ca "sunt din aceeasi clasa" presupunandu-se automat ca sunt mai bune ca restul plutonului. Or fi mai luxoase, mai scumpe, dar la categoria off-road nu prea se simte diferenta de bani intre cele 2 clase.


masinile premium sunt la mai multe categorii auto, nu le poti compara dupa utilitate pura pe toate, ca atunci si loganul e masina de lux. si atunci vei spune ca totusi o masina "cheala" e prea putin. hai sa mai punem. ok, mai punem. cine decide care e limita unde ne oprim? buzunarul tau. bun, dar buzunarul altuia NU. el pipaie bordul, pielea fina, imaginea pe care masina i-o ofera. este FIX ca la haine. tu NU vei da in veci 10k� pe un costum, cred ca ai prefera sa mergi dezbracat. altii au zeci de astfel de costume. e snobism? depinde ce ideologie politica adopti. in capitalism nu exista asa ceva. se pare ca tot mai putin ne place capitalismul si preferam mai degraba o "uniformizare" a statusului social. saracii vor saliva si vor spune DAAAA, VREM. oare? comunismul nu face bani si nu prea are cum sa asigure un nivel de trai ridicat (de multe ori nici decent). stim ce inseamna asta. nu ne trebuie o extrema sa tratam o problema. vezi cum se leaga alegerile facute in viata cu chestii aparent fara legatura? culmea e ca in faliment nu sunt producatorii care se bazau pe SUV-uri.

quattro a fost gandit pt RALIU, NU off-road. nu-si ia nimeni Q7 pt off-road. ca o masina dintr-o mie ajunge intepenita prin cine stie ce noroaie, sunt cazuri izolate si in mare parte de vina e soferul, nici o masina cu gume de sosea nu trecea pe acolo. strict din punctul asta de vedere nu e nici o pacaleala.
si la tine e o iluzie ca ai masina de off-road. e undeva la mijloc, dar pt off-road, e FOARTE departe. tucson e o masina corecta, la nivelul ei, dar la ani lumina de off-road. daca ajungem sa o comparam doar la utilitate ne intoarcem la primul paragraf si, desi pare greu de crezut, declansam o reactie in lant care in final sigur nu va avea rezultatul dorit (nici nu pot intelege care este de fapt).

SUV-ul e o masinuta care sa-ti permita sa mergi fara grija garzii la sol, pe drumuri mai proaste, nu la carpat trophy. ca exista si SUV premium nu e nimic rau, nu e nici pacaleala, nu sustine nimeni ca sunt de offroad (sa zicem exceptie land rover, care are pretentii pt toate modelele, desi s-a vazut ca sunt vai de ele de fapt, in conditii de echipare cu gume speciale, care nu sunt din fabrica si pe care nu da nimeni banii mai tarziu, dar pleaca cu ideea ca are masina capabila in off-road, asta e cam pacaleala - in partea opusa a fost bmw, care nu a chinuit masinile asa rau, dar le-a dotat cu gume normale).

mai degraba am discuta SUV vs cross-uri. care solutie e mai buna? ce avantaje are fiecare? si in final ce merita cumparat.

aud ca domne, numai romanii cumpara SUV-uri din astea, cumpara toate bmw-urile X6 din germania, ce prosti. NU. se adapteaza drumurilor de aici. nemtii au masini MULT mai puternice, dar adaptate la soselele lor. ca avem noi boala pe posesorii de Q7, e ALTCEVA. daca nu ar fi Q7, e bmw, daca nu e bmw, e passat.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#47 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 26 februarie 2009 - 03:09

cata, acuma mai vorbim.
:thumb:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#48 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 26 februarie 2009 - 05:17

Stai ca nu inteleg bine..... cu Audi Q5 se face raliu ?hm....... Sau daca dai 70.000 euro pe un Audi Q5 si pe langa luxul cuvenit cer si performante offroad , macar ca un Freelander + reductor, adica la nivel de Touareg dotat, cer cumva prea mult ? Daca totusi imi cumpar un costum de 10K cer prea mult sa fie tratat Scotch 3M astfel incat sa am o oarecare protectie ? sau cer prea mult daca vreau sa nu se rupa nasturii cand trage iubita de mine ca vrea sa facem dragoste ? Teoria ta e frumoasa ca ideologie, dar intotdeauna cand nu se tine seama de realitate se da cu oistea in gard, vezi comunismul, fascismul, iar acum favoritul tau probabil, capitalismul , care incepuse sa vanda mai mult iluzii decat pragmatism. Fiecare are dreptul sa-si goleasca buzunarul cum doreste, e problema lui asa cum o subliniezi si tu, dar cel care vinde ar trebui sa fie obligat sa informeze corect cumparatorul despre produsul in cauza. Cum ti se pare reclama in care Renault Koleus cu o familie parca de prostanaci saluta pe varful muntelui un echipaj de alpinisti ? Corecta ? Capitalismul da dreptul fiecaruia de a decide, dar nu da dreptul nimanui sa minta.

la repezeala ma uit la Audi pe site , la capitolul tehnica pentru a ma lumina. Sa presupunem ca am invatat inginerie si vreau sa vad care-i treaba cu Q5............... si ce vad: datele tehnice sunt afisate in germana, frumos o mai ascund dupa gard....... http://www.audi.ro/t...ik.php?K_ID=121

In schimb avem o pagina numai cu imagini, aici e in romana, pentru bizonii care trebuie sa cumpere dupa poze. http://audi.ro/galerie.php?K_ID=121

Aceasta postare a fost editata de greierasul: 26 februarie 2009 - 05:18

  • 0

#49 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 26 februarie 2009 - 05:30

Stai ca nu inteleg bine..... cu Audi Q5 se face raliu ?hm.......


tocmai ca invers e treaba, la baza quattro nu e pt offroad. si am mai explicat ca o mocirla si un deal nu sunt offroad. mai mult masinile astea NU sunt echipate cu gume pt offroad. Q5 e sa nu-ti faci griji pt diverse obstacole in care te-ai infige cu alte masini normale. si asa cum masinile sunt non-premium si premium, asa exista si tucson si Q5. practic ambele fac acelasi lucru, dar in alte conditii pe scaunul soferului.

Sau daca dai 70.000 euro pe un Audi Q5 si pe langa luxul cuvenit cer si performante offroad , macar ca un Freelander + reductor, adica la nivel de Touareg dotat, cer cumva prea mult ?


DA, eu cred ca daca o faci te aflii in eroarea de a lua masina nepotrivita si de a nu intelege ce inseamna offroad. fix ca cei care isi iau masini puternice si se asteapta sa mearga singure si tare.

Daca totusi imi cumpar un costum de 10K cer prea mult sa fie tratat Scotch 3M astfel incat sa am o oarecare protectie ? sau cer prea mult daca vreau sa nu se rupa nasturii cand trage iubita de mine ca vrea sa facem dragoste ?


atata timp cat la Q5 nu zboara rotile de nebune, argument invalid. logica de clasa a 9-a.

Teoria ta e frumoasa ca ideologie, dar intotdeauna cand nu se tine seama de realitate se da cu oistea in gard, vezi comunismul, fascismul, iar acum favoritul tau probabil, capitalismul , care incepuse sa vanda mai mult iluzii decat pragmatism.

tocmai e invers. nu sunt adeptul capitalismului, am spus ca e problema. PRAGMATISM inseamna sa nu simti nimic. e o cale foarte periculoasa daca o alegem. am explicat ca nu toti oamenii sunt la acelasi nivel. capitalismul nu vinde pragmatism, il recompenseaza. uneori are si derapaje. asta trebuie reparat.

Fiecare are dreptul sa-si goleasca buzunarul cum doreste, e problema lui asa cum o subliniezi si tu, dar cel care vinde ar trebui sa fie obligat sa informeze corect cumparatorul despre produsul in cauza. Cum ti se pare reclama in care Renault Koleus cu o familie parca de prostanaci saluta pe varful muntelui un echipaj de alpinisti ? Corecta ? Capitalismul da dreptul fiecaruia de a decide, dar nu da dreptul nimanui sa minta.


in comunism NIMENI nu te putea informa, ca era dus la canal. in capitalism uite ca suntem noi care informam. sunt astia care au libertatea sa faca teste. esti tu care poti alege din X produse in urma documentarii temeinice.

reclama koleos e facuta corect, pe un drum gen transalpina pe care il poate aborda sigur (care s-a facut si cu tico, greu, da s-a facut). nu era masina la carpat trophy pusa. pana si la x-trail unde se exagereaza mai mult, lucrurile sunt totusi in niste limite. ca omul vede imaginile alea si isi imagineaza ca trece prin zapezi, ca masina e submarin, ca 4x4 inseamna TOTUL (uita de gume, de diferente intre sisteme 4x4, ca masinile nu sunt real 4x4 si altele). aici e pur vina lor. iti iei o masina sa fie ce vrei tu, nu o iei dupa reclama de la tv.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#50 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 26 februarie 2009 - 08:11

cata tu esti omul exemplelor extreme combinate cu teoria medie :D
tu cand zici offroad deja te gandesi la simexuri si punti rigide, stanci de un metru, copaci cazuti de-a latu si zone mocirloase.
cand de fapt cuvantul e format din "off" si "road", ceea ce pe mine ma duce cu gandul la definirea unei zone fara sosea. vrei sa dezbatem putin ce e soseaua? :lol:
eu daca ies cu masina de pe sosea si colind pe coclauri, cum ma exprim dup-aia? near-road? rough driving plane surface? hard conditions road-like pavement, but not quite...?
te rog eu, lasa-ma sa zic "offroad" si sa descriu ce si cum, ca altfel ma incurc in englezisme ... :D

in alta ordine de idei, capitalism = comunism + marketing, adica daca in comunism statul ti-o trage si iti spune asta, in capitalism ti-o trage, dar iti spune ca e spre binele tau si ca de fapt tu asta vrei si chiar daca nu-ti dai seama acum, de fapt iti place si mai vrei !!!

audi, si nu numai ei, exploateaza prostia si superficialitatea omului, te lasa sa presupui ce vrei, merge pe senzatii si "feeling-uri" si de fapt iti vinde un mare bullshit...
iata aici cateva citate de pe audi.ro in care meseriasul producator induce ideea de offroad, fara a o afirma direct:
- Cautati un automobil care sa va transporte atat la serviciu cat si catre cele mai indeparatate destinatii montane? ... Descoperiti Audi Q7!
- Centrul atentiei pe sosele si pe teren accidentat - PACHET OFFROAD - Elementele componente de inalta calitate ... asigura o protectie ridicata la deplasarea pe teren accidentat (Cum offroad? Nu ziceati ca e SUV...)
- tehnologia modelului Audi Q5 este bine g�ndită, utiliz�nd tracțiunea integrală permanentă quattro care asigură o rulare mai stabilă �n viraje, pe carosabil umed și pe teren accidentat
.
- Audi drive select vă va duce exact acolo unde doriți.
- si culmea ipocriziei: Audi pune la zid pe Lexus pt ca declara consumuri mai mici decat in realitate. Audi frate, se gasi cine sa vorbeasca...

vorba aia, "nu e de vina cine cere, ci cine da!"
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi