Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Concedii si vacante - Unde, cum, cat, cand ?


  • Please log in to reply
1249 replies to this topic

#26 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 07 octombrie 2006 - 05:35

Mi-am facut si eu vacanta din anul acesta.Am ales Austria in mare parte.
Am mers cu masina.Renault Scenic 1.5 DCI
decat 2 persoane,eu si sotia.
in total am facut 4326,7 km,consum mediu de 4,7l/100km,viteza medie a fost de 65,7 km/h si in total am consumat 206,6 l motorina.
Plecat din Bucuresti la ora 15.00, intrare pe autostrada Buc-Pitesti la 15.30 pe portiunea in lucru a autostrazi am mers cu 80 km/h in rest cu 120 km/h,am oprit o jumatate de ora in Sibiu la o benzinarie si de aici am mers intins 70 km/h in localitati si 100-110 km/h in afara localitatilor fara oprire pana la Nadlac.Am ajuns in vama la Nadlac la ora 00.30 si normal ca se miscau incet baieti de la vama si am asteptat o ora la coada, la vama ungureasca inca o ora de asteptat.Si la vama ungureasac si la cea romaneasca ne-au pus stampile pe pasaport si atat, ii controlau pe cei din microbuze si de aceea se intarzia mult.
De la vama ungurasca am mers mai departe spre Szeghed si pe urma pe autostrada pana in apropiere de Budapesta unde am oprit intr-o parcare mai mare si am dormit vreo 4 ore.La10.20 am ajuns la vama ungureasca cu Austria si am stat si aici cam o ora si 10 de minute ca la coada cu nonUE era un singur lucrator vamal .
La 12.00 am ajuns in Viena, ne-am dus mai intai la Hotelul Etap sa vedem cum arata si pe urma ne-am dus la hotelul la care facusem rezervare.Etap nu mi-a placut ca era prea departe de centru si ne-am cazat la cel la care aveam rezervarea facuta pe internet.Hotel de 3 stele cu mic dejun bufet suedez la pretul de 80 euro pe camera pe noapte plus parcarea in garajul hotelului subteran la 9 euro pe noapte.Camera foarte mare si foarte curata,baia foarte mare si locatia foarte buna in apropiere de centru istoric.
Dupa cazare am vizitat blocurile turn de langa Dunare ,parcul si turnul de televiziune.Am urcat in turn si am mancat cate o inghetata si am baut cola si expresso in restaurantul care se rotea si aveai privelisti foarte frumoase de sus.Am vizitat parcul Prater in seara respectiva.
A 2-a zi de la ora 9.00 am plecat de la hotel si am vizitat tot ce se putea de vizitat in Viena plus vizita la magazinele de pe Mariahilfer strasse.
A 3-a zi am plecat spre Zell am See - Kaprun unde aveam rezervari facute la 2 pensiuni.Am ajuns pe la ora 13.00 in Zell am See si la prima pensiune nu ne-a placut ca era la distanta de centru si ne-am dus in Kaprun la a 2-a pensiune unde ne-am cazat.Prima pensiune era 140 euro camera pe 4 nopti cu mic dejun si la a 2-a era de 176 euro camera pe 4 nopti cu mic dejun.Dupa cazare am vizitat statiunea Zell am See si pe urma Kaprun.
A-3a zi am pleact pe la ora 9.00 spre Grobgnockner.Intrarea a costat 26 euro de masina.Drumul foarte bus,privelisti foarte frumoase,vremea nu prea a tinut cu noi,ploua marunt si ceata din cand in cand.Am facut multe poze,ne-am oprit in mai multe parcari,am cumparat suveniruri sa ne aminteasca de marmote si de munte.Cu masina am ajuns pana la 2500 m altitudine si de acolo se vedea ghetarul de 3798 m.Ceata ne-a impiedicat de poze frumoase.De aici am zis sa mergem in cunoscuta statiune montana Cortina D'Ampezzo din Italia unde au loc iarna multe concursuri de ski.Dezamagire totala de aceasta statiune.De aici am plecat spre Travisio-Villach si mai departe pe autostrada spre Salzburg.A fost si un tunel cu plata de 9 euro si ceva si la 40 km de Salzburg am mes spre Kaprun.
A 3-a zi am fost la Kitzbhuel si la St.Johann in Tirol. in Kitzbhuel parcarea a fost gratis si in St.Johann foarte ieftina,o ora a fost 40 de centi.Aceste statuini sunt foarte frumoase.Multe magazine cu suveniruri.In Kitzbhuel am vazut multe masini de lux,din 2 in 2 minute vedeam Q7, Porsche sau SL.De aici am mers in Munchen si am vizitat centrul Munchenului,ne-am plimbat pe Maximilian strasse.O impresie foarte placuta mi-a lasat si Munchenul cu primaria noua si cea veche si cu Domul.Parcarea foarte scumpa.
Spre Kaprun am mers prin Salzburg si am intrat pe la aeroport in oras unde sunt multe magazine printre care un magazin cu jucarii foarte mare.Spre Kaprun am mers pe autostrada si pe urma drum national.
A 4-a zi am vizitat Salzburgul,foarte frumos orasul.Parcarea scumpa.Vremea nu a tinut cu noi,jumatate din vizitarea Salzburgului a plouat marunt.Aici am vazut si vreo 3 cersetori romani.I-am intrebat daca merge treaba si au zis ca foarte slab.La intoarcere ne-am oprit la magazinele de langa Zell am See-Kaprun unde am mai facut cumparaturi.
A 5-a zi am plecat din Kaprun pe la 11.00 cu destinatia Romania.
Ne-am oprit la un autohaus unde aveam treaba in Wels si pe urma iar cateva magazine in orasul asta.
De aici am mers spre Romania,la vama ungureasca-austriaca am stat vreo 10 minute , de la 19.00la 19.15.Nu am mai intrat pe la Nadlac,m-am indreptat spre Cenad.Vama foarte libera , 2 minute la unguri si 3 minute la romani.2 masini aveam in fata la vama. La 22.45 eram in Romania.De la Cenad spre Timisoara drum liber mers cu 110-120 km/h si de la Timisoara am mers spre Lugoj si spre Deva.Intre Timisoara si Lugoj drumul este foarte prost ,vreo 4 semafoare la lucrari.Jumate din drum este foarte prost.Intram pe drumul spre Sibiu si ne oprim la ora 3.00 intr-o parcare mai mare si mai luminata si dormim vreo 4 ore si jumatate pana la ora 7.30.Pe ploaie pana in Bucuresti am mers si am ajuns acasa la ora 13.30.

Viena foarte frumoasa,devizitat iti trebuesc minim 2 zile.
Kaprun si Zell am See foarte linistite statiuni si foarte frumoase insa dupaora 20.00 nu mai aveai ce sa faci toata lumea era in camere si magazinele se inchideau la ora 19.00.
Rezervatia naturala Grobgnockner foarte frumoasa,drumul foarte bun si cu toate ca era spre sfarsitul sezonului era aglomerat. Se deschide la inceputul lui Mai pana la sfarsitul lui Octombrie si este inchis pe timpul nopti.Zapada earu pemunti mai inalti.
Cortina D'Ampezzo- dezamagire totala aceasta statiune.
Kitzbhuel si St Johann statiui foarte frumoase.
Munchen - cea mai placuta impresie,de vizitat centrul Munchenului.
Salzburg- foarte frumos orasul,centrul istoric e foarte frumos.
Total am cheltuit cu tot cu motorina si cadouri si jucarii pentru fetita 1200 euro.
Motorina am luat numai din Austria la 0.895 litru si la 0.959 litru.

Acum urmeaza revelionul sa vedem unde i-l facem.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#27 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 07 octombrie 2006 - 05:48

am folosit navigatie tot timpul .
IGo in Romania ,Ungaria si Austria pana in Viena.Vreo 3 erori in Viena m-a baga pe sensuri interzise.
Pe urma am folosit TomTom Navigator 5.10 in restul Austriei ,in Italia si in Germania.Foarte bine s-a descurcat.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#28 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 10 aprilie 2007 - 02:34

Am facut anu asta pastele in Bulgaria la Nisipurile de aur.
Dintre statiunile din Bulgaria ,Nisipurile de Aur mi s-a parut cea maid e lux statiune.
Albena de ex, erau hoteluri mai vechi.
1 euro = 1.95 leva
Am vizitat Balchik si am vazut Castelul Reginei Maria .Intrarea a fost de 5 leva pt. castel si 3 leva pentru gradini.
Am mai vizitat capul Caliakra,o peninsula foarte frumoasa unde vara se vad multi delfini. Intrarea este de 3 leva de persoana.
La Varna am vazut catedrala din centru si am mai fost pe la magazine.
In fiecare statiune sunt bariere la intrare unde cred ca vara in sezon se palteste o taxa de intrare.
Bulgari foarte nesimtiti , nu iti zic astia nimic deca nu le dai bani.Nisipurile de Aur sunt pe niste dealuri foarte frumoase dar cu aleii si stradute foarte mici si nu au semne si indicatoarec spre Hoteluri.Daca intrebai taximetristi iti cereau 5 sau 10 euro sa te duca pana acolo.
La navigatie IGo Bulgaria nu avea decat drumul principal si Tom Tom avea decat 3-4 stradute din statiune si pe drum mai dadea rateuri ,ma punea pe o starda paralela sau nu recunostea drumul.
Hotelurile mai curate decat la noi in statiune.
Am fost in Varna la karting,2 leva tura de 1 km pe un circuit foarte bun si karturi de 6.5 si 9 CP.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#29 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 12 aprilie 2007 - 10:01

In concedii multi dintre noi fac si cumparaturi,asa ca o sa trec mai jos cateva dintre magazinele pe care le stiu de afara cu preturi bune si imbracaminte si incaltaminte de calitate.( sper sa nu se considere reclama la aceste magazine, nu am actiuni la vreunul din aceste magazine. ) :laugh:
In Austria in apropiere de Viena este magazinul Outlet de la Parndorf.
La sud de Wiena la Vosendorf Scs-Strase se afla cel mai mare centru comercial din Europa Shoping City Sud ,www.scs.at cu peste 300 de magazine.
Langa Salzburg la iesirea dinspre Aeroport se afla multe magazine cu imbracaminte si incaltaminte.
In Germania
Langa N�rnberg in Herzogenaurach pe Adi-Dassler-Strasse 1-2 este Adidas-Shop, tot in Herzogenaurach pe An der Sch�tt 22-24 este Puma Shop.
langa Wurzburg este un centru comercial Outlet ( cum e cel din Parndorf ),adresa este Wertheim Almosenbers strasse .Se afla la 500 m de iesirea de pe autostrada A3.
In Munchen se afla un mare magazin in partea de nord la adresa Helene Wessel Bogen nr.30 ,REAL in care sunt mai multe magazine inclusiv magazin TOYS"R"US cu jucarii pentru copii cam cat e un supermarket de la noi.
In centru in Munchen se afla Marien Platz ( nu se circula cu masina in aceasta zona) cu multe magazine si tot aici se afla si Maximiliane Strasse cu multe magazine de lux.
In Stuttgart in centru langa gara centrala este o strada pietonala cu multe magazine Konigstrasse.
In nordul NV Germaniei la NV de orasul Cuxhaven se afla insula Helgoland.Pe aceasta insula taxele sunt zero si au cele mai ieftine produse din Germania.Din 2 in 2 ore pleaca cate un vapor din port spre insula pentru cumparaturi.Limita de cumparare de persoana este fixata la 760 euro de persoana pentru a nu inflori contrabanada in aceasta zona.Un drum cu vaporul dureaza cam 2 ore si costa 16 euro dus-intors.In nordul Germaniei se fac excursii spre aceasta insula special pentru cumparaturi.
In Brussel in centru sunt Shopping Center City 2 si Shopping Center City 1, Nieuwstraat 123 .
In Andorra sunt multe magazine cu preturi bune la parfumuri si la electronice.
Astea sunt cateva din magazinele la care am fost la cumparaturi si la care merita sa faceti o vizita.
In Germania mai sunt multe magazine Outlet dar la care nu am fost si nu va pot da informatii daca merita sau nu a fi vizitate.
Distractie placuta in vacanta si cumparaturi placute.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#30 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 25 aprilie 2007 - 08:56

Harta din Bulgaria ,statiunea Nisipurile de aur.
http://img252.images...densandsck7.jpg
pentru cine se duce acolo harta ii va fi foarte necesara.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#31 sam

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:
Inregistrat: 25-octombrie 02
  • Location:Buzau

Scris 13 mai 2007 - 01:15

Am si eu o intrebare: pot sa ies din tara cu o masina care nu-mi apartine? Masina este a tatalui meu, care bineinteles ca o sa stea acasa (n-o sa vina cu mine prin Europa)
  • 0
Matiz E 2006 & Skoda Fabia 1.2 HTP

#32 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 13 mai 2007 - 02:38

Nicukla ... o intrebare as avea si eu.
Am un amic care are nunta peste cateva luni ... si'l tot aud ca vrea sa mearga la bulgari sa cumpere whiskey de acolo ... ca nusht cine i'a zis ca sigur e mai ieftin. Ai cumva idee daca asa e? Ca vad ca esti cu ochiul dupa cumparaturi pe unde mergi si ma gandeam ca poate ai vazut si ceva preturi la whiskey.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#33 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 13 mai 2007 - 07:04

inainte de 2007 din vama luam si eu de la Vama Veche, de acum de cand s-au desfiintat free shop-urile nu stiu daca sunt mai ieftine in magazine la bulgari.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#34 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 14 mai 2007 - 04:26

Un amic de-al tatalui meu sustine ca a luat whisky din METRO din Ruse cu 30 RON litrul (Jim Bean), dar eu personal nu sunt asa sigur. Oriucm, acolo ai sanse de preturi mici, si Ruse e aproape de Bucuresti...
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#35 to_the_limit

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 186 Mesaje:
Inregistrat: 03-decembrie 03
  • Location:Bacau
  • Marca:Volvo
  • Model:S60
  • Motorizare:2.0T 180cp

Scris 14 mai 2007 - 04:28

Am vazut eu Ballantines cu 45 ron in Metro,nu stiu daca 750ml sau 1l...
  • 0
Megane 1.5 DCI. 80Cp.Putin,stiu,dar economic.
Supernova 1.4. 75cp.Mult,prea mult pentru caruta asta.

#36 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 mai 2007 - 06:07

La 750 ml era 50 ron dinainte sa plec eu in voiaj ... Cel mai ieftin insa am luat cu 18$ Jack Daniels - 750ml de la japonezi :>
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#37 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 mai 2007 - 05:28

La vara am de gand sa dau o fuga la munte - 2 persoane. Nimic deosebit ... ci tot pe Valea Prahovei. Nu am mai fost de vreo 4 ani (stiu ca nu s'a schimbat mare lucru de atunci) si vreau macar sa schimb aerul de acasa.
Intrebari pentru cei care au ajuns mai recent pe acolo: cam ce preturi sunt la pensiuni? Cat e telecabina? (de la 1400 pana la 2000) Cam ce preturi sunt la mancare? Daca aveti si alte informatii(de ex cum ar arata o camera) sau recomandari ... ar fi si mai bine
M'ar interesa in Sinaia/Predeal/Busteni ... ca sa am unde iesi seara la o plimbare fara sa fiu nevoit sa ma urc in masina
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#38 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 24 mai 2007 - 09:00

Bulgaria, 7 nopti, 5 stele, all included, 76o oiro pentru 2 adulti si o copila.
De-abia astept!
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#39 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 24 mai 2007 - 09:17

drum bun...o sa iti placa, am fost de 1 mai, la 4 stele, all incl, 4 nopti, 145e de persoana
(nisipurile de aur)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#40 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 mai 2007 - 10:32

Da ... suna interesant Bulgaria ... da la mine sa plec de la mare la ... mare ... deocamdata nu se merita. Deci ... sfaturi ptr Valea Prahovei aveti?
Nu ma luati cu hoteluri ... ca inca n'am buget nelimitat :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#41 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 24 mai 2007 - 10:44

Eu te sfatuiesc sa mergi la pensiuni... si te-as indruma catre Brasov. Chiar daca e oras mare ai mult mai multe de facut decat sa te ingropi in Predeal, Sinaia & company.

daca esti in Brasov du-te si mananca un mic dejun englezesc la Rossignol (Str. Muresenilor, aproape de Piata Sfatului).
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#42 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 mai 2007 - 12:17

Nu mi'ar fi peste mana nici sa stau in Bv, ca oricum o sa fiu cu masina si oricum aveam de gand sa vizitez si BV'ul (centrul). Daca ai avea si niste detalii suplimentare despre pensiunile de acolo ... ti'as fi recunoscator

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 25 mai 2007 - 12:17

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#43 rzv74

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 Mesaje:
Inregistrat: 28-octombrie 02
  • Location:bacau

Scris 28 mai 2007 - 03:09

stie careva daca in turcia e diferenta mare intre 3 si 4 stele la hotel.
pt 5 stele n+am bani. asta ca sa evit comentarii de prisos. :rolleyes:
  • 0

#44 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 28 mai 2007 - 10:45

Eu m-am grupat cu niste prieteni buni si am inchiriat o vila pe malul marii in Turcia, in localitatea Kas (la ~60km de Antalya). Vila are 4 dormitoare, "infinity pool", gradina, jacuzzi, etc. Pretul este mare comparat cu o vila in Turcia, insa fata de un hotel la 8 oameni este un pret bun, pe care noi am fost dispusi sa il dam. Nu are mancare in pret, insa o sa vedem daca o sa ne cocoseze restaurantele in zona, nu am auzit sa fie scumpe.

O sa mergem cu masina si o sa innoptam in Istanbul si la dus si la intors (stim ca e mai lung decat prin Kanakalle, dar traseul e batut in cuie). Stie cineva un hotel bun in Istanbul? (daca ar fi de 3 stele europene ar fi super OK)

Alex
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#45 yrandreia

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 Mesaje:
Inregistrat: 19-aprilie 07
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Kia
  • Model:Rio Sedan Dynamic 2007
  • Motorizare:1.6 CVVT 112CP

Scris 06 iunie 2007 - 12:38

O intrebare am si eu pentru cei care au mai fost in Turcia, respectiv in Kusadasi.

Eu deja am achitat tot concediul si acum apare partea "frumoasa". O cunostinta mi-a bagat in cap cum ca in apa marii la Kusadasi s-ar putea sa fie arici de mare si sa nu se poata face baie decat cu echipament special, cum este in Grecia! :P
Asta m-a cam speriat putin... eu la mare ma duc sa stau in mare, nu pe mal dirijand circulatia aricilor de mare :lol:

Imi poate spune cineva care a fost acolo cum sta treaba?
  • 0
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

#46 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 06 iunie 2007 - 01:13

Eu deja am achitat tot concediul si acum apare partea "frumoasa". O cunostinta mi-a bagat in cap cum ca in apa marii la Kusadasi s-ar putea sa fie arici de mare si sa nu se poata face baie decat cu echipament special, cum este in Grecia! :)


huh??
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#47 yrandreia

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 Mesaje:
Inregistrat: 19-aprilie 07
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Kia
  • Model:Rio Sedan Dynamic 2007
  • Motorizare:1.6 CVVT 112CP

Scris 29 iunie 2007 - 11:47

M-am lamurit intre timp... nici vorba de arici de mare... baiatul care mi-a bagat teama in oase abera si el din niste amintiri care nici macar nu-i apartineau!

Asa ca... pe 6 iulie o intind spre marile altor tari! :)
  • 0
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

#48 yrandreia

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 131 Mesaje:
Inregistrat: 19-aprilie 07
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Kia
  • Model:Rio Sedan Dynamic 2007
  • Motorizare:1.6 CVVT 112CP

Scris 04 iulie 2007 - 10:09

Cu 2 zile inainte de plecare aflu ca drumul prin Nova Zagora e inchis :crying:

A mers cineva prin Stara Zagora? Sunt in ditamai balta... aveam totul planificat... traseu, km pentru un traseu pe care nu-l pot urma :P
  • 0
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

#49 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 04 iulie 2007 - 11:30

No can help, nu ma pricep la partea aia, am mers in Grecia dar tot ce-mi pot aminti e diferenta de gust intre berea romaneasca, cea bulgareasca si cea turceasca... :D nu conduceam eu :P

Recomandare de vacanta:
Bulgaria / statiunea DUMI
Din cate am inteles, este in posesia unui singur om (bulgar) si data in administrare nemtilor.
Toata statiunea e gandita in asa fel incat sa nu trebuiasca sa iesi din ea pentru ceva (am iesit o singura data in Sozopol si mi-am dat seaa ca bulgarii sunt la fel ca romanii, doar cu mult mai multa nesimtire in ei - revin cu amanunte).

So, Hotel Marina Royal Palace, 5 stele all inclusive, 2 adulti+1 copil = 1300 euro / 7 nopti.
In ansamblul asta (exista inca 3 hoteluri de 4 stele si vile de 3, 4 si 5 stele) ai:
- 4 restaurante
- 5 baruri
- discoteca (deschisa pana la doua si cam trista)
- 7 piscine
- 4 poll-bar-uri
- 2 locuri de joaca pentru copii ( unul indoor si celalalt in haer liber)
- internet hot spot
- marea neagra in varianta curata
- jacuzzi
Toate astea sunt incluse in pret, poti manca si bea peste tot, sezlongurile sunt incluse in pret, ideea este ca dupa ce ai platit biletul nu ar mai trebui sa scoti bani din buzunar pentru nimic.

Poti plati suplimentar masaj (20 leva), fitness (20 leva) si fel de fel de suveniruri misto.
Clientii sunt numai straini (70% nemti, ceva polonezi, ceva rusi, foarte putini romani).
Personalul vorbeste bine limba germana, si aproape deloc limba engleza.
Am venit de sambata si pana azi nu ne-am plictisit deloc, dimpotriva... ai ce face tot timpul.

Ieri ne-a mancat undeva sa iesim din statiune ( e inchisa cu gard, se intra numai cu pass) si am dat o fuga pana la Sozopol. Recomandarile sunau bine, u fel de Sighisoara la malul marii. Cand am ajuns acolo am intrat intr-un fel de targul auto vitan dar fara masini. Au incercat sa ne traga in piept si la schimbul valutar (afara era scris 1,93 leva/euro si la schimb ne-au dat 1,56), la biletele de parcare (vroia sa ma puna sa platesc dublu ca sunt strain), pana si la merdenele au incercat sa ne ia cu 5 leva in plus. Era sa ne batem de vreo 3 ori cu niste urati care s-au tot plimbat dupa noi (pana la urma a trebuit sa-mi aduc aminte de comportamentele invatate de mic prin berceni) iar cand am ajuns la masina se vedea clar ca cineva a incercat sa forteze manerele (din pacate pentru ei am venit cu Pajero Sport caruia Relu i-a pus alarma - inclusiv perimetrul - pe claxon si face incredibil de urat).
Deci, Bularia e misto intr-un loc in care nu ai de a face cu bulgarii, daca intri pe mana lor sunt mai rau decat ai nostrii.

La intoarcere o sa postez ceva poze din locul asta de care zic eu, il recomand cu placere.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#50 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 05 iulie 2007 - 09:34

Cu 2 zile inainte de plecare aflu ca drumul prin Nova Zagora e inchis :crying:

A mers cineva prin Stara Zagora? Sunt in ditamai balta... aveam totul planificat... traseu, km pentru un traseu pe care nu-l pot urma :)


Poti sa mergi fara probleme prin Stara Zagora si Haskovo, este drumul mai bun si mai circulat (cel prin Nova Zagora era mai liber insa mai prost si cu risc de politisti pusi pe spaguit romanache).

Deci traseul tau o sa fie: Giurgiu-Ruse-Bjala-Veliko Tarnovo-Gabrovo-Kazanlak-Stara Zagora-Dimitrovgrad-Haskovo-Harmanli-Svilengrad-Edirne (Turkey)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi