Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Concedii si vacante - Unde, cum, cat, cand ?


  • Please log in to reply
1249 replies to this topic

#76 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 12 februarie 2008 - 07:07

"rezervarea masini a fost de 375 euro pt 10 zile" ...adica atat a costat inchiriatul?


Da.In Germania e cel mai ieftin de inchiriat masina si a contat ca am luat pentru mai multe zile.De la AVIS a fost masina inchiriata un Peugeot 407 SW 2.2 HDI de 170 CP.
Totd e la Avis am mai inchiriat o Honda Civic Hibrid pt 3 zile si nu imi mai amintesc cat a costat ( in jur de 120-130 euro pt. 3 zile)
In Italia a fost 80 de euro pt o zi la un Fiat Bravo si 200 euro pt 4 zile pt. o Alfa 159.De la Europcar.
Si o sa inchiriez luni pe 18 feb. pt. o masina clasa mica ( nu stiu inca ce model de masina o sa fie) pt. o zi este 64 euro de la Alamo in Belgia , Brussel.
In Belgia la Avis si Europcar pt o zi sub 100 de euro nu am gasit decat Kia Rio la 86 euro.
Deblocarea banilor de pe card din Germania a fost in 3 zile in majoritatea cazurilor, cel mai mult a fost o saptamana, insa in Italia de la 4 ianuarie cand am returnat masina tocmai pe 6 februarie au deblocat bani de pe card.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#77 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 12 februarie 2008 - 10:20

eu in locul tau nu as lua-o prin serbia...mai bine ocolesti prin ungaria...e clar mai safe


Pe unde prin Ungaria ?
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#78 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 12 februarie 2008 - 10:37

...si zici ca stai in Timisoara... :P

Romania,Ungaria,-Ljublijana- si, tragi o fuga si pana la Venezia,ca tot e aproape.

Prin Ungaria se vrea a fi un traseu mai sigur(sa te interesezi de mersul trenurilor,in caz ca te lasa baietii ,,perpedes'').

La ce tari ,,conduci'',e chestiune de timp... :P
  • 0

#79 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 12 februarie 2008 - 11:01

...si zici ca stai in Timisoara... :P

Romania,Ungaria,-Ljublijana- si, tragi o fuga si pana la Venezia,ca tot e aproape.


Desi la ora asta sint la Tirgu Mures ... de felul meu stau la Timisoara :P

Chiar anu' trecut am facut un drum prin Slovenia ... am trecut si prin Ljubljana (asa se scrie corect nu cum ai scris tu ( http://www.ljubljana-tourism.si/ )) ... si chiar am dat o fuga pe linga Venezia pina la Verona :party1:

Si pentru ca m-am dus pe un drum si am venit pe altu' am tras concluzia ca "se exista" mai multe variante ... (dintre care una, de la Szeged incolo doar pe autostrada iar altele si pe ceva drumuri nationale / judetene (sau cum s-o fi numind pe la ei))

... ei bine, prin intrebarea mea "Pe unde prin Ungaria ?" am vrut sa intreb "ce traseu prin Ungaria recomanzi" ... daca nu s-a inteles asa sau s-a inteles altceva, iau toata vina asupra mea :crying:

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 12 februarie 2008 - 11:07

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#80 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 12 februarie 2008 - 11:28

Da d-le,ai dreptatate si , te-ai exprimat bine. :D

Eu o dau in ,,alambicari''.

Ljubljana, a fost un copy/paste la cea a lui Frank. Pe el sa-l urechesti!

Asta-i a ta ,obtinuta la fel ,copy/paste,da' fara drepturi de autori...
  • 0

#81 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 12 februarie 2008 - 11:37

Da d-le,ai dreptatate si , te-ai exprimat bine. :D


... eu intotdeauna am dreptate, mai ales cind tac cuminte in banca mea ;)

Si pt. ca la profilul tau scrie "From: est..." ... daca nu sint prea indiscret - pe unde e "est-ul" asta ?

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 12 februarie 2008 - 11:45

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#82 matrix100008

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 Mesaje:
Inregistrat: 09-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Accord
  • Motorizare:2.0 156 CP

Scris 14 februarie 2008 - 12:53

un traseu exact nu stiu sa recomand(prin ungaria)...doar ca am zis ungaria si clar nu serbia...eu cand am fost la Ljubliana am fost "by plane" :D si cu masina inchiriata am intrat in austria pana la Szalsburg...foarte misto zona de la granita -slovenia-austria..super munti (nu am luat-o pe autostrada decat la intoarcere).
In rest nu stiu ce sfat sa dau...
  • 0

The power of dreams...now I know what Soichiro meant...


#83 CornelB

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 29-februarie 08
  • Location:Timisoara
  • Marca:Chevrolet
  • Model:Lacetti 2005
  • Motorizare:1.6

Scris 06 martie 2008 - 09:42

Nu sunt de aceeaşi părere - drumul prin Serbia se merită din toate punctele de vedere - drum mai scurt si mai bun [autostradă de calitate] dec�t traseul prin Ungaria de sud [drumuri naţionale/judeţene, cu foarte multe localitatăţi şi cu nenumărate restricţii de viteză] sau dec�t autostrada ungară [dezavantaj - MULT mai lung pe acolo]

�n plus, o variantă prin Muntenegru, deşi mai obositoare, �ţi poate oferi un fel Transfăgărăşan de aproape 300 de km lungime şi cu peisaje [�ţi taie respiraţia, pur şi simplu] mult mai frumoase dec�t pe TSF, �n general.
  • 0

#84 Vizitator_ovidiu.oana_*

  • Guests
Inregistrat: --

Scris 26 iulie 2008 - 09:59

Un tip pt un concediu reusit:
http://ovidiu-oana.blogspot.com
  • 0

#85 Bitu

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 12-decembrie 08
  • Marca:Renault
  • Model:Megane I - 2003
  • Motorizare:1,4 16V

Scris 12 decembrie 2008 - 01:13

Blog negăsit
Blogul pe care �l căutaţi nu există. Cu toate acestea, numele ovidiu-oana este disponibil pentru �nregistrare!

:lol: :lol:
  • 0

#86 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 ianuarie 2009 - 03:33

Va solicit si eu parerea, tinand cont ca e iarna si te sa-mi fac car.
La vara, probabil august, vrem sa mergem la bulgari in echipa tata plus mama plus bunica si copiii, unul sub 6 ani, celalalt sub 2 ani la data deplasarii.
Anul trecut am fost in Albena, la Ralitsa Superior, AI 4 stele, ne-a placut foarte mult. Problema e ca am fost doar cu piticul cel mare, daca mi-e permisa exprimarea.

Nu tin neaparat sa fie musai Albena, dar tinand cont ca venim din Bistrita, nu m-as intinde prea mult catre turci.
Inca o chestie, sa fie de minim 4 stele si AI, si obligatoriu sa aiba piscina pentru copii. Totodata, m-ar interesa ce inteleg bulgarii prin apartament, studio, suite, junior suite. Adica as vrea sa stiu unde ne-am putea caza corespunzator (2 camere, usa intre ele).
Chestia nasoala e ca nu am gasit nicaieri macar preturi estimative referitoare la aceste conditii de cazare, peste tot se da pretul pe loc in camera dubla sau single.

M-ar mai tenta si o vila, gen http://www.vacantein...e_vitapark.html .

Ce m-ati sfatui ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#87 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2009 - 04:06

La bulgari n-ai ce cauta in Albena. Daca insisti cu bulgarii, mergi la nisipuri.

Si cum cea mai buna leguma e carnea de pork, de ce nu te duci la croati ???

l.e.
Eu la bulgari nu ma mai duc. Si asta nu pentru ca ar fi nasol, dar in aceeasi bani, prefer turcii. Avion, civilizat, servicii incomparabil mai bune, si nu in ultimul rind scap de miile de km la volan. Dupa un drum ca cel pe care vrei sa-l faci tu, pe linga timpul pierdut cu drumul in sine, cel putin 1 zi ai nevoie sa-ti revii. La intoarcere la fel.
  • 0

#88 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 24 ianuarie 2009 - 05:39

Eu acum 2 ani de paste am fost in Bulgaria la Nisipurile de aur si a fost foarte OK si hotelul si statiunea in general.
Am trecut si prin Albena si parca aducea a statiunile de la sud de Eforie de la noi, hoteluri mai vechi adica.
Si eu caut acum pentru un concediu in Antalya la 5 stele cu all inclusive.
De revelion am fost in Insulele Canare, pe 2 pana pe 8 februarie o sa ma duc la ski la Innsbruck,vacanta din iunie in Antalya cu avionul ca vreau sa ma duc cu tot familionul, adica eu cu sotia, 2 copii unul de 5 ani si aia mica de 1 an , cei 4 bunici ,aici vreau relaxare totala sa fie piscina si topogane cu apa cat mai mult posibil si dormit cat se poate de mult inclusiv ziua si la toamna cred ca Paris si Londra cate 3-4 zile in fiecare oras.Parisul l-am mai vizitat insa Londra toti prieteni mi-au spus ca e frumoasa si e pus pe planul de anul asta.Astea 2 orase vreau sa le fac in acelasi concediu , sa le combin si cred ca tot asa cu tot familionul o sa mergem.Cand le-am spus ca mergem si la Paris anu asta imediat au zis si ei ca vor sa vada Parisul.
In Antalya , Jaffar mi-a zis de Concorde http://www.concordehotel.com.tr/, unde a fost super misto si cred ca 90% tot acolo o sa ma duc si eu .Mai este inca un complex misto www.royalwingshotel.com . E mai nasol cu zilele de concediu ca sunt cam putine.

Aceasta postare a fost editata de nicukla: 24 ianuarie 2009 - 05:42

  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#89 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2009 - 05:57

Asta vara am fost exact la royalwings care e chiar linga concorde. Hotelul e superb si serviciile excelente. Apropo, are si aqua park propriu.
  • 0

#90 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 24 ianuarie 2009 - 06:37

Eu zic sa mergi in Obzor, de exemplu la Miramar. Statiunea e minuscula, preturile la suveniruri si la "vata pe bat" sunt infime comparativ cu Sunny Beach sau Nisipuri. Obzor e la ~1 ora de Varna pe drumul spre Burgas si e practic prima statiune la sud de Varna. In particular accesul la hotelul Miramar se face printr-un drum lateral chiar inainte de intrarea in statiunea propriu-zisa. Daca ai GPS, coordonatele (WGS84) sunt 42�49'51.24"N 27�52'53.99"E .

Dar daca nu mergi tu, o sa merg eu prin iulie-august :lol:
  • 0

#91 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 ianuarie 2009 - 06:46

pentru noi, turcia cam cade. exista putine oferte cu avion din cluj, iar sa ma duc pana in Bucuresti sa iau avionul nu imi prea convine. oricum, am mai fost doar cu Markus, cel mare, cand avea un an juma cu avionul in Rodos, si la dus ne-a exasperat. dapoi cu 2 dupa tine...ca sa nu mai vorbim ca 5 persoane cu avionul inseamna un cost destul de mare. la turci, dupa cate stiu eu, 95 de euro sint doar taxele de aeroport, plus cat ar insemna biletul.

cum spuneam, am fost anul trecut la bulgari. am dat undeva pe la 750 de euro, 4 stele all inclusive, 7 nopti, 2 adulti si un copil.
exact in Albena. si sincer, ne-a placut : camera, conditiile generale, mancarea, piscinele etc. tinand cont ca mergem cu 2 copii, nu am nevoie de chestii exteme. repet, noua ne-a placut Albena. hotelurile sint macar renovate dupa 2003-2004, daca nu noi si majoritatea sint in custodie straina.
cel la care am stat noi era la nemti si se vedea.

croatii ar fi o varianta, doar ca nu stiu nimc de pe acolo, decat ca nu prea au plaja si preturile, in general, sint maricele. sa nu mai vorbim de drum, care cred ca e mai lung decat cel pana in Albena. banuiesc ca un Bistrita - Dubrovnik trece de 1000 de km.

Nisipurile de aur ar mai fi o varianta. Mai sap.

Ideea e ca nu m-as duce mult peste 1500 de euro, in ideea ca poate poate reusesc sa trag inainte o fuga si la nemti.


relu, pe scurt, cat te-a costat pe tine vacanta de anul trecut de la royalwings si cate persoane ?? mersi
poate aveti niste relatii pe la agentii :lol:

P.S. faza cu drumul e relativa. pe langa faptul ca, se pare, pana in Croatia ar fi oricum mai mult, sa nu uitam ca am facut de cateva ori drumul din Bistrita la mama (1600km). si nu de putine ori, dintr-una.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#92 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2009 - 07:09

Noi am platit pentru 2 adulti + 1 copil de 6 ani, 10 zile, avion si transfer inclus, 2200 oiro. Taxa de aeroport e inclusa in bilet, platesti numai viza parca 11 dolari/fes.
Daca vrei sa mergi la turci cautam pe cineva sa ne ajute.
Sa nu uit, ACOLO am avut apartament cu 2 bai, scara interioara.
Parerea mea e ca merita fiecare banut ! 5 stele.

Fii convins ca majoritatea turistilor care merg in vacante cu avionul, stau in alta parte decit linga aeroport, si nu au zbor direct. Insa e mult mai putin obositor decit un drum cu masina de citeva sute de km. In citeva ore ai ajuns.

La croati e excelent. Singura "buba" e ca sunt ceva km pina acolo si nu prea au nisip. Insa daca vrei nisip, alegi o statiune cu nisip. Eu asa am facut acum 2 ani si a fost superb.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 24 ianuarie 2009 - 07:10

  • 0

#93 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 ianuarie 2009 - 07:26

"Fii convins ca majoritatea turistilor care merg in vacante cu avionul, stau in alta parte decit linga aeroport, si nu au zbor direct. Insa e mult mai putin obositor decit un drum cu masina de citeva sute de km. In citeva ore ai ajuns."
lol
de la 7 ore in sus.

da exemplu ala din Croatia.
si nu uita, planul prevede 5 oameni, din care unu de 1 an juma.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#94 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2009 - 07:30

Erau o gramada cu sugari dupa ei. Dupa ce ajungi si vezi cum e, nu-ti pare rau, crede-ma.

La croati sunt multe locuri. Eu am fost pe insula Rab. Liniste, ieftin, bun, curat, etc, etc.......
  • 0

#95 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 ianuarie 2009 - 07:44

nu zbor inca odata cu un copil de nici 2 ani dupa mine. e musai masina zic eu, inca mia ai nevoie de carucior si poate tarc etc.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#96 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2009 - 07:48

La hotel stiau ca venim si noi cu cea mica ( in ultima clipa am decis sa nu o luam, sa se poata odihni nevasta-mea ) si am gasit in apartament patut de copil.... :lol:
  • 0

#97 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 24 ianuarie 2009 - 07:58

@oaspetele din Cluj sunt o gramada de chartere catre o multime de destinatii din Grecia(Rhodos, Creta, Corfu, Riviera Olimpica), Tunisia, Turcia(Antalya, Kusadasi, Bodrum), Egipt(Hurghada) sau Malta. Deci ai de unde alege o mult mai comoda decat o deplasare cu masina in Bulgaria asta daca comoditatea este un "must". Personal prefer sa merg in concediul de vara(ala lung) cu masina pentru ca am impresia ca astfel pot interactiona mai bine cu locurile alese pentru a-mi petrece vacanta. Am ajuns asa in Corfu de 2 ori, in Marmaris si in Spania. Stateam in perioada asta si eu si faceam socoteli pentru un concediu la vara si cred ca anul asta aleg din nou Turcia, probabil Antalya, by car pentru ca simt ca voi aprecia linistea si comoditatea pe care ti-o ofera o vacanta in Tara asta. Probabil ca o sa-mi fac astfel itinerariul incat sa intru cat mai adanc in turcia(neaparat vreau sa bifez si Ankara) pentru ca asa ceva am facut si in 2007 si mi-a placut.
  • 0

#98 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 ianuarie 2009 - 08:19

rares, daca merg cu piticu de un an e cam exclus avionu.
oricum, am timp destul de rumegat.
daca ati peterecut concedii faine pe unde ati umblat, nu ezitati sa faceti recomandari.
important e sa fie un loc unde copii s-ar simti bine.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#99 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2009 - 08:54

Acu sa nu-mi zici ca o zi de mers cu masina e mai lejer pentru copil decit 1-2 ore cu avionul. O gramada de familii merg cu sugarii in avion.
  • 0

#100 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 24 ianuarie 2009 - 09:23

in aprilie ne ducem in Peru, in Machu Picchu, dar cred ca mergem cu avionul ca nu avem decat 2 saptamani concediu :lol:
Altfel si eu prefer cu masina ...
Pe de alta parte de la tine la Albena faci 12 ore cu masina, parca nu se merita pt marea neagra ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi