Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Autostrazile din Romania


  • Please log in to reply
1395 replies to this topic

#401 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 24 mai 2011 - 09:12

In 15 km sunt peste noi si cine stie la cum se pare ca le place sa inainteze cu lucrarile astea la drumuri poate vor tece si la noi.

cred ca asta ar fi singura varianta plauzibila sa avem si noi autostrazi :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#402 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 iunie 2011 - 12:13

http://www.a1.ro/men...rsa-156499.html

Taxa de autostrada: 5 euro pentru fiecare suta de kilometri parcursa!
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#403 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 09 iunie 2011 - 12:19

Pai e bine, ca autostrazile noastre au doar 100km :rolleyes:
  • 0

#404 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 09 iunie 2011 - 12:28

5 euro pentru fiecare suta de kilometri

Pe mine sa nu conteze prea mult :rolleyes: :P :P

PS - in tara vecina si prietena cu cca. 6.5 oiro te plimbi 4 zile pe toate autostrazile non stop :D
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#405 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 10 iulie 2011 - 01:51

S-a semnat un tratat deja intre ministrii celor 2 tari care prevede ca noi ne apucam de Arad-Nadlac si ungurii de Mako-Madlac. La Arad - Nadlac este stabilit deja si constructorul si consultantul. Probabil mai sunt ceva amanunte legate de exproprieri si cat de curand se va da in lucru ! In acest moment se lucreaza in forta la Arad-Timisoara, Bucuresti-Ploiesti, Medgidia-Constanta+centura Constanta si s-a inceput la Deva-Orastie !

Aceasta postare a fost editata de Fuscobal: 10 iulie 2011 - 01:58

  • 0

#406 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 iulie 2011 - 05:32

Ești implicat? Dacă ești, sunt șanse să fie gata până mor. Dacă nu, nu mai apuc eu autostrăzi.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 10 iulie 2011 - 05:56

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#407 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2011 - 05:56

Ma bucur ca ai planuri sa prinzi si pensia ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#408 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 10 iulie 2011 - 06:52

Hai sa nu fim chiar asa tragici. Urmaresc zilnic Skyscrapper City forums si se lucreaza la foc continuu (inclusiv sambata si duminica). Ganditi-va ca in 2012 avem alegeri si daca nu ies la rampa cu cateva segmente zdravene de autostrada chiar inainte de alegeri nu mai apuca baietii osul de ros dupa masurile dure luate in criza economica !

Arad - Timisoara > http://www.youtube.c...h?v=IrZlSyMjyu8 + http://www.youtube.c...h?v=P6bt_pQrwkA

Murfatlar - Constanta si centura Constanta > http://www.skyscrape...1081947&page=87 > aici doar Medgidia - Cernavoda va ramane in urma pentru ca s-a reziliat cu Colas si se face alta licitatie !

Bucuresti - Ploiesti > http://www.skyscrape...569067&page=204 > si aici va ramane in urma doar bucata de la Centura Bucuresti si pana la Mobexpert pentru ca trebuie expropriat de la Negoita si Becali care evident nu prea au chef sa dea terenurile la preturile de nimic de acum !
  • 0

#409 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2011 - 07:15

Si? Vor fi gata cand? Peste 5 ani? 10? Fara suparare, dar personal nu mai cred in minuni.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#410 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 iulie 2011 - 07:30

Măcar de-ar avea Fusco dreptate și să fie gata așa de repede. Zău dacă mi-ar părea rău.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#411 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2011 - 11:37

As fi nebun sa imi para rau.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#412 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 iulie 2011 - 12:01

Mie-mi pare rau ca nu le voi mai apuca .... :D
  • 0

#413 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 11 iulie 2011 - 05:11

Hai mai Relu nu mai fi asa pesimist. Eu bag mana in foc ca in 2012 astea 3 sunt gata iar in 2015 si Deva - Orastie + Arad - Nadlac si sper la inca cateva de pe coridorul 4 ! Treburile chiar s-au miscat extrem de bine in ultima perioada. De asemenea, in Bucuresti, se poate vedea acelasi spor. S-a dat in sfarsit drumul la Basarab, se lucreaza serios la podul peste Barbu Vacarescu care va face legatura cu viitoarea autostrada Bucuresti - Ploiesti.
  • 0

#414 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 11 iulie 2011 - 05:21

Eu inca nu inteleg cum poate sa dureze 4 ani (sa zicem ca a inceput constructia in 2011) sa faci niste bucati de autostrada. La altii de ce naiba se poate in 1 an?!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#415 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 11 iulie 2011 - 06:26

Intr-un an de la 0 la 100% se face destul de greu si prin alte tari si doar la campie. Daca apar ceva poduri complexe sau tuneluri nu face nimeni intr-un an ! Oricum, fata de ritmul de pana acum, e mult mai bine si cu 4 ani :blink:))
  • 0

#416 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 iulie 2011 - 06:34

Ba, da Romania inseamna si Ardealu....
:blink:
macar Cluj - Oradea sa fie...ca de un Tg Mures-Brasov mi-e si rusine sa intreb.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#417 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 11 iulie 2011 - 07:17

Pai o sa fie intai bors - Suplacu de Barcau care e cam la 30% si s-a pus la conservare (64km) si pe urma restul intre Suplacu si Cluj. Zilele astea aflam ce s-a negociat cu Bechtel pentru AT !
  • 0

#418 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 iulie 2011 - 07:46

s-au apucat de bors suplac. au lasat-o balta. totul a intrat in paragina. in 2009 iara au inceput, si ce au lucrat prima data au mai lucrat odata ( decopertari, terasamente, etc ) deci inca o caruta de bani. dupa care iar s-a oprit totul.
acuma o vor lua iarasi din nou de la inceput a treia oara daca se mai da drumul la lucrari, si se vor efectua tot aceleasi lucrari. tot pe bani evident...
si vb in cunostinta de cauza, pentru ca am avut lucrari in sectorul 3C intre Marghita si Suplac.
bah, nu stiu daca sa rad sau sa plang.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#419 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 12 iulie 2011 - 05:06

ska, acolo e numai banul de la buget. Pe coridorul 4 sunt 70-85% bani europeni si doar restul de la buget. Ideea e in felul urmator : Romania ca tara nu-si permite sa finanteze simultan atatea autostrazi si atunci s-a axat in ultimul moment pe ce trebuia sa se axeze de la bun inceput si anume coridorul 4 unde sunt mult mai putini bani de la buget de dat pentru acelasi numar de km de autostrada. Avem totusi Bucuresti - Ploiesti care e numai cu bani de la buget. Ai rabdare sa se termine astea si pe urma vor trece mai departe la alte sectoare. Ei au avut intentie buna cu AT dar a venit criza in 2008 si ne-a pus in cap asa cum s-a intamplat si cu natii mai puternice decat noi ! Usor usor ne desteptam si noi totusi si o sa vedeti ca or sa se miste lucrurile mai bine decat pana acum ! Singurele bube majore in acest moment la autostrazile ce urmeaza a fi realizate sunt segmentele Pitesti - Sibiu si Comarnic - Brasov care sunt foarte scumpe datorita traversarii muntilor si nu exista finantare europeana pe ele !
  • 0

#420 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 iulie 2011 - 05:53

asta-i exact lucru romanesc.
hai sa incepem 4-5 sectoare de autostrada in 5 parti ale tarii si sa nu terminam niciunul, sau cum se lucreaza la drumuri, pe oradea arad de ex, aproape 30 de semafoare in 110km.
de toate jena.
apuca-te frate de UN CORIDOR si da-i bataie, ca si pe ala tot chinuit o sa-l termini. da macar o sa-l termini.
parerea mea e ca trebuia plecat dinspre vest spre est cu autostrazile, ca ungurii in cateva luni(poate mai putin) daca se supara intra cu ele si ni le fac si noua pe teritoriul romaniei. cum basca mea la ei si la altii se poate, si la noi nu prea?!
da, intrebare retorica.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#421 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 12 iulie 2011 - 09:20

Chestia asta cu inceputul mai multor sectoare din mai multe autostrazi cred ca tine si de chestiuni tehnice si pana la urma economice in sensul ca banii merg in parti diferite ale tarii aducad inevitabil o crestere a nivelului de trai in mod unitar. Vad ca asa procedeaza si polonezii, avand santiere deschis pe diverse sectoare. Si acolo stai si te intrebi de ce nu pun accent pe A2 de la Lodz la Varsovia(2 poli importanti) ci isi bat capul cu o sectiune din S8 din jurul mai putin importantului Bialystock in situatia in care cealalta portiune din S8 finalizata este taman in partea opusa la 150 km. Sau de ce nu coninua cu A1 de la Grudziadz in jos pana la Lodz unde ar lega-o cu A2 si de unde mai este o portiune finalizata in jos ci baga mare la granita cu Cehia la 500 km distanta. Apropo, la ei vin bani la greu si pentru ca stiu sa tina aproape de decidentii importanti la nivel european: Strabag-ul are cred 90% din lucrari pe care le executa in mare parte in antrepriza proprie, fara subcontractori. De la noi au fugit mancand pamantul...
  • 0

#422 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 iulie 2011 - 09:41

strabag-ul a facut parca la noi oradea - satu mare.
si parca aveau ceva de lucru si spre arad.
de bechtel ce se mai aude?
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#423 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 iulie 2011 - 10:22

Au zis dimineata o stire meseriasa. O sa ne coste nu stiu cate jdemilioane (de euro, normal) rezilierea contractului pt ca ei tin pretul sus (cu 60% mai sus decat cea mai sus alta oferta). E de bine.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#424 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 12 iulie 2011 - 10:26

Asteptam inca...acum se vorbeste de rezilierea contractului cu o penalitate pe care tre sa o platim noi de 500mil Euro (numai cu banii de penalitate se fac multe zeci de km de autostrada). Bechtel e inca mai scump cu 60% decat toti cei ce au licitat pe coridorul IV dar cum contractul a fost facut cu clauza asta nesimtita de reziliere tin de pret cu dintii desi ministerul incearca sa-i aduca la nivel cu restul lumii. Probabil ca le e indiferent daca continua sau se reziliaza si iau 500mil degeaba !
  • 0

#425 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 12 iulie 2011 - 11:41

si in toata afacerea Bechtel voi pe cine vedeti vinovat?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi