Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Autostrazile din Romania


  • Please log in to reply
1395 replies to this topic

#1276 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 15 noiembrie 2013 - 10:42

Hai ma, pui la indoiala calculele d-nei boiangiul ?



Ah, acuma am vazut ca aia zic de niste standarde de cost. Nu cred ca e foarte relevant.

Pe mine practic nu ma intereseaza decat sa se faca Bors-Bucuresti. Evident, nu prin Sibiu.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1277 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 18 noiembrie 2013 - 10:43

Autostrada care se termină în câmp

Primul tronson al autostrăzii Lugoj-Deva este gata, dar nu poate fi dat în folosinţă din cauza lipsei căilor de acces. Singurii care se „bucură” deja de pe urma finalizării şoselei de mare viteză sunt hoţii, care au început să fure din materialele rămase şi chiar din gardul de protecţie.



 
“După ce am inaugurat, în iunie, Deva-Orăştie, vom inaugura patru tronsoane de autostradă în luna decembrie şi mă refer la Lugoj-Deva – lotul 1, la Orăştie-Sibiu, loturile 1, 2 şi 4. Pe teritoriul judeţului Sibiu este Orăştie-Sibiu – lotul 4, urmând ca, în anul 2014, să inaugurăm Nădlac-Arad, lotul 1 şi 2, şi Orăştie-Sibiu lotul 3“, a spus Şova.

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1278 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 18 noiembrie 2013 - 12:31

Cel mai dureros e sa avem prin 2015 autostrada de la Nadlac la Sibiu si apoi de la Pitesti la Constanta(pana atunci poate reusesc sa faca inca 15-20 km din CB nord la regim de 2 benzi/sens) si sa ne kkm pe noi pentru 100 km(din care intradevar dificil de realizat doar jumatate).


  • 0

#1279 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 noiembrie 2013 - 03:40

Pe mine nu ma intereseaza. Eu vreau autostrada de la Tg Mures la Constanta, via Brasov.

Ce sa fac eu cu autostrada de la Pitesti la Sibiu ? Sau de la Lugoj la Sibiu ??



Ah, si de la Cluj la Oradea, normal.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1280 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 18 noiembrie 2013 - 05:18

Eu vreau autostrada de la Tg Mures la Constanta
Ce sa fac eu cu autostrada de la Pitesti la Sibiu ? Sau de la Lugoj la Sibiu

Da' cu aia "de la Tg Mures la Constanta" ce draq faci ??? ... daca ziceai "Bistrita - Berlin" te intelegeam ... da' asa :blink:


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1281 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 18 noiembrie 2013 - 05:22

A gresit si el...nu-i mai scoateti atat ochii...a vrut sa scrie Bistrita - Giurgiu... :wub:


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#1282 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 18 noiembrie 2013 - 05:23

Tu in mod normal pana la mare pe o ipotetica autostrada A3 care sa treaca pe langa Tg. Mures - A2 ai avea in 650-700 km. Via Cluj Napoca(centura est) - Turda - ipoteticul drum expres pana la Alba Iulia - A1 - A2 ar fi undeva la 750 km. Maxim 100 km in plus pentru tine si o mana de oameni din jud. Bistrita. In rest toate judetele din N(MM, SM, SJ - peste 1 milion vs. 300k oameni) ar beneficia mai mult de pe urma unei autostrazi neintrerupte de la Alba Iulia la Constanta via Sibiu - Pitesti.

Si eu as vrea sa ma urc pe autostrada aici, de pe capatul ei, la 3 km de casa si sa merg neintrerupt numai pe astfel de drumuri pana in Lisabona. Constientizez insa ca ungurii nu au facut si nici nu cred ca vor face curand autostrada de la Bors la Debrece(cel mai scurt tronson de legatura cu o autostrada existenta) si ca noua ne va fi foarte greu daca nu imposibil sa mai facem ceva cu tronsonul de ja inceput Bors - Suplacu de Barcau sau Suplacu de Barcau - Cluj care nici nu stiu daca e gata ca si proiect. Trag nadejde doar de un Cluj - Mihaiesti ca parte a inelului de ocolire a municipiului.


  • 0

#1283 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 18 noiembrie 2013 - 05:32

Ma, da' egoisti mai sunteti voi, ardelenii...numa la pielea voastra va ganditi.. :(

Dar cu Moldova ce facem? Era vorba de ceva Tg Mures-Iasi, ba chiar intr-o vreme se vorbea si de Bucuresti-Siret.

 

Au lasat-o de oaie cu totii...barronii de Bacau si Neamt ce fac? Ahhh...gata...stiu: si-au luat elicoptere. :P


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#1284 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 18 noiembrie 2013 - 06:35

Eu ma declar multumit - de la mine de la tara pina la Ieuropa sint exact 98,7 km, 1 oră 32 de minute ... Nu sint ei pe autostrada ... da' asta sa fie singuru' meu necaz ;)


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1285 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 noiembrie 2013 - 06:53

A gresit si el...nu-i mai scoateti atat ochii...a vrut sa scrie Bistrita - Giurgiu... :wub:

asia e bine.



Tu in mod normal pana la mare pe o ipotetica autostrada A3 care sa treaca pe langa Tg. Mures - A2 ai avea in 650-700 km. Via Cluj Napoca(centura est) - Turda - ipoteticul drum expres pana la Alba Iulia - A1 - A2 ar fi undeva la 750 km. Maxim 100 km in plus pentru tine si o mana de oameni din jud. Bistrita.

Judetul BN, te rog. Si-am invatat de la dreptaci ca nu e bine sa-ti pese de altii.

 

Cat despre Suplacu - Bors, cica se inceraca ceva la anu.

 

 

(si la multi ani ?)


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1286 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 18 noiembrie 2013 - 10:52

Eu ma declar multumit - de la mine de la tara pina la Ieuropa sint exact 98,7 km, 1 oră 32 de minute ... Nu sint ei pe autostrada ... da' asta sa fie singuru' meu necaz ;)

Iote...sta langa stadion!

:)


  • 0

#1287 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 19 noiembrie 2013 - 09:04

sta langa stadion!

 

Nu stau acolo ... se pare ca n-am fost atent si am pus punctu' de plecare unde nu trebuie   ... varianta corecta e asta ;)


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1288 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 22 noiembrie 2013 - 10:12

Sova:Incepem licitatia si constructia pe cei 53 de kilometri de autostrada dintre Campia Turzii si Targu Mures
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1289 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 23 noiembrie 2013 - 08:28

Daca si de la Campia Turzii la Tg. Mures km costa 10 milioane nu mai e nimic de spus decat ca astia chiar ne obliga sa il apreciem pe Basescu. Probabil ca la nii un cost normal vom intalni cand construim ceva care cap-coada va fi la nivelul marii si perfect plat, fara nici un delusor in cale.
In alta ordine de idei dar tot legat de costuri am aflat aseara ca centura Clujului a costat 140 milioane. Nu ma pricep insa la banii astia mai ca puteau face tunelul lui Funar pe sub Feleac.
  • 0

#1290 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 noiembrie 2013 - 08:41

Pretul va fi probabil sub valoarea asta, de aia se face licitatie.

Ar fi interesant de stiut daca in pretul respectiv intra si plata pentru deposedari.

 

Daca centura aia a fost 140 milioane, de ce te miri ca o autostrada se ridica la atata ??

Stai sa vezi centura Bistritei, estimata la 175 milioane de euro, ce va trece prin...oras.

:)

 

 

Autostrăzile – Am spus, într-a­devăr, că România nu are nevoie de autostrăzi. Dar de unde aţi fi vrut să ştiu cum stau lucrurile? Nu uitaţi că, în 1999, eram de-abia a cincea oară ministrul Transporturilor.

liber la apreciat !


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1291 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 24 noiembrie 2013 - 10:31

Dan Şova, la "După 20 de ani": De când vor plăti românii TAXĂ PE AUTOSTRĂZI. PLUS Cum explică ministrul noua TAXĂ PE BENZINĂ

 

Şoferii românii vor plăti o taxă pe autostradă de 3 euro pentru fiecare sută de kilometri, începând din 2017. Anunţul a fost făcut de Dan Şova, ministrul delegat pentru Departamentul Proiectelor de Infrastructură şi Investiţii Străine, la emisiunea „După 20 de ani”, difuzată duminică.


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1292 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 25 noiembrie 2013 - 02:57

Cretini, daca ramane si acciza de 7 eurocenti in pretul benzinei. Ori/ori.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#1293 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 25 noiembrie 2013 - 12:12

Primarul din Miercurea Sibiului, dupa ce un TIR a intrat in doua case: Avem nevoie de autostrada
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1294 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 13 februarie 2014 - 09:48

Saptamina trecuta de doua ori (luni tur si miercuri retur) si azi (doar tur) am am mers pe cele doua bucati de autostrada inaugurate in decembrie 2013 - de la Deva la Sebes Alba  si de la Lugoj la Traian Vuia ... Sint curios cind o sa se termine bucatile Traian Vuia - Deva si Timisoara Lugoj ...

 

PS - salutari de la Kolozsvár ... ex Funar City ;)

 


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1295 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 03 martie 2014 - 12:28

Vom ajunge de la Timisoara la Budapesta in cel mult 2 ore jumate
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1296 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 06 aprilie 2014 - 09:43

Şova pune autostrada lui Dragnea „în faţa tuturor”: „Trec foarte multe autovehicule pe acolo"

 

Bucureşti-Alexandria se află pe raportul cost/beneficiu în faţa tuturor", a declarat Şova care a explicat că este vorba despre raportul dintre costul construcţiei unei autostrăzi şi numărul de autovehicule ce trec pe acea autostradă. "Trec foarte multe autovehicule pe acolo", a adăugat el repede, precizând că aceste calculele au fost făcute de institutul de cercetări Cestrim.

 

... dat draqu Şova asta daca a ajuns la o asemenea concluzie :angry:

... mare oras mare si Alexandria asta ... merita cel putin o autostrada :lol:


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1297 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 26 aprilie 2014 - 11:15

Marti am mers prima data pe intreaga bucata de A1 de la Deva la Sibiu ...

Am plecat la 7:30 din Timisoara ... am ajuns la Deva la 9:30 si dupa o pauza de o ora am plecat iar la drum ... la 15:30 am intrat pe centura (cuvant urat)-pitalei ... la 16:10 am intrat pe A2 ... iar la 18:10 am intrat in Constanta.

 

PS - salutari de la Mamaia ;)


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1298 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 27 aprilie 2014 - 08:15

Deci aproape 11 ore. Tot nu e normal. Care mai e tronsonul care pune piedici? Sibiu-Pitesti, nu?
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#1299 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 27 aprilie 2014 - 10:12

Si Timisoara - Deva, 2h .

 

Asta e drumul. :(


Aceasta postare a fost editata de Monitor_R: 27 aprilie 2014 - 10:16

  • 0

#1300 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 27 aprilie 2014 - 10:34

Tinand cont ca in traseu intra si A1/A2, deci aproape jumatate din distanta, intr'adevar, cam mult 10 ore de mers. Eu facusem Baia Mare - intrare A2 in ~8 ore, deci in 10 ore eram lejer acasa, dar cu ceva autostrazi in 8 ore as fi fost deja acasa si probabil si mai odihnit
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi