Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Autostrazile din Romania


  • Please log in to reply
1395 replies to this topic

#201 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 iunie 2008 - 11:31

de la 55mph la 140kph e ceva distanta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#202 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 06 iunie 2008 - 03:27

Ardelenii-s molcomi... :D---ptr Mike

acuma, daca e sa judecam drept, ce experienta are pilotul de logan pe autostrada si ce experienta a acumulat vacaru american...


Oaspete,ce te doare de scoti asemenea replici? :P
:nono:

Aceasta postare a fost editata de mol: 06 iunie 2008 - 03:23

  • 0

#203 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 06 iunie 2008 - 05:02

amoku
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#204 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 06 iunie 2008 - 05:15

de la 55mph la 140kph e ceva distanta.


Daca esti prost, esti prost si la 55 mph, si la 140kph. Viteza nu-ti afecteaza capacitatile mentale.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#205 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 iunie 2008 - 05:25

ia incearca si mai vorbim.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#206 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 06 iunie 2008 - 05:48

Sa incerc ce mai exact?
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#207 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 06 iunie 2008 - 07:13

Iti afecteaza reflexele, sa zicem, dar nu capacitatea mintala, zic eu :P
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#208 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 iunie 2008 - 09:09

sa vezi cum e masina la 140 si la 90. aici nu discutam de 1-2 cazuri izolate, cand gigel merge dupa cumnatu', pt ca nu toti aia din state merg dupa cate o ruda. pur si simplu pe autostrada lumea face diverse, dar numai atenta la drum nu e. era un site cu tot felul de poze si te crucesti ce face lumea la volan pe autostrada. totusi, la o viteza mai mica se presupune ca poti reactiona ceva mai bine. am inteles ca si in alte tari unde pe autostrada limita e 130, vor sa o reduca.

eu pe autostrada ma joc, altfel ma ia o plictiseala de nu mai stiu de mine. mi se pare mult ami periculos sa mergi constat si mult, desi mai grav e ca multi nici nu realizeaza asta. e din categoria, mie nu mi se intampla, eu sunt altfel.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#209 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 07 iunie 2008 - 11:28

Pai dude, eu stiu cum e in masina la 140 fata de 90, dar asta nu are nici o legatura cu ce am spus eu. E viteza mai mare, ai mai multa grija si lasi spatii mai mari, e simplu. Daca mergi cu 140 la 5 metri de ala din fata sau faci slalom printre masini pe o autostrada aglomerata, ai comparabil de multe sanse s-o faci lata si la 140 si la 90. Ala care nu e atent la 140, n-o sa fie atent nici la 90, si 90 e destul sa moara el sau sa omoare pe altii.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#210 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 iunie 2008 - 03:56

diferentele intre 90 si 140 sunt imense in timp real, nu atat ca viteza de reactie, cat modul cum reactioneaza masina. altfel se punea limita de 130 peste tot, ca oricum se pleaca de la idee ca suntem atenti la volan, nu citim ziarul. cand mergi in fundul unuia, te uiti mult in fata sa vezi cum sta treaba. nu te uiti in fundul lui si nici nu te duci orbeste dupa el. dar aici e ami mult monotonie de autostrada, intervine o rutina coroborata cu nestiinta. altii au pus niste semne si trebuie sa vezi 2 semne intre tine si masina din fata si cam atat, stiu ei ca ai suficient timp intre semnele alea sa opresti - desigur discutabil, dar nu cred ca le-au pus dupa ochi si nici ca sunt prosti aia si nu vine nici dracu sa se bage peste semnele tale pt simplul fapt ca vitele merg in turma pe banda 1, nu se abat de la drum ca la noi si pe banda de urgenta, 99% merg oricum numai pe banda 2, indiferent de situatie etc. apoi nici nu exista niste reguli nescrise si formate in timp. se merge oarecum haotic ca viteza, nu pe sosea. nu se respecta limitele deloc, se merge dupa ureche. am 130, legea permite cumva 140, ok, merg in zona asta. la noi se merge pe autostrada de la 50 la 200 si parca fiecare masina are o alta viteza si simte nevoia sa depaseasca ceva.

ca sa mori nu trebuie viteza. repet, viteza e catalizatorul care amplifica efectele foarte mult, nu e cauza principala. dar pt ca e un singur factor, asta incearca toti sa-l elimine, sa-l limiteze pe cat posibil. zilnic au loc mii de accidente care se produc la viteza mica. foarte rar sunt cele pe fond de viteza mare si adesea sunt cu morti, de unde si preocuparea pt reducerea vitezei. eu nu inteleg de ce nu e si preocuparea sa nu se mai trimita pe sosele soferi care nu stiu sa ia de volan. mi se pare absolut incredibil sa ai la dispozitie absolut orice masina si sa nu stii niste chestii de bun simt. la fel cum am ramas masca cum pleaca de pe loc multi, normal ca asa poti pleca numai incet si greu.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#211 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 08 iunie 2008 - 09:35

Vorbesti din auzite, eu merg cu 130-140 si ma depasesc destui. Iar intre 4-8 benzi cu exituri la fiecare 2km cu o vinzoleala de masini care intra si ies si 2 benzi si exituri la 20km nici nu intra comparatii.


acuma, daca e sa judecam drept, ce experienta are pilotul de logan pe autostrada si ce experienta a acumulat vacaru american...


Da nu tine de experienta badie... stiu ca era sa o comit si eu de vreo citeva ori in ultimele 200.000 de km. Tine de cit bulbucesti ochii si cit de alert esti si cit trafic ai. Daca e aglomerat n-ai nici o sansa sa lasi loc pina la ala din fata ca se vira altul. Daca esti obosit, nu mai e asa usor sa stai fixat pe stopurile aluia din fata. Clipesti o data si cind ai deschis ochii ala e oprit la 10 metri si tu mergi cu 100 la ora. La o coloana in care se merge aproape e suficient sa rateze unul. Soare in fata, oboseala, condus citeva zeci de km obosit dupa job, intors noaptea tirziu dupa o zi obositoare (munca sau distractie nu conteaza), dube/SUVur/camioane peste care nu vezi nimic, vreme extrema sint tot atitea motive sa ai o clipa de neatentie fix cind nu trebuie.

Da poate ar trebui sa facem statistica accidentelor pe km parcursi si numar de masini, ca aici batem tot :).

dar aici e ami mult monotonie de autostrada,


Monotonia e dupa 10 ore de condus in teren plat, nu dupa o ora de autostrada...

PS: viteza in valoare absoluta nu are mare importanta, importanta e diferenta intre tine si aia din jur. Daca toti merg cu 200 si tu cu ei, e mult mai lejer decit daca tu mergi cu 150 si restul cu 100.

Aceasta postare a fost editata de vrajitorul din orz: 08 iunie 2008 - 09:44

  • 0
Salam. Florin Salam.

#212 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 iunie 2008 - 10:37

nu vorbeam de state, unde e legal in state 140?

monotonia nu e cati km faci o data, ci zilnic acelasi traseu, nimic spectaculos, nu prea mai esti atent, ca nu ai la ce.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#213 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 iunie 2008 - 11:27

din ce stiu eu, 55 e limita oarecum generala, cu variatiuni de la 15 la 80mph, dar 80 e o exceptie.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#214 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 08 iunie 2008 - 12:22

... miine iar mai dau o tura pe A1 si A2 ... si bineinteles prin sau pe linga mindra noastra capitala ...

Pina atunci niste poze facute luni 2 iunie pe al nostru E70 cu citiva km inainte de Craiova:

Imagine amplasata

Imagine amplasata

Imagine amplasata


... sint curios cind o sa vad carute si pe autostrazile noastre ...

Si daca tot am adus vorba de Craiova ... nota 9 celor care au facut centura ... dovada ca se poate face si la noi ceva (din pacate una hirundo non facit ver :) )

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 08 iunie 2008 - 12:30

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#215 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 08 iunie 2008 - 08:41

55 e limita oarecum generala


65 e in general limita in statele aglomerate, 55 e in orase in general, 70-75 in statele/zonele mai putin polulate, unii n-au limita de viteza (Montana parca). Unde e 65 sau chiar 55 se merge normal cu 75, iar 85 nu e nimic fenomenal, sint destui care merg asa sau trec peste. 30 e limita in orase pe strazile mici, desi exista o tendinta de citiva ani spe 15. 45-55 e limita pe soselele de suprafata cu semafoare. Ma rog, asta e amestecatura ca depinde mult de stat si zona. Pina la urma cind faci 25,000 de mile pe an si petreci citeva ore pe zi in masina, nu te intereseaza sa fii undeva cu 2 minute mai devreme ci sansa de a crapa in urmatorii 10 ani... obiectiv, ce preferi? US statea n trecut (pina la SUVizare, care din fericire da inapoi acum) mai bine ca europa de vest la accidente mortale (acum e comparabila) si evident mult mai bine ca Romania.
Iarasi limita de viteza nu conteaza... conteaza cum e strada, traficul, etc. Sint zone unde la 85 simti ca stai si sint zone unde la 55 e prea repede. Sint o multime de drumuri unde abia poti atinge limita de viteza si sint altele unde ar trebui ridicata cu 20mph.

Partea a doua sint soferii. In Romania anilor 80-90 erau putini oameni care conduceau. Pentru asta se dadea un examen, in general soferii erau barbati (nu ca-i neaparat bine dar da impresia de bine), batrinii nu conduc, tineretul de 18 ani nu prea avea masina samd. In USA toata lumea TREBUIE sa conduca, inidferenta ca e o baba de 70 de ani, indiferent ca e unul care abia buchiseste 2 litere, indiferent ca e chinez :), inidferent ca ai 18 ani ... daca ai venit din mexic prin tunel conduci fara carnet, ca n-ai de ales. Din acelasi motiv, ca toata lumea trebuie sa conduca, restrictiile ca sa pui o masina pe strada sint (sau erau, ca lucrurile se mai schimba) mult mai mici, d-aia vezi tot felul de cazane si improvizatii care in Europa nu ar fi trecut de RAR sau echivalent.

De cind economia merge si veniturile s-au marit, si in Romania toata lumea isi permite masina si vrea sa mearga cu ea (desi nu exista motive obiective ca in USA, ci numai de confort). Ca atare soselele se aglomereaza, calitatea soferilor scade, mai sint si chestiile de cultura locala ca depasitutul in curba fara vizibilitate sau depasitul coloanei la semafor, si astea toate contribuie la cresterea ratei de accidente. Bogatia si dezvoltarea au neajunsurile lor.
Condusul nu e sau nu ar trebui sa fie mare arta si stiinta cum il vad unii, si in pricincipiu mai toata lumea poate sa il faca.

Ce vreau eu sa spun in final e ca totul trebuie privit in context local, ca daca n-ai vazut multe lucruri in viata nici nu intelegi multe lucruri si mistourile si judecatile de valoare de genul "ce prosti e aia" din partea unora care nu vazusera autostrazi decit la televizor sint doar ...mmm ... copilaresti.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#216 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 iunie 2008 - 09:54

asa e.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#217 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 iunie 2008 - 08:06

Ce vreau eu sa spun in final e ca totul trebuie privit in context local, ca daca n-ai vazut multe lucruri in viata nici nu intelegi multe lucruri si mistourile si judecatile de valoare de genul "ce prosti e aia" din partea unora care nu vazusera autostrazi decit la televizor sint doar ...mmm ... copilaresti.

aici imi dai dreptate, neicusorule.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#218 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 10 iunie 2008 - 03:40

Tie iti dau dreptate mereu ;), da unde ti s-a parut ca ne contraziceam? mie mi s-a parut numai ca ne completam...
  • 0
Salam. Florin Salam.

#219 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 iunie 2008 - 07:08

scuzi, mol era cel care a balbait un comentariu la adresa rafinatei si inteligentei mele remarci.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#220 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 iunie 2008 - 05:55

,,Dinspre'' tine,doar ,,rafinat'' se poate folosi...si, asta doar pentru anumite... :D :lol:
  • 0

#221 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 iunie 2008 - 07:17

mda. si ce iti da tie dreptul, ma rog, de a ma cataloga, clasifica si timbra ??
ah, probabil ca trebuia sa bag un foarte (inteleigent).
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#222 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 11 iunie 2008 - 09:24

...statutul de garajist. :rolleyes:

M-am emotionat cand ti-am vazut modestia... :D

De orgoliu...nu mai zic nic...

Asa-i ,unii se scalda doar in superlative.

Da, sunt si vor fi o groaza de tampiti pe sosele. Daca se regasesc pe autostrazi , intervin amplificarea,superlativul...

Excluzandu-le intelectul, problemele apar de la usurinta obtinerii carnetului,deh, vesnicul sistem damblagit.

My parere.
  • 0

#223 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 08 august 2008 - 10:24

http://www.zoso.ro/2...autostrada.html
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#224 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 08 august 2008 - 10:55

treaba cu oile e piece of cake.....cind ma gindesc ca venind spre RO,va fi plin de ai nostri(a se vedea Astra SW,sau Golf)cocosate,pline ochi de bagaje,mergind pe banda a 3 a,cu 100,nu vor sa se dea la o parte nici mortzi....la statiile peco ciordesc dulciuri din market-uri,se pisa linga masini,cu usa deschisa si manele blana.....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#225 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 august 2008 - 11:42

Pozele alea cu oile pe autostrada sunt vechi ... that's lame (inclusiv comentariul atasat pozei)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi