Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Autostrazile din Romania


  • Please log in to reply
1395 replies to this topic

#151 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 martie 2008 - 10:10

am fost putin plecat, drumurile si alea asfaltate acum 1-2 luni sunt de o calitate de kko. canale pe oriunde ar fi, sunt o mare piedica pt romani, diferente de nivel, marcaje proaste, semne prost puse, dobitoci care opresc oriunde ii taie capul, lucrari ne presemnalizate, e pratic tara nimanui. bine ca mai dam amenzi pt viteza, asta fiind cea mai mare problema din romania. toata lumea nu stie ce sa mai faca sa reduca viteza pe sosele.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#152 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 11 martie 2008 - 10:36

... mai bine mai tirziu decit niciodata ... sau altfel spus: astazi am mers prima data pe "Autostrada Soarelui" (de la Bucuresti la ... capatul opus) ... ca prima impresie pot spune ca e ok ... dar din pacate precum se stie, cu o rindunica nu faci primavara (sau mai pe intelesul conducatorilor auto: cu 250 km de autostrada nu prea ai cum sa-l multumesti pe platitorul roman de taxe de drum si alte roviniete)

PS - salutari de la Mamaia :D
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#153 papa_mulo

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 69 Mesaje:
Inregistrat: 07-octombrie 04
  • Location:Bucuresti

Scris 30 martie 2008 - 10:58

astazi am mers prima data pe "Autostrada Soarelui" (de la Bucuresti la ... capatul opus) ... ca prima impresie pot spune ca e ok ...


Nu prea e OK adriane, imi e teama ca e facuta in stil romanesc si asta si in curand se duce naibii. Diferentele de nivel la trecerile peste poduri au crescut foarte tare in ultimul timp...nepermis de mult, daca vi prea tare risti sa iti sara amortizoarele prin capota. Plus ca provoaca si multe accidente...daca te uiti dupa fiecare diferenta din asta mare de nivel sunt urme de franare/derapaj si parapetul intepat. Sunt multi care merg cu viteza prea mare pentru experienta lor, se sperie si pierd controlul...

Aceasta postare a fost editata de papa_mulo: 30 martie 2008 - 11:01

  • 0

#154 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 31 martie 2008 - 01:05

nu e chiar asa rau
am mers vineri pe primii 60km ai autostrazii (in ambele sensuri) si denivelarile chiar la viteze foarte mari erau acceptabile
acu daca esti la 180 in super nova s-ar putea sa nu mai para acceptabile..
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#155 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 31 martie 2008 - 04:55

Mike, papa mulo are ceva dreptate, sunt probleme ( nu f mari INCA) cu multe dintre imbinarile podurilor.
Eu am fost tot Vineri pe toata autostrada (ceea ce s-a construit pana acum), dus si intors si desi suspensia masinii nu e chiar moale, la viteza de 150 km/h se simteau destul de bine, vreo 2 fiind chiar "delicate".
Am intalnit si 2 zone in care soseaua s-a lasat formand o groapa/adancitura (fara a exista rupturi de asfalt), ceva mai mare decat lungimea unei masini; or face parte din "device-urile" impotriva adormiri la volan ?
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#156 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 31 martie 2008 - 05:02

Eu am mers ieri cate 105 km in ambele sensuri si ii dau dreptate lui AerCurat... Am suspensiile moi si la poduri ma cam lipeam de asfalt...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#157 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 31 martie 2008 - 06:06

or fi mai incolo...pe unde am mers eu era chiar ok....da, denivelari erau, dar luate la viteza foarte mare si tot nu dadeau deloc senzatia de nesiguranta
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#158 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 31 martie 2008 - 09:13

golful care are suspensii moi, topaie rau, foresterul altfel discuta cu drumurile proaste. cred ca la mike suspensia e mult mai toleranta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#159 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 aprilie 2008 - 01:39

la noi de ce nu se poate? Imagine amplasata
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#160 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 04 aprilie 2008 - 01:41

... de pe unde e peisajul asta din poza ?
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#161 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 aprilie 2008 - 01:49

cred

Imagine amplasata
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#162 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 04 aprilie 2008 - 02:08

La noi nu se pot multe lucruri fiindca gandim si planificam la scara mica. Ne e mult mai la indemana sa carpim o groapa decat sa refacem strada de tot, de exemplu. Adevarul e ca s-au inregistrat progrese notabile in ultimii ani, totusi, iar ritmul cu siguranta ca se va accelera. Doar ca mintea noastra navigheaza mult mai repede decat realitatea cotidiana :D
  • 0

#163 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 aprilie 2008 - 02:11

culmea e ca se refac strazi, dar anual. nu tin mai mult.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#164 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 04 aprilie 2008 - 02:14

...pai,in anul urmator ce-ai vrea sa faca firmele respective? :D
Daca prinzi un contract pentru o bucatica de strada te-ai scos.
O refaci cat mai des posibil ...
  • 0

#165 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 aprilie 2008 - 06:02

ma uit la tv si nu-mi vine sa cred. 4 accidente in lant pe bucuresti-pitesti din cauza ca ploua torential.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#166 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 06 aprilie 2008 - 06:46

Astia-s soferii.. din pacate...
Nu tin cont de nimic.. e de ajuns un nesimtit si se poate provoca accidente in lant.
Am inceput sa am dubii ca la noi se va mai putea circula normal si sigur vre-odata.
Poate doar in noaptea de revelion.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#167 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 06 aprilie 2008 - 07:17

O mare problema in traficul extraurban al zilelor noastre este faptul NU se mai pastreaza distanta intre masini (majoritatea sunt "smecheri" si merg f aproape). Daca adaugam o alta mare problema: starea tehnica precara sau macar necorespunzatoare (ca deh sa intretii corespunzator o masina costa mult si "ei" nu-s fraieri), incepem sa avem una din explicatiile unora din accidentele in lant.

Desigur ca si lipsa de experienta si proasta conduita in trafic a unora din soferi se simte din plin.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#168 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 aprilie 2008 - 08:03

eu cred ca aia nu merg cu cine stie ce viteza, insa am observat asta de multe ori, pur si simplu sunt complet deconectati de la trafic, tocmai pt ca au impresia ca merg incet. eu sunt unul care merge lipit in spate, acum nu va luati dupa mine, vad de la departare care e treaba si sunt mereu mai intr-o parte, sa vad inca in fata si nici nu stau acolo prea mult, insa am incercat de cateva ori si pur si simplu nu ma observa chiar cativa km. de asemenea observ o greutate in manevre simple, cum ar fi viraj de stanga sau dreapta, foarte greu se ia de volan. e, in atare conditii poate o distanta cat mai mare s-ar impune, dar fiind si aglomerat si avand si impresia ca merg incet, cam greu.

de ex vineri seara m-am intors in bucuresti pe un drum din asta stupid romanesc in care in loc sa faca 2 benzi pe sens, au facut 1+1/2, adica ai ceva loc pe jumatatea aia de banda, dar unii nu merg pe prima banda plina, ce sa mai vorbim de chistocul ala, dar multi incearca. in fine, sunt situatii in care nu-i pot cere unui camion sa meaga pe buza soselei (de fapt nu cer nimanui asta, insa asta avem cu asta defilam) si elibereaza mult prima banda. sa-l depasesti trebuie sa treci un pic pe contrasens, ei bine, sunt niste linii drepte unde prinzi ceva viteza si de multe ori nu poti trece cu roata aia pe contrasens pt ca exista multi care pur si simplu merg lipit de axul drumului (adica daca ai merge si tu la fel, sansele sa se loveasca macar oglinzile sunt mari) si nu schiteaza absolut nimic daca te duci spre ei. practic nu te vad, nu-si dau seama ce se intampla. loc unde sa se duca au, chiar si regulamentar sa spunem (desigur asta cu eu merg regulamentar si nu ma dau din fata unuia care vine cu viteza spre mine - eventual dau flash-uri cat pot, dar nu ma dau pe dreapta - e cretinism totusi, ca nu te joci cu viata ta, eu am multe trageri pe dreapta afara de pe sosea, tocmai ca ala din fata nu avea nici un stres). cam la fel se intampla majoritatea accidentelor, oamenii ignora bunul simt la volan. inteleg ca e lipsa de experienta la un incepator, dar in rest...

si ceva interesant, de ex in vrancea, lumea face frumos loc, oricum eu rar claxonez sau dau flash-uri, pt ca am sesizat ca unii se sperie foarte tare si cine stie ce fac, de obicei pun frana brusc si inexplicabil sau trag brusc de volan in dreapta fara sa se uite daca e ceva acolo. cum am ajuns spre bucuresti, nu se mia da nici dracu, schimbari de directie fara semnalizare, flash-uri (de parca daca as avea unde sa ma duc, nu m-as duce, e bara la bara nene, ce daca ai bmw).
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#169 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 07 aprilie 2008 - 09:13

Nu e vorba de nici o lipsa de experienta. E vorba de imbecilitate, din abundenta in tara asta (si nu numai printre soferi).

Apropo de autostrada soarelui, mie mi s-a parut destul de praf. Primii km sunt denivelati rau de tot, in masina se auzea de parca aveam bormasina (am si cauciucuri cam zgomotoase), iar dupa asta deja erau niste gauri destul de mari in asfalt. Nu se simteau ele foarte tare la 140, dar erau acolo. In rest, un mic incident cu un caine, frana blana de la 140 la 60-80 si evitat. Ca la noi... presimt ca, din pacate, or sa fie multe evenimente pe amarata aia de autostrada la vara.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#170 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 aprilie 2008 - 10:06

eu v-am povestit accidentul de pe A2, unul ajuns in camp, masina facuta praf, iar altul se uita la ala cu accidentul si a luat el cainele in plin, pagube seriose la partea frontala. oare cine e devina? eu eram la 100m in spate.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#171 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 30 mai 2008 - 10:43

Ok.. s-a facut centura de ocolire a Pitestiului cu profil de autostrada.. adica s-a lungit autostrada cu x km.
Bunnnn
Dar din cauza proastei planificari a lucrarilor si din cauza ca nu exista planificare si viziune.. acum faci mai mult daca vrei sa ocolesti pitestiul decat daca treci prin oras.
Se fac coloane si de 5 km la iesirea de pe autostrada in zona numita "Bascov" din cauza unor lucrari la pasajul subteran.
Nu puteau sa lucreze simultan cu centura?
Acum o iau prin oras, cu toate ca urasc asta, doar ca sa nu raman blocat la iesire.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#172 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 30 mai 2008 - 10:51

In zona aceea eu procedez astfel (pana la remedierea problemei din zona Bascov):
- cand plec din Buc. si trec de Pitesti aleg ruta prin Pitesti - tocmai datorita dopului care se formeaza la iesirea de pe autostrada;
- cand ma indrept spre Buc. si trebui sa trec de Pitesti, dupa ce stau la acelasi dop (numai ca-i in sens invers) aleg autostrada, nefiind justificat de fel sa o mai iau prin Pitesti.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#173 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 30 mai 2008 - 11:58

In zona aceea eu procedez astfel (pana la remedierea problemei din zona Bascov):
- cand plec din Buc. si trec de Pitesti aleg ruta prin Pitesti - tocmai datorita dopului care se formeaza la iesirea de pe autostrada;
- cand ma indrept spre Buc. si trebui sa trec de Pitesti, dupa ce stau la acelasi dop (numai ca-i in sens invers) aleg autostrada, nefiind justificat de fel sa o mai iau prin Pitesti.

daca ai dispune de 145 de caluti ..ar fi tentanta varianta Ploiesti centura .
  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#174 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 30 mai 2008 - 10:20

Desigur, la Ploiesti poti sa te Pitesti, dar la Pitesti nu poti sa te Ploiesti.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#175 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 31 mai 2008 - 01:13

AICI toti cretinii,de ambele sexe marg lipitzi de curul tau,cica sunt agresivi,de multe ori le trag cite o frina de sar prin santzuri,apoi pastreaza distantza.....sunt curios cine invatza lumea sa mearga asa.In RO,e din ce in ce mai rau,totzi frustratzii sau ratatzii cu cite o Octavia sau similaritatzi la moda,pe araturi,pe trotuare,bineintzeles cu proiectoarili de ceatza aprinse mereu...iar pe autostrada si superstrada nu mai se poate circula in linishte deoarece prima banda e plina de tiruri ce se depasesc intre ele incetinind traficul rau pe banda doi....tendintza este sa se faca peste tot a 3 a banda pe sens......de costuri sunt mari,in fiecare simbata dau vreo 8 euro doar pe autostrada sa ajung de la un job la altul.. :angry:

Aceasta postare a fost editata de DMIHNEA: 31 mai 2008 - 01:17

  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi