Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Diesel vs benzina vs tehnologii alternative


  • Please log in to reply
498 replies to this topic

Poll: COMBUSTIBILI (88 membri au votat)

CRED CA VIITORUL SE PREFIGUREAZA

  1. tot cu combustibili clasici (benzina/motorina) (12 voturi [13.79%])

    Procentaj din vot: 13.79%

  2. benzina + gpl (3 voturi [3.45%])

    Procentaj din vot: 3.45%

  3. benzina/motorina + electric (32 voturi [36.78%])

    Procentaj din vot: 36.78%

  4. hibrid clasic + metanol/hidrogen (26 voturi [29.89%])

    Procentaj din vot: 29.89%

  5. nuci de cocos, orice, numai clasici nu! (14 voturi [16.09%])

    Procentaj din vot: 16.09%

MASINA MEA FUNCTIONEAZA PE:

  1. benzina (54 voturi [62.07%])

    Procentaj din vot: 62.07%

  2. motorina (29 voturi [33.33%])

    Procentaj din vot: 33.33%

  3. benzina+gpl (4 voturi [4.60%])

    Procentaj din vot: 4.60%

MI-AS LUA MASINA PE:

  1. benzina (29 voturi [33.33%])

    Procentaj din vot: 33.33%

  2. motorina (14 voturi [16.09%])

    Procentaj din vot: 16.09%

  3. benzina + gpl (8 voturi [9.20%])

    Procentaj din vot: 9.20%

  4. benzina/motorina + electric (28 voturi [32.18%])

    Procentaj din vot: 32.18%

  5. benzina/motorina + metanol/hidrogen/altceva (8 voturi [9.20%])

    Procentaj din vot: 9.20%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#26 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 05 octombrie 2006 - 12:30

Un astfel de sistem este deja implementat la motorizarile hibride, de-aia au tamburi pe spate pentru inmagazinarea energiei produse de franare. Dar energia astfel obtinuta este departe de energia necesara pentru a misca masina din loc.
  • 0
Imagine amplasata

#27 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 07 octombrie 2006 - 09:16

so, pentru a nu aluneca pe piste inutile, full electric nu se poate. variantele de "solare" au excelat prin fel de fel de masini demo care speriau lumea prin flat-uritate si incomoditate... si atat.

so, tot pe combustibili ramanem, combinati cu electric.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#28 edieseb

    Cenzor E-zine

  • Members
  • PipPipPip
  • 356 Mesaje:
Inregistrat: 07-februarie 04
  • Location:din nou acasa
  • Marca:Opel
  • Model:Corsa
  • Motorizare:1,3 Cdti

Scris 07 octombrie 2006 - 10:44

Nu neg faptul ca e o problema ca sunt resurse limitate de petrol si ca la un moment dat va trebui sa existe o schimbare in vietile noastre. Dar nici atat de fatalisti nu trebuie sa devenim. Probabil ca atunci cand aveam locomotive ce mergeau cu carbuni se gaseau si oameni speriati, pe buna dreptate la vremea respectiva, ca avem resurse limitate de carbune.
Nu sunt fizicist, mecanic si nici nu sunt vreun cercetator pentru companiile auto. Totusi mi-este greu sa cred ca in ziua in care se va termina petrolul vom sta in casa sau vom trece inapoi la carute. Cred (desi nu le stiu eu) ca sunt sau se vor inventa tehnologii alternative care vor deveni si cost-effective atunci cand petrolul va fi mai scump decat aceste tehnologii noi. De aceea o spun inca o data: Da, mi se pare ridicol sa crezi ca nu vor mai exista masini dupa ce se vor termina rezervele de petrol (si nu ca mi se pare ridicol sa crezi ca se va termina petrolul asa cum au inteles poate unii).

O alta idee (de necunoscator, bineinteles): un sistem pe baza de magneti, in genul celor folosite la trenurile de viteza mare. Stiu, ar fi ridicol de scump sa cuprinda toate strazile, dar cine stie, poate ca nu va exista alta tehnologie. De ce-or fi facut astia un astfel de sistem pt trenuri in loc de panouri solare?
  • 0

#29 edieseb

    Cenzor E-zine

  • Members
  • PipPipPip
  • 356 Mesaje:
Inregistrat: 07-februarie 04
  • Location:din nou acasa
  • Marca:Opel
  • Model:Corsa
  • Motorizare:1,3 Cdti

Scris 07 octombrie 2006 - 10:50

Apropo, @spininig, tu zici ca tot pe combustibil si electric va ramane, dar in acelasi timp spui ca ai constientizat ca si petrolul se va termina. Ce se va intampla dupa? Care este parerea ta? Caci oricat subtiem noi consumul, tot se va termina pana la urma.
  • 0

#30 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 10 octombrie 2006 - 01:55

... Desi o masina electrica cu statii de schimbat baterii e mai usor de facut decit de rezolvat atitea probleme la H2.
Ce nu trebuie sa uitam e ca atit bateria cit si H2 sint simple modalitati de trasport ale energiei. Dar energia aia tot trebuie produsa. Unde, cum, din ce? daca pentru masini s-ar folosi centrale electrice si uraniu, o sa ia numai citiva ani pina o sa avem aceeasi problema ca si cu petrolul. Ca sa nu mai vorbim de alte probleme de cost, distributie, deseuri. etc.


Sunt de acord cu ce spui, mai ales in ceea ce priveste cresterea pretului energiei electrice in cazul in care numarul de automobile electrice ar creste mult si rapid incepand de astazi.

As dori sa vizitati site-ul urmator si sa spuneti apoi opinia vostra despre ce se spune acolo. Nu trebuie sa uitam ca Sony este un mare producator de acumulatori, Sony este o companie japoneza, nu trebuie sa uitam nici scandalul cu bateriile Sony initiat de catre Dell (care este o companie americana) pasamite din motive de siguranta.
http://www.sonyclass...r/electric.html

Pt cei grabiti recomand sa citeasca direct sectiunea "Questions & answers"

P.S.1:
Q: Cine este Sony ?
A: Sony Corporation of America, based in New York City, is the U.S. subsidiary of Sony Corporation, headquartered in Tokyo.

P.S.2:
Din punctul meu de vedere, cea mai interesanta pereche Q&A este urmatoarea:

Q:
Don't electric cars create as much pollution as gas cars-because electricity comes from coal plants ?
A:
The �long tailpipe� theory argues that electric vehicles do not really create zero emissions, because the electricity needed to charge the batteries is produced in power plants. In June 2001, the Argonne National Laboratory released a US Department of Energy-sponsored study that found that battery-powered electric vehicles result in a 35% reduction in greenhouse gases. [25] This reduction was based upon electricity generation from the national grid, roughly half of which is derived from coal and roughly 30% of which is derived from clean, renewable sources like nuclear, solar, wind, biomass and hydroelectric power. [26] In 2004, an analysis of data from a California Air Resources Board staff report on greenhouse gas emissions from motor vehicles found that electric vehicles resulted in a 67% reduction in overall greenhouse gases in California, compared to a car powered exclusively by gasoline, and were nearly twice as effective in reducing greenhouse gas emissions than a hydrogen fuel-cell vehicle. [27] California�s energy grid is considerably cleaner than the national grid, with roughly 20% of the state�s electricity being generated via coal-fired plants. [28]

Finally, some energy experts and utility analysts contend that millions of plug-in hybrid electric vehicles could be added to California�s fleet without substantially impacting the state�s current energy grid, since most of the charging for the plug-in hybrid electric vehicles could be done during off-peak hours, at night. [29] . It�s estimated that 5,000 plug-in hybrids charging at night would represent less than 0.1 % of peak electrical demand in the state. [30] Moreover, they would also have strong beneficial environmental impact, since a plug-in hybrid vehicle that gets its energy from the grid during off-peak hours is thought to produce one-third the carbon dioxide emissions of an exclusively gas-powered car with a fuel efficiency of 24 mpg. [31] Tim Lippman of UC Berkeley�s Institute of Transportation Studies also points out that not only is our state and national grid becoming cleaner with increased use of renewable energy sources, but also that it is much easier to control emissions from a relatively small number of power plants than millions of tailpipes, each being a point of emissions and harmful, respiratory pollutants. Lippman also notes that emissions modeling research shows that when it comes to the concentration of harmful pollutants emitted from burning fossil fuels, height matters; the closer to the ground the emissions are, the more they tend to concentrate, making emissions from tailpipes at ground-level potentially more damaging than those from a coal-fired plant�s smokestack, which may be 200 ft. or more of the ground. [32]
  • 0
... looking for a Journey

#31 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 10 octombrie 2006 - 09:17

Apropo, @spininig, tu zici ca tot pe combustibil si electric va ramane, dar in acelasi timp spui ca ai constientizat ca si petrolul se va termina. Ce se va intampla dupa? Care este parerea ta? Caci oricat subtiem noi consumul, tot se va termina pana la urma.


este evident faptul ca subtierea consumul este mai mult decat un deziderat, este absolut ireal. Consumam din ce in ce mai mult, mai repede, mai intens. Sper ca hibridele care au inceput sa-si faca aparitia pe masini de serie sa devina din ce in ce mai populare, astfel incat sa o mai ducem asa macar cateva zeci de ani... Sincer, as vrea ca masina supersport pe care mi-o voi cumpara la 50 de ani ( :lol:) sa faca vruuum-vruuum si nu baz-baz...

De la hibridele de azi sper sa evoluam catre variante de motorizare cat mai aproape de 0% poluare din combustibil non-solid.
Acum, asta nu depinde de noi decat ca end-user, pana la urma problema e de bani: daca hibridele vor fi acceptate si dorite ca produse de catre end-user aceasta nisa se va dezvolta si va crea noi variante revolutionare...

iar despre materialul postat de scaevola, sincer sa fiu e prima oara cand ma gandesc la faptul ca si curentul ala rezulta din reziduuri... good point!
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#32 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 11 octombrie 2006 - 10:47

Cred ca ai inteles un pic invers !
Eu am vrut sa spun ca tind sa cred ce scrie pe site-ul acela dar trebuie sa fim si circumspecti cu atata informatie primita din partea unei corporatii (Sony) care are ca scop profitul (ca si companiile petroliere dealtfel), mai ales ca este vorba mult despre politica, bani si petrol.

Dar, cu toate astea, eu inclin sa cred ca au dreptate si ca un viitor cu masini electice pentru mase nu este dorit de cei care acum scot bani de la noi ceilalti prin vanzarea a tot ceea ce se obtine din petrol si care avand puterea data de banii in care se scalda, fac totul pentru a mentine aceasta situatie:
- lanseaza "alternative" care sa foloseasca tot sursa lor de energie (hybridele si fuel cell H2 - vezi si anuntul politic facut de Bush pt sustinerea H2 ca tehnologie a viitorului) si sa le prelungeasca bunastarea (consum in crestere din cauza de mai multi clienti, preturi mai mari, masini hibride care consuma mai putin => putem sa vindem o perioada mai lunga o resursa care se imputineaza pe masura ce trece timpul, cu un pret in crestere => profit mai mare pe o perioada extinsa);
- sustin tehnologiile de depoluare care sunt tot mai drastice si .. ati ghicit ... tot mai scumpe si pe care tot end-userul le suporta, o alta sursa de profit;
- actioneaza politic pt eliminarea automobilului electric de pe piata si chiar vor sa controleze companii concurente din domeniul energetic care nu au legatura cu petrolul (de ex: centrale atomoelectrice) pentru a putea apoi sa isi "schimbe parul" si din companii furnizoare de combustibil sa se poata denumi "furnizoare de energie".
  • 0
... looking for a Journey

#33 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 26 noiembrie 2006 - 06:31

Nu imi dau seama cum am putea face un calcul acum sa vedem care ar fi mai rentabil la 100 km rulati in oras: un motor electric, un motor hibrid sau un motor diesel. De fapt nu stiu cum am putea determina costul la 100 km rulati cu un motor electric. Presupun ca ar trebui stiut:
1) ce consum de energie ar fi necesar pt a incarca bateria de acumulatori;
2) cat costa consumul de energie pt aincarcare;
3) cat ai putea sa mergi cu energia din acumulatori - cred ca asta depinde in mod clar de "utilajul" electric concret.

Aceasta postare a fost editata de scaevola: 26 noiembrie 2006 - 06:38

  • 0
... looking for a Journey

#34 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 26 noiembrie 2006 - 07:47

Acum iata niste linkuri interesante:
http://www.getmsm.co...EV1/default.htm
http://www.getmsm.co...yGT/default.htm
Imi place mai ales ultima.
  • 0
... looking for a Journey

#35 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 26 noiembrie 2006 - 08:15

Un tip din Budapesta si-a scos motorul din trabant si a pus un motor electric de 12kW, direct pe cutia de viteze originala, fara alte modificari. Tipul foloseste zilnic masina, merge cu ea la serviciu, a reusit chiar sa o omologheze si sa o inmatriculeze. Bateriile se incarca la 220V in 3 ore, si cu un "plin" poate parcurge 100 km.

Din pacate articolul e in limba maghiara, insa pozele sunt destul de expresive.

trabant electric

pt mai multe poze, dati click pe cele din pagina principala, si se deschide o galerie.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#36 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 26 noiembrie 2006 - 08:39

Am gasit ceva date legate de cost de incarcare si capacitate chiar despre GM EV1 la pagina asta:
http://www.evcharger...specs/specs.htm

How much does it cost to charge the EV1?

Recharging costs for the EV1 depend on many factors, including the type of battery and the state of charge. The average cost to charge for both the lead-acid and the nickel-metal hydride battery packs decreases as the pack is more deeply discharged. This effect is most significant with the nickel-metal hydride pack.

Assuming your electricity costs 10 cents per kilowatt hour, and with a 100-mile trip, energy cost for the lead-acid EV1 is 2.6 cents per mile. Therefore, a 100-mile trip in the EV1 would cost $2.60. In comparison, a gasoline-powered vehicle that gets 22 miles per gallon has an energy cost of 6.82 cents per mile (assuming gasoline costs $1.50 per gallon). For a 100-mile trip in the gasoline-powered vehicle, the energy cost would be $6.82. Using this example, the gasoline-powered vehicle has an energy cost that is nearly three times higher than the EV1.

For the same 100-mile trip and electricity cost in a NiMH EV1, the energy cost would be 3.0 cents per mile. The 22 mpg gasoline-powered vehicle therefore has an energy cost that is more than twice the NiMH EV1.

The EV1 is capable of being charged from any level of discharge. Discharging the battery more deeply by driving farther between charges can minimize charging costs.


si alta pagina interesanta, pe acelasi site, despre incarcarea lui EV1, actualizata ultima oara in 2001 si probabil "uitata" de GM pe acolo:
http://www.evcharger...specs/specs.htm

Charging toward the future

Forget the gas station. Drivers of the EV1 have a 220-volt MagneCharge� inductive charging system installed in their homes. Charging the EV1 is as simple as inserting the charge paddle in the charge port at the front of the car before turning in for the night. While you are sleeping, the master computer in the car informs the charger how much energy is needed. When charging is complete, the charger display shows that the car is fully charged.

In addition to the home charger, GM has formed partnerships with companies like the Los Angeles Department of Water and Power, Southern California Edison, San Diego Gas & Electric, Pacific Gas & Electric, Sacramento Municipal Utility District, Arizona Public Service, and Tucson Electric Power Company to build an electric car charging infrastructure. So far, more than 1,100 chargers have been installed and are in use by EV1 customers in California and Arizona. Nearly 500 public charging stations are located at shopping malls, restaurants, beaches, airports, Saturn retail facilities, and key workplaces. For the near future, most of them are free.

In a continued effort to provide EV drivers with the best possible service and personal attention, GM and the Sacramento Municipal Utility District (SMUD) have announced SMUD's expanded role as the authorized sales and service representative for California and Arizona of the MagneCharge� inductive EV charger. With an eight-year record of accomplishment establishing EV charging infrastructure, SMUD's qualifications and experience are unparalleled. SMUD's success installing and servicing an extensive public charging network in the Sacramento area and throughout northern California has prepared it to meet the growing needs of GM and our EV customers. SMUD assumes full responsibility for all GM charger sales, installations and customer service in the states of California and Aarizona. In addition, SMUD will also perform product warranty service.

Should you ever need an extra charge on the road in the lead-acid EV1, there is a portable charger in the trunk, which plugs into an ordinary 110-volt outlet.

Copyright 2001 General Motors Corporation. All rights reserved.

Aceasta postare a fost editata de scaevola: 26 noiembrie 2006 - 08:46

  • 0
... looking for a Journey

#37 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 26 noiembrie 2006 - 08:51

Un site interesant pe tema topicului !
http://www.altfuels.org/whatsnew.html
  • 0
... looking for a Journey

#38 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 26 noiembrie 2006 - 08:59

Un site interesant pe tema topicului !

http://www.altfuels.org/whatsnew.html

http://www.altfuels....isc/onlygm.html
  • 0
... looking for a Journey

#39 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 27 noiembrie 2006 - 11:19

O jucarica electica de oras simpatica si care se va fabrica in Norvegia:
http://www.thinkev.com/
Inca nu este disponibila la vanzare dar va fi in curand.

Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
Imagine amplasata
  • 0
... looking for a Journey

#40 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 27 noiembrie 2006 - 11:43

Si la noi se vand masini electrice: aici
  • 0
Imagine amplasata

#41 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 27 noiembrie 2006 - 12:15

Da, dar este oribila. M-am urcat intr-una electrica si designul este la pamant. Total anti-ergonomica.
Poate ca as da 10 keur pe o masina electrica dar nu pe Reva ci pe ceva asemanator cu Think.
  • 0
... looking for a Journey

#42 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 27 noiembrie 2006 - 12:50

Un tip din Budapesta si-a scos motorul din trabant si a pus un motor electric de 12kW, direct pe cutia de viteze originala, fara alte modificari. Tipul foloseste zilnic masina, merge cu ea la serviciu, a reusit chiar sa o omologheze si sa o inmatriculeze. Bateriile se incarca la 220V in 3 ore, si cu un "plin" poate parcurge 100 km.
trabant electric


Genial ! Acum am vazut postul lui Sharanel.
Iata dovada ca se poate adapta un vehicul actual la propulsia electrica chiar si fara acumulatori super performanti si echipament de control sofisticat. A folosit 2 aparate de masura pt electronisti pt urmarirea parametrilor electrici. Tare de tot.

Oricum as prefera sa cumpar asa ceva dacat sa ma apuc sa mesteresc sau sa ma implic intr-un proiect de constructie. Dar cine va face asa ceva in Romania eu zic ca ar putea sa aiba succes, mai ales in Bucuresti.

Unde este domnule Iustin Capra al nostru sau urmasii/disipolii lui .... ?

Aceasta postare a fost editata de scaevola: 27 noiembrie 2006 - 12:56

  • 0
... looking for a Journey

#43 IulianE

    Banned

  • Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 1.021 Mesaje:
Inregistrat: 10-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:my dream car

Scris 27 noiembrie 2006 - 01:00

conduc benzina si 99% viitoarea masina tot benzina va fi.m-ar placea un diesel numai de la Mercedes in rest nu ma pasioneaza.
Apropo de masini electrice mi-ar placea Smartul pt oras...
  • 0
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>

<!--coloro:#4169E1--><span style="color:#4169E1"><!--/coloro-->SCANDALAGIU SECUND<!--colorc--></span><!--/colorc-->

#44 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 27 noiembrie 2006 - 01:32

ce are smart-ul electric? geamurile :)?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#45 IulianE

    Banned

  • Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 1.021 Mesaje:
Inregistrat: 10-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:my dream car

Scris 27 noiembrie 2006 - 01:52

:)
Au scos astia un smart electric am vazut intr-o revista...e simpatic
  • 0
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>

<!--coloro:#4169E1--><span style="color:#4169E1"><!--/coloro-->SCANDALAGIU SECUND<!--colorc--></span><!--/colorc-->

#46 scaevola

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 482 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 04
  • Location:In my office ...
  • Marca:Dodge
  • Model:Nitro SXT - silver
  • Motorizare:2.8 CRD

Scris 27 noiembrie 2006 - 02:22

Corect ! Deocamdata nu este disponibil pt comercializare.
Iata ce am gasit ca detalii depre el:
http://www.gizmag.com/go/5888/
  • 0
... looking for a Journey

#47 VladSoare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 163 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 03
  • Location:Voluntari
  • Marca:Renault / Lada
  • Model:Clio / Niva
  • Motorizare:1.4 / 1.7

Scris 28 noiembrie 2006 - 10:08

Problema cu electricele este că nu le poţi folosi dec�t dacă ai prize la dispoziţie peste tot unde te duci. Dacă stai la bloc, electricul este exclus. Dacă te plimbi toată ziua pe la clienţi, electricul este exclus. Dacă ai biroul �n centru şi parchezi pe străduţe, electricul este exclus. De mers la mare nici nu se pune problema, dec�t dacă locuieşti �n Constanţa. :D
Altă problemă este că �n maxim trei-patru ani trebuie să schimbi bateriile, care costă de rup.

Aceasta postare a fost editata de VladSoare: 28 noiembrie 2006 - 10:08

  • 0

#48 IulianE

    Banned

  • Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 1.021 Mesaje:
Inregistrat: 10-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:my dream car

Scris 28 noiembrie 2006 - 12:23

da...chestia cu schimbatul bateriilor dupa ctiva ani e foarte costisitoare.
Iar cu alimentarea nu cred ca e e asa greu chiar daca stai la bloc.
  • 0
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>

<!--coloro:#4169E1--><span style="color:#4169E1"><!--/coloro-->SCANDALAGIU SECUND<!--colorc--></span><!--/colorc-->

#49 VladSoare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 163 Mesaje:
Inregistrat: 27-octombrie 03
  • Location:Voluntari
  • Marca:Renault / Lada
  • Model:Clio / Niva
  • Motorizare:1.4 / 1.7

Scris 28 noiembrie 2006 - 12:40

Păi dacă stai la etajul 10, ce faci? Scoţi un cablu pe geam p�nă jos? :)
�ţi dai seama că va trebui să păzeşti cablul ăla ca pe butelie, altfel toţi vecinii �şi vor �ncărca maşinile pe banii tăi. :D
  • 0

#50 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 28 noiembrie 2006 - 12:49

Nu neaparat. Ar putea fi cablu montat in parcare, la care platesti ca si la parcometre. Bagi fisa ... merge o ora ala ... ceva de genu
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi