Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Stiri si zvonuri din industria auto


  • Topic inchis Acest topic e inchis
1748 replies to this topic

#501 rzv74

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 Mesaje:
Inregistrat: 28-octombrie 02
  • Location:bacau

Scris 29 octombrie 2008 - 10:42

GM Cancels All Future Full-Size SUVs

http://www.worldcarf...-full-size-suvs

This is the end of an era.
  • 0

#502 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 30 octombrie 2008 - 03:50

EU proposes scrapping older cars

30 October 2008

http://www.autocarma...AllCars/235684/

The European Commission has put its weight behind proposals that will encourage people to buy new, greener cars and could help pull motor manufacturers out of the financial slump.

In a Brussels meeting organised by the European Union between motor industry executives, ministers and MEPs, a �32 billion package of low interest loans was proposed to help the industry develop new green technologies.

In the future, consumers would get tax incentives to scrap their old cars and buy newer, more efficient models. So-called gas-guzzlers would be penalised by very high taxes in a system that could mirror the one recently introduced in France.

Christian Streiff, boss of Peugeot-Citroen, said European sales were falling, forcing factories to idle. He insisted the motor industry needed EU-backed loans to develop greener cars. He claimed that encouraging consumers to scrap older, less efficient cars would reduce total car CO2 emissions by 4.5 per cent.

Naturally, it would also increase new car sales and could help carmakers avoid potentially huge lay-offs.

The plan mirrors the soft-loans package being provided by the Bush administration to GM, Chrysler and Ford in the States.

The European Investment Bank, which would lend the money, is understood to be wary about the scale of loans. Environmental campaigners are also unhappy about the money being made available to an industry that has failed to meet emissions reduction targets.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#503 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 30 octombrie 2008 - 06:36

Christian Streiff, boss of Peugeot-Citroen, said European sales were falling, forcing factories to idle. He insisted the motor industry needed EU-backed loans to develop greener cars. He claimed that encouraging consumers to scrap older, less efficient cars would reduce total car CO2 emissions by 4.5 per cent.


Christian asta e coleg de "pravalie" cu Tariceanu ...
Da' oare daca lumea se apuca sa "scrap older, less efficient cars" da' numai cumpara altele "greener cars" atunci o sa fie multumit nea Christian asta de faptul ca o se reduca "total car CO2 emissions" nu "by 4.5 per cent" ci "by suta la suta" ???
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#504 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 31 octombrie 2008 - 11:46

sau sa le aduca in ro sa se bucure toti de o masina "adevarata" de numai 55 de ani vechime si 1.400.000km la bord
da' care-i cu 10 clase peste o dacie noua dle :angry:
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#505 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 31 octombrie 2008 - 07:08

EU proposes scrapping older cars


Asta-i o noua subventie pentru industria auto, dar nu vine din impozite ci direct din buzunar. E la mintea oricarui cocos ca oricit de naspa si poluanta ar fi o masina, diferenta de poluare pe 10 ani fata de o masina "ecologica", noua nu face nici cit fabricarea unui cauciuc la masina noua.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#506 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 31 octombrie 2008 - 08:47

....................................
oricit de naspa si poluanta ar fi o masina, diferenta de poluare pe 10 ani fata de o masina "ecologica", noua nu face nici cit fabricarea unui cauciuc la masina noua.


Te invit sa circuli, in special in Buc., intr-un trafic aglomerat in spatele unor Dacii, Bmw-uri si alte cazaturi de vreo 20 - 25 ani (evident ca neintretinute corespunzator, unele si cu gpl prost montat) si apoi mai vorbim.
Pana si recircularea se mai ineaca uneori.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#507 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 31 octombrie 2008 - 10:36

Lasa ca europa (de vest) nu-i asa plina de masini de 25 de ani, si desi sint neplacute nu sint un procenta major din poluare. Asa pot sa-ti spun si eu sa te duci la cocserie sa stai in furnal cind fac aia cocsul necesar otelului unei masini sa vezi cum e. Dar consumul exagerat (de masini) si inlocuirea prea frecventa a masinilor e infinit mai dureros pentru planeta ca intreg decit o masina care nu e chiar ultima generatie la consum. Singura chestie e ca nu simti efectul imdediat ca tu nu locuiesti in fabrica de caucioace si plastice sau in otelarie/cocserie/fabica de aluminiu/termocentrala.
A putea sa zici ca e o masura pentru confortul (obligat fortat) locuitorilor oraselor aglomerate, nu una anti poluare.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#508 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 01 noiembrie 2008 - 12:01

................................................................................
....
Asa pot sa-ti spun si eu sa te duci la cocserie sa stai in furnal cind fac aia cocsul necesar otelului unei masini sa vezi cum e.
................................................................................


Pai ce legatura are una cu alta ?
Ca o fabrica pomenita de tine, si nu numai, polueaza (la nivel macro privind problema) mai mult decat un nenorocit de junghi auto, nu contest.
Insa pe mine, probabil ca si pe multi altii, ma deranjeaza cosciugele astea pe 4 roti din traficul cotidian.
La tine poate nu o fi o problema asa de mare (s-o fi avut grija mai din timp), insa pe aici m-am cam saturat de ele. Sa mergi ( bine e cam fortat spus de multe ori sa mergi, mai degraba sa stai) in trafic si in fata ta, pe o banda paralela sa fie o raba sau un camion de la jandarmerie, etc., sa vezi ce iute ai vota pentru.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#509 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 01 noiembrie 2008 - 02:46

da...si sa stai in spatele unui diesel de acu 30 de ani amintindu-ti ca ai platit tu 25mil taxa de poluare iar in tara vin tot felul de cazane ca sa aiba romanul masina straina
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#510 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 noiembrie 2008 - 02:46

http://www.adac.de/i...tcm8-214903.pdf

PNL de la adac (inclusiv 2007)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#511 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 01 noiembrie 2008 - 09:31

ai platit tu 25mil taxa de poluare iar in tara vin tot felul de cazane ca sa aiba romanul masina straina


aici spuneai "eu desi am platit 22 mil taxa sunt de acord cu ea" ... cind am spus ca sint bani aruncati aiurea te-ai suparat pe mine :lol:

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 01 noiembrie 2008 - 09:31

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#512 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 noiembrie 2008 - 11:09

Eu cred ca Mike se referea la faptul ca e ilogic ca o masina mai poluanta sa plateasca o taxa mai mica decit una mai putin poluanta.
  • 0

#513 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 01 noiembrie 2008 - 11:15

@Adrian: O fi fost Mike impacat cu plata taxei, dar nu e de acord cu intrarea harburilor in tara.
Nici eu nu sunt de acord cu harburile, banuiesc ca nici tu si nici multi altii.


S-ar fi zis ca dupa atatia ani de "libertate a exprimarii" si multitudinea de cazuri in acest sens, a inteles mai tot romanul ca nu se poate "frumoasa, laptoasa si devreme acasa". Dar mirajul sh-urilor de jde ani, cu multe sute de mii de km la bord (probabil cosmetizat) pare a fi, inca, suficient de puternic.

Aceasta postare a fost editata de Aer Curat: 01 noiembrie 2008 - 11:16

  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#514 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 02 noiembrie 2008 - 08:07

http://www.adac.de/i...tcm8-214903.pdf

PNL de la adac (inclusiv 2007)


Foarte misto statistica, mie cel putin imi arata clar ca masinile facute in ultimii ani sunt clar mai bune decat cele facute acum 6-7 ani. Indiferent de norma de poluare si alte balarii, cand o masina acum 6 ani avea 56% sanse sa aiba o buba si acum doar 3%, inseamna ca ceva s-a schimbat mult in bine. Daca in 2002 trebuia sa fii foarte curajos sa iei un Renault (cititi cifrele), acum nu mai reprezinta nici un element de indoiala... Exemplele sunt la majoritatea producatorilor, la Renault mi s-a parut diferenta cea mai mare.
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#515 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 noiembrie 2008 - 09:12

poi e normal ca o masina de 1-2 an sa se strice mai putin decat una de 5.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#516 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 noiembrie 2008 - 01:31

Da voi credeti ca toata lumea stie germana ?? Io n-am inteles nimic din pdf-ul ala.
  • 0

#517 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 noiembrie 2008 - 01:37

nu stie ?
ia ce zice gugal.
Analiza a fost pe baza datelor de strada-garda de la operaţiunile de 2007 de an calendaristic creat. A fost �nregistrat
Seria de vehicule, cel puţin �n una din v�rsta lor (iniţiale de eligibilitate ani 2002 la 2007) la un minim de 10.000
Inscrieri Nou �n Germania a venit şi �n această perioadă de cel puţin trei ani �n mare măsură neschimbate
pe piaţă.
De culoare depuse cifre indică "marjelor de cifre" pentru a: Acesta este numărul de defalcări pentru 1000 aprobat
Vehicule (de exemplu, Audi A2 pentru admiterea anul 2004, la marje de 7.8).
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#518 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 noiembrie 2008 - 02:02

Poti sa ma injuri, dar ce ai scris tu nu e in limba romana...
  • 0

#519 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 02 noiembrie 2008 - 02:08

Eu cred ca Mike se referea la faptul ca e ilogic ca o masina mai poluanta sa plateasca o taxa mai mica decit una mai putin poluanta.


Si eu sint de aceeasi parere, ca e ilogic ... atita vreme cit este vorba de o taxa "pe poluare" ... dar s-ar putea sa devina logic daca e vorba de "taxa de prima inmatriculare" ...


@Adrian: O fi fost Mike impacat cu plata taxei, dar nu e de acord cu intrarea harburilor in tara.
Nici eu nu sunt de acord cu harburile, banuiesc ca nici tu si nici multi altii.


Nu vreau sa dau iar nastere la dispute pe tema "impacarii" lu' Mike cu plata taxei ... in fond sint banii lui si face ce vrea cu ei ...
Dar imho decit sa-i dea lu' Tariceanu & co mai bine ii dadea de pomana la o casa de copii sau azil de batrini ...

In ceea ce priveste hirburile ... a fi sau a nu fi de acord cu ele ... discutia se poate lungi mult si bine ... s-ar putea sa ies eu la pensie si discutia sa nu se termine ...

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 02 noiembrie 2008 - 02:10

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#520 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 02 noiembrie 2008 - 02:12

Uitam ca exista un organism ce ar trebui sa-si faca treaba RAR-ul. Si apoi ITP-ul.
In acest mod am scaa de masinile ce sunt pericol pt trafic.
Apoi. dieselul de peste 3 litri .. sau si masina pe benzina plateste o taxa anuala(impozit).. destul de consistenta.

Aceasta postare a fost editata de aztec: 02 noiembrie 2008 - 02:14

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#521 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 noiembrie 2008 - 02:39

treba sta asa - studiul s-a bazat pe datele transmise de "gardienii-strazii" in anul 2007.
au fost vizate marci care au vandut cel putin 10 000 unitati in unul din anii 2002-2007 si au avut continuitate de macar 3 ani pe piata germana.
deci marcile exotice nu puncteaza aici, clasmentul nefiind unul atotcuprinzator.

cifrele (sau numerele) din chenarele colorate simbolizeaza numarul penelor la 1000 de unitati.
de la verde inchis (foarte de incredere), la rosu (naspa)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#522 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 02 noiembrie 2008 - 04:26

aici spuneai "eu desi am platit 22 mil taxa sunt de acord cu ea" ... cind am spus ca sint bani aruncati aiurea te-ai suparat pe mine :)

nu man...am fost de acord cu ea, cand am platit-o atunci..insa era un alt cuantum pt alea vechi
acu alea vechi platesc firfirei si la aia noua platesc tot mult. nu mi se pare ok

nu mi se pare normal ca eu sa platesc 22mil (nu 25, am zis din viteza) si o masina de 10 ani adusa sa plateasca doar 200e ca vezi doamne e veche si ala e sarac si n-are din ce. n-are din ce, sa mearga cu ratb.
in forma actuala mi se pare nedreapta taxa. in forma initiala macar era consecventa
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#523 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 02 noiembrie 2008 - 04:36

Se bate tema pe "poluarea produsa de autoturisme" pt ca se poate face bani din asta.. multi bani.
In toata industria. Si astfel se genereaza un fel de "santaj" si motivatie pt mentinerea industriei si vanzarilor.
Nu ne intrebam cat polueaza incalzirea locuintei.. cat polueaza centrala de apartament, cat polueaza aerul conditionat, furculitele de plastic si in general bunurile de unica folosinta....
Poate credeti ca aerul conditionat functioneaza numai pe energie verde solara sau din hidro.. dar cred ca va inselati.
Ne plangem de poluare in orase, insa avem centrale de apartament si tot mai multe aere conditionate, tot mai putine paduri.....
Nu e topicul potrivit pt o discutie mai larga....
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#524 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 02 noiembrie 2008 - 05:07

nu man...am fost de acord cu ea, cand am platit-o atunci..insa era un alt cuantum pt alea vechi


Si poti, te rog, sa ma ajuti si pe mine sa pricep la ce a folosit faptul ca tu ai dat alea "22mil" ... ca mai e putin si se face anu' de cind am inceput discutia si eu tot in ceata sint :)
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#525 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 noiembrie 2008 - 06:54

vei putea sa-ti pui panouri solare cu 90% reducere.
cica.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi