Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Stiri si zvonuri din industria auto


  • Topic inchis Acest topic e inchis
1748 replies to this topic

#526 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 02 noiembrie 2008 - 06:59

... daca nu-l puneai pe "cica" ala ... mai ca incepeam sa sper :)

Eu stau la bloc la et. 3 din 4 ...
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#527 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 02 noiembrie 2008 - 07:01

acuma doar nu vrei sa iti faca si casa.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#528 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 02 noiembrie 2008 - 07:33

... ma mai bintuie din cind in cind gindu' :)
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#529 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 03 noiembrie 2008 - 10:10

mai degraba sa stai) in trafic si in fata ta, pe o banda paralela sa fie o raba sau un camion de la jandarmerie, etc., sa vezi ce iute ai vota pentru.


Masura respectiva nu se refera la Romania care e caz mai degraba special in UE. E vorba de astia care au industrie serioasa auto, gen Franta/Germania etc. E posibil ca asta sa aduca un avantaj pentru Romania, nu contest, dar el pur intimplator, e efect secundar. Efectul principal e doar o minciuna umflata. Mai vorbim in 5-6 ani cind va pune pe voi sa va topiti masinile si sa va luati altele :).
A se citi minunea mai atent:

The European Commission has put its weight behind proposals that will encourage people to buy new, greener cars and could help pull motor manufacturers out of the financial slump.


In a Brussels meeting organised by the European Union between motor industry executives, ministers and MEPs, a �32 billion package of low interest loans was proposed to help the industry develop new green technologies.

In the future, consumers would get tax incentives to scrap their old cars and buy newer, more efficient models. So-called gas-guzzlers would be penalised by very high taxes in a system that could mirror the one recently introduced in France.

Christian Streiff, boss of Peugeot-Citroen, said European sales were falling, forcing factories to idle. He insisted the motor industry needed EU-backed loans to develop greener cars. He claimed that encouraging consumers to scrap older, less efficient cars would reduce total car CO2 emissions by 4.5 per cent.

Naturally, it would also increase new car sales and could help carmakers avoid potentially huge lay-offs.


Follow the money. Toate lucrurile ingrosate sint subventii din banii cetateanului. "Greener" e doar un pretext, ei au doar nevoie de bani si punct. Ca ii ia din impozite direct, ca ii ia din buzunarul tau ca te obliga sa-ti cumperi masini noi la citiva ani, n-are importanta. Ti s-a parut ca zice ceva de poluare? ... neah, ei zic doar "NEW greener cars". NEW e cuvintul cheie, greener e pentru orbeala.
Nu uita ca pentru Romania majoritatea masinilor sint intr-un fel sau altul din import, adincind deficitul si indatorarea.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#530 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 03 noiembrie 2008 - 10:16

Si poti, te rog, sa ma ajuti si pe mine sa pricep la ce a folosit faptul ca tu ai dat alea "22mil" ... ca mai e putin si se face anu' de cind am inceput discutia si eu tot in ceata sint :)

eu am platit 22 de mil. in acel moment taxa pt un sh varza era imensa si nu s-au adus prea multe
DACA ramanea asa, era perfect. acu au facut-o electorala, sa isi aduca si saracii masina.

asta e, o sa fim cimitir de masini. straine insa frate...
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#531 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 noiembrie 2008 - 10:18

n-are din ce, sa mearga cu ratb


Iti doresc sincer sa nu ti se intoarca vreodata roata si sa revii asupra a ce ai spus... Ce spui tu e deja burghezie... Nu zice nimeni sa fie ca in comunism, dar multi cam uita de la ce au plecat dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta...

Io as zice pe dos: daca ai bani de masina noua, inseamna ca ai cu ce, asa ca plateste matale frumusel o taxa mai babana pe "putirinta"!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#532 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 03 noiembrie 2008 - 11:02

1Q-ule, ai dreptate cu diferenta de venituri, insa asa a fost de cand lumea si pamantul (la noi perioada comunismului ne-a alterat serios) si asa este oriunde. Nici cu exagerarea impozitelor pe venit si/sau bunuri nu se poate merge, pt ca apoi ne vom lovii de alte probleme (inechitate, impozitare multipla, etc.).
Eu nu ma consider (si nici nu sunt) un om cu bani (oricum termenul e destul de relativ), mi-ar place sa-mi pot cumpara un Mercedes modern/recent (imi place sincer marca, mi-a placut din totdeauna), insa nu mi-l permit nici ca achizitie si nici ca intretinere. Mi-am cumparat marci "polulare" (Dacia, Peugeot, Vw, Skoda, Kia, ....) noi sau sh, pt ca atat mi-am permis si atat am decis ca merita sa aloc pt o achizitie auto in mom respective (mai sunt si altele de facut in afara de a cumpara masini).
Insa nu am fost, nu sunt si nici nu voi fi de acord cu aducerea in tara si mentinerea in circulatie a variatelor rable (indiferent marca si model). De aia ce a spus Mike face sens. Masina nu este o obligatie, cine nu are bani la un anumit mom dat, ar putea sa mai astepte, sa mai stranga pt a cumpara o masina min. decenta, nu neaparat noua, poate fi si sh, dar macar un Euro3 si care sa fi fost intretinuta corespunzator, astfel incat functionarea sa fie ok.


@Vrajitorul: pai pe mine situatia din RO si mai ales Buc ma afecteaza direct, aici ma intereseaza sa fie rezolvata probl in primul rand (ca pe oricine altcineva). Cum degeaba asteptam de la guvernantii din RO sa faca ceva constructiv, pozitiv, pe termen lung si fara a pune in prim plan interesele lor sau ale grupurilor din spate, iti dai seama ca pt noi o masura de asta este f bine venita. Macar asa, poate, vom avea si noi macar juma de sansa. :)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#533 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 noiembrie 2008 - 10:02

Poti sa ma injuri, dar ce ai scris tu nu e in limba romana...


nici nu stiu pe unde sa mai rad, abia acum am vazut asta, am aceeasi reatie ca si tine.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#534 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 noiembrie 2008 - 11:06

Iti doresc sincer sa nu ti se intoarca vreodata roata si sa revii asupra a ce ai spus... Ce spui tu e deja burghezie... Nu zice nimeni sa fie ca in comunism, dar multi cam uita de la ce au plecat dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta...

Io as zice pe dos: daca ai bani de masina noua, inseamna ca ai cu ce, asa ca plateste matale frumusel o taxa mai babana pe "putirinta"!


1Q-le, aia de-i zici tu burghezie se numeste "civilizatie". Peste tot in lumea asta, fie ca ne place, fie ca nu, impozitele la masini se platesc functie de capacitati, puteri, poluare.
Sa intelegi mai bine de ce cazanele trebuiesc impozitate mult mai rau decit masinile care polueaza mai putin, e suficient sa mergi prin oras si sa RESPIRI.
Cum spune si Ciprian, cei care nu au posibilitati, pot cumpara si "second", dar ceva care ne afecteaza mai putin pe noi toti decit o troaca mincatoare de ulei si generatoare de noxe la greu. Cu bani putini se pot lua masini modeste in stare tehnica buna. Dar la noi, daca "gigi" n-are masina "mare si tare" nu se simte bine. Eventual MB sau BMW sa fie....
Sa nu-mi zici ca sunt familisti si au nevoie de spatiu in masina ca nu tine. Cit ai, atita folosesti, te adaptezi.
Am avut o perioada ( recent ) cind dpdv financiar nu eram pe roze, si am trecut de la Golf la Saxo. Nu mi-a fost usor pentru ca aveam si un copil de 1 an, dar m-am adaptat. Am stat asa 4 ani si n-am murit, dar am avut masina noua, taxe mici, consum mic, si in concediu luam cit incapea in masina.
Pricepi ideea ?
  • 0

#535 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 noiembrie 2008 - 11:43

Nu.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#536 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 03 noiembrie 2008 - 11:44

http://www.taxademediu.com/

daca masina are peste 15 ani, non-euro si are 2000 cmc, taxa este de 2100 euro.
in aceleasi conditii, dar la 3000 cmc taxa este de 6300 euro
daca varsta scade sub 15 ani taxa creste


asadar la care masini se platesc doar 200 de euro taxa ??!!
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#537 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 noiembrie 2008 - 11:54

Pai deh, se arunca tare usor cu vorbele, noi trebuie sa le inghitim si sa aplaudam ca "da, nene, asa este!"...

Iar explicatiile de mai sus cu cosul de gunoi al Europei, cu masinile care polueaza, etc, sunt atat de subtiri incat nu le mai iau in seama.

Sincer. pe mine ma polueaza zilnic pe strada cei care fumeaza. Sa crap daca nu ar trebui taxa si pentru asta! Eu de ce sunt obligat sa le suport noxele?!

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 03 noiembrie 2008 - 11:55

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#538 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 noiembrie 2008 - 11:55

Nu.


:thumb:
  • 0

#539 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 04 noiembrie 2008 - 01:34

........................................................


asadar la care masini se platesc doar 200 de euro taxa ??!!


De ex. masinile noi cu cilindree mai mica (sub 1.6i).
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#540 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 04 noiembrie 2008 - 02:19

Dat fiind faptul ca nu mai pot edita postul anterior,
Am gasit un articol interesant, care vine in sustinerea lucrurilor de mai sus.

P.S.: acum ne vom contrazice pe tema reprezentativitati esantionului si a acuratetii studiului. :D
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#541 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 noiembrie 2008 - 08:54

.............

P.S.: acum ne vom contrazice pe tema reprezentativitati esantionului si a acuratetii studiului. :D


Evident ca nu, e mult prea clar.
Discutiile dinainte nu fac decit sa confirme si sa explice de ce ne transformam in pubela europei, cum reusim sa ne autodistrugem, si de ce nu vom ajunge poate niciodata la nivelul celorlalti. Trist dar adevarat.
  • 0

#542 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 04 noiembrie 2008 - 09:00

Dati din gura ca babele la poarta... Ati vazut sa fi intrat in tara atatea gunoaie de sunteti asa de disperati, Taricenilor? Eu unul am vazut masini cu numar de Italia si Spania (romani, desigur), si ale naibii, toate erau modele in cel mai nefericit caz de prin 2000! Majoritatea dupa 2003-2004. Si inca multe. Astept replica.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#543 rzv74

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 259 Mesaje:
Inregistrat: 28-octombrie 02
  • Location:bacau

Scris 04 noiembrie 2008 - 09:06

eu am vazut foarte multe golfuri 3 si Bmw E36(pisici). e plin tirgul de la Bacau.
  • 0

#544 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 04 noiembrie 2008 - 09:32

OK, atunci nu e bine... Na, am zis-o. Cu toate ca, sincer, un Golf 3 ar fi de preferat unei Dacii din '70...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#545 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 noiembrie 2008 - 10:28

Dati din gura ca babele la poarta... Ati vazut sa fi intrat in tara atatea gunoaie de sunteti asa de disperati, Taricenilor? .......


Nu stiu cum naiba nu le vezi tu. E plina tara de ele. Pe A1 trec citeva troace/ora sus pe platforme.

De preferat ar fi sa nu mai fie nici Golf3 nici dacia 1300. Cel putin in orase.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 04 noiembrie 2008 - 10:27

  • 0

#546 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 04 noiembrie 2008 - 10:40

Iti doresc sincer sa nu ti se intoarca vreodata roata si sa revii asupra a ce ai spus... Ce spui tu e deja burghezie... Nu zice nimeni sa fie ca in comunism, dar multi cam uita de la ce au plecat dupa ce s-au vazut cu sacii in caruta...


daca ai inteles tu...
masina nu e un drept cu care te nasti. in momentul in care vrei sa ai una trebuie sa fi responsabil, sa conduci cu cap si sa ai cu ce sa o pastrezi in stare buna..pentru siguranta si curatenia celor din jur
nu te lua pe tine drept etalon. daca tu ai aduce o masina intreaga, dupa 2003 si in perfecta stare pentru ca esti un om cu capul pe umeri, cu respect pentru siguranta etc NU GENERALIZA :D
eu am vazut o groaza de cazane la propriu in ultima vreme

cazul ala cu golf 3 vs dacia din 70 mi se pare ok. nah, mi s-ar parea rezonabil ca la una non euro 3 de ex sa dai la schimb o rabla...in locul taxei. daca chiar s-ar vrea curatarea parcului auto, asa s-ar putea proceda

Io as zice pe dos: daca ai bani de masina noua, inseamna ca ai cu ce, asa ca plateste matale frumusel o taxa mai babana pe "putirinta"!

si culmea e ca vrei sa te muti in sua
poate urss :D?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#547 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 04 noiembrie 2008 - 11:41

Hmm, daca s-ar inventa calatoria in timp, as avea unde sa ma duc, chiar si un URSS :D

Daca voi ati vazut troace aduse pe platforma, e de maro treaba. Eu spun ce vad pe strada. Ba mai mult, am vazut si masini mai noi ca a mea care scoteau fum ca de Raba... Pana mea, e delicata treaba, sunt masini vechi in perfecta stare si masini mai noi care sunt deja varza... OK, io ma mut :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#548 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 04 noiembrie 2008 - 12:15

... si o masina de 10 ani adusa sa plateasca doar 200e ...

ziceti-mi si mie pt care masini SH ieftine se plateste asa o taxa mica? sunt direct interesat :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#549 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 04 noiembrie 2008 - 09:03

Cum degeaba asteptam de la guvernantii din RO sa faca ceva constructiv, pozitiv, pe termen lung si fara a pune in prim plan interesele lor sau ale grupurilor din spate, iti dai seama ca pt noi o masura de asta este f bine venita. Macar asa, poate, vom avea si noi macar juma de sansa.


Eu zic ca depinde de pretul platit. Daca zici ca facem Bucurestiul mai curat inasprind inspectia tehnica, poate ca e ok. Daca zici ca faci Bucurestiul curat dar trebui sa dai 10-20% din venitul tau pe un an pentru asta (care se ia din impozite si duce la subventionari de companii), nu stiu daca mai e ok.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#550 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 07 noiembrie 2008 - 07:45

Reteaua Romcar organizeaza porti deschise pentru modelul Kuga

Reteaua Romcar organizeaza porti deschise pentru modelul Kuga in perioada 7-9 noiembrie in cele 36 de showroom-uri Ford din toata tara, a anuntat compania.

... asa zice aici
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)





0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi