Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Pas Cu Pas ... Cumparare Masina din Belgia si Germania


  • Topic inchis Acest topic e inchis
263 replies to this topic

#226 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 16 octombrie 2007 - 04:10

Cristian, nu compara preturile din Europa cu cele din SUA. Nici la automobile, nici la nimic altceva
E alta economie, alta piata, alte preturi. E practic alta lume
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#227 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 16 octombrie 2007 - 04:22

[quote name='MikeTekRacing' date='Oct 16 2007, 03:10 PM' post='3369
E alta economie, alta piata, alte preturi. E practic alta lume
[/quote]

Logic. 10000$ inseamna cu mult mai mult in USA decat in Romania. In general vorbind.
  • 0

#228 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 16 octombrie 2007 - 04:42

Ok ... as mai avea niste intrebari cu privire la putere monedei pe piata interna din SUA ... dar o dam in offtopic si in alte discutii care numai de masini si de cumparari din Belgia si Germania nu tin .
Imi cer scuze ca sunt asa impulsiv cu "De ce la ei e mai ieftin ?" , "De unde diferentele astea de pret intre produsul X si Y ?" , "Ca uite ca noi avem niste salarii atat de mici si niste preturi imense , fata de celelalte tari care au salarii mari si preturi mici !"
Mentalitate de mic revolutionar ... dar deh , va rog sa ma scuzati , varsta e de vina :tomato:

Aceasta postare a fost editata de Cristian: 16 octombrie 2007 - 04:43

  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#229 4EST

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 51 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Passat B5 2000
  • Motorizare:1.8T APU

Scris 16 octombrie 2007 - 08:19

r&d: vad ca te-ai dat bine de tot pe benzina turbo :)

sper sa-ti recuperezi din bani si sa iti cumperi si sa folosesti cu succes un Volvo 2.0T de care iti doresti :P

Eu tocmai am cumparat un Passat 1.8T insa e cumparat din RO, asa ca e offtopic :P
  • 0
Passat B5 1.8T
Imagine amplasata

#230 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 16 octombrie 2007 - 08:49

Si pe voi va maninca-n... turbo pe benzina?
Pe mine ,in rarele momente de normalitate,ma mai apuca sa vad diferentele la consum,lunare,si vorbesc singur cand vad ce economii as fi putut face daca as fi mers cu un diesel...
Problema-i ca am ,,probleme'' la cerebel si, nu exista iesire fara zona rosie.Saptamana trecuta am fost pana in Budapesta cu un ,,tractoras'',Land cruiser 120 si,de fiecare data cand o conduc ,nu reusesc sa pricep ce i-a atras pe posesorii acesteia.

4Est,ce consum extraurban scoti?
R&D,daca nu-mi joaca feste memoria,tu ai avut o Laguna diesel,parca?

Aceasta postare a fost editata de mol: 16 octombrie 2007 - 08:50

  • 0

#231 4EST

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 51 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Passat B5 2000
  • Motorizare:1.8T APU

Scris 16 octombrie 2007 - 09:22

A avut r&d laguna diesel cativa ani. Dupa ce si-a luat benzina turbo spunea ca "uitase cat de frumos trage un benzinar (mai ales turbo) :)

Eu n-am apucat inca sa-i fac consum, o am de sambata, adica de 3 zile :P

Dar ma astept pe la ~11-12 la mers linistit (Brasov)
BC n-are dar ii pun (asa am facut si la Vectra), asa ca nu vad consum instant, pot calcula doar la plin
  • 0
Passat B5 1.8T
Imagine amplasata

#232 R&D

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 212 Mesaje:
Inregistrat: 06-februarie 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:Volvo
  • Model:V40 transat
  • Motorizare:2.0T 165cp

Scris 17 octombrie 2007 - 10:49

Am avut o Laguna 1.2 1.9 dCi. Apoi o Laguna 2.1 1.816V. Benzina aspirata. Intre astea m-a ispitit masina fratelui meu, S40T4. Apoi mi-am luat un V40 2.0T cu care am avut un accident si acuma zace in garaj si asteapta doritorii de piese. Mai tot tai cate o bucata din el si o vand. Am recuperat pana acuma 800 de euro din vanzarea pieselor :)) Si V40-ul asta frumos pe care l-am adus de curand de care povesteam ceva mai inainte.

In Romania intre benzina 95 si motorina diferenta e nesemnificativa (~1100 lei vechi). Un benzinar turbo consuma cu ~1.5 litri/100km in plus fata de un diesel de aceiasi putere montat pe aceiasi caroserie. Dar majoritatea merg pe diesel pana in 130cp...

Aceasta postare a fost editata de R&D: 17 octombrie 2007 - 10:50

  • 0
Ford Mondeo limousine 2.0TDDI GHIA 116cp 2001 - de vanzare 6500 euro
Proud to be Renault F1 fan

#233 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 octombrie 2007 - 11:08

ce tre sa primesc de la handler, in afara de brief si factura ??
ziceau unii ca tre sa primesc o copie dupa certificatul de inregistrare in scopuri de tva, probabil la ei direct certificatul de inregistrare.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#234 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 17 octombrie 2007 - 11:14

Un benzinar turbo consuma cu ~1.5 litri/100km in plus fata de un diesel de aceiasi putere montat pe aceiasi caroserie. Dar majoritatea merg pe diesel pana in 130cp...



Asta cu consumul e valabila la un rulaj in afara localitatii eventual autostrada la acelasi stil de mers. Insa diferenta de consum devine mai mare la un rulaj in oras.
  • 0

#235 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 17 octombrie 2007 - 11:16

...MASINA,vezi c-ai uitat de ea.
:D ;) :beerchug:
Cat dormi pe noapte?
Sa-ti notezi statiile de alimentare cu benzina(din reflex,sper sa nu-i pui motorina :D ) ca,daca-i ratat una, ai ramas pe marginea drumului... :D
Bafta !
  • 0

#236 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 octombrie 2007 - 12:02

:D
sper sa nu uit ce conduc.
da cred ca demaraju ma va readuce cu picioarele pe pamant.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#237 R&D

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 212 Mesaje:
Inregistrat: 06-februarie 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:Volvo
  • Model:V40 transat
  • Motorizare:2.0T 165cp

Scris 17 octombrie 2007 - 12:52

ce tre sa primesc de la handler, in afara de brief si factura ??
ziceau unii ca tre sa primesc o copie dupa certificatul de inregistrare in scopuri de tva, probabil la ei direct certificatul de inregistrare.



Probabil ala trebuie sa-l prezinti, pentru firma ta, ca sa o poti lua fara TVA.

Daca ai brief-ul cu masina radiata si cheile nu mai ai nevoie de nimic. Factura poti sa o faci ulterior :D)

Preferabil , de la dealer ar fi sa primesti rezervorul plin si bani pentru cazare si mancare pe drum pana in Romania.:D
  • 0
Ford Mondeo limousine 2.0TDDI GHIA 116cp 2001 - de vanzare 6500 euro
Proud to be Renault F1 fan

#238 jackie

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 19-octombrie 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:307,2004
  • Motorizare:2l, benzina

Scris 19 octombrie 2007 - 02:21

Am gasit pe net la un dealer din Germania, un Grand Cherokee Laredo la un pret imbatabil cam cu 12000 euro mai jos ca la noi. ei sustin ca masinile sunt noi. Intrebari --se poate avea incredere?poate sunt unele cu defecte ,reparate de dealeri si date la vanzare ulterior -daca sunt persoana fizica (fara firma) din ce am citit in legislatie, atunci cand cumpar din UE o masina de la o firma de dealer masini si aceasta o declara ca fiind noua(mai noua de 6 luni sau sub 6000km) atunci TVA se plateste in tara si in Germania se achita la dealer pretul fara TVA.-daca cumpar masina SH atunci TVA se plateste in Germania,.
-daca cumpar de la un particular din Germania atunci platesc pretul cerut de el si evident TVA in tara. - Ecorect ceea ce stiu?
-dealerul german imi va da masina noua fara sa-i platesc TVA, el trebuind sa specifice pe factura ca pretul nu contine TVA?
-cum platesc daca sunt in Germania si n-are cine sa trimita banii din Romania. Imi fac un cont la o banca si scot acolo banii sau ii transfer neamtului?
-garantia se pastreaza si in Romania daca masina e noua? Va voi importatorul roman al marcii sa isi ia pe cap o masina pe care n-a vandut-o el?

multe multumiri pentru cei care vor voi sa raspunda. sunt pb. de interes general, cred eu, si poate ca sunt persoane care pot da un sfat competent.
  • 0

#239 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 21 octombrie 2007 - 03:58

Exista masini cu 0-20km care se vand cu discount de chiar si 30%. Aici se includ masini de showroom si masini comandate de dealer care nu si-au gasit cumparator timp de mai multe luni. Masinile sunt noi si se vand cu aceleasi garantii ca cele noi la comanda.

Nu poti sa cumperi ca persoana fizica fara sa platesti TVA in UE decat de la o alta persoana fizica.

In general se plateste cash, dar si prin virament bancar (care insa dureaza cateva zile). Ideal ar fi sa ai Internet banking la o banca romaneasca.

Garantia internationala difera de la producator la producator. Am auzit si de varianta cu plata reparatiilor la dealerul din Romania si decontarea ulterioara a vanzatorului/producatorului de origine.

Aceasta postare a fost editata de Diesel: 21 octombrie 2007 - 03:58

  • 0

#240 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 22 octombrie 2007 - 12:45

Super tare ... apropo , reducerile astea la masinile noi se aplica numai pe cele nemtzesti ? Sau poti gasi si masini ca Volvo C30 noi noutze spre vanzare la reduceri ?


Volvo C30 afara la zero km.:
Volvo C 30 1.6 D- 15.117 euro pret fara tva fata de 16900 euro la noi fara tva
Volvo C 30 2.0 D- 17.134 euro pret fara tva fata de 18500 euro la noi fara tva
la cele de afara mai ai cateva optiuni gen coloare metalizata .
la masini mai scumpe insa poti gasi reduceri mai mari,de ex. la Audi A4 2.0 TDI S-line poti gasti pe la 23.500 euro fara tva si la noi este peste 27.000 euro fara tva.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#241 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 22 octombrie 2007 - 12:54

uau , preturile sunt chiar foarte bune . Chiar nu ma asteptam . Multumesc mult nicukla ,e bine de tinut minte ! Acum nu mai ramane decat sa fac rost de bani :blink:
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#242 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 22 octombrie 2007 - 01:09

Same here :) :rolleyes:
Diferentele sunt foarte mari. Si eu care credeam ca la noi sunt mai ieftine in general (exceptand Audi care au preturi de masina cu echipare medie spre full la masini chele).
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#243 leo

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 8 Mesaje:
Inregistrat: 22-octombrie 07
  • Marca:Audi
  • Model:A4 B7
  • Motorizare:2.0 TDi 140CP

Scris 22 octombrie 2007 - 08:47

Multumesc Nicukla pentru sfaturile tale de aici de pe forum...le-am urmat pas cu pas...de la avion, inchiriat masina, hoteluri etap, negocieri, si m-am intors victorios dupa prima oara de mers in Germania cu un A4 B7 de toata frumusetea. Toate au mers ca pe roate ca am stiut ce am de facut. Sa fii sanatos!
  • 0

#244 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 22 octombrie 2007 - 08:49

felicitari! ;) sa o stapanesti sanatos! asteptam detalii :D
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#245 leo

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 8 Mesaje:
Inregistrat: 22-octombrie 07
  • Marca:Audi
  • Model:A4 B7
  • Motorizare:2.0 TDi 140CP

Scris 22 octombrie 2007 - 09:11

Am plecat luni dimineata cu o cursa de Koln. La 10 am ajuns impreuna cu un prieten la fel pentru prima oara. Am rezervat cu o saptamina inainte, pe net, o masina de la firma Alamo , un Opel astra nou , cu 111 euro pentru 3 zile. Cu temele facute de acasa, am listat vreo 15 masini de pe mobile, am plecat in cautarea lor in functie de zona unde erau autohausurile. Am sunat cu doua zile inainte la fiecare sa stiu daca anunturile mai sunt valabile. La fel cu o saptamina inainte mi-am rezervat camera la hotel Etap, 35-50 euro in apropiere ca sa scap de alte probleme, mintea sa imi ramina numai la masini. Dupa 3 zile de cautari mi-am gasit mindra Audi A4 B7, avant, 2006, 120.000km, cutie multitronic cu 7 viteze, 140 cai, dotata foarte bine, pret 18.500, negociat sau mai bine zis tiganit pina la suma de 18.000. Am dus masina inapoi la firma de inchirieri si ne-am continuat cautarile pentru prietenul meu cu masina mea. Am gasit un Audi A4 B6, 2004, 140.000, foarte ingrijita la un pret negociat de 13.000. Seara cautam un internet cafe si faceam rezervariin zona unde eram pentru camera la hotel. Conditia esentiala este sa aveti un card valabil si navigatie altfel e foarte greu. La prinz mincam in oraselele lor cu 25 euro amindoi, iar seara cumparam de la marketuri mincare (cu 5 euro) si bineinteles....foarte multa bere. Am ajuns ieri cu bine acasa si multumiti. Sfaturile de aici de pe forum chiar functioneaza. Va doresc bafta si voua si nu cumparati masini din Romania.
  • 0

#246 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 22 octombrie 2007 - 09:33

felicitari pentru masina.
ma bucur ca ai fost atent la sfaturile mele.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#247 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 23 octombrie 2007 - 10:41

Am plecat luni dimineata cu o cursa de Koln. La 10 am ajuns impreuna cu un prieten la fel pentru prima oara. Am rezervat cu o saptamina inainte, pe net, o masina de la firma Alamo , un Opel astra nou , cu 111 euro pentru 3 zile. Seara cautam un internet cafe si faceam rezervariin zona unde eram pentru camera la hotel. Conditia esentiala este sa aveti un card valabil si navigatie altfel e foarte greu. La prinz mincam in oraselele lor cu 25 euro amindoi, iar seara cumparam de la marketuri mincare (cu 5 euro) si bineinteles....foarte multa bere. Am ajuns ieri cu bine acasa si multumiti. Sfaturile de aici de pe forum chiar functioneaza. Va doresc bafta si voua si nu cumparati masini din Romania.


Ce se intampla cu banii pe card cand rezervi o masina? Banuiesc ca se blocheaza suma aceea pe card ca atunci cand rezervi la hotel.
Dar in cazul in care nu mai ajungi la masina rezervata ( de ex ai gasit alta mai atractiva mai devreme) sau ajungi si nu o cumperi? Ce se intampla intr-un astfel de caz, pierzi acea suma sau o parte din ea?
  • 0

#248 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 octombrie 2007 - 11:54

stiam ca rezervarea e undeva pe la 100 de euro si se pierde, daca nu mai mergi dupa masina.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#249 R&D

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 212 Mesaje:
Inregistrat: 06-februarie 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:Volvo
  • Model:V40 transat
  • Motorizare:2.0T 165cp

Scris 23 octombrie 2007 - 11:55

Rezervarea se refera la o masina de inchiriat, nu la masina pe care vroiau sa o achizitioneze.
Pentru masini de vanzare in general nu platesti nimic. Asta pentru perioade de 2-3 zile.
Daca vrei o rezervare mai lunga ca si durata, atunci se face contracost.

Aceasta postare a fost editata de R&D: 23 octombrie 2007 - 11:56

  • 0
Ford Mondeo limousine 2.0TDDI GHIA 116cp 2001 - de vanzare 6500 euro
Proud to be Renault F1 fan

#250 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 23 octombrie 2007 - 04:56

rezervarea o faci prin card.Daca nu te prezinti la inchiriere cred ca este ca la hoteluri iti scad decat prima zi de inchiriat.
sa ai cam 1000-1200 euro pe card
o sa iti blocheze de pe card 750 euro si valoarea unui plin de rezervor.
dupa ce returnezi masina mai dureaza cateva zile se deblocheze bani de pe cont.
la mine a durat pana in 5 zile pana sa deblocheze bani in majoritatea cazurilor.
o sa platesti de pe card si diferenta de combustibil pana la plin.
Alamo au intradevar cele mai bune preturi dar nu au si masini mai puternice si au cam putine masini.
Eu mereu de la AVIS aveam de ales intre 5-6 masini.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi