Jump to content


Photo
- - - - -

Accidente pe 2 roti


  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#76 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 posts
Joined: 23-December 04
  • Location:California

Posted 14 September 2007 - 09:43 AM

Cu suspendare. La accidente asa se da, daca nu era beat.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#77 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 posts
Joined: 01-September 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Posted 14 September 2007 - 10:56 AM

cam asa ceva, faza e ca motocicleta ca motocicleta, dar si daca intra intr-un tico nu cred ca scapa foarte usor, sau poate scapa ca in bancul ala "zici ca-i viu", oricum cine vrea sa mearga cu motocicleta e clar ca e un MARE risc pe care si-l asuma singur
  • 0

#78 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,342 posts
Joined: 09-June 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Posted 14 September 2007 - 05:29 PM

de acord, trebuie sa fii naiva sa nu realizezi asta...
dar totusi, poate se poate face ceva.

Pe de o parte responsabilizarea celor cu masini, pe de alta parte responzabilizarea motoristilor.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#79 koreander

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
Joined: 10-September 07
  • Marca:fiat
  • Model:panda
  • Motorizare:1.2

Posted 14 September 2007 - 05:38 PM

Slujba lui Traian si a Elei va avea loc duminica 16 septembrie 2007 la Biserica Maicii Domnului de la ora 13.00. Inmormπntarea va avea loc la Cimitirul Adormirea Macii Domnului. Amandoua sunt de la Piata Giulesti mai sus. Sunteti asteptati cu drag, toti. Aveti acordul familiei.



cine are motocicleta si vrea sa vina, este binevenit. tocitul tastaturii nu ajuta in lumea reala, ajuta doar sa ne petrecem timpul avand opinii. acolo poate ii veti vedea pe cei despre care veti scrie saptamana viitoare.

asfalt uscat!
  • 0

#80 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13,684 posts
Joined: 05-December 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Posted 14 September 2007 - 07:38 PM

cine are motocicleta si vrea sa vina, este binevenit.


n-am motocicleta, deci nu-s binevenit... Cum nu a fost nici un amic scuterist acum cateva zile la o intalnire a motociclistilor la Arc... Etc... Vezi tu, orgoliile astea nemasurate puse in spatele unui ghidon iute de picior duc de multe ori la evenimente ca cele discutate aici...

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace acolo unde sunt acum, linistiti. Si o spun din suflet (chiar daca nu am motocicleta)...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#81 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 posts
Joined: 17-June 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Posted 15 September 2007 - 02:47 AM

Viper - se referea la altceva,la faptul ca cei cu 2 roti au acordul parintilor sa vina la inmormantare...
  • 0

#82 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 posts
Joined: 27-January 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Posted 16 September 2007 - 12:33 PM

Eu nu ma simt in siguranta nici in masina (si nu e troaca fara stele la NCAP..) pe strazile din romania, dar pe motor.... nu inteleg cum de exista oameni care chiar aleg sa mearga pe motor.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#83 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 16 September 2007 - 01:13 PM

...fiindca-s oameni.

Teoretic, n-ar fi trebuit sa raspund...dar,oricum nu se intelege ceea ce-am scris...(,,e unii!'')
  • 0

#84 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
Joined: 09-September 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Posted 16 September 2007 - 04:22 PM

As vrea sa ma intorc in fiecare seara la copilul meu. Voi nu ati vrea ceva asemanator?


Eu nu. Eu vreau sa ajung acasa ca sa il fac. :D

.... nu inteleg cum de exista oameni care chiar aleg sa mearga pe motor.


Sunt dobitoci. Satanisti, violatori de babe, dependenti de adrenalina. Asigura-te doar la masini si scapi tara de ei.
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#85 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 posts
Joined: 27-January 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Posted 16 September 2007 - 11:28 PM

E bine ca n-ai orizontul limitat, daca tu asta ai inteles din ce-am spus.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#86 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
Joined: 09-September 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Posted 16 September 2007 - 11:38 PM

Misto afirmatie! :D Din pacate, cum zice romanul, works both ways!
Tu chiar nu ai nici o pasiune? Una care sa presupuna un risc, oricare ar fi el?
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#87 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13,684 posts
Joined: 05-December 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Posted 16 September 2007 - 11:58 PM

Io nu am pasiuni care sa presupuna riscuri legate de securitatea/sanatatea mea sau a familiei. Nu vad de ce as avea asa ceva... Si am pasiuni, stii bine...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#88 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 posts
Joined: 03-April 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Posted 17 September 2007 - 12:48 AM

Teoretic, poti muri si alunecand pe o coaja de banana pe strada.Eu chiar am credinta sincera ca atunci cand iti suna ceasul dai coltul oricum ar fi.Atat timp cat pe motor mergi cu ochii-n 4 si regulamentar eu zic ca nu risti mai mult decat cu bicicleta.In Spania era plin de motociclete (am fost acolo asta vara- nu la cules ci in vacanta) iar conducatorii auto erau foarte prezenti si nu ii puneau pe cei pe 2 roti in situatii periculoase.La noi e practic imposibil sa mergi pe banda ta...mereu ma trezesc cu cate unul care se baga din lateral peste mine.Atunci cand se va "civiliza" traficul se va umple orasul de motoare...ca oricum cu masina faci mai mult decat pe jos in unele cazuri.Oricum ca si conducator auto/moto pot sa afirm ca sunt mult mai multi tembeli pe 4 roti decat pe 2.Nu sunt chiar misogin dar cand vezi cate una care nu-si poate tine banda sau nu e in stare sa ia o curba te gandesti ca pe 2 roti nu ar rezista la fel de mult...sincer.Normal ca sunt si destul motociclisti nebuni care merg pe o roata pe magheru, dar sunt si destui normali si cu capul pe umeri.

P.S.satori se pare ca ne distram cu aceeasi jucarie :D
P.S.2. Viper....de curiozitate : fumezi?

Edited by DOOM, 17 September 2007 - 12:53 AM.

  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6

#89 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13,684 posts
Joined: 05-December 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Posted 17 September 2007 - 06:16 AM

Nope, nu am fumat niciodata si nici nu o voi face :D

E adevarat ce zici tu, dar pana atunci mi se pare sincer o loterie sa mergi pe motor, in special in Bucuresti...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#90 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
Joined: 09-September 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Posted 17 September 2007 - 08:17 AM

Io nu am pasiuni care sa presupuna riscuri legate de securitatea/sanatatea mea sau a familiei. Nu vad de ce as avea asa ceva... Si am pasiuni, stii bine...


Acum vreo... sa fie 2 ani?... primesc seara un mesaj de la tine: .... in fine, nu imi amintesc textul exact. Dar iesisei din rodaj, ai apasat butonul magic si ai calcat-o. Era fun, nu? Da, stiu, o sa zici ca ti-ai asumat un risc calculat. Ei bine, si eu mi-l asum. And i like it :party1:

P.S.satori se pare ca ne distram cu aceeasi jucarie :P


Yeap. Nice toy :D (a mea)
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#91 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 posts
Joined: 27-January 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Posted 17 September 2007 - 08:41 AM

Ba da, am pasiuni. Da, imi place sa merg si tare cu masina, dar in ultimul timp am lasat-o usor, exact din motivul expus in acel post :D In rest, pasiunile mele sunt mai batranesti (nu, nici chiar colectie de timbre =)).
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#92 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,936 posts
Joined: 07-January 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Posted 17 September 2007 - 08:59 AM

pasiune pasiune dar din nefericire sunt cateva probleme aici:
-traficul in Bucuresti e dezastros,am intalnit cazuri in care niste conducatori auto erau sa ma faca praf si cand i-am intrebat ce e in capul lor au zis ca nu m-au vazut(am patit asta cu Oltcit ,Dacie,BMW,Ford toate masinile care le-am avut) nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca era o motocicleta.
-din pacate unii motociclisti in ciuda aglomeratiei merg cu viteze foarte mari in oras deh andrenalina alea alea,un alt mare minus e ca "ei" sunt o specie aparte fereasca sa zici ceva ca nu intelegi nu cunosti nu ai vazut nu aia nu ailanta.Clar sunt multi imbecili pe 4 roti,intrebarea mea ar fi cate masini sunt in Bucuresti si cate motociclete si scutere?Alt lucru misto care l-am mai vazut pe motociclism.ro erau povestiti ale unor motociclisti:nu m-a lasat sa trec pe langa el i-am rupt oglinda,s-a bagat in fata mea i-am dat una in usa etc..Asta nu inseamna ca toti sunt la fel,dar povestirile astea nu fac bine nimanui.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#93 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 posts
Joined: 19-February 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Posted 17 September 2007 - 10:18 AM

Nu vreau sa starnesc vreun flame, INSA procentul motociclistilor indisciplinati in trafic, care se baga aiurea, fac slalom printre masini, nu mai vorbesc de viteza cu care circula cred ca e de 99%. Am ajuns sa ma si mir cand vad cate un motociclist mergand regulamentar.

Eu ca si sofer nu cred ca sunt obligat sa stau non stop cu ochii in oglinzi si sa am grija de sanatatea lui, ca vezi doamne nu stiu daca o sa ma depaseasca prin dreapta sau prin stanga, sau tb sa franez cu grija ca smecherul sta la 1 metru de mine.

Nu zic ca soferii sunt usa de biserica, ca vorba aia intalnim o multime de "soferi" care semnalizeaza stanga si fac dreapta, care nu semnalizeaza deloc, care nu se asigura si altele in fiecare zi, dar parca procentul acestora nu e atat de mare ca cel al motociclistilor.

Daca atat soferii cat si motociclistii ar circula regulamentar si prudent nu ar mai fi atatea tragedii pe soselele patriei.
  • 0

#94 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19,058 posts
Joined: 16-May 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Posted 17 September 2007 - 10:30 AM

A fi motociclist la noi, mai ales in orase, este o adevarata loterie. Eu ma consider un sofer destul de constient de ce se intampla in jurul lui. Imi fac ochii ca girofarul prin toate oglinzile retrovizoare si totusi, am patit'o pana acum ca, desi eram constient ca am motociclist in dreapta'spate (insa nu mergea pe banda intreaga, ci pe langa masinile parcate pe prima banda), sa imi dau seama ezac la timp ca eu urma sa'i intru in fata. Si asta din obisnuita, pentru ca in mod normal in spatiul ala ingust nu ar fi avut loc o masina

Deci, in afara de a se civiliza, cei din trafic trebuie sa se si obisnuiasca cu prezenta motocicletelor prin trafic. Insa, mi'e ca acest lucru nu se va intampla prea curand
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#95 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
Joined: 09-September 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Posted 17 September 2007 - 10:51 AM

...un alt mare minus e ca "ei" sunt o specie aparte...


O sa imi creasca coada? :D

Sunt total de acord cu Andrei041. Sper sa ne obisnuim mai repede, insa.
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#96 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,936 posts
Joined: 07-January 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Posted 17 September 2007 - 11:22 AM

aaa nu e vorba de coada ,vezi cum e sa te creada lumea diferit :D e un exemplu toti suntem participanti la trafic nu conservari sau mai stiu eu ce alte porecle .din punctul meu de vedere problema cu motociclistii si automobilistii pleaca de la halul in care se circula in Bucuresti,daca am avea strazi mai bune si daca politia si-ar face datoria ca lumea problemele ar fi mult mai mici.Ca lumea datoria adica cine a gresit sa plateasca cat mai scump-ex soferul camionului care a omorat pe Grivita 2 oameni pe motocicleta sa primeasca maxim de pedeapsa.

Edited by alex230ro, 17 September 2007 - 11:26 AM.

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#97 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
Joined: 09-September 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Posted 17 September 2007 - 11:53 AM

Hai, recunoaste, ca dizelar de exemplu nu te deranjeaza. Conservar insa da. E chestie de perceptie. Pe mine nu ma mai deranjeaza sa fiu numit conservar.... asta sunt. In masina am miile de km, nu pe doua roti.
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#98 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,856 posts
Joined: 29-August 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Posted 17 September 2007 - 12:12 PM

Nu ca vreau sa ma bag.. dar..
Clar in cazul celor 2 este vina camionagiului,ca in multe cazuri dar e motor avea motociclistul?
Se respecta legea in acest caz?.. cati dintre motociclisti au "scoala" cerutqa de lege . sau macar bunul simt ca primul motor, mai ales la varsye de 18-20 ani sa n depaseasca anumita putere sau cilindree.
Bine, in cazul de fata conduceau incet si vina a fost a camionagiului. but..
Apoi.. satori, hai la mine la servici la o cafea.. mai ales miercurea seara.. sa stam linistiti sa em cafeaua observand traficul..
Daca din 10 motociclisti care trec, 2 trec regulamentar pe calea victoriei, fac cinste cu cafeaua,.. dar eu zic ca 95% din eu nu stiu ca viteza in oras este limitata la 50 pe majoritatea strazilor, ca depasirile, mai ales cand este un grup de motociclisti se face prin toate partile.. si lista poate continua/.
Nu vreau sa fiu rau.. dar incerc sa fiu obiectiv.. Viteza si indisciplina in trafic omoara motociclisti.. dat din vina ambelor parti.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#99 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,936 posts
Joined: 07-January 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Posted 17 September 2007 - 12:19 PM

Hai, recunoaste, ca dizelar de exemplu nu te deranjeaza. Conservar insa da. E chestie de perceptie. Pe mine nu ma mai deranjeaza sa fiu numit conservar.... asta sunt. In masina am miile de km, nu pe doua roti.

ma deranjaza dizelar ca nu suport dizelul dar te faci frate cu dracul sa scoti consum de 6-7 in Bucuresti :cunaooooo:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#100 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 posts
Joined: 03-April 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Posted 17 September 2007 - 12:42 PM

Eu evit orele de varf cu motorul...prefer seara sau sambata si duminca...altfel nu e nici o placere iar riscul se dubleaza.
Exact conceptii de genul " motociclistii sunt alta specie" dauneaza cel mai tare si am auzit multi inurand motociclistii in general.Acum sincer dar daca iti taie un auto fata injuri toti automobilistii? Chiar observ o mare ura in randul soferilor pentru cei pe 2 roti.Si eu sa zic ca sunt cam 15% din timp maxim pe moto deci vad lucrurile mai ales ca sofer.
Chiar si aiurea vorbind daca 99% dintre motociclisti ar fi nebuni (ceea ce nu e adevarat ) tot ar fi mai putini decat nebunii si vitezomanii pe 4 roti.
Referitor la uitatul in oglinzi...cine a circulat pe afara cu masina stie ca trebuie sa fie cu ochii in 14 dupa moto si scutere.La volan nu se doarme...
Faptul ca multi reactioneaza violent cand li se taie fata nu mi se pare normal dar totusi pe 4 roti eventual lovesti masina ...alregatura multa, dar pe motor poate duce la o tragedie...cred ca stiti ca pe 2 roti nu poti frana atat de tare ca si un automobil mai ales in conditii de umezeala.Am patit chiar eu sa merg incet pe ud (40-50 km/h) si sa fiu claxonat insitent de grabitii pe 4 roti desi mergeam regulamentar.Daca mergi tare nu e bine....daca mergi incet nu e bine ....se pare ca nicicum nu e bine.
Peace.
  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6




2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users