Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Accidente pe 2 roti


  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#126 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 18 septembrie 2007 - 12:48

satanistii si violatorii de babe asteapta sprijin consistent de la poporul neimplicat in asemenea actiuni profund antisociale!


si ca sa inteleaga toti, pentru ca se pare ca unii au nevoie de desen:
motociclistii sunt acuzati de multe mizerii, tot timpul li se spune "satanisti" si "violatori de babe".
Poporul neimplicat este acela format din motoristii care refuza sa faca ceva pentru aceasta miscare.
Profund antisociale... e clara ideea, daca miscarea aceasta este catalogata drept o adunatura de satanisti si violatori de babe nu se poate ca actiunea lor sa fie altceva decat profund antisociala.

Si ca sa completez pana la capat, hai sa va povestesc ceva...

Stiti accidentul de pe Plevnei, cand conservarul ala cretin, ala cu basculanta A TRECUT PESTE DOI COPII care mergeau cu 40 la ora? E, copii aia faceau parte din familia lui KOREANDER, erau copii unei familii foarte apropiate acestui membru.
Si cand Koreander facea drumuri intre MORGA si Politie a primit un telefon. Sotul ei (motociclist) fusese accidentat de catre un cretin care a omis sa acorde prioritate de dreapta.

So, e clar cat sunteti de "pe langa"?
Sunt convins ca nu...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#127 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 Mesaje:
Inregistrat: 03-aprilie 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Scris 18 septembrie 2007 - 01:07

Dur si cam dureros ce ai spus acolo spining.
Chiar ma uitam la spanioli asta vara...care sunt neam de motoristi, cel putin 50 % sunt pe doua roti.Erau foarte relaxati la mersul in oras, nu mergeau tare si nu se incomodau unii pe altii, iar cei cu masinile erau suficient de atenti.Am fost mai mult decat placut impresionat sa vad ca se poate armonie si buna intelegere.Chiar nu imi venea sa cred ca si femeile conduceau si motoare si masini si nu erau deloc stangace in ceea ce faceau.Nimeni nu se injura in trafic.A fost ca un vis frumos...dar azi am avut de facut niste drumuri (multe) cu masina intre orele 10 -16 ....concluzia: m-am umplut de nervi ....am mers numai bara la bara...a trebuit sa feresc vreo 4 taximetristi care se bagau cu nesimtire in fata.Asa ca sincer am renuntat la ideea de a mai merge ziua la ore aglomerate cu motorul pentru a ajunge mai repede unde am treaba.Prefer sa ma plimb la ore aberante (2-3 noaptea) sau in weekend cand masinile stau acasa frumos si ma pot bucura de motor.Nu mi se pare normal dar e evident ca la orele alea circula toti nervosii si crizatii iar pericolul e mai mult decat mare.
  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6

#128 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 18 septembrie 2007 - 01:28

stii ceva man?

m-am tavalit de 4 ori.

Legal vorbind am fost nevinovat de fiecare data. Intr- singura situatie eram "ilegal", adica mergeam tare, aveam 120.
La spital am declarat politiei ca cel cu masina nu are vina, chiar daca eram pe prioritate veneam prea tare.

In rest, mergeam perfect legal, imi vedeam de treaba si s-a trezit cate un cretin (si o cretina) sa se suie peste mine.

Si stau si citesc topicul asta si nu-mi vine sa cred ca se pot spune atatea in necunostinta de cauza.

Si se mai gaseste ceva de comentat despre Koreander care a facut drumuri intre cimitir si spital chiar ieri. Da, inmormantarea a fost ieri la ora 13:00.

Hai frate ca-i prea de tot...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#129 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 06:32

Si tot "conservar" sunt, nu? Pentru mine termenul e jignitor, indiferent cine il zice. Pentru ca io muncesc pe branci pentru "conserva" aia si nu permit sa isi bata cineva joc, sub nici o forma, de munca mea! Au murit oameni, din pacate o sa mai moara, dar asta nu inseamna sa ne jignim unii pe altii, sub nici o forma. Poti inchide ce topic vrei, nu e suparare. Dar pana nu inchizi niste mentalitati, nu va incepe nici o schimbare...

motociclistii sunt acuzati de multe mizerii, tot timpul li se spune "satanisti" si "violatori de babe".

Pardon? Ia hai sa fim un pic mai sinceri! Cine le zice asa? CRETINII DE LA PROTV! Am aflat si eu de pe net azi noapte cautand clipul postat mai sus. Nu te supara, dar eu nu ma confund cu acele dejectii umane ce-si zic reporteri Pro(st)TV!

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 18 septembrie 2007 - 06:35

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#130 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 18 septembrie 2007 - 07:07

Viper,iti cer scuze pentru folosirea termenului de conservar la adresa ta.(daca te-ai simtit jignit,trebe sa-ti redau imacularea) <_<
Pe mine ma amuza folosirea astor termeni.Evident, ca si eu sunt conservar.Depinde cat de mult vrei sa diseci ast termen,eu ii iau doar,, latura spirituala'',adica lipsa interactiunii directe cu exteriorul,mai exact cu natura.

Sunt de admirat cei care iau atitudine,care lupta pentru prevenire.Vazand atitudinea unora ,,cetiti'' de pe aici,nu ma mira ignoranta majoritatii...
  • 0

#131 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 septembrie 2007 - 08:03

in Bistrita nu prea avem motoristi, asa ca nu pot sa imi bag si eu fisa.
dar pe exterior, am inceput sa ma intalnesc cu multi motociclisti. majoritatea depasesc ca o ... motocicleta.
adica te obliga sa te dai in dreapta, in timp ce ei te depasesc netrecand peste mijlocul drumului. bineinteles, de cele mai multe ori in curba.
si cand se intampla asta ? atunci cand asistam la o "adunare", cand avem de demontrat ceva.
evident, ma adaptez si eu atunci si o las mai moale, ma trag in dreapta si astept sa treaca adolescentii respectivi. chit ca au 40 de ani.
pe de alta parte, am vazut si din aia normali. m-am bagat eu in depasire si ei nu...

dar cel mai deranjant lucru sint motociclistii care "ciupesc" in trafic bazandu-se pe faptul ca ei incap.
nu domnule, ar trebui considerata motocicleta exact ca un alt autovehicul.
imaginar, motocicleta ocupa exact acelasi spatiu ca o masina normala. daca s-ar tine cont de asta, cred ca numarul accidentelor s-ar injumatati.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#132 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 18 septembrie 2007 - 08:06

chiar ieri eram la semafor si printre masini se chinuia unul cu o motocicleta sa faca slalom sa se bage cat mai in fata, desi trecea la 2cm de oglinzile oamenilor si abia se tinea pe motocicleta, si risca sa zgarie masinile oamenilor, el se incapatana sa intre cat mai in fata ca doar el are loc si nu poate sta civilizat la rand, si fix la acelasi semafor altul cu un scuter facea acelasi lucru dar macar el era pe dreapta cat mai aproape de bordura, si atunci daca eu stau linistit si ma trezesc cu masina zgariata de un bou pe care il mananca in fund si apoi tot el se plange ca nu are respect in trafic? nu multumesc, sa mearga cu autobuzul sau macar sa nu aud plangeri ca nu au respect in trafic
  • 0

#133 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 08:27

Tot ii dati cu atitudinea in sus si in jos. Hai sa studiem un caz oarecare:

Eu sunt un bou de conservar (oricum multi ma catalogheaza asa). Ca mine sunt inca peste 1 milion numai in Bucuresti. Voi, cei pe 2 roti, sunteti (poate) cateva mii. Si voi vreti sa imi deschideti mie, boului de conservar, ochii. Si cum o faceti? Cu cearta si cuvinte aiurea (dati filele inapoi sa vedeti exact cine se enerveaza, cine tzipa si cine ridica tonul!) pe un forum unde intra o mana de oameni, irelevanta pentru cei peste 1 milion de boi conservari numai din Bucuresti. Vreti sa faceti ceva pe bune? Faceti actiuni impreuna cu Politia! Faceti emisiuni TV, dar nu pe canale pe care se uita gospodinele! Si nu la ore in care cei peste 1 milion de boi conservari sunt la munca (deh, unii trebuie sa-si plateasca si jegurile alea de conserve, pe langa cheltuielile clasice vietii). Voi in schimb, ce faceti? Va adunati 1 data la mult timp cand deja numarul vostru e decimat. E bine ca va adunati, e rau motivul. Dar acel eveniment trece si se uita in 2-3 zile de ceilalti 1 milion de boi conservari. Si voi credeti ca ati reusit sa schimbati. Ce anume? Va deranjeaza ca sunteti pusi in aceeasi oala cu cei de care (ar trebui sa) va deziceti. Pai sa vedem... Cum sunt priviti rom�nii in afara? Din cauza cui? Din cauza celor putini care au facut fapte urate. Asa e si la voi. Poate 80% dintre voi sunteti oameni normali. Poate, zic. Dar ceilalti 20% care fac toate tampeniile din trafic (daca ma fortez un pic strang o pagina de stiri cu accidente din vina celor pe 2 roti) va aduc si voua o imagine negativa. Vreti sa fie mai bine. Atunci respectati si voi legile. Era sa fiu spulberat pe trecerea de pietoni de multe ori de un vehicul pe 2 roti. Surprinzator, si cel de la ghidon ar trebui sa respecte aceleasi legi. Unii de pe aici se lauda ca au mers cu peste 200 pe autostrada. E ilegal, stiati? Eu merg cu fix 130. Ia priviti mai atenti filmuletul de mai sus. Ce nu spune nici unul dintre voi (dar zau ca o sa fac o petitie la Politie pentru asta!) este ce gume aveti pe motoare. Hai sa ne uitam mai atenti la cele de viteza implicate in accidente (de ce oare majoritatea nenorocirilor sunt cu motoare de viteza???). Slick-uri. Cand afara inca se stropeste asfaltul. Si daca se intampla ceva, e de vina ala care a stropit asfaltul. Cati isi iau motoare second-hand si nu fac nici o verificare tehnica amanuntita? Nu vorbim de ITP, ala se trece cu bere.

Ni se tot propun plimbari cu motocicleta "sa vedem si noi cum e", ca altfel nu stim ce spunem. Oare? De ce mi-as risca viata aiurea cand pe strada sunt peste 1 milion de boi conservari, ca mine?

Eu, boul de conservar, va spun sincer: imi place sa ma uit la motociclisti. O fac deja cu nostalgie (cine a prins o idee de acum cateva pagini intelege). Dar va rog eu, nu-mi puneti viata in pericol aiurea, si nu o puneti si pe a voastra aiurea. Eu sunt bou, inca nu sunt obisnuit cu voi. Iar voi, in loc sa tzipati, sa vorbiti cu cuvinte injurioase, ati putea mai degraba sa ma invatati cum este traficul cu voi.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#134 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 18 septembrie 2007 - 08:40

Eu mi-am exprimat parerea in posturile precedente....dar trebuie sa reunosc ca ideea lui Alllexandru e geniala...facem o intalnire adhoc si fiecare cu motor ia un pasager in spate si facem o tura prin oras. 100% dupa aia veti intelege altfel tot ce s-a scris aici.


No way <_< Tocmai ce-am spus ca n-am curaj sa merg pe motocicleta. Exact din motivele pe care le spuneti si voi. Toata lumea intelege ce spuneti voi, dar se pare ca VOI nu vreti deloc sa intelegeti ce spune restul lumii. Intr-o tara de bananieri ca romanica, unde pe 90% din strazi se parcheaza masini aiurea, se fac lucrari, se ingusteaza/largeste/pun semne pe mijlocul drumului, iti asumi un risc *prea mare* sa mergi cu motocicleta, si asta unde e de obicei interactiunea maxima auto - moto si unde soferii sunt cauza enervarii celor pe 2 roti (adica in oras :D). Dati exemple de Spania si alte tari... pai acolo e o coada pe un drum de 3 benzi de 3 km unde chiar sunt doar 3 coloane de masini care merg drept, normal ca au loc printre ele moto. Daca ar fi o coada de 3 km pe o strada in care sunt ba 3 benzi, ba 2, ba 2.5 benzi, o sa fie mai putin lejer si la ei.

Pur si simplu in tara asta de nasol abia te descurci cu masina, chiar trebuie sa fii curajos cu motocicleta. Asta nu intelegeti, ca suntem pana la urma toti in aceeasi oala, si astia "conservari" care mai "cetim" si postam aici, si voi. Si peste noi dau altii, singura diferenta fiind ca noi suntem mult mai protejati. Initial voiam sa-mi iau o masina mica cu un motor foarte puternic, pana la urma am luat o masina mare cu un motor mediu. Intelegeti voi de ce... sper.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#135 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 18 septembrie 2007 - 09:06

Si daca tot suntem la capitolul nervi:
1.Duminica am fost la un pas de un accident f.grav, mergand cu 60 km/h pe un drum de viteza maxima 90 km/h , de pe un drum laturalnicintr-o curba cu vizibilitate de pe cedeaza mi-a iesit o masina in fata, pur si simplu, s-a uitat la mine , m-a vazut si s-a bagat.
Ce vina am eu sa mor din cauza unui idiot?
Am fost la un pas sa il rup cu bataia, pentru ca DA m-am intors dupa el, mi-au cedat nervii

2.Ce vina am eu ca TU soferul intri peste mine pe banda mea de mers in conditiile in care AMANDOI (scrie la lege) si eu motociclist si tu sofer avem dreptul la aceiasi banda de mers, de ce trebuie sa ma arunci� de pe banda mea? Atunci ca rezultat prefer sa merg mai repede si sa ma strecor ca asa stiu sigur ca nu dai peste mine

3.De ce TU soferul cand mergi pe banda ta NU te uiti in oglinzile alea cu care este dotata o masina si faci stanga dreapta FARA sa semnalizezi si fara sa te asiguri?

4.De ce dracului nu TE asiguri si de ce dracului tot TU soferul cand ma vezi te bagi peste mine?

5.De ce TREBUIE ca eu sa imi asum un risc in plus cand ies in traffic???? Mergand legal???? Pentru ca TU soferul nu te asiguri, vorbesti la telefon, nu te uiti dupa mine pentru ca si EU am acelasi drept (doar motocicletele sunt omologate si nu circulam pe ceva illegal) ca si TINE sa circul pe sosele.

5.DE CE CARCOTITI FARA CA MACAR SA AVETI IDEE CUM ESTE IN TRAFIC PE MOTOR????

6.De ce vedeti in traffic NUMAI ce va convine? Adica pe aia pe o roata sau rachete in oras?

7.De ce nu vedeti cate ACCIDENTE se intampla pe 4 roti din vina unor inconstienti??? Mortii sunt aceiasi�€�

Fiecare moare pe mana lui, NU faceti asta mai usor
hai ca v-am salutat..succese nebanuite in continuare..


pai si ce crezi ca e diferit?sambata si duminica:mergeam in zona bulevardul Expozitiei iese un nenea cu un Mercedes se baga linistit in fata mea(aveam prioritate el mare semn de stop) am avut loc m-am dus pe contrasens m-am uitat la el nu cred ca m-a vazut,am mers pana la Buftea in zona Mogosoaia intorsul cred ca sport national m-am trezit cu vreo 2 intorcand in scurt in timp ce eram in depasire frana si baga-te inapoi.Taximetrisit care trag pe dreapta fara semnal vreo 2,si cam atat.eu soferul incerc sa ma uit in oglinzi la 5 max 10 sec ca asa am invatat la scoala,daca TU motocilistul vei merge cu 200 prin oras s-ar putea sa nu te vad.A la 1 mil de soferi in Bucuresti banuiesc ca sunt macar 5% care merg prost asta nu inseamna ca toti merg prost.later edit-m-a plimbat cineva cu motocicleta din Colentina de la capatul lui 21 pana in Iancului-destul de rar a lasat-o sub 100 era sa ne facem praf pt ca un taxi a schimbat banda(a semnalizat) si a intrat in fata noastra.

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 18 septembrie 2007 - 09:10

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#136 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 18 septembrie 2007 - 09:07

Am si eu o intrebare pentru motoristi: vehiculele acestea nu au si ele sistem de semnalizare?
Tot o dati in sus si-n jos ca "conservarii" nu semnalizeaza....imi spuneti si mie cati dintre voi semnalizeaza pe ce parte au de gand sa depaseasca (desi NORMAL ar fi s-o faca numai prin stanga)? Eu cu ce sunt obligat sa-mi dau cu ghicitul si sa stau cu ochii beliti in retrovizoare ca nu stiu la ce sa ma astept?
Am oprit pana acum vreo 5 motoristi care, eu fiind pe prima banda, s-au strecurat intre mine si bordura, si i-am intrebat ce cauta acolo...Raspunsul a fost o mare ambalare a motorului si dat gaz mai departe. Ma mir ca nu am primit inca si un picior in portiera.
Allexandru, o vreme am avut, asa cum a mai zis cineva, o mare admiratie pentru calmul si judecata ta limpede. Imi pare rau sa-ti spun dar se pare ca te-ai schimbat radical si din pacate nu in bine. <_<

A. si inca ceva...Mai sunt si conservari care respecta traficul, legile si pe cei din jur. Daca unul din astia iti face semna sa te duci prin stanga lui (semnalizand scurt dreapta) pai du-te, nene, prin stanga nu pe unde vor muschii tai.

Aceasta postare a fost editata de adytzu: 18 septembrie 2007 - 09:08

  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#137 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 09-septembrie 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Scris 18 septembrie 2007 - 09:23

nu cred ca m-ai vazut pe undeva zicand ca nu as sustine miscarea voastra...e chiar binevenita. insa problema de atitudine a celor pe 2 roti se vede chiar prin faptul ca voi nu vreti sa fiti intelesi. faptul ca sunteti mai expusi la riscuri nu va da mai multe drepturi, ci va obliga sa fiti si mai atenti. si cum arata statistica aia, jumatate din accidente au avut ca vina motociclistii. interesant, nu?


Foarte interesant si adevarat. Problema este ca eu sunt in cealalta jumatate. Si de fiecare data cand tu generalizezi asa ("problema de atitudine a celor pe 2 roti") imi dau seama ca ma vei judecat pe mine pentru cel ce a trecut pe o roata pe langa tine mai devreme. Cum ma vei judeca exact nu imi pasa. Insa rezultatul probabil nu va fi bun pentru mine. Te poti pune in locul meu? Iti dai seama cum ma simt?

"1. NU SE MERGE PE O ROATA, FARA MAINI, IN PICIOARE, FARA CASCA SAU ORICE ALATA MODALITATE DE A ETALA O GANDIRE INFANTILA"


Motociclistii stiu ca nu exista "prototip de motociclist". Mai ales in ultimul timp, foarte multi isi cumpara bombe pentru ca "da bine" la fantele roz si la pretenari. Sunt constienti de inconstienta unora. Dar au nevoie de motociclete la miting. Cei care organizeaza asa ceva, probabil ar face recomandarea asta in general, dar stiu ca nu-s stapani pe viata altora sa le spuna ce sa faca.

pe mine m-a deranjat replica cu care se incheia anuntul acela. fix cu mucii in fasole a dat. vrei sa organizezi o treaba serioasa, te porti serios.


Ideea acestor marsuri, din cate inteleg eu, este sa arate ca motociclistii sunt oameni. Printre ei sunt si uscaturi sunt si oameni de treaba. Nu-i baga pe toti in aceiasi oala.
Ideea acestor marsuri este sa schimbe imaginea expusa metaforic in finalul postului.
Nu te supara, nu are de ce sa te deranjeze acea replica. Nu este o gluma si nici muci in fasole. E o metafora.

Si tot "conservar" sunt, nu?


Si eu sunt conservar. Si eu platesc masina. Si nu ma deranjeaza ca sunt conservar.
Daca nu ma confuzi cu racerii de oras si ma respecti in trafic (nu mai mult decat ai respecta o masina), s-ar putea sa ajung intr-o zi sa ma pot numi motociclist. Mi-ar placea sa pot ajunge acolo.
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#138 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 18 septembrie 2007 - 09:30

man....repet ce am spus..campania e binevenita.....m-a deranjat tonul pe care a incheiat mesajul cu anuntul
tot ei, ziaristii sunt in cautarea de senzational si folosesc formulari de genul asta

p.s....dar noi de ce ne certam?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#139 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 09:34

Si eu sunt conservar. Si eu platesc masina. Si nu ma deranjeaza ca sunt conservar.
Daca nu ma confuzi cu racerii de oras si ma respecti in trafic (nu mai mult decat ai respecta o masina), s-ar putea sa ajung intr-o zi sa ma pot numi motociclist. Mi-ar placea sa pot ajunge acolo.


1. Eu nu sunt conservar. Sunt om. OK? Cine da drepul sa mi se puna o eticheta pe care eu nu o vreau?
2. Am zis undeva ca nu ii respect in trafic? Oare? Prefer sa-i stiu in fata mea, nu in spate sau in unghiul mort (unde le place la nebunie sa stea). Daca ma vei respecta si tu in trafic, o sa fie si mai bine. Eu te respect. Citeste mai degraba ultima parte din ce am scris. Chestie la care m-am gandit tot drumul, uitandu-ma (cum fac de obicei) in disperare in oglinzi la cei pe 2 roti care se strecurau prin trafic. Stii care e faza tare? Io merg inainte, nu inapoi. Si daca din cauza VOASTRA sunt nevoit sa ma uit numai in oglinzi si sa-l troznesc pe ala din fata, cred ca deja dam in alte probleme.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#140 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 09-septembrie 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Scris 18 septembrie 2007 - 10:09

La primul punct afirmi ca nu exista grupuri. Doar oameni.
La al doilea punct, faci distinctie intre ei, intre oameni. "VOASTRA"
Pai.... scuza-ma, nu cred ca ai o parere fixa, variaza in functie de punct. BEEETON!

Si nu te uita in oglinzi dupa mine. Daca vad un obstacol, si il vad, doar e in fata mea, ma feresc eu de el, nu trebuie sa imi porti de grija.
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#141 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 10:14

La primul punct nicidecum nu afirmam ce zici tu, ci o chestie mult mai concreta, si anume ca eu nu sunt conservar.

La al 2-lea... Pai tocmai asta spun toti motociclistii, ca soferii nu se uita in oglinzi. De aia ma si uit, sa vad pe unde vrea sa se duca respectivul. Daca ar sta in spatele meu si ar da semnal as sti, dar el e imprevizibil (dar eu ar trebui sa fiu Spiderman si sa prevad incotro se duce, nu?). De aia ma tot uit.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#142 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 09-septembrie 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Scris 18 septembrie 2007 - 10:43

La al 2-lea... Pai tocmai asta spun toti motociclistii, ca soferii nu se uita in oglinzi. De aia ma si uit, sa vad pe unde vrea sa se duca respectivul. Daca ar sta in spatele meu si ar da semnal as sti, dar el e imprevizibil (dar eu ar trebui sa fiu Spiderman si sa prevad incotro se duce, nu?). De aia ma tot uit.


Atunci te uiti degeaba. Ba nu, chiar mai mult de atat, asa cum ai evidentiat si tu, e periculos sa faci asta.

Uita-te cand schimbi directia de mers, atat. Asigura-te!
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#143 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 10:45

Mai ai sfaturi? Pentru mine? Deja treaba vad ca devine personala. Vad ca nu ai inteles nimic din ce am scris pe pagina cealalta.

Ma asigur! Tu te asiguri ca depasesti regulamentar?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#144 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 09-septembrie 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Scris 18 septembrie 2007 - 11:04

Pentru tine, personal, nu am. Am scris in general, imi pare rau ca ai luat-o personal. Mi s-a parut o interpretare gresita a unei "cereri" din partea motociclistilor si am corectat-o.
Nu imi permit sa dau sfaturi personale persoanelor care catalogheaza dar nu accepta sa fie catalogati. Sau alte asemenea.

Regulamentar? Eu sunt in stadiu in care nu depasesc, de frica in 99% din cazuri. Stau acolo, in spatele celui ce merge incet si accept claxoane si injuraturi. Atunci cand depasesc, o fac ca si cand as fi cu masina, pe banda alaturata, cu diferenta mare de viteza si numai daca am spatiu liber mult in fata (ma gandesc si la franare).
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#145 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 11:11

Nu imi permit sa dau sfaturi personale persoanelor care catalogheaza dar nu accepta sa fie catalogati. Sau alte asemenea.


Link cu citat, te rog, la ce am subliniat. Sau limba romana are si alte valente necunoscute mie ("voastra", "noastra", "voi", "ei", "noi" sunt catalogari si eu nu stiu...).

Pot si eu sa devin foarte usor rau, ironic sau alte asemenea. E ceva banal. E mai usor sa darami decat sa construiesti. Probabil ca in clipa in care te sui pe 2 roti se dau la pachet si ironia, superioritatea, rautatea... Cine stie...

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 18 septembrie 2007 - 11:13

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#146 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 09-septembrie 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Scris 18 septembrie 2007 - 11:33

1. Eu nu sunt conservar. Sunt om. OK? Cine da drepul sa mi se puna o eticheta pe care eu nu o vreau?


Si daca din cauza VOASTRA sunt nevoit sa ma uit numai in oglinzi si sa-l troznesc pe ala din fata, cred ca deja dam in alte probleme.


Voastra? Adica a mea? De unde stii ca fac eu asta? Eu macar sunt sigur ca tu ai masina, deci e clar ca esti conservar. Dar tu de unde stii ca eu merg pe o roata, super repede, fac slalom si altele? Nu stii. Dar ma bagi in aceasta categorie. Ma etichetezi. Cine iti da tie dreptul sa iti aloci drepturi pe care nu le acorzi altora? Sa fie ironia, superioritatea, rautatea.....?

Imi cer scuze ca te-am deranjat. Nu se va mai intampla. Arunca cu noroi in continuare tipand ca tu esti de fapt tinta.
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#147 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 11:43

Se vede ca ma lupt degeaba... Ca tot nu o sa intelegi ironia a ce am spus acolo. Am pus si eu o eticheta asa cum mi se pune si mie. Este ca te-a deranjat? Este, dvada reactia de mai sus. Ca dupa aceea ai extras numai pasajele convenabile si ai intors totul incat sa apar eu omul rau, asta e deja alta poveste.

Si uite asa, avand astfel de atitudini, o sa reusiti, voi, motociclistii, nu numai sa nu ne aveti de prieteni, dar, poate, sa devenim dusmani. E bine acum? Asta se doreste? Se rezolva!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#148 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 18 septembrie 2007 - 11:58

se moare pe motor, poate la fel de mult ca si cu masina.. diferenta este numarul de procente din total.
se moare din prostie in ambele cazuri..de cele mai multe ori..
Ok.. sunt cazuri in care acestia nu au nici o vina..indiferent daca s-au urcat in ziua 2 sau au ani de experienta pe masina/motor
Prima.. motoare/masini prea puternice pt varsta/experienta posesorului. la 18 ani, parinti sunt IMBECILI cand le dau pe mana copiilor motoare de peste 125 cc sau anumiti CP (oare legea nu spune ca trebuie sa facu un stagiu pana sa treci la o clasa superioara?). la fel se intampla si la masini..
Secondo.. comportamentul scuteristilor/motociclistilor..daca un motociclist este jenat in trafic de 2 masini din cele 1000 pe langa care trece zilnic este de vina "conservarul criminal si toti "conservari sunt niste imbecili..
daca punem si situatia putin rasturnata, daca din 10 motociclete cu care ne intanlim in trafic zilnic(pe langa masini) 1-2 sunt "motociclisti bengosi" cu comportamentul de rigoare, este crima sa-i luam in calcul.. nu sunt toti asa..
lista poate continua ..sa mai spunem viteza.. farul aprins ziua, numere "camuflate"

PS. poate sunt catalogat ca si "conservar" cu toate ca in "conserva" mea nu stiu cat mai protejat sunt in caz de accident (tico).. dar pana acum pot spune ca diferenta o putin si stilul de condus.

PS..sa nu-mi aduc aminte de zgomotul produs de unele motoare prin cartiere la 2-3 noaptea, vara cand geamurile sunt deschise..nu-i mare bai sa fi trezit de cateva ori pe noapte, nu..cand cineva are chef de o plimbare prin drumul taberei?

PSSS. ok.. nu se semnalizeaza, nu se respecta legea in general.. dar mai cititi si postarea "Am devenit motociclist,oare cat mai am de trait? "

http://www.garajul.r...mai am de trait?

Aceasta postare a fost editata de aztec: 18 septembrie 2007 - 12:07

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#149 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 18 septembrie 2007 - 12:02

Tulai,ce trafic...pe forum.

Oaspete,in Bistrita e o comunitate maricica de motociclisti.Ca nu-i vezi tu...(aaah,trebe sa circuli pentru a-i vedea..)

Viper,,,ultimul'' post e o gluma,sper...

Aceasta postare a fost editata de mol: 18 septembrie 2007 - 12:04

  • 0

#150 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 12:09

Depinde... Citeste pe motociclism.ro cum se lauda ca au indoit usa unuia sau au rupt oglinda altuia... Citeste ce sens total la misto are cuvantul "conservar", nicidecum o catalogare cat de cat de bun simt! Acolo sunt "conservarii" si "bikerii"... Prinzi nuanta extrem de clara de misto? Am spus-o, e mai bine sa fim prieteni decat dusmani! Ai 2 roti, bravo, respect, incerc sa am grija de tine, motociclistule (scuteristule, biciclistule). Dar te rog, TE ROG, mergi normal. Respecta legea, semnele de circulatie, respecta-i si tu pe ceilalti. Si vom fi cei mai buni prieteni!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele





4 useri citesc subiectul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi