Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Accidente pe 2 roti


  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#151 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 18 septembrie 2007 - 12:14

Cred ca e o pierdere inutila de energie. Vad ca in principiu se fac mistourile uzuale de la 2 la 4 roti <_< E amuzant, dar atat.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#152 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 12:23

Ca sa parchez in fata firmei (sau ma rog, in apropiere) trebuia sa fac zilnic o mare magarie, si anume sa intorc pe linie dubla continua. Asa e strada gandita, alta varianta ar fi intoarcerea intr-o intersectie apropiata (tot ilegal) sau sosirea pe alt traseu (ca sa vin pe partea cu firma), care insemna cam 15 minute in plus. De multa, foarte multa vreme, parchez peste drum. Asta pentru ca nu vreau sa devin "un conservar criminal". Prefer sa risc zilnic punctele si amenda pentru parcarea peste drum (toti parcheaza in spic, dar parcarea ar trebui facuta paralel cu trotuarul) decat sa am pe constiinta un biker. Au inceput scolile, deja e forfota de motoare ambalate la maxim (motoare = motociclete). Tineri plini de viata (inca), cu tinere in spate, fac ture in viteza maxima pe acest bulevard... Ii vad aproape zilnic... Dar, cum zicea cineva mai sus, e lupta fara sens...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#153 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 09-septembrie 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Scris 18 septembrie 2007 - 02:50

Se vede ca ma lupt degeaba... Ca tot nu o sa intelegi ironia a ce am spus acolo. Am pus si eu o eticheta asa cum mi se pune si mie. Este ca te-a deranjat? Este, dvada reactia de mai sus.


Ma deranjeaza ca pretinzi ceea ce nu poti sa oferi. In rest, sunt si motociclist si conservar. Poti sa ma bagi in ce categorie vrei.

Si uite asa, avand astfel de atitudini, o sa reusiti, voi, motociclistii, nu numai sa nu ne aveti de prieteni, dar, poate, sa devenim dusmani. E bine acum? Asta se doreste? Se rezolva!


Eu personal s-as rani nici o musca pentru niste discutii pe un forum. Dar nu ma baga in seama, eu doar vreau sa te fac pe tine sa pari rau si... whatever, ce ai mai zis tu in continuare.


PS: Scuza-ma ca din cauza mea nu poti tu sa incalci banda dubla continua. Imi pare sincer rau! <_<
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#154 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 02:52

Ironii, ironii, ironii... Whatever. Eu macar imi recunosc vina si greseala, restul sunt sfinti... Cel fara de pacat sa arunce primul piatra...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#155 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 18 septembrie 2007 - 04:13

hi hi hi
n-a inteles nimeni nimic...

tot ii dati inainte cu ideile fixe.

Unii din pre mult egocentrism au impresia ca atunci cand se spune ceva de rau de cineva sunt vizati chiar ei, altii nu spun nimic dar totusi posteaza la greu...

1. Ma cam doare undeva de ce spune lumea de motoristi. Mi-ai luat fata? Ti-am rupt oglinda. M-ai tavalit? Daca ma fac bine iti rup picioarele. Mi-ai smuls o mana? Iti smulg o mana. Daca tu, conservarule, esti atat de indolent si de nesimtit incat sa dai peste mine fara pic de jena atunci de ce as fi eu mai european si mai bine crescut? O vrei p-aia cu introsul obrazului? Nu cred, cred ca-ti intorc eu fata la ceafa... Tu ma omori si-mi lasi copilul fara tata. Tie ti-e mila de mine sau de copilul meu? NU! Asta inseamna ca nu trebuie sa astepti mila.
2. Conservarule, nu-ti cer nimic, nimc. Nu-mi dai tu prioritate, imi da semnul, tu respecta-l. Nu-ti spun eu nu intoarce, iti spune linia continua, tu respect-o.
3. Daca eu, donatorul de organe sunt cretin si alerg prin oras atunci inseamna ca merit sa donez si nu cer si nici nu merit mila.

cam la asta se rezuma totul...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#156 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 18 septembrie 2007 - 04:19

asa nene...dreptate facuta singur, ca de-aia facem apel si mars pt civilizatie
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#157 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 04:19

1. ma doare si pe mine in esapament de ce zic bikerii... Mi-ai rupt oglinda ca ti s-a parut ca ti-am luat fata? Iti rup mainile sa nu mai ai cu ce rupe oglinzile. Ma pui in dificultate in trafic ca esti tu mai smecher si ai motor? Te inghesui in bordura pana te parchezi cuminte si iar iti rup mainile. Esti fitos ca ai motor? Nu te astepta la mila de la soferi!
2. Donatorule, respecta si tu legile si semnele. Poate mai prinzi si ziua de maine.
3. Daca tu, donatorul de organe, esti cretin si alergi prin oras, meriti ce vrei tu, darnu lua si alti nevinovati pe lumea cealalta cu tine.

Merge?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#158 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 18 septembrie 2007 - 04:27

Crezi? Eu zic ca e mult mai mult decat atat...din pacate.
E un razboi clasic, gen benzina vs. diesel, nemtesti vs. japoneze, sau ce comparatie mai vreti voi, care, datorita unor orgolii prost intretinute, nu va avea un sfarsit fericit.
Cum spune un bun proverb romanesc: "Padure fara uscaturi nu exista..." . Ideea e ca padurarul sau administratorul locului respectiv sa faca intai curatenie in padurea lui si apoi sa se uite la vecin.
E foarte usor pentru oricine, si pentru romani se pare ca e sport national, sa arunci pisica in curtea vecinului.
Eu am incercat cat de mult am putut sa nu intru in conflicte pe forumuri (si vizitez destule). De fapt, daca reusesti ca de pe un forum sa separi informatia si sa iei numai ce e bun, corect si de folos, e mare realizare.
In vremurile bune si pe acest forum se discutau chestii utile, tehnice, care e greu sa le afli din carti...tot experienta din teren isi spune cuvantul...
In ultimul timp, insa, nu vad decat balarii, flamm-uri, conflicte.
Cred ca ies si eu definitiv din "corabia asta"... :(
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#159 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 04:29

Raspunsul meu de mai sus era 100% ironic, in ideea ca e simplu sa zici astfel de vorbe. Buba e ca unii le si aplica...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#160 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 Mesaje:
Inregistrat: 03-aprilie 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Scris 18 septembrie 2007 - 04:40

Ar merge o dedicatie : melodia Civil War- gun's n roses
Cred ca in afar de insulte si alte chestii at trebui sa reiasa niste concluzii: macar voi cei pe 4 roti care cititi aici fiti mai ingaduitori cu astia pe 2.Sunt multi care merg corect si semnalizeaza si nu vor sa devina eroi.Lasati ambitiile de genul ...a m-a depasit ala cu motorul las ca-i arat eu lui.Nu merita sa omori pe cineva pentru asa ceva.Iar noi astia pe 2 roti promitem sa fim cuminti si sa nu mergem niciodata pe o roata pe Magheru.
In caz ca nu ati observat...cei mai multi de pe forum nu avem motoare de viteza : eu si cu satori avem honda de oras (naked), Allex are un suzuki la fel iar mol are un touring.Deci sunt sigur ca nu veti vedea acrobatii pe o roata prea curand, cel putin nu de la noi.
  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6

#161 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 18 septembrie 2007 - 04:51

valabila si reciproca:cei de pe 2 roti sa nu aiba impresia ca fiecare masina de pe strada vrea sa ai omoare.... apropo la

3. Daca eu, donatorul de organe sunt cretin si alerg prin oras atunci inseamna ca merit sa donez si nu cer si nici nu merit mila-mare atentie caci sunt donatori de organe si pe 4 roti iata exemplul-

http://www.realitatea.net/?stire=87219

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 18 septembrie 2007 - 04:52

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#162 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 18 septembrie 2007 - 04:52

pai la fel de convins tb sa fii si tu ca nu o sa ne vezi pe noi de pe forum luand fata motocicletelor sau ignorandu-le in trafice
:(
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#163 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 09-septembrie 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Scris 18 septembrie 2007 - 05:15

valabila si reciproca:cei de pe 2 roti sa nu aiba impresia ca fiecare masina de pe strada vrea sa ai omoare....


Sorry, man, sportul asta nu se joaca asa. Nu tratez pe ceilalti ca dusmani, dar nici nu ma pot baza pe ei.

Singura sansa pe care o ai este sa presupui ca partenerul de trafic nu te-a vazut, sa presupui ca dupa o curba oarba este un tractor ce intoarce, sa presupui ca patrupedul din fata ta este fan motociclete... si lista continua mult si bine.
Dar, ti-ar placea ca, atunci cand te relaxezi putin-putin, partenerul in trafic de fapt sa te fi vazut si chiar sa iti dea prioritate, cainele sa aiba lesa iar tractorul sa nu incalce linia continua... si lista continua mult si bine.

Hai sa spun ceva la obiect.
Eu as fi foarte multumit cu doar cateva chestii, pe care eu incerc foarte mult sa le aplic:

- sa nu se mearga in spatele motocicletei, foarte aproape (tailgate). In conditii ideale si condusa de un profesionist, motocicleta medie opreste mai repede decat masina medie. In realitate, nu se intampla asta. In plus, daca Doamne fereste! cade, nu ti-ai dori sa ii dai o sansa sa traiasca? Asta se intampla in general in curbe, unde motocicletele incetinesc si pericolul de a cadea este mare.
- sa nu se mai scoata "botul" in intersectie brusc. I-as bate pe cei ce opresc masinile in intersectii sau pe trecerile de pietoni si te forteaza sa iesi pentru a te asigura (sau nu vezi pietonul).
- sa te asiguri si sa semnalizezi cand schimbi directia de mers. Asigurarea se face si cand te "plimbi" in cadrul benzii tale.
- la o intersectie, uita-te cu adevarat daca vine ceva de pe sensul cu prioritate. Nu te uita numai dupa camioane si SUV. S-ar putea sa fie un Matiz. S-ar putea sa fie o motocicleta.
- daca vezi un accident de motocicleta, opreste. Incearca sa suni la salvarile private, costa ceva bani dar... e o viata de om. Nu incerca sa ii scoti casca, s-ar putea sa aiba probleme cu coloana si nu vei face decat sa i le agravezi. Deschide-i insa viziera, daca poti, si geaca.
- in caz de accident, daca motorul motocicletei este inca in functiune, apasa pe butonul rosu de pe ghidon si apasa-l pentru a il opri. Nu cauta cheile pentru ca nu toate motocicletele au cheile pe ghidon, e de ajuns butonul.


Aaaa... nu mai am inspiratie acum. Oricum, nu stiu daca au vreo importanta.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 18 septembrie 2007 - 05:17

  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#164 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 18 septembrie 2007 - 05:16

pai nimeni nu cred ca a zis asta mike, la fel cum nu a fost numit nimeni de pe forum conservar.

era clar ca nu despre cei de aici era vorba.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#165 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 septembrie 2007 - 05:18

Sato, mi-am permis sa bolduiesc ce ai scris acolo. Mi se pare extrem de important si poate fi inceputul unei campanii.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#166 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 18 septembrie 2007 - 05:22

dap, si pun pariu ca multe nu se stiu (ma refer la alea cu coloana etc)..doar cine se mai uita pe la curse..
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#167 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 18 septembrie 2007 - 06:45

Super post satori , foarte frumos au fost expuse punctele de vedere . Am luat aminte si o sa tin cont de ele , mai ales ca eu sunt inca cu lamaia in geam . In sfarsit topicul incepe sa se inbunatateasca . :(

Aceasta postare a fost editata de Cristian: 18 septembrie 2007 - 06:45

  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#168 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 18 septembrie 2007 - 06:49

daca sunt eu intins pe asfalt lasati-ma acolo si doar faceti-va pomana si sunati la salvare. Nici in ei n-am incredere dar macar pe ei poate familia sa-i dea in judecata.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#169 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 18 septembrie 2007 - 08:21

Pacat, mare pacat ca s-a ajuns la astfel de situatii, pareri, reactii si atitudini.
Cel mai mare pacat este ca au murit cei 2 tineri si ca din pacate si altii sunt pe cale de a avea un sfarsit similar.

INSA pana cand nu se va constientiza problema (cu toate aspectele ei) traficului de catre TOTI participantii la trafic, evenimente nedorite si regretabile se vor mai tot intampla.
Tine de educatie, respectul de sine in primul rand si apoi pt ceilalti, cunoasterea regulamentului, etc.
DAR de undeva si candva tot trebuie sa incepem cu totii.

Personal am cochetat (si inca nu am renuntat complet) cu ideea de a cumpara un motor. Cu certitudine ca ar fi, la fel ca si in cazul lui Viper, un chopper sau la extrema cealalta un scuter de oras. Am rulat f putin si pe distante f scurte motorizat pe 2 roti, dar sunt constient de gradul f mare de pericol existent la acest moment pt un motorist. Grad de pericol care va mai exista, din pacate, inca o buna bucata de vreme. Sincer sa fiu, aceasta este motivul nr 1 pt care nu voi considera oportun A-ul in viitorul apropiat (desi mi-ar fi f folositor).

In trafic fiind, incerc pe cat posibil sa le fac loc celor pe 2 roti, chiar daca de multe ori nu au ce cauta pe acolo (vezi exemplele de mai sus). Dar sunt si multi care realmente exagereaza / sar calul / o cauta cu lumanarea. Sunt si f multi, dintre "soferii" auto, care ar merita sa ramana fara carnet si sa invete sa se poarte in primul rand.

Sa va dau un ex din we ce tocmai a trecut:
Veneam dinspre Branesti spre Bucuresti si la un moment dat soseaua are o sicana lunga bine, dar in acelasi timp si in rampa (atat coborare cat si urcare), se mergea intr-o mica coloana cu spatiu relativ ok intre masini. Taman acolo, in sicana si-n rampa, un grup de 3 motoristi care veneau mai tare din spate s-au decis sa depaseasca coloana de masini. Inutil sa va spun ca marcajul era linie continua, iar de pe contra sens mai veneau masini, ce-i drept destul de rar.
Ei bine, primii 2 depasesc destul de ok (eu eram cat mai la marginea drumului si dadeam scurte semnale de dr) iar ultimul incepe depasirea tarziu si ezitant, dupa ce trece de mine, terminandu-se si sicana si rampa si intrand pe o f lunga linie dreapta, incearca sa depaseasca si masina din fata mea (fata de care distanta crescuse). De pe un drum laturalnic, pe sensul celalalt, iese un idiot cu o masina fara sa se asigure cu toate ca ar fi trebuit sa observe ca din contrasens "o motocicleta" depasea o masina. Din fericire motoristul a avut destula prezenta de spirit si a evitat, nici idiotul nu a iesit f in larg. La nici 500m de acest loc este o benzinarie, la marginea careia primii 2 motociclisti oprisera, nu stiu motivul, posibil sa-si astepte sau sa vada ce se intampla cu prietenul lor, care dupa ce a evitat incidentul a accelerat tare, si-a observat probabil tarziu amicii si a virat scurt dr, taind astfel calea coloanei de masini pe care tocmai o depasea. Rezultatul ?
O mare si zdravana franare brusca a tuturor masinilor. Iarasi bine ca nu s-a intamplat vreun incident.
Eu aveam pe bancheta unele obiecte casante, care datorita franei bruste si zdravene, au sarit de pe bancheta pe podeaua masinii, unde evident ca s-au spart.
Nu-i bai, prefer sa fie acele lucruri sparte decat vreun om si apoi o masina ciobita. Dar chiar era necesar sa fie generata o astfel de situatie (care s-ar fi putut incheia tragic) ?
Intrebarea este retorica.

DECI haideti sa fim mai responsabili, mai atenti si sa ne respectam pe noi si legile, cu TOTII. Si sa lasam fazele cu ruptul oglinzilor, indoitul portierelor sau si mai rau cu ruptul mainilor, care sunt convins ca pana la urma nu ne caracterizeaza pe nici unul dintre noi, fiind cel mult vorbe spuse la suparare.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#170 zeneseu

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 18-septembrie 07
  • Location:Oradea
  • Marca:daewoo
  • Model:cielo
  • Motorizare:1.5

Scris 18 septembrie 2007 - 08:26

In primul rand va salut domnilor si bine v-am gasit.

....Eu as fi foarte multumit cu doar cateva chestii, pe care eu incerc foarte mult sa le aplic:.......


O buna initiativa @sato. Banuiesc ca aceste lucruri incerci sa le aplici si sa le scoti in evidenta ca si "conservar" nu ca si "donator de organe". Cum spunea cineva mai sus, in fiecare padure exista uscaturi; in consecinta fiecare padurar ar trebui sa isi faca curat in padurea lui. Ar fi laudabila o initiativa a motociclistilor prin care sa incerce sa ii sensibilizeze NU pe "conservari" ci pe colegii lor de "breasla", incepand de la cei care pun pentru prima oara mana pe o bicicleta sau scuter, pana la cei (in special) care fac cascadorii intr-o roata pe bulevarde. Ganditi-va la acest lucru si incercati sa il puneti in practica. Cred ca ati avea mai mult succes dacat sa incercati sa impuneti unor oameni-care si asa au multe pe cap, sa va respecte.Exista un principiu: "respecta ca sa fii respectat" Acest principiu ar trebui aplicat mai ales in trafic, de catre toti participantii (soferi, pietoni, bicilcisti, motociclisti) Din pacate, cei care respecta sunt luati de fraieri. De aici pana la haos e doar un pas. Stimati domni motociclisti, stati linistiti ca nu numai voi ii injurati pe cei care va taie calea. Aceste exemplare nu tin cont de numarul de roti cand fac astfel de manevre.
In final sper ca sa treaca cat mai repede aceasta sete de adrenalina a unora si nesimtirea altora si sa avem parte de putina relaxare in trafic.



..era clar ca nu despre cei de aici era vorba.


Conform vorbei "cei de fata intotdeauna se exclud" :(
  • 0

#171 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 Mesaje:
Inregistrat: 03-aprilie 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Scris 18 septembrie 2007 - 11:20

Sunt de acord cu ce s-a spus mai devreme cu o exceptie:"sa impuneti unor oameni-care si asa au multe pe cap, sa va respecte" e hai ca n-or avea aia pe 4 roti mai multe pe cap decat ceilalti...sa fim seriosi.
Eu de exemplu desi stiu destui cu motoare nu stiu pe nimeni care sa faca figuri pe bulevard ....asa ca nu stiu cui m-as putea adresa pentru sensibilizare...
Tu cum ai putea sa sensibilizezi pustii teribilisti care fac liniute pe acelasi bulevard? Asta avand in vedere ca sunteti toti automobilisti.
  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6

#172 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 18 septembrie 2007 - 11:26

pai nici eu nu stiu pe nimeni care sa faca figuri in trafic, sa nu fie atent etc....un teribilist de genul ala
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#173 zeneseu

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 18-septembrie 07
  • Location:Oradea
  • Marca:daewoo
  • Model:cielo
  • Motorizare:1.5

Scris 19 septembrie 2007 - 09:05

@DOOM Probabil ca nu m-am facut inteles. Eu personal cred ca o mare parte din motociclisti au in posesie si o masina pe care o folosesc probabil mai des decat motocicleta. Tot asa cred ca o mare parte din motociclisti si-au luat motoare pentru a iesi din monotonia vietii si pentru a avea parte de adrenalina si senzatii "tari". Eu cel putin in Oradea am observat ca cei care au motoare de viteza se plimba mai mult de placere decat de utilitate cu ele. De aici cam trag concluzia ca cel putin in clipele in care se afla pe motor uita de toate problemele vietii pentru a savura cum se cuvine acele senzatii. In acelasi timp, cei cu 4 roti umbla de colo-colo stresati de problemele de serviciu. Ei....acum nu stiu cum ai putea sa senzibilizezi acesti conservari sa aiba grija si de cei care ies la distractie cu motocicleta pe langa grijile lor. Mie unul nu mi se pare corect ca pe langa faptul ca am o gramada de probleme pe cap, sa ma mai si chinui sa anticipez de unde o sa apara motociclistul care se aude in spate cum tureaza motorul. Totusi si "conservarii" sunt supusi unui stres destul de mare datorita unor asemenea motociclisti. Daca iti canalizezi atentia asupra unui astfel de exemplar se intampla sa nu mai poti fi atent la restul lucrurilor din jur.
Pe de alta parte, motociclistii fac parte dintr-o comunitate aparte. Cred ca e mai eficient sa "lupti" cu o mana de oameni decat cu o multime. Personal cred ca motociclistul model se poate forma de catre cineva din interior si nu din afara. Degeaba vin eu ca si "conservar" sa explic unor incepatori in ai motociclismului ca e bine sa porti echipament de protectie, sa conduci cu atentie, sa nu faci curse in oras...etc. Astfel pot fi catalogat ca unul caruia ii e ciuda ca nu are motor si nu poate simti adrenalina-corect? Ca sa merg ma departe, unul dintre motociclistii veterani de pe motociclism.ro, a avut o initiativa in acest sens. Posturile sale, cu toate ca erau adresate motociclistilor tineri si nelinistiti m-au facut sa gandesc altfel si in conserva mea. Problema este ca nu toti motociclistii "rebeli" citesc acelel randuri. Din aceasta cauza cred ca s-ar putea incerca sensibilizarea lor si in teren.
Eu unul incerc sa respect toti participantii la trafic. Am fost placut impresionat sa vad prin oras motociclisti care circulau frumos, fara accelerari bruste, fara fente printre masini, fara sa depaseasca coloana de masini care poate statea sa iasa vreo masina de pe o strada laturalnica. Am apreciat grupele de motociclisti intalnite in drumul spre mare care meregeau linistit fara a se rupe in figuri. Pe acestia ii respect in trafic si mi se pare normal. Ce nu mi se pare normal, e depasirea coloanei oprita la trecerea de pietoni, pentru a acorda prioritate acestora. De obicei in astfel de situatii mai poti crea cate o fereastra celor care vireaza la stanga sau vor sa intre prin intersectie, prin urmare depasirea coloanei (mnai ales in viteza) poate duce la accidente grave. Din pacate de vina este tot soferul care a fost lasat de catre ceilalti participanti sa efectueze manevra. Vi se pare corect acest lucru? Mie NU.

Cum as putea sensibiliza pustii care fac liniutze? In primul rand ajuta politia in identificarea lor daca ar fi cazul si daca as putea. De obicei cunoscutilor mai tineri decat mine si proaspeti posesori de permis chiar si prietenilor care au un stil de condus agresiv si iubesc viteza le recomand de cateori am posibilitatea sa se gandeasca si la cei de acasa cand se urca la volan.

pai nici eu nu stiu pe nimeni care sa faca figuri in trafic, sa nu fie atent etc....un teribilist de genul ala


Din pacate in cartierul unde locuiesc, simti prezenta unui motor dupa zgomotul produs de accelerare si nu vizual. :D

Sper ca nu v-am plictisit cu postul meu si nu v-am bagat mai rau in ceata.
O zi buna!
  • 0

#174 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 19 septembrie 2007 - 09:25

Io zic ca motociclistii cu soferii se merita unii pe altii. Daca in locul X sint multi soferi idioti nu vad cum ar putea cineva sa creada ca nu sint si motociclisti idioti. Ce, motociclistii sint suparoameni? Din contra as zice, motocicletele atrag si multi pustani si tot felul de fitosi in procent mai mare. In plus motocicleta iti da mijloace frate, mult mai usor faci figuri cu un gixer decit ca Dacia break a lu babacu.
Acum pe astia tineri nu stiu daca trebuie sa ii acuzam prea mult, eu si la ora asta sint uimit ca am supravietuit primilor 25 de ani din viata mea. Si n-am avut motocicleta.. ca daca aveam probabil nu mai scriam aici.

Eu mai intru si pe motociclism.ro si sa mor eu daca nu ma sperii de ce scriu aia pe acolo. Evident prea mare baza nu trebuie pusa pe un forum cu mii de membri sub 18 ani care nici nu au motocicileta probabil. Si vad zilnic motociclisti in California, stiu cum sa compar. Diferenta e enorma. Nu ca nu-s teribilisti de 18-20 de ani, sau 40, si aici, diferenta vine de la procente si starea de spirit de pe forumurile de profil.

Aceasta postare a fost editata de vrajitorul din orz: 19 septembrie 2007 - 09:31

  • 0
Salam. Florin Salam.

#175 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 09-septembrie 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Scris 19 septembrie 2007 - 09:47

Numere de telefon utile, pentru Bucuresti: PULS 973 si BGS 9505

Despre zgomot:
BH_ZNS, stau pe un bulevard unde blocurile de la strada au 10 etaje. Trotuarul are cam 10m. In fiecare seara, se aud motoare turate pana la ore tarzii in noapte. Apartin atat masinilor cat si motoarelor. Nu stiu de ce, nimeni nu s-a uitat urat la mine vreodata cand eram in masina pentru ca gagiul de aseara cu ursuletz a facut gogosi cu toba sparta. Dar nu am curaj sa imi las motorul la bloc. "Soferii e multi, motociclistu' sunt unu." Misto, nu?

Despre trecut printre masini:
Nu sunt de acord cu trecere in viteza printre masini. Nu eram de acord deloc cu trecerea printre masini pana in acest w/e cand mi-am dat seama ca e mai bine sa trec printre masini (DN1 la intrare in Bucuresti, tipul din lateralul meu intra fara jena peste mine din cand in cand - nu imi explic de ce, am incercat sa ma uit la el si sa il rog sa nu mai faca asta dar se uita fix inainte, iar tipa din spatele meu nu cred ca stia ca am si eu stop de frana si frana prea tarziu - se oprea la 20-30cm de roata mea din spate, de fiecare data cand se misca coloana ma rugam sa nu se mai opreasca) dar am facut-o astfel incat daca era vreo insecta care ar fi vrut sa traverseze neregulamentar strada, as fi reusit sa ii dau prioritate.
Dar exista motociclete racite pe aer. Pur si simplu, nu pot sa stea in trafic mult cu motorul pornit. Eu am si racire pe lichid si tot imi urca temperatura ca nebuna daca stau 10 minute pe loc.

Inca nu suntem obisnuiti cu motocicletele si scuterele si alte asemenea. Dar o sa se schimbe lucrurile. Sper sa se introduca carnetul pentru cei ce conduc scutere cat mai repede, acestia din urma cred ca sunt mai presus de lege (pe care de fapt nici nu o cunosc).

Despre obisnuinta:
Uneori ies pe DN1 si merg fara scop. Mi s-a intamplat de 2 ori sa opresc la McDonaldsul de la prisma. De fiecare data las motorul acolo unde pot sa il vad si mai arunc cate o privire la el, din cand in cand. Odata mi s-a intamplat sa vad cum un nene isi ia frumos copilul in brate si il urca pe motorul meu. Probabil sa il convinga sa manance. Ok, no harm done, dar i-am rugat frumos sa nu traga de gaz, s-ar putea sa il innece. Nu prea m-a bagat in seama, s-a uitat putin chioras la mine.
A doua oara, ii dadea talcoale un copil. Nu era nimeni cu el, se ducea, isi baga mana pe la motor si fugea fericit in cercuri. M-as fi dus la el sa ii explic ca s-ar putea sa se arda, dar nu ma bag in educatia copiilor altora, mai ales cand sunt foarte mici. La un moment dat vine si mama. Il urca pe asta mic pe motor dar in picioare, pe rezervor. Ok, that's too much,... "va rog frumos, nu faceti asta". "Ce? Nu iti face nimic, e doar un copil, nu e greu....!"
Okey.... ce dracu fac acum? Motorul meu e jucaria unui copil. Nu conteaza ca poate sa rasuceasca de surubul de aer sau sa imi scoata alimentarea.... ce dracu... e un copil! De indoit rezervorul... nici nu ma mai gandesc! Pun pariu ca nu v-ati urcat vreodata copii pe capota unei masini straine sau sa ii lasati in interiorul unei decapotabile straine sa se joace la butoane! Dar in motor e voie, nu? Nu am avut ce sa fac, si oricum, m-am linistit cand am vazut ca a asezat copilul pe sa. Partea funny acum vine: tanti a obosit sa stea in picioare cu mancarea in mana. Asa ca se aseaza pe vine si se sprijina de.... ghici de ce? :D Toba! :D :D S-a facut verde la fata, si-a luat copilul "Hai, mami, ca asta nu e jucarie!" si a plecat. Some people learn the hard way :D

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 19 septembrie 2007 - 10:33

  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi