Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Accidente pe 2 roti


  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#201 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 25 martie 2008 - 10:16

era caterinca

nu il compatimesc ca ce isi face omul cu mana lui este numai al lui, iti asumi riscurile cand nu te supui legii, ci doar nu sunt de acord cu "procedeul" lor.Nu furase si nu omorise pe nimeni ca sa il dobori ca pe un criminal..in fine
dar nu vreau sa intru in polemici cu voi asa ca ma voi opri aici.

Aceasta postare a fost editata de Alllexandru: 25 martie 2008 - 10:22

  • 0

#202 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 25 martie 2008 - 10:31

şase dosare penale şi o condamnare pentru lovire şi ultraj
era usa de biserica omul doar incerca sa fuga de politie :lol:

nu a oprit banuiesc ca stia ce riscuri isi asuma,oricum tare reflexul,cand a vazut politia s-a intors si a fugit

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 25 martie 2008 - 10:32

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#203 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 25 martie 2008 - 11:38

Parca daca nu opresti la semnalele politiei e deja infractiune, si infractorii pot fi opriti oricum... Dar in RO tot el e victima... Am vazut si eu dimineata la TV si mi-am amintit de mareea de scutere si motoare din TW si de prietenia dintre ei si cei cu 4 roti, si de faptul ca nu am vazut nici macar o tamponare! Dar absolut toti respecta legea, chiar si nescrisa... Si cand zic "maree" zic bine, ca pleaca de la semafor cate 60-80 de scutere in tromba, si asta numai pe 1 sens!

Ah, mint, am vazut o "tamponare" intre 2 scutere: o tanti de pe banda 2 taie fata unuia de pe banda 3 ca sa intre in stanga intr-o parcare. Nu s-a asigurat. Nenea a atins-o special un pic, doar cat sa inteleaga tanti ca a gresit. Viteza era mica, nu se puteau nici macar dezechilibra, dar sigur tanti a invatat sa se asigure dupa asta. Ah, si la ei orice scuterist are permis si scoala + examen!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#204 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 25 martie 2008 - 02:34

Calea Victoriei, anul de gratie 2006, noapte.
Un grup de 4 motociclisti, toti pe viteziste, viteza de croaziera de 70km/h, cu mana in sold, printre ei un politist de la circulatie (cu motorul de acasa, nu de la munca).
Trec de masina cu radar, nu o vad, ajung aproape de masina de insotire/oprire a radarului, din masina se da jos un militian, da din mana si cand vede ca motoristii nu opresc arunca cu ochiul de pisica (bastonul ala reflectorizant) in ei.
Bastonul il loveste in gat pe unul dintre motociclisti. Pe cine? Exact pe politistul dintre ei. Care opreste, se da jos de pe motor si mi ti-l ia pe militianul de la radar la jihad.

Intrebare? Spune la lege undeva de aruncatul bastonului dupa oameni? Nu. Spune ca daca nu opreste are niste proceduri de urmat. Sa le urmeze.

Revenind... baiatul ala putea sa fie ultimul infractor alive, Fane Spoitoru sau (la naiba!) seful teroristilor afgani, in cazul respectiv nu oprise la semnalul politistului. De acord, infractiune.
Si la infractiunea respectiva se aplica regulamentul de interventie al politistului.
Dar regulamentul asta nu prevede sa dai peste oameni.
Eu n-am vazut inceputul fazei, am vazut doar circul cretin facut de prietenul motociclistului (ala de-a filmat), in orice tara normala era luat pe sus si ala.

Zic: ia motociclistul, fa-i dosar penal (sau ce zice legea), baga-l in puscarie.
Dar ia si politistul, fa-i dosar (sau ce prevede legea), pentru ca nu e mai presus. E un angajat AL POPORULUI, nu e miezul.

Pentru ca maine s-ar putea sa trec eu pe rosu (ca-s prost, sau din greseala, sau ca-s ametit) si acelasi bou (sau altul) sa se suie cu masina pe mine ca asa i se pare lui ca se aplica legea.

Ca motociclistul e bou, sa-l pedepsim... zic.
Ca militianul e bou, sa-l pedepsim... zic iar.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#205 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 25 martie 2008 - 04:06

Tu zici bine si sunt de acord. SI cred ca si altii sunt de acord. Dar modul in care este prezentata treaba de mai sus, la TV, arata un militian baubau si un ingeras care era brutalizat de militian, pe nedrept... Aici e buba...

Si intreb (cred ca a mai intrebat cineva mai sus): daca cel ce nu opreste (fie ca are 2, 4 sau mai multe roti) devine periculos, cum il opresti? Ca un fugar devine periculos tocmai pentru ca se stie urmarit.

De fapt pe mine personal ma "uimeste" un lucru (am pus "" ca m-am obisnuit de multa vreme cu asta...): in RO toti au drepturi, dar obligatii nu are nimeni... Asta e democratia made in RO... Definitia corecta a "libertatii" e necunoscuta de 99% dintre romani...

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 25 martie 2008 - 04:17

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#206 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 25 martie 2008 - 04:59

Sorry, mi se pare foarte normal sa intre in el. In toate tarile non bananiere se procedeaza asa. Daca oprea de buna voie nu se ajungea acolo.
  • 0

#207 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 25 martie 2008 - 05:23

Din ce am inteles eu din declaratia data chiar de motociclist la tv se pare ca militianul (ca politist nu pot sa-i zic dupa faza care a facut-o dupa impact) nu l-a lovit intentionat pe motociclist. Masina de politie si motociclistul s-au trezit brusc unul in fata altuia amandoi venind dintr-o vale si s-au intalnit pe coama dealului. Probabil ca atat motociclistul cat si masina mergeau prea aproape de mijlocul drumului.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#208 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 25 martie 2008 - 06:08

Viper, il opresti conform regulamentului. Ca si pe motorist vroia sa-l opreasca pentru incalcarea unui regulament, nu?
Si atunci si el, trebuia sa actioneze conform regulamentului.

Boul ala avea 6 dosare? Pai daca-s prosti si nu stiu sa construiasca acel caz, daca nu stiu sa-l prezinte in instanta inseamna ca trebuie sa se suie pe el?

Ok, legal nu-l legam, hai sa-l omoram!

grinch - aaa, pai si atunci cum a ajuns militianul pe stanga drumului, in afara asfaltului, peste motoreta. Pai?!
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#209 Val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 23-martie 04
  • Location:Bucharest
  • Marca:HONDA
  • Model:Accord CL7/1 Sport, 2003
  • Motorizare:2.0i, 155CP

Scris 25 martie 2008 - 08:20

Din cate am citit despre eveniment, motociclistul nu a oprit la semnale repetate ale politiei. Asta il face periculos in sine si poate genera o actiune de urmarire din partea politiei.

Nu am citit inca un regulament al urmaririlor si al manevrelor permise pentru oprirea celor care nu respecta semnalele de oprire ale politiei, asa ca nu voi face nicio apreciere despre cat de legal ar fi sa il acroseze politia din mers. Am auzit si am vazut ca, in cazul urmariri autovehiculelor (repet, nu stiu daca si a motocicletelor), aceasta manevra este utilizata si chiar se preda la instructia politistilor.

Dupa dinamica acrosarii explicata mai sus (recte intalnire in varf de rampa fara vizibilitate) este foarte posibil ca aceasta sa fi fost o simpla intamplare si nicidecum o manevra intentionata, sau poate ca nu... Cei care au de verificat, nu au decat sa verifice asta.

In aceste conditii, tot motociclistul va fi "scos" vinovat intrucat fugise/fugea de politie.

In ceea ce priveste imobilizarea sa ca pieton, odata de fusese "determinat" sa "coboare" de pe motocicleta, pot spune ca a fost una dintre cele mai ridicole si mai neprofesioniste manevre vazute pana acum, care denota o foarte slaba pregatire a politistilor sau, cel putin, o instructie contradictorie.

Astfel, se poate observa cum politistul, desi "calare" pe motociclist se "joaca" pe langa el cu pistolul din dotare, acesta dovedindu-se mai curand un obstacol decat o arma sau un instrument de ajutor pentru politist. Mai avea putin si lasa pistolul langa motociclist ca sa se poate ocupa de el cu trebuie si sa-l imobilizeze. A fost o faza de "Cascadorii Rasului", precum multe altele din istoria cat se poate de recenta a politiei (vezi cazul evadarii unuia pe geamul masinii politiei cu catusele puse etc.).

Nu am niciun fel de consideratie pentru modul de actionare al politiei si nu pot avea incredere in capacitatea sa atat timp cat politistii se comporta ca betivii la discoteca incarcand sa puna jos prin "tranta drepta" un "adversar" cel putin la fel de beat. Parca ar fi un spectacol al teatrului "Masca" sau o reprezentatie a uratorilor veniti cu "Capra" sau cu "Ursul".

Ma astept ca politia sa actioneze ferm, precis, dupa regulament si prin aplicarea unor actiuni care sa-mi dovedeasca o superioritate a metodelor si o organizare.

Un moticiclist care nu opreste la semnal este un caz banal (la prima vedere), dar poate fi un caz real si grav (un infractor care fuge pentru ca a comis cu totul altceva decat o simpla fuga de politie) care merita si trebui sa fie urmarit, oprit, chestionat si aflat ce este cu el.

Dar nu asa...

Drept pentru care sunt de acceasi parere cu Spining ca politia a actionat gresit, dar pentru alte considerente.

Si da, nu am incredere in Politia Romana, nu mi-a dovedit ca este capabila sa actioneze profesionist, ci doar ca este un loc caldut unde si-au gasit un loc de munca mult prea multi dintre absolvetii de licee agricole (care au "intrat" cu 3,40 si au "absolvit" cu 5,10, dupa ce au copiat din carte la teza de fizica inclusiv "vezi fig. 3.1 pag. 53") si ai unor scoli cu durata redusa si frecventa si mai redusa in care au avut timp doar sa isi "insuseasca" atitudinea de militian, dar nicidecum un minim de cunostinte care sa impuna, daca nu respect, macar un minim de incredere.
  • 0

#210 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 25 martie 2008 - 08:33

Eu cred ca ar trebui sa facem diferenta intre cauza si efect. Daca motociclistul oprea la semnalul politiei credeti ca mai avea loc scena penibila cu imobilizarea "infractorului"?

O alta problema care se pune este cum trebuie sa procedeze politia in astfel de cazuri? Intreb asta pentru ca acum vreo cateva zile am vazut la TV cum o echipa de filmare se plangea ca politia nu a intervenit (prin asta intelegandu-se interventie in forta) pentru a-i imobiliza pe cei care atacau echipa de filmare.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#211 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 25 martie 2008 - 09:11

Nu stau sa ma mai invart in jurul cozii... respectarea regulamentului, asta trebuia facut.
Cat timp avem reguli definite, acestea trebuiesc puse in aplicare.

Adevarat si ce spune Val, imobilizarea respectiva era penibila.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#212 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 31 martie 2008 - 07:46

Spining nu exista un asemenea "Regulament" cu privire la modul de actiune pt oprirea unui fugar pe moto, din cate stiu eu.
In privinta "imobilizarii penibile" nu trebuie sa uitam ca domnul in cauza, a suferit doar traumatisme minore si nu a ramas internat in spital nici macar o zi pt supraveghere medicala.
  • 0

#213 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 31 martie 2008 - 08:52

Nu stiu ce ma face sa cred ca s-ar fi purtat cu el chiar mai rau oleaca daca erau in SUA.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#214 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 31 martie 2008 - 09:54

da, dar nu sintem, isn't it ??
sau atunci, macar de s-ar purta la fel, indiferent de persoana in cauza...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#215 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 31 martie 2008 - 10:05

Pai dam exemple de cum e la aia cand e ceva prost la noi, dar cand ne apropiem de ei, "well, nu suntem acolo, de ce sa fie ca la ei?" :D (unde "ei" e vestul in general).
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#216 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 31 martie 2008 - 12:31

eu nu dau exemple, eu le aplic.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#217 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 31 martie 2008 - 06:27

[quote]Nu stiu exact cum e la noi, in alte tari politistii au voie sa accidenteze vehicolul care nu se opreste la semnul organului.[/quote]

Care e tara aia? Rusia? Burkina Fasso?

Nu exista justificare pentru punerea in pericol a vietii unui om care nu reprezinta pericol public. Singura chestie ar fi ca a mers cu 116 in oras, dar numai eu cu cite taxiuri am mers peste viteza asta... nu a mai dat nimeni in ei. Si de unde stiau ei ca este recidivist daca nu avea numere?
Pina una alta pentru circulatul fara numere si ignorarea semnalelor in Romania se da AMENDA contraventionala (nici macar penala din cite stiu) nu pedeapsa cu moartea.

Oricum ne certam degeaba,.... in cazul asta there is more than meets the eye. E vorba de rafuieli personale cu politia, nu de lege.

[quote][Nu stiu ce ma face sa cred ca s-ar fi purtat cu el chiar mai rau oleaca daca erau in SUA./quote]

Comparatia nu are sens, in Romania nu e liber la arme si nici violenta nu e la nivelel din USA. E vorba de un compromis de libertati aici, da vad ca voi nu le vreti pe nici una :).
  • 0
Salam. Florin Salam.

#218 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 31 martie 2008 - 06:44

Spining nu exista un asemenea "Regulament" cu privire la modul de actiune pt oprirea unui fugar pe moto, din cate stiu eu.
In privinta "imobilizarii penibile" nu trebuie sa uitam ca domnul in cauza, a suferit doar traumatisme minore si nu a ramas internat in spital nici macar o zi pt supraveghere medicala.



Exista un regulament general de interventie (are si un nume din asta comunist dar nu-mi vine acum in cap), care prevede diversele situatii.
Si faptul ca nu a murit sau ca n-a stat in spital este putin relevant, eu ma refer la manevra (sper ca n-o sa aud pe cineva spunand ca a dat peste el fiind atent sa nu-l omoare, caci n-ai control in astfel de situatii).

@ vrajitorul - indeed. :)
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#219 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 01 aprilie 2008 - 06:15

Hai sa va mai spun una.
Cunosc o fata, o vietnameza, care si-a luat acum niste ani permisul, si dupa aia s-a dus si ea pe drum. Era zapada, fata incepatoare, din tari calde, nu stia cum e cu efectele zapezii asupra coficientilor de frecare :), asa ca a condus cu viteza legala dar totusi probabil prea repede pentru conditii. S-a luat o masina de politie dupa ea. Dai lumini rosii si albastre, dai nino-nino. Ea nici o treaba. Habar n-avea ce e harmalaia din spatele ei. A mai mers cu ala dupa ea vreo 10-15 de minute pina a ajuns la destinatie. S-a dat jos din masina foarte linistita si s-a trezit in fata politaiului care urla la ea sa intre la loc in masina.
Inutil sa spun ca politistul si-a dat seama ce e cu ea, si dupa ce i-a tinut o cuvintare a lasat-o in plata ei.
Lucruri din astea, oricit ar parea de greu de crezut, se intimpla si nu foarte rar. Daca era dupa voi trebuia sa dea in ea si s-o impuste in cap. N-a oprit la semnal, poate nici numere n-avea (mai cad, ti le mai fura), a mai si iesit din masina. lucru care nu se face pe aici.
Eu sint de acord ca politia sa fie dura, dar in niste limite de legi si regulamente clare. Si alea aplicate prin prisma bunului simt. Daca astora le pasa de siguranta in mod normal trebuiau sa nu-l urmareasca terestru si sa-l salte in alta parte. Ca sa ce, sa-i dea 2 milioane amenda? Merita efortul? Reparatia la masina politiei e de 10 ori mai mult, nu mai zic de cheltuielile de judecata.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#220 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 01 aprilie 2008 - 06:48

Si daca tu ai vazut astfel de evenimente, atunci in toata USA e la fel? LOL cu majuscule :)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#221 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 01 aprilie 2008 - 06:59

Ma rog, mai mult sau mai putin intimplator :) am fost si eu prin citeva sali de judecata si am avut de-a face cu citiva politisti. Or fi si timpiti ca deh, dar majoritatea sint oameni rezonabili. Inca n-am auzit de masina de politie sa dea in motociclist neinarmat si care nu facut nimic exagerat.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#222 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 01 aprilie 2008 - 08:46

Ei, io ziceam generic acuma, nu fix la cazul de fata :angry: Una peste alta e vina ambelor parti (in cazul discutat), si mai curge multa apa pe garla pana ca ambele parti (aici zic iar generic, si anume posesori permis vs. politie rutiera) sa devina si prietene si sa faca un trafic asa cum trebuie... Chiar, unde pisici sa scriu despre traficul pe 2 roti din Taiwan? Ca ce e la noi sau in EU e gluma pe langa ce e la aia :)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#223 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 01 aprilie 2008 - 06:54

Inca n-am auzit de masina de politie sa dea in motociclist neinarmat si care nu facut nimic exagerat.

Nu cred ca politistii aveau de unde sa stie ca este neanarmat. In situatia in care o persoana incearca sa fuga, sa se sustraga controlului politiei etc. orice om normal il poate suspecta de fapte ilicite foarte grave.
Un om normal, nu fuge de politie daca a comis doar o contraventie.
Cel putin asa cred eu, dar poate gresesc !!!
  • 0

#224 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 01 aprilie 2008 - 07:40

Aha, deci daca nu se stie ca e neinarmat rezulta ca trebuie sa-l impuscam ca ar putea fi inarmat, iar daca fuge probabil "o fi facut el ceva". Eu in fraza aia ma refeream la vreunul care a iesit direct din jaful armat al unei banci pe motocicleta, dar nici in aia nu am auzit vreodata sa dea cineva.

Aici e o problema simpla: respectarea legii de catre politie. Politia e prima care trebuie sa respecte legea. Daca ala era cel mai mare criminal tot nu trebuia abuzat de politie. De aia se cheama democratie si stat de drept in loc de dictatura militara. Deviza primei e ai bine sa scape 1000 de vinovati decit sa pedepsesti un singur nevinovat. Deviza celeia de-a doua e pe dos.
Daca vrei politie mai dura, fa legi mai dure si da-le putere mai mare, da vezi sa nu vii plingind ca ti-au brutalizat feciorul care intr-un elan adolescentin a sarit un gard si a fugit de politie. Adica ai grija ce-ti doresti, ca ti intoarce. Citi ar vrea legi ca in USA unde la 160kmh poti ajunge deja la inchisoare si cu masina confiscata temporar? Stiu ca Viper o sa zica "Eu" :D, dar eu ma refeream la majoritatea polulatiei, ca trebuie sa tinem cont de specificul local.

Aceasta postare a fost editata de vrajitorul din orz: 01 aprilie 2008 - 07:46

  • 0
Salam. Florin Salam.

#225 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 01 aprilie 2008 - 09:18

Nu cred ca politistii aveau de unde sa stie ca este neanarmat. In situatia in care o persoana incearca sa fuga, sa se sustraga controlului politiei etc. orice om normal il poate suspecta de fapte ilicite foarte grave.
Un om normal, nu fuge de politie daca a comis doar o contraventie.
Cel putin asa cred eu, dar poate gresesc !!!

1) un om fara arma la vedere e considerat neinarmat.
2) un om normal nu fuge de politie daca a comis ceva subtire. adevarat. asta inseamna ca poti sa il omori?

nu apar ce a facut ala, are multe antecedente. dar politia trebuie sa fie prima institutie care respecta legea (cum zicea si vrajitorul)

Aceasta postare a fost editata de MikeTekRacing: 01 aprilie 2008 - 09:18

  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi