Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Accidente pe 2 roti


  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#176 zeneseu

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 18-septembrie 07
  • Location:Oradea
  • Marca:daewoo
  • Model:cielo
  • Motorizare:1.5

Scris 19 septembrie 2007 - 10:01

...Despre zgomot:
BH_ZNS, stau pe un bulevard unde blocurile de la strada au 10 etaje. Trotuarul are cam 10m. In fiecare seara, se aud motoare turate pana la ore tarzii in noapte. Apartin atat masinilor cat si motoarelor. Nu stiu de ce, nimeni nu s-a uitat urat la mine vreodata cand eram in masina pentru ca gagiul de aseara cu ursuletz a facut gogosi cu toba sparta. Dar nu am curaj sa imi las motorul la bloc. "Soferii e multi, motociclistu' sunt unu." Misto, nu?


@sato Nu ma refeream strict la zgomot. Banuies ca e cunoscut faptul ca motociletele fac zgomot oricum. Nu mai vorbesc de choppere. Dar una e cand merg normal si se aude acel sunet superb al motorului si alta e cand accelereaza puternic motorul. Ce voiam sa subliniez e faptul ca ziua in amiaza mare acestiu rebeli isi permit sa faca curse (reprize) cu motoarele in trafic. Si eu stau pe un bulevard,tot cu blocuri cu 10 etaje. Nu am geamurile la sosea dar tot aud noaptea cum gonesc cei cu motociclete. Hai sa zic ca noaptea nu e asa tragedie, fiind mai liber bulevardul, dar ziua......

Pun pariu ca nu v-ati urcat vreodata copii pe capota unei masini straine sau sa ii lasati in interiorul unei decapotabile straine sa se joace la butoane! Dar in motor e voie, nu?


Eu unul nu imi las copilul sa se atinga nici de un jaf de dacie fara acordul proprietarului, darmite sa oil mai urc pe motor sau chiar bicicleta. Asta deja tine de bunul simt al parintilor. Din pacate asta e lumea in care traim. :D
  • 0

#177 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 19 septembrie 2007 - 10:04

N-am avut niciodata tupeul de a pune mana pe o motocicleta , nici cand eram mai mic (stiu sa respect lucrul altuia , pentru ca stiu ca nici mie nu-mi place sa mi se faca asa ceva... vorba aia ... ce tie nu-ti place altuia nu-i face). Ma apropiam pana la limita unui geam invizibil ... doar asa sa vad vitezometrul , sa admir roata din spate care ma fascina la cata aderenta poate sa dea si totusi sa nu fie la fel de groasa ca una de la un Q7 . Eu sunt destul de posesiv cu lucrurile mele ... heh , cred ca e si zodia de vina . Pe cuvant Satori , nu stiu cum te-ai putut abtine ... cred ca eu ma faceam rosu de nervi si incepeam sa urlu pe acolo sa ma auda si oamenii care stateau in aeroport in Otopeni !

Aceasta postare a fost editata de Cristian: 19 septembrie 2007 - 10:09

  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#178 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 septembrie 2007 - 10:47

Iar am bolduit si colorat numerele. Le-am si bagat in telefon. Sper sa nu fie nevoie sa le folosesc vreodata!!!

Imagine amplasata Imagine amplasata

Mai este SOS Medical and Ambulance Emergency Services: 9761
(aici a lucrat si sora mea pe ambulanta, dupa ce a plecat de la Puls, sunt foarte OK)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#179 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 19 septembrie 2007 - 10:59

pai nu e 112 centrala pentru toate?
  • 0

#180 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 septembrie 2007 - 11:06

Da, si pana ii zici, si pana iti face o legatura, etc etc... Mai bine sa suni direct, ca uneori alea 2-3 minute in plus inseamna chiar viata omului...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#181 satori

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 09-septembrie 03
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2007
  • Motorizare:1.8 140CP

Scris 19 septembrie 2007 - 04:05

pai nu e 112 centrala pentru toate?


Nu. Este pentru cele de stat. Si asta fac de multe ori, STAU. Cel putin o victima a accidentelor de motocicleta (baiatul care a lovit o femeie ce traversa neregulamentar) a murit pentru ca ambulanta nu a sosit la timp. Asta inseamna 1/8 (conform statisticii aceleia). Enorm.

Cei privati sunt mai rapizi, mai eficienti, isi dau interesul.
  • 0
Honda. CBF500 2007. Civic 5D 1.8 2007.
The power of dreams

#182 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 Mesaje:
Inregistrat: 03-aprilie 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Scris 19 septembrie 2007 - 05:52

Aporpo de uractul/jucatul pe motorul cuiva.Acum vreo 2 luni m-am luat urat de niste puradei care se tot suiau pe un motor parcat si umblau la butoane plus ca trageau de cabluri ...adica in afara de nesimtire mai puneau si viata omului in pericol cand se trezea ca n-ar frana de exemplu.Din fericire in curticica mea intra motorul asa ca nu sta pe-afara ca sa se suie toti cocalarii pe el, eventual sa-l si dea pe jos.
Iar despre zgomot....e singurul prieten al motociclistului.Cei mai multi (care nu se uita in oglinzi) asa devin constienti ca exista un motor in apropierea lor.
  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6

#183 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 19 septembrie 2007 - 06:36

Si zomotul are o limita a bunuli simt.. de multe ori depasita de motoarele unora.

PS. singurul meu impediment major de a fi motociclist pana acum este locul de parcare al motorului, noaptea.

Aceasta postare a fost editata de aztec: 19 septembrie 2007 - 06:38

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#184 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 19 septembrie 2007 - 08:05

.... sau ziua. :D
I-au saltat ieri unui coleg de la o firma vecina scuterul Peugeot (avea 2 luni) din fata intrarii in cladire. Intrare care nu e la strada ci din strada se face o alee de vreo 10 m prin gradina firmei pana la cladire. In zona Domenii.

Am meditat si eu mult la a-mi lua sau nu motor.
N-am carnet, dar ma dau pe motor de cand eram pusti (9-10 ani), furam Mobra unui vecin cand era la serviciu si ne dadeam cu ea cativa golani de pe strada.
Apoi am trecut la CZ/MZ-urile unor amici mai mari.
Toata copilaria mi-am petrecut-o pe bicicleta, de la "figuri" cu putinele BMX-uri dinainte de 89, pana la a merge cu semicursiera de cateva ori pe vara intre 2 orase din ardeal care sunt la 55km distanta.
In ultimii ani nu ratam nicio ocazie sa ma dau cu motoarele de cross sau enduro a unor amici care se dau pe coclauri.

Cu toate astea am ajuns la concluzia ca nu are rost.
Pe sosea iubesc mai mult forja in "conserva" ca pe 2 roti si nici n-am timp de eventuale joyride-uri cu motorul in weekend, iar in timpul saptamanii in Bucuresti nu vad nicio placere sa nu ai acoperis si filtru de zgomot si de praf in jurul tau.

Daca privesc dpdv al utilitatii in blocajele din trafic, mi-as lua un scuter de 50cc, cat mai ingust.

Iar ca sa-mi fac damblaua pe coclauri si prin noroaie o data sau de doua ori pe an, apelez la amici.

Traim intr-o tara atat de aglomerata si jegoasa (si la propriu si la figurat) incat nu regasesc placerea de a sta sub cerul liber pe sosele.
Pe carari de munte e altceva.

Aceasta postare a fost editata de Extremero: 19 septembrie 2007 - 08:09

  • 0

#185 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 19 septembrie 2007 - 09:46

acuma am venit de la cluj.
la intrare in oradea numa sirene . si descarcerarea. si un motor spart tot...
nu arata prea bine. n-am stat sa "admir" dar nu cred ca scapase...
nu stiu ce sau cum s-a intamplat...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#186 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 februarie 2008 - 10:15

http://www.youtube.c...EXkLZeV1l0&NR=1
  • 0

#187 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 februarie 2008 - 11:17

nu am putut sa nu rad... :D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#188 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 10 februarie 2008 - 11:29

f tare, si dureros :D)
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#189 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 24 martie 2008 - 07:16

Un motociclist susţine că a fost accidentat intenţionat de o maşină de poliţie
Ce parere aveti ?
Eu sincer, cred ca cel care filmeaza si motociclistul in cauza nu sunt chiar cetateni onesti ...
  • 0

#190 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 24 martie 2008 - 07:58

Probabil exces de zel la politisti combinat cu un motociclist care crede ca legea nu e pentru el. M-au enervat rau cei de la pro tv prin modul in care au prezentat stirea, si anume ca un abuz al politistilor. Un mod foarte simplu de a submina autoritatea politiei si de a incuraja si pe altii sa o faca pe victimele. Poate ca se putea sa fie mai blanzi politistii cu el caz in care, pe de alta parte, era posibil sa scape.

Una peste alta, retardul respectiv ar trebui sa fie bucuros ca e viu si nevatamat.
  • 0

#191 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 24 martie 2008 - 08:01

Eu sincer, cred ca cel care filmeaza si motociclistul in cauza nu sunt chiar cetateni onesti ...


In EVZ scria ca baiatul are 6 dosare penale si o condamnare pentru ultraj. Cred ca "nu e cetatean onest" e un under-statement...
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#192 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 24 martie 2008 - 08:40

Probabil exces de zel la politisti

Eu nu consider ca au facut exces de zel ... asta merita !
Intradevar motociclistul e recidivist. Articol EV. Zilei.

Conducerea IJP Iaşi a declarat că t�nărul de 23 de ani are deja la activ şase dosare penale şi o condamnare pentru lovire şi ultraj.


  • 0

#193 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 24 martie 2008 - 10:44

mizerabili motociclistii astia..cred ca ar trebui toti opriti ca asta...sa-i dam jos de pe motoare sa le scoatem aerele din cap...impuscati
  • 0

#194 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 24 martie 2008 - 11:05

pe mine ma lovit din spate . mi-a spart stopul si mi-a zgariat putin capota portbagajului
mergeam incet si l-am vazut cum s-a facut praf pe langa mine
nu avea casca vesta reflectorizanta ca era seara
si mai grav
conducea cu viteza un scuter peste 50 cmc si nu avea carnet
ca sa fie treaba treaba ... era si beat
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#195 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 24 martie 2008 - 11:29

Opinia motociclistilor in gelneral e sa-si ia pararea... fara sa faca mai intai o judecata sumara a faptelor..
Individul se vroia un rebel.. e bine sa vedeti mai intai declaratia lui la realitatea.tv si veti intelege mai mult..

Deci l-a prins radarul cu 116 km..se frace ca nu vede semnalele politistilor.. si trece mai departe.(singur a declarat ca mergea tare)
Apoi cand vede ca drumul e barat de o masina de politie.. instinctul lui e sa intoarca si sa fuga de ea.
Apoi intra in coliziune cu masina de politie ce venea din fata.. pe care singur spune ca nu avea cum sa o vada, el urcand o panta(rampa mai exact parca) . Plus ca nu avea numar pe motocicleta, motocicleta aparent inmatriculata in italia.

pana aici cine este de vina?

Probabil ca politia pt ca "l-a luat" cu radarul, probabil ca politia ca l-a urmarit si l-a facut , prin sirena sa se sperie si sa o ia la fuga.
Cel mai probabil politia trebuia sa dea un anunt la ziar" Motociclistul ce a circulat pe drumul x in ziua de xx cu motocicleta neinmatriculata/fara numere de inmatriculare si a trecut pe langa masina de politie xx , cu viteza de 116 km este rugat politicos sa se prezinte lasectia de politie pt inmanarea amenzi. Si il rugam ca data viitoare sa nu mai fuga de agenti nostrii"

Pana in momentul accidentului, cui oare apartine vina.. politiei?

Binenteles ca nu sunt de acord cu metoda opriri si comportamentul politiei.. insa cum pote fi oprit un vehicol ...?
Cu pistlul dupa procedura de rigiare(somatie.. bla-bla) si cu tepi pe sosea.... care era metoda potrivita pt un moto.. niciuna..
Mai aveau posibilitatea urmariri pana la ramanerea fara combustibil(daca se poate tine un logan dupa moto) sau inca 2 variante.. urmaritul ceda sau se accidenta singur.

Apoi.. cum oare se face o retinere?.. Il rogi pe individ sa-si puna singur catusele? Nu vad iarasi utilitatea impotriviri sale.
De-abia acum putem vedea o vina a politiei.. pe comportamentul post-accident.

Aceasta postare a fost editata de aztec: 24 martie 2008 - 11:36

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#196 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 25 martie 2008 - 01:28

Nu stiu exact cum e la noi, in alte tari politistii au voie sa accidenteze vehicolul care nu se opreste la semnul organului. Si e oarecum normal, retardul n-a oprit la semnal, n-a oprit cand era urmarit, n-a oprit la baraj, ce era sa-i faca? Deja putea fi considerat periculos.

Faza cu imobilizarea a fost putin exagerata. Totusi retardul era accidentat si se vedea clar ca nu fuge nicaieri, nu era nevoie sa se suie politistii pe el, probabil daca erau mai blanzi nu mai lasau loc de balacareala pe la tv.
  • 0

#197 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 25 martie 2008 - 08:57

Motociclistul nu a fost prea accidentat.
Dovada ca nu a ramas internat in spital.
Din cate am citit a suferit doar contuzii si o entorsa.
  • 0

#198 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 25 martie 2008 - 09:15

mizerabili motociclistii astia..cred ca ar trebui toti opriti ca asta...sa-i dam jos de pe motoare sa le scoatem aerele din cap...impuscati


Adevarat graiesti... eu nici nu inteleg ce aveau cu el. Nu facuse nimic. Cum de isi permit sa opreasca motociclisti, mandria tarii?? Si ce daca n-a oprit nici la semnal nici la baraj? Asta e, sa-l lase sa plece...
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#199 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 25 martie 2008 - 09:26

Sau sa-i faca cu mana ... ori sa faca valuri ca la stadion !!! :lol:
  • 0

#200 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 25 martie 2008 - 10:08

mizerabili motociclistii astia..cred ca ar trebui toti opriti ca asta...sa-i dam jos de pe motoare sa le scoatem aerele din cap...impuscati


Alex, e nasol daca ai ajuns sa compatimesti orice retard doar pentru simplul fapt ca impartiti aceeasi pasiune.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi