Salt la continut


Fotografie

KIA Cee d - Garantie 7 ani


  • Topic inchis Acest topic e inchis
337 replies to this topic

#76 Sylver

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 07
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.6 102CP

Scris 08 mai 2007 - 12:39

Am si eu ceva nedumeriri.
Exista un site dedicat Ceed, de la KIA, aparut recent (cred): kia-ceed.ro insa acolo vad alte preturi si unele dotari sunt diferite la dif variante de echipare decat cele de pe site-ul www.kiaromania.ro , iar preturile postate la Ceed sunt gen: 11,8k DDP fara TVA. Pai inseamna ca nu e DDP nu? adica ala e pretul cu toate taxele incluse, nu? intreb pt ca sunt mai nou asa la chestiile astea administrative:) Pt ca daca un Ceed 1.6 benzinar nivel de echipare confort, fara tva costa 15k, cu tot cu taxe ajunge la ~17500 care deja e mult prea mult pt o masina care nu are imagine de marca. La banii astia deja te poti uita la hatch-urile germane care vin in echipari destul de apropiate, sau chiar mai mici in cazul Astra, cu noile discount-uri.
Intrebarea in leg cu echiparile: care sunt corecte? Care din site-uri e relevant? In alta ordine de idei, vad foarte putine optionale..adica daca vreau echiparea Base nu pot pune pe ea proiectoare sau jante de aliaj ca optionale? Nu apar in lista. Inseamna ca tre sa iau obligatoriu alta varianta de echipare? Ceva gen nivele de echipare ca la toyota? Doar ca acolo sunt bine proportionate. Aici mi se pare ca intre Base si Classic, la niv major de echipare nu e nici o diferenta, sau cel putin eu nu am sesizat-o, dar costa totusi cu 1900 euro mai mult:

http://www.kiaromani...php?sect=010104

Alta intrebare....exista ceva body kit optional? am vazut prezentarea Ceed de pe un post de televiziune (post romanesc) si atat masina din redactie cat si cea care aparea pe ecranul lor cu plasma, in teste..aveau body kit inclus. Reprezentantul KIa de acolo din studio a zis ca e varianta 1.4 Base insa clar masina la exterior arata diferit fata de pozele de pe site. din fata nu am vazut-o, insa spoilerul spate era modificat, avea praguri si eleron.

Aceasta postare a fost editata de Sylver: 08 mai 2007 - 12:42

  • 0

#77 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 mai 2007 - 12:44

Am fost azi la dealer'ul Kia din CT si mi'a zis ca nu au decat diesel ptr drive'test.
Ca impresie de inceput ... am ramas cu una foarte placuta despre Cee'd ... iar in 12 500 DDP deja ai poate mai mult decat ai avea nevoie de la o masina din clasa asta

@Sylver ... am inteles ca exista un fel de kit sport oferit de producator ... undeva la ~2000 euro ... insa nu stiu daca include modificari si la motor/suspensie etc sau doar la caroserie
Poate d'nul Burcea ne poate lamuri

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 08 mai 2007 - 12:47

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#78 Sylver

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 07
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.6 102CP

Scris 08 mai 2007 - 09:38

Sper ca daca exista un kit nu e totusi la pretul ala...pt ca in 2k euro se gasesc optiuni mai bune de tuning, insa probabil se pierde si garantia.
In 12500 euro ai destule optiuni...insa am vazut niste Ceed cu bordul diferit de cel aratat in poze si la tv...adica e complet negru, fara tenta de aluminiu. O fi oare pt echiparea de baza? Si mai ramane intrebarea cat de tare se simte vantul la viteze mai ridicate, si cat costa optionalele, daca se pot adauga, gen jante sau clima. O sa fie important cel putin pt marketing si ce rezultate scoate la euroncap. Se preconizeaza 4 stele premium, sau chiar 5.
  • 0

#79 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 08 mai 2007 - 09:53

cel putin 4 stele va avea mai mult ca sigur....are rio 4 stele fara 6 airbaguri in standard
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#80 Sylver

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 07
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.6 102CP

Scris 08 mai 2007 - 10:08

nu conteaza numai asta. Daca puncteaza prost la impact lateral sau cu pietonii, o sa o ingroape...la fel ca pe Aveo( teoretic avea punctaj de 3 stele, dar cu pctaj slab la testul lateral). Plus ca nu am vazut mai nimic scris de ceva structura intarita. Oricum eu astept raspuns de la domnul dealer, sa vad cum e treaba cu optionalele si pretul. Pe site-ul dedicat modelului, un Ceed Comfort benzinar iesea la 13k si ceva ceea ce era super bine. Dar pe site mai nou vad pus 14900 si e fara tva, deci undeva pe la 17300 lejer. Varul meu se gandea sa isi ia ceed dar daca sare asa mult la pret, nici drive test nu mai face macar, nu are sens. Poate e o parere preconceputa, desi masinuta arata bine, am vazut azi una trecand pe langa mine, nu avea nimic scris pe ea de test drive asa ca banuiesc ca era a unui posesor particular, dar mi se pare mult prea mare pretul la Ceed daca preturile de pe kiamotors sunt cele corecte. In afara de versiunea Base de 1.4 care se merita pt cineva cu limita de 12k euro, restul au deja pret piperat. 1.4 B are 14.9k pret CIP - la fel ca Auris, care e totusi fosta Corolla, cu ani grei si o reputatie in urma; plus ca in banii astia iei Golf 2.0 la 140 cai cu echipare comfortline (superioara celei de la Ceed si dpdv pasiv si activ), cutie in 6 rapoarte si mai are si suspensie independenta. alta varianta e Leon pt cine nu deranjeaza bordul ala de penar. Sau noul civic sedan...

Aceasta postare a fost editata de Sylver: 08 mai 2007 - 10:12

  • 0

#81 Sylver

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 07
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.6 102CP

Scris 08 mai 2007 - 10:52

hmm ciudat acum pe site vad numai diesel-ul la echipare Comfort sau mai sus. sper sa se hotarasca in curand si adminii site-ului cam si fara modificari in fiecare zi:) Cand vor aparea si celelalte motorizari? Gen benzina 1.6, 2.0..?

Aceasta postare a fost editata de Sylver: 08 mai 2007 - 10:55

  • 0

#82 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 08 mai 2007 - 11:28

un golf 2.0 cu dotari similare iti sare de 20.000 CIP. e drept ca 140cp, dar iti sare bine de 20.000CIP.
cel mai chel golf 2.0 140cp e vreo 16k CIP....si nu cred ca are tapiserie piele (macar partiala), sistem de navigatie, jante pe 18
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#83 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 mai 2007 - 12:28

[quote]
by Sylver
"Golf [...] are si suspensie independenta "

Din cate stiu eu ... Cee'd tot independenta are suspensia spate

Daca intri si configurezi un Golf, incepand modest de la un 1.6 102 CP in 4 usi, nivel de dotare Comfortline (manuala in 5 viteze), pretul incepe de la 13587 CIP. Adik undeva la 16 000 DDP. Pai de la 12 000 la 16 000 e ceva diferenta
Intr'adevar, cu cat urci la motorizare si ca nivel de dotari ... devine destul de scump si Cee'd asta, insa in general e mai ieftin decat concurenta
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#84 Fanatic

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.610 Mesaje:
Inregistrat: 28-august 03
  • Location:Cacapitala Romaniei
  • Marca:Porsche
  • Model:Boxster 981
  • Motorizare:2.7

Scris 08 mai 2007 - 01:31

Q: Cat costa pachetul optic pe care il are Cee'D-ul din Feeria. Am incercat sa-l gasesc pe site si nu era. Oricum e cam scumpicel cel expus.
Nu am citit eu foaia, dar cine a citit a zis ca modelul expus era cam 16 mii CIP.
  • 0

Ex-FN2 owner


#85 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 08 mai 2007 - 02:32

dap, dar nu stim ce varianta de echipare era....ca sa putem afla cat costa exact pachetul respectiv
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#86 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 08 mai 2007 - 02:58

Q: Cat costa pachetul optic pe care il are Cee'D-ul din Feeria. Am incercat sa-l gasesc pe site si nu era. Oricum e cam scumpicel cel expus.
Nu am citit eu foaia, dar cine a citit a zis ca modelul expus era cam 16 mii CIP.


scrie ca pachetul ala costa 1700 EUR - in total cu TVA iese o Kia C'eed 1.6 CRDI 21,000 EUR !!! E drept cu piele si toate cele....

si mai scrie ca modelul KIA C'EED nu are taxe vamale - sa inteleg ca sunt facute in Slovacia ?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#87 andrei burcea

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 38 Mesaje:
Inregistrat: 19-aprilie 07
  • Marca:kia
  • Model:sorento
  • Motorizare:2.5 crdi 170 cp

Scris 08 mai 2007 - 03:59

Buna ziua, o sa imi cer scuze pentru ca raspund asa de greu , dar din pacate nu am avut timpul necesar pentru a raspune mai repede, deci poate o sa va supere un pic postul meu dar nu asta intentionez.
Pentru BMW - DDp inseamna pretul cu toate taxele incluse, in acest pret nu se poate include si taxa de prima inmatriculare care o platiti separat.
Pentru Sylver - nu stiu cum poti sa compari Kia Ceed cu hatch-urile germane , tu susti ca acestea vin in echipari apropiate , am o intrebare sti cumva ce are Golf 5 in baza si de la ce pret incepe aceata versiune, la fel si Astra?
Nu poti sa faci o comparatie posibil acuma sa fiu foarte subiectiv dar crede-ma am mers cu Kia Ceed 1.4 Gsl , confort masina sta foarte bine pe drum atat in curbe cat si la viteze foarte mari.
In al doilea rand in acest moment beneficiaza de cel mai mare spatiu interior din gama sa, are garantia cea mai mare dintre toate celelalte modele din segmentul acesta , beneficiaza de un pret pot spune chiar inbatabil , de ce sunt subiectiv, pai hai sa iti dau un exemplu la WW, trapa pentru golf 5 este de 864 euro , la Kia Ceed este de 364 euro, navigatie golf 5 -1854 euro la Kia Ceed este de 584 Euro , nu poti sa vii si sa spui ca din acest punt de vedere pret dotari sunt aporpiate, daca nu ai fi fost atat de concentrat pentru a critica pretul pentru Kia Ceed ai fi putut lasa o adresa de e-mail unde sa iti pot trimite oferta de accesori pentru acest model, toti cei care au facut acest lucru cu siguranta au primit intre-un timp cat de cat rapid.
Mai am inca o intrebare si am terminat imi poti spune ce pret are Toyota Auris si ce dotari are in versiunea de baza, si garantia pentru aceasta masina ?
Andrei - intradevar exista un kit de 1700 euro insa din ce am inteles eu de la colegi mei dispunem si unul de 400 euro.
Suspensia pe fata este McPherson iar pe spate multilink, si dispune de amortizoare cu gaz atat pe puntea fata cat si pe spate.
Mike daca te intereseza te astept la un drive cu cea de 1.4 Gsl.
Va multumesc!
  • 0

#88 Adi

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 31 Mesaje:
Inregistrat: 07-mai 07
  • Marca:Opel
  • Model:Corsa
  • Motorizare:1,4 Si 90CP

Scris 08 mai 2007 - 05:03

Dotarile sunt super ok si d-nul Andrei Burcea foarte promt. Sper ca saptamana viitoare sa-mi fac si eu timp pentru un drive-test. Am facut si eu o configuratie si un 1,4 base cu jenti de aliaj, cotiera, proiectoare ajunge in jur de 12.500 ddp sau 13.000 daca mai punem si un ESP ceea e foarte bine. Singura intrebare ar fi daca se poate pune si Climatronic pe base ( avand in vedere ca totusi base nu este totusi un LX standard )
  • 0

#89 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 08 mai 2007 - 06:48

Masina e foarte frumusica. Am vazut-o prin trafic si are ceva din Cerato dar e multa mai echilibrata. Nu e spectaculoasa dar nici nu s-a urmarit acest lucru. Pretul este imbatabil intr-adevar..si nu "inbatabil".
  • 0
On a self-imposed forum break...

#90 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 08 mai 2007 - 09:19

Dotarile sunt super ok si d-nul Andrei Burcea foarte promt. Sper ca saptamana viitoare sa-mi fac si eu timp pentru un drive-test. Am facut si eu o configuratie si un 1,4 base cu jenti de aliaj, cotiera, proiectoare ajunge in jur de 12.500 ddp sau 13.000 daca mai punem si un ESP ceea e foarte bine. Singura intrebare ar fi daca se poate pune si Climatronic pe base ( avand in vedere ca totusi base nu este totusi un LX standard )


Conform listei de optiuni, climatronic poti pune doar pe variantele EX si TX.
  • 0

#91 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 08 mai 2007 - 10:43

Un site unde puteti vedea performatele la diverse modele.
http://www.carfolio....specifications/

Mai jos aveti link-urile directe de la cateva modele la care m-am uitat eu din curiozitate si pentru comparatii
KIA Ceed 1.4
http://www.carfolio....-specifications
Kia Rio 1.4
http://www.carfolio....-specifications
Toyota Corolla 1.4 VVT-i
http://www.carfolio....-specifications
Toyota Avensis 1.6 VVT-i
http://www.carfolio....tomobile-Toyota
Dacia Logan 1.6 MPi
http://www.carfolio....-specifications
Ford Focus 1.4 16v
http://www.carfolio....-specifications
Peugeot 206 1.4 16v
http://www.carfolio....-specifications
Opel Astra 1.6 16V
http://www.carfolio....-specifications

Pacat ca nu am gasit si Renault de care e plin orasul.
  • 0

#92 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 mai 2007 - 11:40

Da, dar de ex la 206 ... la noi e varianta 1.4 8v de 75CP, nu cea de 90 care apare in link'ul dat de tine :P

link'ul ptr ce se gaseste la noi acum ar fi asta
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#93 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 09 mai 2007 - 08:18

Salutare!

Am mai gasit o serie de articole pe Auto Express.
http://www.autoexpre...7/kia_ceed.html
Ca sa puteti citi toate articolele trebuie sa va inregistrati.

Poate ca nu ar fi rau ca o parte din aceste materiale (link-uri macar) sa se regaseasca si pe site-ul kiaromania.ro.
  • 0

#94 Adi

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 31 Mesaje:
Inregistrat: 07-mai 07
  • Marca:Opel
  • Model:Corsa
  • Motorizare:1,4 Si 90CP

Scris 09 mai 2007 - 04:11

As mai avea o mica problema. Din ce am vazut eu varianta base vine cu o consola centrala de culoare neagra in care este incastrata unitatea audio dar fara display. In brosura alte variante ..posibil si classic vin cu un mic display in care se vizualizeaza posturile si alte info. Oare la base unde apar aceste info ? poate stie cineva ....

Thumbnail atasat

  • base.jpg

  • 0

#95 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 09 mai 2007 - 05:00

Postul de radio este afisat pe display'ul de pe consola centrala. Intra pe www.kia-ceed.ro, la "Descopera cee'd" si la Interior/ computer de bord

Imagine amplasata
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#96 andrei burcea

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 38 Mesaje:
Inregistrat: 19-aprilie 07
  • Marca:kia
  • Model:sorento
  • Motorizare:2.5 crdi 170 cp

Scris 10 mai 2007 - 09:12

Pentru varianta de baza display'ul de pe consola centrala este la fel ca la varianta classic ( in cazul in care masina nu dispune de sistemul de navigatie atunci postul de radio va aparea in ecranul computerului de bord .
  • 0

#97 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 mai 2007 - 06:39

Are careva idee daca in Constanta exista service Kia?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#98 Sylver

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 07
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.6 102CP

Scris 10 mai 2007 - 07:38

Golf 2 benzina , nu motorul de 140 cai, ci celalalt..e 17000. Are dotari aproape la fel ca si kia. Ce vreua eu sa spun nu ca pretul KIA e mare, ci faptul ca Ceed se merita super bine la varianta mai joasa de echipare eventual cu cateva optionale in functie de preferintele fiecaruia...decat sa cumperi direct o echipare gen Comfort pe care sa dai pretul de Golf. Hmm domnu Burcea, asa e optionalele in general sunt mai mari la concurenta germana insa sa nu uitam si la ce pret se vinde un golf V de 2-3 ani, si la ce pret se vinde concurenta. Am zis ca Ceed va fi dezavantajat la revanzare, din pricina unei istorii de marca sau model. Ati intrebat de Auris, m-am uitat ce are in dotarile medii, Luna...nu rupe gura si mai are si un pret dupa parerea mea exorbitant. Auris nu va avea succes in ro.
La ora actuala pt un hatch care sa completeze cel mai bine nevoile romanesti, cred ca da, Ceed base cu cateva optionale mai mici eventual...e o solutie foarte buna. Nu am mers cu masina, insa ati mentionat stabilitatea, presupun ca as putea sa va cred si pe cuvant, avand in vedere latimea masinii si a mai zis cineva ca are si suspensii independente. Iar personal cred ca arata bine masinuta, am vazut-o ieri la showroomul de pe Maniu. Mi-a placut...deocamdata nu are rival in segmentul 12-14k raport pret/calitate. In curand va veni Hyndai-ul care e facut pe aceeasi platforma si in curand Bravo(curios ce preturi) care ar putea concura. Si cred ca tot cam asta va si ramane concurenta, exclud Megane-ul care are problemele lui arhaice...si probabil si noile versiuni Golf VI si Peugeot 308 vor depasi cu mult pretul de achizitie Ceed...heh cred ca o sa imi iau si eu unul. KIA deja prin modelul asta nu mai e "marca care incearca sa faca masini" asa cum era vazuta acum ceva ani, si e un adversar solid. Asa a fost si prin anii 80 cu japonezii cand au ras americanii de ei, si iata ca acum ii surclaseaza. Cu Ceed, pai cu cat concurenta e mai mare, cu atat mai bine pt clienti:)
  • 0

#99 to_the_limit

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 186 Mesaje:
Inregistrat: 03-decembrie 03
  • Location:Bacau
  • Marca:Volvo
  • Model:S60
  • Motorizare:2.0T 180cp

Scris 10 mai 2007 - 09:34

exclud Megane-ul care are problemele lui arhaice...



Mai informeaza-te stimabile Sylver,mai informeaza-te si ai sa vezi ca o sa ai o surpriza.La M2.2 in momentul de fata numai exista nici o problema de ordin singular din pt de vedere al marcii.
  • 0
Megane 1.5 DCI. 80Cp.Putin,stiu,dar economic.
Supernova 1.4. 75cp.Mult,prea mult pentru caruta asta.

#100 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 10 mai 2007 - 09:49

fulia face probleme si la phase 2
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi