Salt la continut


Fotografie

KIA Cee d - Garantie 7 ani


  • Topic inchis Acest topic e inchis
337 replies to this topic

#151 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 14 mai 2007 - 02:49

dap, vopseaua metalizata nu costa la kia.
alegi ce culoare vrei tu din paleta lor
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#152 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 14 mai 2007 - 02:53

@Sylver ala nu e manualul, e.....brosura, d'aia se si numeste asa :). asta e doar de prezentare, o am si eu. in manual iti arata ce face fiecare butonas, cum sa rabatezi bancheta, se umbli in BC, tot, plus recomandari si date tehnice (bine datele tehnice sunt si in brosura :)).
daca gaseste careva manualul sa puna un link, pls! :(
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#153 Sylver

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 07
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.6 102CP

Scris 14 mai 2007 - 03:56

ahhh heh, dap asa e. eu ma gandeam ca la brosura te refereai. :)
  • 0

#154 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 14 mai 2007 - 04:53

nu eu l-am cerut, ci psystem, dar il vreau si eu :)
@andrei burcea aveti manualul in format pdf?
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#155 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 mai 2007 - 06:08

Masterblaster ... ce sa faci tu cu el? Ai cumva simulator de Cee'd pe calculator? :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#156 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 14 mai 2007 - 06:19

Pentru aprofundarea cunostintelor. Vom ajunge in curand sa stim mai mult decat dealerii.

Aceasta postare a fost editata de psystem: 14 mai 2007 - 06:19

  • 0

#157 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 mai 2007 - 06:44

Majoritatea dintre noi de aici stiu mai multe decat stie un dealer, desi teoretic ar trebui sa fie imposibil. In post'ul de mai sus doar glumeam ... chiar sunt si eu interesat de manualul de folosire ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#158 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 14 mai 2007 - 07:10

Ca tot veni vorba, ar trebuie sa ne facem si noi un show-room: de la pasionati pentru pasionati! Cred ca am avea destui clienti. :lol:
  • 0

#159 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 mai 2007 - 07:40

Show'room virtual este deja ... iar mai mult de atat deja implica multe alte chestii ... Oricum ... suntem off'topic :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#160 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 14 mai 2007 - 08:10

Salutare,

Prins cu alte probleme in ultimele zile, nu am mai reusit sa mai scriu pe aici dar in schimb am urmarit mai tot ce ati discutat. Felicitari celor care au ales deja Ceed.

De pe un alt forum, am aflat ca vor fi cateva articole despre Ceed in unele reviste de specialitate. Asa ca astazi m-am oprit si am cumparat Autoshow si TopGear, singurele in care am vazut ca este prezentat acest model. Din nefericire, ambele articole sunt extrem de slabe. Ma asteptam ca macar cei de la TopGear sa intre mai in amanunt la capitolul performante si nu sa o lalaie cu ce frumoasa e masina din orice unghi te-ai uita. Singur pasaj din intreg articolul care mi-a atras atentia este cel in care, spun despre motorul de 1,4 ca, este �imeeeens de lenes� la cei �109 melci-putere� si ca �practic refuza sa urce peste 170Km/h�. O fi el lenes dar in comparatie cu ce? Oricum, articolul mi se pare extrem de slab pentru o publicatie ca TopGear. Dieselul l-au mai inghitit si l-au apreciat ca fiind o masina mai dinamica decat ce ofera concurenta (Renault Megane, Citroen C4, Toyota Auris) dar, au tinut sa atraga atentia ca, intr-o versiune de echipare LX Dynamic, se apropie de pretul unui Golf 2.0 TDi. (Oare cu ce dotari o fi Golful ala 2.0 TDi la 16000 euro ).

Autoshow, desi acorda acestui model doua pagini, una e plina de poze si de bla bla-uri despre fabrica de la Zilina si despre misiunea modelului Ceed in Europa. In rest, aprecieri calitative asupra materialelor folosite la interior, cat de ergonomice sunt asezate toate in masina, etc. Nimic interesant pentru unul ca mine si ca voi care am studiat masina pe toate partile. Un semnal de alarma l-au tras aspura consumului pe care l-au obtinut in regim urban cu actualul diesel (7,5litri/100km). Zic eu ca e destul de mare chiar si pentru o masina aflata inca in rodaj. In rest articolul la fel de slab ca si al celor de la TopGear. Ba ma face sa cred ca sunt si mai putin cunoscatori pentru ca laudau servodirectia asistata electric. Ore chiar sa fie electrica pe diesel? E drept ca dieselul nu ma intereseaza si nu am sapat prea mult sa vad cu ce vine echipat. De varianta pe benzina de 1,4 nici macar nu amintesc.

O sa mai iau si urmatorul numar al revistei Quatroruote ca am inteles ca o sa fie si in ea un articol dar, daca si aici vor scrie tot banalitati, cred ca nu o sa mai cumpar in veci reviste auto din RO.

Cine vrea sa citeasca articolele, sa-mi dea mesaj cu adresa de mail ca sa-i trimit fisierele.

Mike, ai reusit sa faci vre-un test cu Ceed-ul de 1,4 pe benzina?

psystem, esti una si aceiasi persoana de pe forumul softpedia care a facut astazi drive test cu varianta de 1,4 pe benzina? Poti sa ne dai mai multe detalii legat de comportamentul motorului?

Domnul Burcea, din cele doua articole am inteles ca incepand cu luna August vor fi disponbile si celelalte variante de motorizari. Puteti confirma? Oricum, ar fi indicat sa le aduceti cat mai repede pentru ca, daca mai apare un articol sau doua ca cel din TopGear unde motorul pe benzina este practic desfiintat, tare ma tem ca vor fugi toti clientii la concurenta.

Toate cele bune la toti!
  • 0

#161 donae

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 07
  • Marca:KIA
  • Model: cee'd
  • Motorizare:1,6 crdi 90 CP

Scris 14 mai 2007 - 08:54

Bună seara!
Am văzut că sunteţi interesaţi de manual pentru cee'd. Am găsit eu unul, cuprinzător, acum cca. 3 luni, pe un site nordic (am uitat cum am ajuns acolo şi habar nu am �n ce limbă este, oricum sunt caractere latine). Este destul de detaliat, inutil �nsă. Am �nţeles c�te ceva din imagini. Dacă sunteţi, totuşi, interesaţi, vi-l pot trimite dar are peste 6 MB şi nu ştiu cum.
Sunt de acord cu ce scrieţi despre cunoştinţele agenţilor de v�nzări de la dealeri. Am �nt�lnit destui (fără supărare) care abia aveau habar de acest model. Datele culese şi cernute de mine de aprox. 4 luni dovedesc că sunt şi clienţi care se pot ataşa de o maşină şi fără să o vadă efectiv. Şi mai cred că, pe undeva, le facem dealerilor o nesperată publicitate! Gratis!
OK. Trecem peste asta. Bine că la vederea pe viu a maşinuţei am constatat că e mai prezentabilă dec�t �n fotografii.
Vă rog, insistent, poate aflaţi ceva de revizii!
Şi �ncă ceva: sunt dezamăgit de felul cum, după ce am dat comanda, sunt tratat de personalul dealerului. Este o apreciere personală, sper să fiu singurul care păţeşte aşa ceva dar nu am crezut că este posibil. Concret, nu am posibilitatea să obţin informaţii despre derularea comenzii şi sunt stresat!
Dumneavoastră vă doresc mai mult noroc!
  • 0
G�ndiţi şi acţionaţi �n spirit ecologic!

#162 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 14 mai 2007 - 08:58

nu am fost la drive test, vezi ca a fost Aer Curat si a povestit mai devreme impresiile
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#163 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 14 mai 2007 - 09:03

donae si eu sunt in situatia ta. Dupa ce am dat comanda am fost tratal total diferit. Daca pana sa pun semnatura pe act am fost tratat "regeste", dupa nici macar nu mi-a mai raspuns la telefon. Nu este normal.

Asa ca fapt divers, la ce dealear ai incheiat contractul? poti sa imi dai PM.

PS: unor dealeri nu lise pare normal sa stii si tu in ce situatie se afla comanda noastra, de parca am comadat un kg de rosii de pe e-bay. Pana si la cargus poti sa iti urmaresti un amarat de colet. Nu inteleg de unde atata nestiinta si indiferenta. Oare nu au interesul sa fim multumiti? Oare nu se gandesc ca daca mi-au vandut o masina si sunt multumit le pot aduce si alti clienti? Mi se pare aberant. Nu credeam ca poate fi posibil. Oare suntem prea exagerati?

Aceasta postare a fost editata de psystem: 14 mai 2007 - 09:07

  • 0

#164 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 14 mai 2007 - 09:09

au depasit termenul de livrare anuntat?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#165 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 14 mai 2007 - 09:10

Nu. Nici macar nu mi-au dat un termen in scris. Stiu..aici a fost prostia mea. Insa initial am dat un avans de rezervare, nu comanda, pentru ca vroiam un Base. Apoi m-am razgandit si am vrut un Base + optionale, insa documentul nu s-a schimbat, ci doar ce era scris in el(pe langa base erau trecute si optionalele).

Aceasta postare a fost editata de psystem: 14 mai 2007 - 09:16

  • 0

#166 donae

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 07
  • Marca:KIA
  • Model: cee'd
  • Motorizare:1,6 crdi 90 CP

Scris 14 mai 2007 - 09:24

Se pare că am deschis cutia Pandorei...
Atenţie, domnule Burcea! Transmiteţi nemulţumirile fraierilor �ndrăgostiţi de cee'd managerilor dumneavoastră!
Poate sunt dur dar dăm o căruţă de bani şi mai avem de aşteptat �ncă, am ales să fim legaţi de dumneavoastră 5+2 ani (revizii) şi cred că merităm mai mult respect. Cu at�t mai mult cu c�t avem nişte aşteptări de la un unic dealer KIA care vrea să penetreze piaţa rom�nească. Vă doresc succes �nsă alegeţi, prin PR şi agenţii dumneavoastră de v�nzări, o altă direcţie, incorectă. Ştiu că există cursuri de strategia v�nzării unui produs de către un agent, chestii de psihologia clientului, dar trataţi-ne cu respect. Veţi avea numai de c�ştigat.
Ca să revin: termenul de livrare al maşinii mele a fost pus, cu generozitate, pe la sf�rşitul verii. Aşa, ca să- treacă!
  • 0
G�ndiţi şi acţionaţi �n spirit ecologic!

#167 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 14 mai 2007 - 09:26

eu nu inteleg de unde nemultumirea.
ok, ar putea sa va spuna stadiul comenzii
as intelege nemultumirea daca va intarzia livrarea...dar asa...
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#168 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 14 mai 2007 - 09:31

Din moment ce ei habar nu au de status-ul comenzii, cum putem noi sa ne asteptam sa se tina de cuvant. Este ceva de genu: "habar n-am ce se intampla in curtea mea insa cred ca se va sfarsi pana la vara". Tine de incredere.

Noapte buna tuturor. Ne auzim si maine.
  • 0

#169 Sylver

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 07
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.6 102CP

Scris 14 mai 2007 - 09:33

puteti intreba de revizii acolo pe site-ul kia, la sectiunea contact. Eu am pus ceva intrebari si mi s-a raspuns foarte detaliat si foarte respectuous de un anume Dan Chitaru, presedinte Romauto. bine asta daca intr-adevar el a raspuns. Oricum nu conteaza, important e ca mi-au raspuns la ce intrebari pusesem, desi dupa vreo 4 zile, dar au rasp:) Hmm am citit si eu articolul ala din top gear. Mi se pare un pic de anti-reclama ce au facut, nu cred sa fie chiar asa rau motorul cum zic ei, dar nu am facut inca drive-test. Cat despre alte considerente administrative, poate ar trebui sa mai lasam ceva timp sa treaca. Sunt inca la inceputul ofensivei in europa, pana acum nu prea au avut mare cuv de spus, lucru care probabil e reflectat si in calitatea serviciilor. In leg cu asta, pot spune ca am fost ieri cu un prieten la showroom-ul toyota de pe maniu ca e chiar langa kia, si indolenta mai mare ca la dealerii lor sincer nu am vazut nicaieri: o scarba crasa de a incerca macar sa raspunda la intrebari. In leg cu kia, am vazut multa lume plangandu-se de dealeri pe dif forumuri, ma rog si eu am dat peste unul care habar nu avea macar motorizarile in care a venit ceed. Noroc ca domnul burcea si domnul celalalt, dan chitaru...au fost prompti cu detalii. Altfel cred ca as fi renuntat macar la a incerca sa aflu mai multe.
  • 0

#170 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 14 mai 2007 - 09:59

nu am fost la drive test, vezi ca a fost Aer Curat si a povestit mai devreme impresiile


Mike, Am citi ce a scris Aer Curat dar ma interesa parerea ta in comparatie cu RIO pe care cred ca o cunosti foarte bine.
  • 0

#171 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 14 mai 2007 - 10:26

Nu am citit testul din top gear, dar motorul trage bine. oricum cel mai bun test e un drive test ;), conteaza cum ti se pare tie masina, ca, la noi cel putin, nu poti avea incredere in presa. termenul de livrare mi s-a spus ca ar fi de 2 luni pentru 1.4 (nu am intrebat de diesel), iar reviziile ar trebui sa fie putin peste rio (aici ne poate ajuta mike :lol:), am inteles ca ar fi in jur de 60E pt 1.4, banuiesc ca fara consumabile. Poate ne da mai multe detalii domnul Burcea.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#172 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 14 mai 2007 - 10:38

masterblaster, ai dreptate cand zici ca cel mai bine e sa merg la un drive test numai ca, dealerul din zona nu are decat varianta diesel. Oricum, inainte de a comanda masina, probabil ca o sa vin pana in Bucuresti sa fac un test.
  • 0

#173 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 mai 2007 - 10:51

termenul de livrare mi s-a spus ca ar fi de 2 luni pentru 1.4 (nu am intrebat de diesel),


Pentru CT, cel putin, mai au pe stoc Cee'd cu motor diesel. Pentru benzina intr'adevar ... e vb de 2-3 luni asteptare. Va zic vineri ezac cat anume :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#174 andrei burcea

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 38 Mesaje:
Inregistrat: 19-aprilie 07
  • Marca:kia
  • Model:sorento
  • Motorizare:2.5 crdi 170 cp

Scris 15 mai 2007 - 09:02

Deci din pacate eu ca si consultant de vanzari nu pot si nu vreau sa iau asupra mea unele lucruri cum ar fi x dealer nu mi-a trecut termenul de livrare pe precontractul de rezervare sau pana am platit masina s-a purtat regeste cu mine, dupa aceea nici nu ma mai baga in seama.
Tin sa va mentionez de la inceput ca fiecare consultant de vanzari este responsabil pentru ceea ce zice clientului, in cazul in care acesta o da in bara suporta consecintele .
Am rugamintea ca pe viitor cand mai aveti astfel de probleme fiti un pic mai pragmatici, daca vi se face precontract de rezervare si achitati taxa de rezervare pana pe 25 a luni in curs masina va intra in productie in luna urmatoare ( ma refer aici la masinile care nu sunt pe stoc si se produc la comanda) , am sa incerc sa va dau un mic exemplu:
Dl x vine pe data de 24 mai sa achite taxa de comanda pentru o Kia Ceed 1.4 Base + ceva dotari optionale, consultantul de vanzari are obligatia ( morala fata de cumparator ) de a ii explica si rezolva toate neclaritatile pe care acesta le are.Termenul de livrare este la finalul luni iulie mai exact intre 25-30 iule .
Insa si acest lucru tine de la consultant la consultant, nu vreau sa critic dar mai tine si de atitudinea dumneavoastra, daca dumneavoastra nu verificati atent cand semnati un precontract nu este vina consultantului de vanzari ( cereti termen de livrare ) nu are cum sa nu va vrea sa dea termen de livrare.
Insa pe orice fel de nelamuriri va rog sa nu ezitati sa ma contactati.
Mike cand ai timp liber te astept la un drive test ( daca nu ai timp da-mi un pm si gasim noio solutie.
Va multumesc!
  • 0

#175 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 15 mai 2007 - 09:02

Se pare ca avem acum un forum monomarca: www.clubkia.ro
  • 0




5 useri citesc subiectul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi