Salt la continut


Fotografie
* * * - - 2 Voturi

Ford Mondeo 2.0 TDCi 130CP


  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#226 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 24 mai 2010 - 06:07

Pai am scris mai sus, asa arata inainte de a ajunge la firma de la care am luat-o (ei vand masini recuperate din leasing in special). Adica am avut acces inclusiv la pozele dinainte de reparatii. Ca sa stiu exact ce cumpar.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#227 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 24 mai 2010 - 11:47

cand ai luat-o adica in 2007 parca, nu? :lol:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#228 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 25 mai 2010 - 12:59

Aia de la autosig sunt cunostintele tale de aia ti-au convenit preturile/achizitii. Pt restul lumii sunt varzari rau
  • 0

#229 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 25 mai 2010 - 01:07

ce pretz a fost pt aranjarea interiorului?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#230 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 25 mai 2010 - 06:11

@tibitu: nimic mai gresit, am achitat exact preturile de lista la momentul respectiv, preturi afisate si pe site. Ba mai mult, am trimis si alti amici si au luat masini. Depinde enorm si de felul in care iti "pledezi" cauza. Depinde ce oferta le faci, si mai ales cum o faci. Da, imi sunt foarte buni amici, aia cu varzarii e pur parerea ta.

@bleunightdanger: 180 lei in care ar fi intrat si husele originale ale masinii, dar pe care nu le-am mai facut fiind inlocuite de cele noi. Preturile sunt la ei pe site in general, daca iei ceva combinat se mai modifica.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 25 mai 2010 - 06:19

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#231 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 25 mai 2010 - 10:24

Masina parintilor tai nici nu a aparut pe site. Si cand am fost cu the 1 trimisi de tine,ne-a ametit mecanicul pe acolo astfel incat sa-si cumpere el o masina pe care pusese ochii Cristi. Singura chestie buna o vad atasarea de spe poze cu masina la fiecare anunt,mai ales poze cu partile negative.
  • 0

#232 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 25 mai 2010 - 07:29

Gresit, Nissanul a fost pe site. Chiar cu pretul respectiv. Intamplarea fericita face ca eu sa fi sunat acolo la putin timp dupa ce a fost pus pe site, si sa intreb de o masina in zona a 3-5000 euro. Dar daca e ok si pentru tine, putem muta aceasta discutie la freezone, aici eu incercand sa prezint, cu drag, ce am mai facut la Baba mea :lol:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#233 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 15 iunie 2010 - 07:55

Sambata am terminat si ultima faza a "revigorarii" Babei. Cei de la EcoWash au venit sa ii faca un "Basic", cred ca se clasifica undeva intre o spalare clasica" si un detailing exterior. Recunosc insa ca am fost sadic, masina era zob: pe langa smacul curs din tei (sau ce pomi or fi pe la mine), se pusese ceva praf (mult...) si ca sa fie cocktailul complet, si niste fân. Au cosit iarba din gradina blocului cu motocositoare si tot ce au aruncat masinariile s-a lipit bine de a mea... Din cate stiu la asemenea grad de mizerie nu se face EcoWash, ci se recomanda o spalare clasica dupa care se intervine cu produsele respective.

Ca sa raspund unor intrebari ce mi-au tot fost adresate (in special "de ce costa asa mult" si "de ce nu au scos urmele alea de pe acoperis"): operatiunea in sine este diferita de o spalare "normala". Nu se foloseste apa. Nu ramane mizerie in jur (se poate vedea si in poze, nu a ramas nimic pe jos). Este mai mult decat o spalare, este aproape un detailing exterior, FARA insa a se insista pe zonele cu probleme (@BogdanV: sa stii ca zonele alea nu a putut sa mi le scoata nimeni in 3 ani, ies doar la o operatiune ce implica si polish - nu era cazul sambata, va urma mai in vara un EcoWash Extreme - o demonstratie mica e pe la sfarsitul pozelor). Nu in ultimul rand (pentru mine unul e cel mai important): se deplaseaza la client. Eu sunt genul care nu poate si nu vrea sa stea la o coada la spalatorie. Sunt de acord sa platesc mai mult pe niste servicii facute in fata casei.

Ca sa recapitulez:
- interior = 180 lei
- exterior = 60 lei

Poze:

Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#234 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 15 iunie 2010 - 09:28

interesant

eu totusi am niste rezerve legate de cum pot sa inlature mizeria de pe masina fara apa.... adica gainatii monstruosi de ciori diareice, de exemplu - parerea mea e ca nu fac decit sa ii intinda bine bine peste tot pe toata masina... as vrea sa fiu convins ca nu e asa, pt ca serviciul in sine de a veni la tine acasa mi se pare si mie foarte ok.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#235 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 15 iunie 2010 - 11:56

Frumos da' ... carcotasul din mine nu ma lasa sa nu-ti zic .. nu poti sa faci nimic cu proiectoarele alea? De fapt cred ca ti-am mai zis odata :)
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#236 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 15 iunie 2010 - 02:12

@FrankSF: nu erau monstruosi, dar am avut si eu gainatii mei :) Au iesit foarte frumos. E o poza cred cu un colt de parbriz.

@Grinch: e perfect daca deranjeaza, inseamna ca se uita lumea la ea chiar daca nu place privirii :) Glumesc, au ramas acolo de la inceput si pe moment nu am gasit gri la culoarea masinii.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#237 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 15 iunie 2010 - 03:42

nu trebe neaparat gri,contrastul cu un negru ar arata f bine zic eu,oricum trebuie facut ceva,strica tot aspectul masinii. Evident daca vrea si proprietarul
  • 0

#238 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 15 iunie 2010 - 08:56

Daca pe tine nu te deranjeaza e ok :)
Pur si simplu mi-a sarit in ochi contrastul. Cred ca daca erau negre sau gri inchis nu sesizam.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#239 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 16 iunie 2010 - 10:32

Impresionanta tacaneala ta fata de fenomenul auto...

Nu crezi ca, prezentarea unei jumatati sterse si a uneia murdare, amplifica ceea ce vrei? :lol:
  • 0

#240 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 17 iunie 2010 - 01:48

xFrank-exista un spray de curatat gudroane,de la SONAX,adica TEER ENTFERNER...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#241 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 17 iunie 2010 - 12:24

Gudroane? Adica smoala aia de o toarna astia pe strada? Intreb pentru ca am trecut peste una proaspat reparata si desteptii au uitat sa puna indicator de ocolire si fiind si noapte am jumatate din masina acoperita de picaturi de smoala.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#242 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 17 iunie 2010 - 12:51

e super bun,curata toate ciudatenile de pe caroserie,primul l-am luat din Croatia prin 2001,si de atunci am ramas prieteni...cred ca il gasesti la Augsburg,linga CARREFOUR MILITARI

Aceasta postare a fost editata de DMIHNEA: 17 iunie 2010 - 12:53

  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#243 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 17 iunie 2010 - 06:27

Desi m-am jurat ca nu ma sui la volan cand imi e foarte rau, nu am avut alta varianta de a ajunge la munca (ma rog, era varianta sa stau acasa dar deocamdata nu imi permit). asa ca am fost la un pas de a lasa Baba fara unul din ochii care deranjeaza pe asa de multa lume (vezi mai sus). Culmea, in bordura din propria parcare... Mai nasol e ca nu reusesc sa pun bucata aia de bara la loc... In fine, trece si asta...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#244 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 17 iunie 2010 - 08:35

Inconstienta...meriti vreo doua de dulce.

Bine ca n-ai facut vreo alta nazdravanie...fieru'/plasticu' se repara...

Sanatate!
  • 0

#245 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 17 iunie 2010 - 11:14

Nu deranjeaza pe nimeni bre ca e masina ta,doar ca strica aspectul dupa parerea unora. Bine ca n-a fost mai rau, data viitoare alege alta cale daca tu simti ca nu e cazul de sofat.
  • 0

#246 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 18 iunie 2010 - 08:16

Nu deranjeaza pe nimeni bre ca e masina ta,doar ca strica aspectul dupa parerea unora.

:lol: :D :lol:

Tibitu, roaga pe cineva sa-ti traduca, explice ceea ce-ai scris, in sens de sens.... :lol: :lol: :lol:
  • 0

#247 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 iunie 2010 - 08:26

Hai freac-o si tu acum, ca n-a pus Tibi o virgula ! http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0

#248 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 18 iunie 2010 - 08:44

Ba, i absolvent di driept. :D

,,Un barbat era banuit pentru nu stiu ce mare nelegiuire. Dus in fata imparatului, sunt prezentate faptele, care il incriminau, el neputandu-si dovedi nevinovatia. Ca urmare imparatul dicteaza verdictul:

SA SE IERTE NU SE POATE, SA SE CONDAMNE LA MOARTE!
Un intelept de la curte, stiind ca individul era nevinovat, doar prin mutarea unei virgule a reusit sa il salveze pe barbat:

SA SE IERTE, NU SE POATE SA SE CONDAMNE LA MOARTE!

Prin urmare o virgula poate salva viata unui om.''
:lol: :lol: :lol:

Relu, da' matale ci ti bagi, ori ai vrut sa ividentiiezi ca ti pricepi... :lol:

Aceasta postare a fost editata de LKS: 18 iunie 2010 - 08:46

  • 0

#249 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 18 iunie 2010 - 11:11

Hai gaata ca i se face si mai rau lui Viper daca vede cum ii poluezi topicul :rolleyes:
  • 0

#250 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 28 august 2010 - 08:25

"Baba" avea probleme la genunchi... Cat p'aci sa ii dam jos caseta de directie... Cu toate ca nu arata deloc joc in bielete, la naiba. Printr-o minune am vazut aseara, fiind pe rampa, ca am janta dreapta fatza indoita rau pe interior... Si mi-am amintit de surpatura pe care am luat-o in plin acum mai bine de 1 luna, pe E85, dupa ce am iesit din Afumati, spre Urziceni. Era pe banda din dreapta (aia care nu e banda intreaga), si fiind surpatura nu o vedeai decat cand era mult prea tarziu. Nu am putut sa o evit pentru ca aveam masina in stanga... Viteza era ca de in afara de localitate. Impactul a fost crunt, multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a rupt masina. Culmea, de atunci a mers impecabil ca directie, doar ca mi-a aparut un voblaj in volan (miscari necontrolate stanga dreapta dar ff scurte, scuze de termen daca nu e potrivit aici, venind din motociclism). Azi am ajuns la Nicusor la AutoSoft Dudesti si s-a pus pe treaba impreuna cu colegul lui Stefan care e maestru al indreptarilor de jante. Era si aia pe spate dreapta semi-muci... Au muncit amandoi cam 1h30' dar nu mai vobleaza volanul si masina merge brici.

M-am gandit sa apelez la casco dar am renuntat. Time is money. Distractia m-a costat 200 ron cu toate operatiunile de rigoare (spalat jante, montat / demontat jante / montat / demontat anvelope / indreptat jante / echilibrat roti / azot).

Mai are insa Baba ceva probleme. S-a dovedit ca acum 1 an am facut o alegere proasta cu bieletele antiruliu, luand Delphi. Deh, 70 de lei era mai atractiv ca 180 sau cat naiba costau ele anul trecut. Ei bine, atat au tinut, 1 an. Iar cloncane. Asa ca sunt pe vine bieletele Motorcraft. Alti bani, alta distractie, dar imi cloncane pe creier.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele





3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi