Salt la continut


Fotografie

Consideratii personale vizavi de VW Passat


  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#51 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 august 2007 - 03:35

of, e greu. n-are rost. sunt prea multe neajunsuri pe sosea sa ma mai intereseze aspecte de genul asta. cel putin sandumbogdan te lasa fara cuvinte. faptul ca tu daca ai avea masina puternica ai merge si tare sau consideri ca numai pt asta e o masina puternica, MA SPERIE RAU!!!

pe viper il inteleg, dar vreu sa vada alternativele si erorile in judecata altora. cum dracu sa dai asa suma pe o masina, poate sa vina si cu cafetiera. eu cred ca esti prost sa dai atatia bani pe o masina posibil nu full option si cu asa motor, cand ai alternative mult mai bune. nu e VW masina suprema sa spui ca merita. poate e snobism si nu prostie, tinand cont ca e passat. oricum nu-mi poti motiva in veci alegerea facuta. de ex la golf am fost de acord sa platesc banii in plus pe optionale pt 4motion. desigur vei spune, unde imi trebuie, ca alti nu stiu cate milioane se descurca si fara. pai mi-a trebui si chiar a fost de folos, de mai multe ori. daca alti producatori aveau optiunea asta, poate golf nu mai era asa interesant. presupun ca respectivul nu a vrut in 105 cp 4motion (daca o exista, pe golf exista) cu orice pret, dar de fapt ma intorc iar la bani, daca a dat atat, are si bani, asa ca nu exista scuza pt alegerea facuta, a gresit, asa e.

ok. mai suntem la topic.

pt mine, in afara de 4motion, passat nu ar detine suprematia la alte capitole, momentan cel putin. ca si imagine, nu ma intereseaza acest aspect.

Caz concret: daca ar fi sa aleg intre un Golf cu motor mai puternic si un Passat cu motor mai slab, si sa zicem ca ambele ar fi la fel accesorizate, ACUM as alege Passat-ul. Acum 5 ani alegeam Golf-ul. Mi s-au schimbat prioritatile si modul de gandire in astia 5 ani... Sunt prost, nu?


man, tu citesti ce scriu sau intelegi ce vrei? cum putem avea un dialog astfel? vezi despre ce scriu? nu cred, am pomenit eu ceva de genul asta. si daca nu ai bani de o clasa superioara, asta e treaba si decizia ta, e un caz limita cand nu ai bani. NU (deci NU) era cazul mai sus. cred ca e inutila orice continuare.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#52 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2007 - 04:02

... eu cred ca esti prost sa dai atatia bani pe o masina posibil nu full option si cu asa motor, cand ai alternative mult mai bune... oricum nu-mi poti motiva in veci alegerea facuta...


Da' de ce? Ca sa intreb ca fi-miu... Ala care a dat 23000euro pe Logan Elia e prost? Treaba lui... Banii lui, placerea lui, alegerea lui. Da, normal ca exista tone de alte masini la 23k, sau 38k, dar daca asa vrea fiecare... Si eu as da, daca as avea, 38k pe un New Mondeo complet accesorizat. Chiar daca de banii astia imi pot lua un SUV, sau un Audi, BMW poate... E alegerea mea, nu?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#53 _Dragos_

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 21-decembrie 04

Scris 19 august 2007 - 04:38

Si eu as prefera sa zicem un Passat 2.0tdi super bine echipat in fata unui A4 2.0tdi echipare de baza. Dar in niciun caz nu as prefera un A4 1,9tdi in fata unui Passat 2.0tdi doar pentru ca acela este Audi si nu VW. Motorul face in opinia mea mai mult de 50% dintr-o masina. Restul optionalelor sunt niste mofturi pe care ni le permitem sau nu. Si aici nu ma refer la optionalele care tin de siguranta. Siguranta pasagerilor este pe primul plan.
  • 0
Opel Vectra 1,9 CDTI 185cp by TCM Turbo

#54 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 august 2007 - 04:43

Da' de ce? Ca sa intreb ca fi-miu... Ala care a dat 23000euro pe Logan Elia e prost? Treaba lui... Banii lui, placerea lui, alegerea lui. Da, normal ca exista tone de alte masini la 23k, sau 38k, dar daca asa vrea fiecare... Si eu as da, daca as avea, 38k pe un New Mondeo complet accesorizat. Chiar daca de banii astia imi pot lua un SUV, sau un Audi, BMW poate... E alegerea mea, nu?


n-are rost mai viper, pe cuvant. nu ai inteles nimic din ce am scris si am fost foarte clar. o ultima incercare:

daca esti suficient de prost (nu tu, sau daca ai dat tu, ce sa-i faci, viata e grea) sa dai o caruta de bani pe o masina care nu face nici macar pe langa si nici nu recunosti ca nu e tocmai cea mai buna alegere a ta, nu mai raspund mai departe.

caz inchis.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#55 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2007 - 04:46

Pai asa pot zice si eu ca nu ai inteles nimic din ce zic eu. Daca sunt suficient de prost sa dau 38k pe o masina care e sub alta masina de 38k din punctul unora de vedere, e treaba mea si numai a mea. Nu e a ta sau a altcuiva preocupat de a pune etichete oamenilor. OK, in ochii altcuiva sunt prost. Chiar crezi ca imi pasa? Sau ma bucur de masina pe care mi-am dorit-o? Cazul nu e inchis, de ce sa fie inchis. Eu am multa energie si te pot combate mult pe tema asta. Si nu numai pe tine, pe oricine. Ala e prost ca si-a luat TV LCD cand la banii aia isi lua plasma... Alalalt e prost ca si-a luat apartament de 200k in centru cand de banii aia isi lua casa la curte... Si tot asa... Dar oare asa este?

Mai am un bun prieten, nu mai trece pe aici din pacate: am fix aceleasi discutii cu el :D Deci sunt antrenat :D

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 19 august 2007 - 04:51

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#56 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 august 2007 - 06:06

hei, hei, nu va mai inflamati asa !

cool down.

adevarul e undeva la mijloc, as always.

O masina puternica condusa de un om rational = siguranta.

O masina aberant de puternica condusa de un descrieierat = catastrofa.

Viper, cind ai luat tu masina nu ai luat totusi 1.4 twinsport, ai luat 1.6 twinsport, adica ai luat minimum de motor care sa iti ofere siguranta si placere de a conduce.

masinile astea gen Passat 1.9 TDI 105CP sau mai rau Passat 1.6 102 CP sau Octavia 1.4 75 CP sunt concepute ca si masini pentru firme in tari civilizate unde 90 % din drumuri se merg fie in oras fie pe autostrada, deci nu ai nevoie de superreprize pentru depasiri. Voi nu ati vazut in Europa de Vest ? Datorita autostrazilor simtul soferilor s-a atrofiat si nu mai se baga deloc in depasiri pe drumurile cu doar 1 banda pe sens.

acuma la passat-ul ala 1.9 TDI si 38k, cred ca este o prostie, pentru ca fara indoiala multe din optionale sunt superflue si mai bine se lua un motor mai mare, plus ca o astfel de masina va fi foarte greu de revindut fara pierdere majora fata de pretul de achizitie.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#57 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2007 - 06:13

...Viper, cind ai luat tu masina nu ai luat totusi 1.4 twinsport, ai luat 1.6 twinsport, adica ai luat minimum de motor care sa iti ofere siguranta si placere de a conduce...

acuma la passat-ul ala 1.9 TDI si 38k, cred ca este o prostie, pentru ca fara indoiala multe din optionale sunt superflue si mai bine se lua un motor mai mare, plus ca o astfel de masina va fi foarte greu de revindut fara pierdere majora fata de pretul de achizitie.


La prima, am luat 1.6 ca a fost cel mai sus motor pe care mi l-am permis dupa ce am dotat masina cum am dorit. Daca nu se putea, luam 1.4 fara sa clipesc. Dar am putut 1.6.

La a 2-a: asa cum l-am configurat eu, am pus pe el tot ce as fi pus pentru mine. Optionalele alea chiar mi le-as dori pe o masina, in detrimentul unui motor "mai mare". Cat despre revanzare, pe mine unul ma intereseaza fix zero acest aspect! Si nu sunt singurul! Imi iau o masina sa ma simt eu bine, nu sa ma gandesc cat voi lua pe ea peste 3-4 ani.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#58 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 august 2007 - 06:17

O masina aberant de puternica condusa de un descrieierat = catastrofa.


Orice masina condusa de un descreierat poate deveni o catastrofa. Nu e nevoie de 250km/h ptr asa ceva ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#59 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 19 august 2007 - 06:56

masinile astea gen Passat 1.9 TDI 105CP sau mai rau Passat 1.6 102 CP

ambele au 12 secunde acceleratia pana la 100km/h, un timp cel putin acceptabil daca nu bun, sunt foarte multe masini pe sosele care au aceasta acceleratie la peste 15 secunde si nu e mare catastrofa, mai ales ca loganul tau 1.6 are aproximativ aceeasi acceleratie

Aceasta postare a fost editata de sandumbogdan: 19 august 2007 - 06:59

  • 0

#60 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2007 - 06:58

Corect, Astra mea avea undeva pe la 12 dar nici o secunda nu am avut probleme la depasiri. S-a inventat o chestie, ii zice "retrogradarea treptei de viteza"...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#61 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 Mesaje:
Inregistrat: 03-aprilie 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Scris 19 august 2007 - 07:19

Desi aici s-au cam aprins spiritele, trebuie sa mentionez ca ader la parerea generala exprimata de cata69.
Din punctul meu de vedere sa dai pe un passat de 100 de cai cam cat am dat eu pe S3 mi se pare inimaginabil oricum ai lua-o.Daca cineva mi-ar fi sugerat la suma respectiva o astfel de alternativa as fi zis ca isi bate joc de mine. Fara discutie masina nu trebuie sa fie cheala...dar cam 70% din optionalele din liste mi se par inutilitati.Oricum e normal sa avem pareri diferite si fiecare face ce vrea cu banii lui ...

P.S.Chiar azi am vazut un Hummer H2(care desi e scump si de fite e foarte lenes) cum se chinuia sa depaseasca o Dacie si din cauza ca nu a putut a ramas pe contrasens la semafor si era la un pas de a se trosni cu alta masina.Parerea mea sincera: cu cat stai mai putin timp in depasire (oras sau afara) cu atat scad sansele sa se intample ceva nasol.SI oricum am impresia ca dupa ce te plictisesti de optionale sau se strica tot motorul e ceea ca iti ramane.Bine asta nu inseamna ca as face rabat la chestii precum calitatea interiorului sau design-ul doar pentru un motor puternic.

Aceasta postare a fost editata de DOOM: 19 august 2007 - 07:22

  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6

#62 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2007 - 08:47

In general cei care au opinii ca ale voastre sunt ori sub 30 de ani, ori singuri (adica fara familie proprie), ori ambele. Prin asta nu vreau sa jignesc (ca nu e nici o jignire in ce am zis) ci sa spun ce se poate demonstra statistic, ca prioritatile se schimba in functie de varsta si/sau familie. Si mie ar putea sa mi se para acum inimaginabil sa dau o galagie de bani pe o supermasina aproape cheala, dar care sa aiba super motor, in loc sa-mi iau una cuminte dar plina de toate "nebuniile" pamantului. Doar ca nu mi se pare. Observati diferenta? Voi nu puteti accepta ceva ce nu e conform gandirii voastre. Eu pot. Chiar daca eu nu as face asa, eu pot si respect alegerea fiecaruia.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#63 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 august 2007 - 09:05

a, am zis ca nu mai scriu, cunoscutii mei, si am exemple si pe forum si eu sunt plecat de pe acasa de ceva vreme si insurat, te pot contrazice. de fapt, in afara de mine care am dat cam mult pe golf, toti au ales masinile extrem de echilibrat si motorizarea a contat mai mult decat marca chiar, multe dotari pot fi puse aftermarket, MULT mai ieftin si uneori si mai bune. nu inteleg nici extremele, in fine. am spus ca stau linistit.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#64 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2007 - 09:20

Pai linistiti suntem toti, doar discutam si atat... Nu cred ca dupa "disputa" de aici o sa ne fugarim pe strazi cu cheile de roti :D

Asa. De acord cu ce zici. Doar ca, again, pe multi nu-i intereseaza ideea de aftermarket pentru ca nu se pricep sau nu au timp. De aceea prefera sa ia din start masina echipata cum zic, si daca e sa pice ceva, sa fie in discutie un singur service, nu 3...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#65 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 19 august 2007 - 09:24

Lasand deoparte subiectivismul fiecarei alegeri si al fiecaruia, in opinia mea sa dai 38 - 40k euro pe o medie non premium e mult prea mult. Indiferent de optionale.
Desi, in mod constant, cu fiecare model / generatie fiecare constructor a mai adaugat ceva centi la noul model, ajungand ca acum sa avem preturi din ce in ce mai mari pt fiecare clasa in parte, sper sa nu ajung vreodata sa dau o astfel de suma (daca as avea-o disponibila) pe o asa masina. Indiferent ca e Passat, noul Mondeo, etc.
La banii aceia (desi se pot folosi mai cu folos decat cheltuirea pe o masina) deja ai alte perspective.
Oricum grupul Vwag are preturi din ce in ce mai mari si fara justificare reala.

Ca si alegere, daca ar fi sa aleg o masina care sa le impace pe toate acum, fiind "Married with child" , as opta pt o medie (noua), cu un motor min decent si cu dotari de bun simt, fara a exagera cu tapiserie de piele, navi (inutil in Ro deocamdata), trapa solara, etc. Insa nu de genul Passat 1,6i. Sa ai min 130 - 150 cp, stock.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#66 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 august 2007 - 10:28

ambele au 12 secunde acceleratia pana la 100km/h, un timp cel putin acceptabil daca nu bun, sunt foarte multe masini pe sosele care au aceasta acceleratie la peste 15 secunde si nu e mare catastrofa, mai ales ca loganul tau 1.6 are aproximativ aceeasi acceleratie


Noroc ca nu mai merg eu cu Logan-ul... :) oricum nu am zis nicodata ca Logan-ul e cea mai tare si sigura masina....

dupa mine acceleratia nu este cel mai important criteriu, importante sunt reprizele pe treptele 3, 4 si 5, pentru ca alea sunt cele care ajuta in trafic. Uita-te la timpul de reprize la Passat 1.6 102 CP sau Octavia 1.4 75 CP si ai sa vezi....

cit despre retrogradarea treptei de viteza... sunt foarte multi care nu stiu ce e aia.... sau nu vor sa retrogradeze ca sa nu tureze motorul sa il uzeze... :) am si eu un prieten cu idei de astea in cap...

viper, posteaza te rog configuratia aia de passat la 1.9 TDI si 38k, ca sa vedem si noi ce consideri tu echipamente de dorit pe o masina... :)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#67 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 Mesaje:
Inregistrat: 03-aprilie 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Scris 19 august 2007 - 11:46

Viper ai mare dreptate cand spui ca prioritatile se schimba in functie de varsta si de multe alte aspecte. Oricum sa stii ca nu am optat pt o masina cheala cu supermotor...are destule chestii pe ea...ideea de retinut era ca nu as fi renuntat la motor pentru optiuni de genul "coming home / leaving home" sau altele asemenea care mi se par prostii. Sa sti ca pot accepta diferentele de gandire/prioritati dintre oameni, chiar in postul precedent am spus asta...doar ca fiind pe un forum imi dau si eu parerea .Cand am spus ca mi se pare inimaginabil ma refeream la propria persoana...chiar nu imi pot imagina ca as da vreodata 38.000 pentru acea masina cu acea motorizare.Nu e nimic care sa jigneasca pe cineva in afirmatia mea si sper sa nu se fi inteles gresit.
  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6

#68 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 20 august 2007 - 06:45

Ei, chiar asta incercam, sa postez acea configuratie :) Dar, surpriza, site-ul vw.ro e cazut :) Railor :)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#69 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 20 august 2007 - 08:07

un passat de 100 de cai cam cat am dat eu pe S3 mi se pare inimaginabil oricum ai lua-o.Daca cineva mi-ar fi sugerat la suma respectiva o astfel de alternativa as fi zis ca isi bate joc de mine

Acelasi lucru as fi spus si eu daca cineva imi propunea un S3 in locul la Jetta mea 1.9tdi, S3-ul e o bataie de joc, de ce? 1. ce sa fac numai cu doua usi? sa ma enervez zilnic? 2. ce sa fac cu portbagaj asa mic? sa car bagajele la mine in brate? 3. ce sa fac cu asa motor? sa dau tot salariul pe benzina?
Ideea e ca toti suntem diferiti, daca tie passatul ti se pare o gluma, asa mi se pare mie s3-ul o gluma, si daca toti am fi fost lafel probabil acum erau pe strazi numai loganuri ceva, dar e bine ca suntem diferiti si fiecare alege ce vrea.

Aceasta postare a fost editata de sandumbogdan: 20 august 2007 - 08:07

  • 0

#70 _Dragos_

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 21-decembrie 04

Scris 20 august 2007 - 08:37

Este o mare diferenta intre cele doua masini. Jetta este o masina de familie, S3-ul este o masina sport. Si eu as fi putut sa imi iau Astra OPC cu banii de Vectra, dar am preferat un sedan cu care pot merge si in vacanta, mai pot cara una alta, etc. Dar tot consider ca motorul este un element foarte important. Eu nu am emotii cu masina in nicio depasire. Pur si simplu simt ca am puterea necesara ca sa pot face depasirile in siguranta.

Insa trebuie admis ca sunt multe criterii de alegere a unei masini. Eu cand am luat masina sotiei am pus optionalele pe primul plan si apoi motorul. Asta pentru ca acea masina va iesi foarte rar din oras si cei 115cp ai motorului 1,6 sunt suficienti.

Totusi un Passat 1,9tdi la 38k mi se pare absurd. Daca tot platesti banii aceia, de ce sa nu dai inca 1,5-2k diferenta pana la 2,0tdi? :)
  • 0
Opel Vectra 1,9 CDTI 185cp by TCM Turbo

#71 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 20 august 2007 - 08:42

Calcule... Totul se rezuma (pentru multi, asa a fost si cazul meu) la calcule... Cat ar fi venit rata pe luna... Cat mi-as fi permis sa dau, etc... Nu am vrut sa renunt la niste optionale ca sa iau motor mai mare (1.8 125CP in cazul meu din tecut). Totul era strict pe hartie si se rezuma la acesti afurisiti de bani... E usor de zis "daca tot dai xxx de ce nu mai pui inca yy"... Dar in realitate nu prea e asa usor. Bine, exemplul cu 38k e poate un pic gresit, dar si acolo probabil cineva face niste calcule... Offf, ca iar nu am casigat la loto (nici nu am jucat :)), ca nu mai aveam noi discutia asta cu calculele :)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#72 _Dragos_

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 21-decembrie 04

Scris 20 august 2007 - 09:13

Ok, crede-ma ca si eu am facut destule calcule si am strans destul cureaua ca sa iau GTC 1,6 si nu Corsa, dar vorbeam de cazul Passatului de 38.000.
  • 0
Opel Vectra 1,9 CDTI 185cp by TCM Turbo

#73 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 20 august 2007 - 09:27

Da dragii mei :) Cum da drumul VW la site refac configuratia. Eu unul mi-as dori o masina cu toate draciile alea pe ea, chiar daca ar avea un motor mai slab... Pentru mine unul placerea condusului a devenit alta... Nu "pilotajul" in sine, ci confortul. Iar cu depasirile: nu pot, nu ma bag, ca nu mor. Ba chiar daca se aglomereaza treaba, trag intr-o parcare, ma relaxez, gandesc problema :)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#74 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 20 august 2007 - 10:35

Na, ca sa aveti de carcotela :)

Passat Highline

Diesel / 1.9 litri TDI DPF/ 105 CP / Cutie manuala - 5 viteze / 4 usi

Pret fara TVA: EUR 20.826,-

Airbag lateral pentru locurile din spate inclusiv pretensionare centuri de siguranta spate EUR 251,-
Alarma antifurt "Plus" cu imobilizator electronic
- supraveghere interioara a habitaclului
- inchidere confort si back-up horn
- cu deschidere individuala a usilor EUR 275,-
Capitonaj portbagaj cauciuc-stofa EUR 40,-
Computer de bord "Plus" - cu selectare pentru deschiderea individuala a usilor si functia "Autolock" de la 15 km/h EUR 38,-
Extinctor sub scaunul pasagerului dreapta fata - capacitate 1 kg EUR 96,-
Faruri bi-xenon adaptive cu iluminare dinamica in curbe, inclusiv instalatie de spalare faruri EUR 958,-
Faruri de ceata EUR 167,-
Geamuri laterale spate si luneta in tenta fumurie, cu pana la 65% absorbtie a luminii EUR 241,-
Incalzire stationara cu telecomanda si preselectare a orei EUR 1.041,-
Indicator calitativ presiune pneuri prin senzorii aflati in roata, avertizeaza din primul moment al
scaderii presiunii EUR 162,-
Interfata USB Volkswagen Individual integrata in torpedou EUR 174,-
Jaluzea luneta actionata electric si jaluzele laterale spate actionate manual EUR 282,-
Jante "Samarkand" Volkswagen Individual
- 4 jante aliaj usor 8J x 18, sterling silver
- anvelope 235/40 R18 cu suruburi antifurt
- suspensie sport EUR 1.364,-
Kessy (Keyless Entry) cu telecomanda EUR 326,-
Lumini si vizibilitate II
- functie "Coming Home"/"Leaving Home"
- senzor de ploaie
- oglinda retrovizoare interioara cu reglaj automat antiorbire
- oglinzi exterioare reglabile si rabatabile electric
- oglinda retrovizoare exterioara sofer cu sistem antiorbire EUR 195,-
Nivomat
- amortizare spate cu sistem de reglare automata a nivelului EUR 553,-
Parbriz cu protectie la radiatiile solare
- confort climatic ridicat, datorita reflectarii UV EUR 139,-
Piele "Nappa" cu scaune sport fata
- scaune, usi, cotiera, tetiere, levier schimbator viteze imbracate in piele, duze spalare parbriz incalzite EUR 532,-
Plasa portbagaj EUR 60,-
Pregatire telefon "Premium"
- pentru telefon mobil rSAP-Bluetooth EUR 650,-
Priza 230 V consola centrala spate
- inclusiv priza 12V portbagaj EUR 82,-
Radio sistem de navigatie "RNS 300"
- display monocrom 4x20 W, 8 incinte acustice
- CD-ROM inclusiv pentru redarea CD-urilor audio EUR 494,-
Rear Seat Entertainment Volskwagen Individual
- 2 monitoare de 7" integrate in tetierele scaunelor fata
- 2 perechi de casti
- DVD-player integrat in torpedou, cu comenzi spate, telecomanda si interfata pentru cuplare surse externe EUR 2.315,-
Roata rezerva aliaj usor EUR 166,-
Sac ski si snowboard EUR 96,-
Scaun copil cu suport lateral integrat in bancheta spate, dreapta, detasabil EUR 214,-
Scaune fata/spate incalzite, duze instalatie spalare parbriz incalzite EUR 190,-
Trapa din sticla actionata electric EUR 702,-
Volkswagen Individual EUR 0,-
Gri (unitedgrey metallic) EUR 400,-
Scaun: Piele
Culoarea tapiteriei: classic grey
Podea: classic grey
Consola: -
Plansa de bord: classic grey EUR 0,-

Total:
EUR 33.029,-

Pret CIP. Si acum o sa inceapa lumea "da ce, fara aia mori, aia nu-ti trebuie etc". Eu doar am pus de pe site-ul lor ce mi-ar placea sa am pe masina. Ar mai fi inca 1100CIP pentru motorul de 2.0 140CP. Dar iarasi intervin calculele. In plus, iarasi ne lovim de vesnica problema a CP la care de fapt nu prea ajunge multa lume (cati schimba la Diesel la redline??). Iar cuplul ala de 250Nm de la 1900rpm mi se pare foarte OK. Sunt benzinare turbo de aceeasi cilindree care nu il au...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#75 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 20 august 2007 - 10:49

parca totusi cam multe gadgeturi pe masina asta....
cel putin monitoarele din tetiere nu le inteleg deloc....suspensia sport nu as alege-o .....pregatirea de telefon la 650euro mi se pare absurda....si sincer nici trapa nu m-ar interesa.
bineinteles este alegerea fiecaruia, puteti sa va cheltuiti banii cum vreti dar e pacat de ei:)
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi