Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Renault Laguna 2.0T Lux Dynamique


  • Please log in to reply
342 replies to this topic

#101 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 29 ianuarie 2009 - 11:44

sunt de acord ca nu intotdeauna o suspensie tare e ideala, mai ales in cazul in care e atit de tara ca nu mai tine contactul rotii cu solul pe denivelari, cum e cazul pentru unele modele BMW cu suspensie sport.

la suspensii, Mercedes cu Agility Control a gasit o solutie foarte buna - si ma refer la pachetul standard de pe C si GLK.

golf-ul ala de l-am avut era misto ca masina, se conducea usor, a mea era foarte indragostita sa conduca masina aia, doar ca era cam zgircit specificat, era branduit pe toate partile cu numele firmei ;) si era TDI PD - recunosc ca era impresionant modul in care tragea ca un bivol la depasiri, dar a la longue si mai ales in oras, stilul on-off era obositor.

probabil ca un Golf TSI DSG specificat generos e o masina foarte foarte buna, dar ajunge sa coste cit multe berline medii.

ref greierasi: golful capatase unul, in 9,000 km cit l-am avut, si BMW-ul avea si el unul inca de pe la 6,000 km, pe piatra cubica, la nivelul plafonului in dreptul soferului.... acuma pe soselele de la noi, cred ca toate masinile capata greierasi...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#102 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 30 ianuarie 2009 - 12:14

hm, culmea e ca suspensia moale inseamna topaiala si aia tare te tine pe sosea. altceva n-am intalnit.

cum asa? sa treci tu cu suspensie tare pe drum denivelat....sa vezi cu tzopai ;)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#103 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 ianuarie 2009 - 12:17

eu fiind xdrive-uit, nu am simtit probleme de lipsa de aderenta de la denivelari si masina nu si-a schimbat niciodata trasa de la asta, ba mai mult cred ca daca topaia e mult mai grav.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#104 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 30 ianuarie 2009 - 12:27

azi i-am dat mai tare prin oras...
fuge micuta de rupe. m-am trezit fara sa vreau la 140-150kmh...
dar nu prea ii place cu patine cu rotile ( aka gume de iarna ). afara fiind uscat si vreo 3 grade. nu ii place deloc...
desi ansamblul sasiu/suspensie e foarte bun, la directie mai puteau lucra. la limita se simte ca "oboseste".
nu a fost foarte greu sa-mi arate ESP-ul ca inca vegheaza asupra mea. as putea zice ca a fost poate prea usor sa-l fac sa "tzipe"

da oare de ce ii oftopicuim topicul topicarului? :cunaooooo:

Aceasta postare a fost editata de ska: 30 ianuarie 2009 - 12:32

  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#105 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 ianuarie 2009 - 12:35

eh, m-am obisnuit, asa suntem cu totii, razna pe pereti...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#106 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 ianuarie 2009 - 12:39

cum asa? sa treci tu cu suspensie tare pe drum denivelat....sa vezi cu tzopai ;)


ar fi greu sa-ti explic, dar din toate tipurile de suspensie avuta pana acum (mergand foarte tare pe aceleasi drumuri cu toate), asta e de departe cea mai buna si nu m-as intoarce la aia moale niciodata daca as putea. nu cred ca ai idee cum topaie o masina cu suspensie moale si cum face la aterizare (eu fiind patit si sarind efectiv din denivelare o banda si inca o banda pe la 120 cu golful, ca o broasca si fac abstractie ca in curbe era praf, tu ai mare noroc cu SAWD, dar eu nu mi-as pune baza in el). cea sport se aseaza imediat cum trebuie. tu pui in discutie 2 extreme, denivelari gen dakkar poate si denivelari de vibratoare, dar tine cont ca nu are nimeni (din fabrica) asa suspensii.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#107 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 ianuarie 2009 - 12:56

e cert ca la un salt o suspensie pompanta e periculoasa, dar o suspensie moale nu e neaparat pompanta, a se vedea audi-urile de acum citiva ani, gen primul A6 gen anterioara, suspensii tari si pompante.

la tine e ok ca ai xDrive, te ajuta mereu o alta roata, daca aveai doar propulsie nu mai era asa ok...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#108 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 ianuarie 2009 - 01:14

pai asta am scris mai sus ;) plus ca suspensia cat de sport e (repet se poate si MULT mai tare) se aseaza mai bine la aterizare decat cea moale. eu vorbesc aici din teste concrete, ce-i drept facute mine, nu profesioniste.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#109 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 30 ianuarie 2009 - 08:06

nu e panica nici cu propulsie-la bumpere si alte denivelari gen cam orice masina topaie,BMW-ul nu mi s-a parut sa topaie mai mult ca alta,am trecut la Casin linia lui 41 venind dinspre Arcul de Triumf cu Matizul cu aprox 40km/h si am zburat,la aterizare mai ca nu am derapat asa ca nu vad relevanta suspensiei moi vs tari .Daca vorbim de masini "tunate" repet ursu cu H&R si amortizoare pe gaz era criminal cu ala cred ca zburam instant la orice denivelare,foarte rigida masina,motiv pentru care am schimbat si arcurile ;)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#110 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 ianuarie 2009 - 08:55

- Duritatea suspensiei depinde atit de arc cit si de amortizor
- Duritatea suspensiei trebuie sa fie direct proportionala- printre altele- cu viteza cu care circula masina si invers proportionala cu denivelarile drumului.
- Duritatea suspensiei influenteaza tinuta de drum a masinii chiar la viteze mici daca se fac schimbari bruste de traiectorie.
Toti aveti dreptate: Mike cind zice ca suspensia moale trebuie sa tina roata pe sosea ( la viteza mica ) - vezi defender in off-road-, si cata cind zice ca atunci cind mergi tare trebuie sa ai suspensie dura sa poti tine masina sub control.
Cum defenderul la viteza mare e ca barca cu pinze pe marea agitata, asa si X3-ul fara sistemele de tractiune, in off-road ar avea aderenta unei scinduri pe bolovani.
Si cum noi mergem pe strada -si nu la curse-, masina noastra va trebui sa fie intr-o oarecare masura si confortabila. Asadar un compromis care sa le impace - cite putin- pe toate.
  • 0

#111 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 30 ianuarie 2009 - 10:15

Pe pagina asta "Laguna" e mentionata numai in titlul threadului si la profilul lui Frank.
Nu ar fi mai intelept ca despre benve sa discutati la Benve si despre amortizoare sa deschideti eventual un subiect nou ?
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#112 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 ianuarie 2009 - 10:42

Stii pe cineva care poate face un topic nou si muta restul ?... :P
  • 0

#113 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 30 ianuarie 2009 - 10:55

Stii pe cineva care poate face un topic nou si muta restul ?

Pana diseara nu. E "cam" greu de pe telefon.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#114 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 ianuarie 2009 - 11:00

rad ca un nebun. damn funny mai relu.

legat de laguna, concluzia mea e ca prefer suspensia asta mai putin confortabila, dar masina mult mai stabila, atentie nu sunt extreme de suspensii, cum spune si alex.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#115 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 martie 2009 - 08:53

update - poate pun si niste poze cindva.

am luat masina din service, unde a fost dusa pentru a repara ranile de pe urma incidentului nocturn cu ciinii vagabonzi (masina fiind stationata) cit si loviturii primite in spate de la o duduie de la Milupa Milumil care vorbea la telefon si nu a vazut ca frinez, intrind fara vreo frina in spatele meu.

dincolo de dezamagirile legate de service-ul unde am super-pile (si anume cind au montat grila neagra in interiorul barei proaspat vopsite au fortat si au zgiriat bara proaspat vopsita, motiv pentru care mai voi duce saptamina asta sa imi vopseasca bara din nou; in plus, mi-au furat din masina o pereche de ochelari de soare foarte frumosi - deh, vina mea ca i-am uitat acolo; moreover, desi le-am zis sa faca revizie si pe mecanica, in momentul in care am plecat cu masina de acolo a aparut pe bord "change oil soon"), am fost pina la mosia de la tara in weekend si am ramas iarasi impresionat a nu-stiu cita oara (si eu si alti neni de pe sosea) de reprizele si acceleratiile masinii asteia, este incredibil in ce hal fuge de la 110 km/h la 170 km/h, ajunge imediat la viteze de piedut carnetul, fara sa iti dai prea bine seama.

Acuma insa, am o problema pentru care va cer sfatul ca niste veteranii ai facultatii de literatura auto ce sunteti: in oras, la acceleratie mai puternica in aceeasi treapta de viteza, masina hiciie putin, are niste intreruperi, cam cum facea o dacie cu carburator cind lua un gunoi, dar fara a intrerupe totusi motorul. Le-am zis la astia de la service sa verifice, au zis ca nu au descoperit nici o problema. Faza e ca daca merg cu masina in afara orasului si ii dau forja bine de tot, pe urma nu mai face absolut nimic citeva zile. Cum revin iarasi la modul de circulat mai mult in oras, incepe din nou cu hacaitul - aveti idee ce poate sa fie???
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#116 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 martie 2009 - 09:08

2+2 :)
  • 0

#117 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 martie 2009 - 09:29

?!
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#118 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 martie 2009 - 09:36

?!


2+2

S-a mai discutat AICI . N-ai ce pierde, incearca.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 16 martie 2009 - 09:40

  • 0

#119 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 martie 2009 - 09:41

pe bune? functioneaza chestiile astea cu aditivii? eu nu prea cred in povestile cu aditivi.... Relule, ai folosit?

masina vede numai benzina 99+ si 100....

parca ar fi niste gunoaie pe traseul de alimentare, le poate curata aditivul pe astea? sa ii fac o curatare de injectoare?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#120 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 martie 2009 - 09:51

La service aia fac acelasi lucru cu o solutie concentrata. Doar ca te costa mai mult si e nevoie sa dea injectoarele jos. Ti-am zis ca am patit-o cu golfu prin 2002, si am rezolvat-o super elegant cu 2+2.
  • 0

#121 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 martie 2009 - 10:33

ok o sa incerc, sper sa gasesc la benzinarii, ca aia pe site-ul ala vor comanda minima 100 RON

ma intreb totusi de ce am patit asta la masina asta si nu la celelalte 3? Masina are 25,000 km.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#122 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 16 martie 2009 - 11:15

e singura remapata. chiar daca totul e ok, devine destul de sensibila la combustibil in primul rand. si relu ar trebui sa tina cont de asta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#123 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 martie 2009 - 11:35

he he, si Logan-ul e remapat :)

si golf-ul cind il aveam era remapat.

si combustibil Rene nu vede decit 99+ sau 100/101 (Alto acuma la Rompetrol)....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#124 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 17 martie 2009 - 08:00

Circuli mai putintel cu ea?
  • 0

#125 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 17 martie 2009 - 08:19

n-are treaba daca ar fi sa fiu un pic carcotas poate sa fie de la debitmetru,dar daca zici ca afara fuge cum trebuie :) mai ales daca bagi benzina buna nu cred ca poate sa fie de la benzina(25 mii km sunt destul de putini)
2+2 ala cred ca am aruncat si eu odata in urs sa nu a avut nici un efect.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi