Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#251 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 04 ianuarie 2009 - 03:26

A, si am gasit in final si zeitgeist for idiots, ca si cum cineva are nevoie de mai mult de o privire la filmuletul ala ca sa-si dea seama ca e o aiureala:

http://www.conspirac...cles/zeitgeist/
  • 0
Salam. Florin Salam.

#252 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 04 ianuarie 2009 - 08:44

Chiar ca pentru idioti. Majoritatea explicatiilor sint mai infantile decit filmul in sine, cea mai tare mi s-a parut aia cu USS Madox si intrarea US in razboiul din Vietnam. Daca aceptam asa ceva, atunci aceptam ca al 2-lea razboi mondial a inceput din cauza ca polonezii au atacat postul ala de radio.

The dollar is the world's most solid currency, even though the Euro is competing with the dollar, the dollar remains the currency that is continually invested in because of the trust people around the world have in the US economy = no comment.

Aceasta postare a fost editata de EvilOne: 04 ianuarie 2009 - 08:47

  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#253 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 04 ianuarie 2009 - 12:05

Siteul ala e amatoresc insa dpdv economic si politic nu stiu ce nu este realitate in Zeitgeist. Credeti ca la nivel macro nu sunt niste baieti cu ochi albastri care sa planifice in ce tara scot profit in urmatorii 5 ani? Chiar mai e cineva care crede ca USA a invadat Irak/Afganistan pentru ca vor ei "world peace" si nu ca sa controleze petrolul? Exemplele pot continua pana maine, inclusiv marea Revolutie din decembrie 1989 din Romania...
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#254 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 04 ianuarie 2009 - 12:10

Si io zic ca economicul primeaza...
  • 0

#255 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 04 ianuarie 2009 - 12:17

nu stiu daca economicul, cat dorinta de putere a unor indivizi.
de ex turcii invadau romania pt ca un sultan voia sa isi extinda imperiul
acum nu se mai poate declara pe fata ca X are nevoie de bani si ii poate obtiine din petrolul Irakului, o baga pe asta cu pacea mondiala ...

mie Zeitgeist nu mi se pare bullshit. Voi de ce ziceti ca ar fi?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#256 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 05 ianuarie 2009 - 10:34

The dollar is the world's most solid currency, even though the Euro is competing with the dollar, the dollar remains the currency that is continually invested in because of the trust people around the world have in the US economy = no comment.



Desi ala de a facut siteul nu e vreun expert in nimic, clar, afirmatia asta e cit se poate de adevarata. Demonstratia obiectiva vine din ratele cu care poate sa imprumute bani trezoreria americana (adica cererea de treasury bonds). La ora asta oricine pe planeta asta se calca pe picioare sa imprumute bani guvernului american, care e vazut ca foarte solvabil... daca n-ar fi asa, bondurile ar fi vazute ca hirtie fara valoare. De fapt increderea asta nelimitata (cel putin pina acum) e chiar una din problemele economiei americane care poate opera pe credit nestingherita pentru ca poate obtine credit foarte usor la dobinzi foarte mici.
Oricum eu nu exact de aia am pus siteul, ci m-a distrat chestia ci istoria si citatele din film, cit de contorsionate si scoase din context sint. De exemplu citatele suna foarte periculos in film, ca sa afli apoi ca discutia era despre cu totul altceva :).

mie Zeitgeist nu mi se pare bullshit. Voi de ce ziceti ca ar fi?


A, pai e simplu... intre altele ca provoaca risul oricarui om cu o bruma de educatie intr-unul din domeniile atinse. Adica citi doctori in economie ai vazut recomandind filmuletul asta? qed.

Aceasta postare a fost editata de vrajitorul din orz: 05 ianuarie 2009 - 10:36

  • 0
Salam. Florin Salam.

#257 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 05 ianuarie 2009 - 11:30

apropo de criza si daca e sau nu e si la noi ... ati observat ca nu mai sunt reclame la TV? sau cel putin nu mai sunt asa multe ...
in alta ordine de idei, cica Altex si National TV ar avea probleme mari... foarte mari... will see
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#258 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 05 ianuarie 2009 - 11:50

si nu ti se pare normal? nu mai e cash-flow, toate se vor duce dracului.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#259 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 06 ianuarie 2009 - 12:47

Iar Romania nu mai e o de foarte mult timp tara ieftina de productie, dar faptul ca leul o ia la vale ajuta.

nu stii ce spui aici :D
frank stie f bine ce zic aici, chiar documentat...
insa se evita dezastrul din vest simulandu-se probleme si prin tarile ieftine
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#260 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 ianuarie 2009 - 01:47

http://economie.hotn...locul-intai.htm

interesante sunt si discutiile
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#261 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 06 ianuarie 2009 - 12:38

Lumea are asa multa incredere incit i-a dat lu ala bani pentru Caritas la voi acolo. Inseamna ca lumea e proasta atunci. Din ce am inteles, acum e la arest la domiciliu pe 5th Avenue. Asta o sa il invete minte pe nemernic. :D

Un link interesant derivat din linkul lui cata69

http://www.nytimes.c...edman.html?_r=1

Aceasta postare a fost editata de EvilOne: 06 ianuarie 2009 - 12:40

  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#262 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 07 ianuarie 2009 - 10:30

Pe principiul asta toti oamenii din lumea asta sint prosti ca isi incredinteaza avutul si pensiile economiilor nationale, care nu sint cu nimic mai solide ca cea americana. Nici tu n-ar mai trebuii sa bagi vreun ban in economia Romaniei, doar nu crezi ca supravietuieste vreunui colaps. Da bagi, ce, ai de ales?
  • 0
Salam. Florin Salam.

#263 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 07 ianuarie 2009 - 10:46

nu e chiar asa. si in cadrul economiei romanesti, la momentul Caritas, puteai sa alegi unde sa investesti: in compania ta, in actiuni, in depozite bancare sau la firma lui ala cu Caritasul de la Cluj....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#264 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 07 ianuarie 2009 - 11:01

http://www.nytimes.c...edman.html?_r=1


misto articolul. sad for them, but true.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#265 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 07 ianuarie 2009 - 12:15

Ehehe, esti tinar La momentul caritas nu existau actiuni sau bursa, iar banii in banca nu erau investitie ci pierdere pentru ca inflatia era mai mare cu mult ca dobinda. Apoi nici una nu dadea 8X :D.
Totsui E\economia unei tari nu are nimic de-a face cu un fenomen individual.
Articolul e misto, desi banal, dar are niste scapari. In insiruirea aia mai raminea sa plinga dupa telefoanele dual simm care nu exista in America. Pai de ce nu exista? Simplu, ca nu trebuie, convorbirile sint ieftine si nu exista diferente de pret in functie de unde dai telefon. De ce transportul in comun e prost sau inexistent? Ca nu-l foloseste nimeni si nu se accepta subventionari de la buget dexcit limitat. De ce autostrada nu-i perfecta? Ca platesti impozite federale in jur de 20% la un salariu de 6 cifre si tva intre 0 si 8%, de aia (si din aia se mai duc si-n razboaie). De ce n-ai semnal la celular si internetul e incet? Ca lumea sta in case mari, nu in apartamente de 2x2. Daca pretul pentru toate astea e orasul aglomerat, taxele mari, apartamentele mici si suprapuse, renuntarea la masina personala, si calatora cu avionul un lux, multi s-ar putea sa zica pas. E o chestiune de gusturi. Eu personal prefer stilul asiatico-european ca asa am fost crescut, da eu nu-s american. Are si sistemul lor o groaza de avantaje, desi ae si multe sacpari unele majore (educatia publica si sanatatea de exemplu).
Iar ca nu se fac lucruri in America, e exagerare... da, nu se fac chestii platite cu 5$ ziua dar asta e altceva. Nu se fac batiste, se proiecteaza computere. Pentru cit timp, om vedea.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#266 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 09 ianuarie 2009 - 04:37

Am inceput anul bine, euro la 4.24. Prost am fost ca nu am facut credit sa cumpar euro anul trecut in toamna, acum dadeam banii inapoi si ramaneam si cu ceva maruntis. Dar una peste alta salariul meu a scazut - echivalent euro - cu ~20% de la ultima "ajustare". Din pacate dau casco raportat la euro, cumpar mancare importata de retailer din UE deci pe euro - si uite cum nivelul meu de trai se duce la vale. Oare numai al meu?
  • 0

#267 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 09 ianuarie 2009 - 06:12

Fabula crizei financiare... Morala o trageti singuri

A fost odata ca niciodata un biet lustragiu care isi castiga existenta, da, ati ghicit, lustruind pantofii domnilor care intrau si ieseau dintr-o cladire impozanta din centru.
Niciodata nu stiuse exact ce cladire este aceea in fata careia lucra de ani de zile, poate ere o banca, poate era o bursa, poate vreun minister important insa domnii bine imbracati care intrau acolo opreau adeseori la el pentru a-si lustrui pantofii.
Lustragiul nostru era priceput in ceea ce facea, folosea numai crema de pantofi de cea mai buna calitate si era vesel si optimist.
Intr-un cuvant era multumit cu munca lui iar clientii lui la fel asteptandu-si rabdatori randul la lustruit.
Intr-o zi insa s-a oprit la el un client nou, mai deosebit de ceilalti care l-a intrebat prietenos: "Ce faci aici? Ce-i cu tine asa de vesel? Nu ti-a spus nimeni de criza financiara?"
Ce-i drept nu-i spusese nimeni, nici unul dintre domnii aceia bine imbracati care intrau in banca sau ce-o fi fost acolo, probabil toti la curent cu criza.
"Poate nu le pasa de tine sau poate n-au avut suflet sa iti spuna insa criza financiara e pe drum si ne va afecta absolut pe toti, nu va scapa nimeni, nici macar tu un biet lustragiu. Asa ca daca ai un dram de minte iti iei masuri din timp, ca sa nu fi luat pe nepregatite.
Aceasta e meseria mea, sunt expert, stiu ce vorbesc."
Dupa plecarea domnului binevoitor lustragiul nostru ramase pe ganduri. Poate ca intradevar nici unul dintre clientii lui nu il considerase demn sa il puna la curent cu criza financiara. Noroc cu domnul cel prietenos care ii voia binele.
Asa ca lustragiul a inceput sa ia masuri incat sa nu fie luat pe nepregatite de criza financiara. Pentru �nceput folosea mai putina crema de pantofi si mai de proasta calitate.
Apoi a inceput sa aloce mai putin timp fiecarui client, dupa cum se spune time is money. A inceput sa socializeze mai putin cu acestia, criza e criza, nu mai e timp de smalltalk.
Preocupat de criza financiar a devenise ingandurat, tacut si isi facea treaba de mantuiala.
Asa ca incetul cu incetul clientii care fideli carora le placeau veselia si calitatea muncii lustragiului au inceput sa se rareasca.
Iar lustragiul nostru cu fiecare client pierdut era multumit intr-un fel ciudat ca domnul cel binevoitor a avut dreptate.
"Ce m-as fi facut daca expertul nu m-ar fi prevenit la timp? Acum as fi fost probabil luat pe nepregatite de criza financiara."

Aceasta postare a fost editata de salesman: 09 ianuarie 2009 - 06:12

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#268 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 ianuarie 2009 - 06:20

:)

cred ca zic asta din prima zi de "criza".
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#269 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 ianuarie 2009 - 07:48

Fabula crizei financiare... Morala o trageti singuri

A fost odata ca niciodata un biet lustragiu care isi castiga existenta, da, ati ghicit, lustruind pantofii domnilor care intrau si ieseau dintr-o cladire impozanta din centru.

[...]
Iar lustragiul nostru cu fiecare client pierdut era multumit intr-un fel ciudat ca domnul cel binevoitor a avut dreptate.
"Ce m-as fi facut daca expertul nu m-ar fi prevenit la timp? Acum as fi fost probabil luat pe nepregatite de criza financiara."


Primul tau post interesant...

E un inceput, versus... :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Frank SF: 13 ianuarie 2009 - 11:39

  • 0

#270 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 13 ianuarie 2009 - 12:35

Sunt curios ce se va intampla in Franta vis a vis de nemultumirea publica (sustinuta si de presedinte) fata de conditiile de creditare; se vor lua masuri pentru imbunatatirea/relaxarea acestora ? daca da, cam cat de "relaxate" vor devenii ?
Si cel putin la fel de important, daca si alte tari vest europene vor urma exemplul. Context in care si-n RO, etapa a 3 probabil, se vor lua masuri similare.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#271 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 13 ianuarie 2009 - 12:03

Polulismul nu a fost niciodata o solutie pe termen lung; functioneaza insa foarte bine pe termen scurt pentru a castiga voturi. Relaxarea creditarii - in orice tara - nu face decat sa arunce pe piata sume de bani pentru care s-ar putea sa nu existe produse "acoperitoare", cu efect imediat in inflatie si in diminuarea pe termen mediu nivelului de trai. Cam cum se va intampla la noi in urmatoarele luni, ne vom permite in viata de zi cu zi cam ce ne permiteam acum cativa ani + rate indexate la banci.
  • 0

#272 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 13 ianuarie 2009 - 07:01

Relaxarea creditarii e un motor fantastic pentru economie. Cum s-a vazut, si relexarea asta trebuie tinuta de haturi putin, ca orice lucru bun care in exces e dezastru. Dar asta nu insemna ca nu e buna, e ca si cum ai spune ca vinul e toxic si ar trebui interzis din cauza ca ai un vecin alcoolic.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#273 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 13 ianuarie 2009 - 08:26

Cam asa ceva. Numai ca in contextul actual, daca nu sunt atenti si coerenti, chiar si consumul a 2 pahare (in unele cazuri) poate dauna sanatatii.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#274 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 13 ianuarie 2009 - 09:05

Pai sintem deja alcoolici, aloolicul n-are voie la bautura :lol:.

Relaxarea creditarii - in orice tara - nu face decat sa arunce pe piata sume de bani pentru care s-ar putea sa nu existe produse "acoperitoare", cu efect imediat in inflatie si in diminuarea pe termen mediu nivelului de trai.


Ce spui tu poate fi un efect pe termen scurt cind relaxezi brusc creditarea. Pe termen ceva mai lung insa economia se dezvolta, din cauza ca lumea cumpara mai mult, din cauza ca afacerile merg mai bine cind au bani la indemina, din cauza ca poti sa-ti deschizi firma ta daca ai o idee samd... cresterea economiei insemna salarii si venituri mai mari, generare de bogatie, locuri de munca mai multe.
Adica ce crezi ca e de preferat, benzina la 1.5$ galonul cum e acum si lumea fara bani si joburi, sau benzina la 5$ si joburi cacalau, competitie pe oamenii buni, salarii mari?
  • 0
Salam. Florin Salam.

#275 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2009 - 09:04

un melanj.
oricum, pretul "real" al titeiului nu-i nici 38 barilu, da nici 140.
se zice ca 50-60 will do just fine.
si se mai zice ca pretul scazut al titeiului nu e decat un somnifer pentru mintile luminate care cauta alternative.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi